به گزارش مشرق، کانال در محضر آیت الله میرباقری در ایتا در مطلبی درباره علت شکست مذاکرات دولت اعتدال برای رفع تحریم‌ها نوشت:

علت شکست مذاکرات دولت اعتدال برای رفع تحریم‌ها، علاوه‌بر خباثت و بدعهدی دشمن، فقدان قدرت روحی و دانشی در جبهۀ خودی برای مذاکرۀ تمدنی بود.

مذاکره دو گونه است: مذاکره انفعالی (از موضع ضعف) و مذاکره تمدنی (از موضع قدرت).
مذاکره انفعالی یعنی مذاکره کنیم که شاید یک امتیازاتی به ما بدهند و ما را نیز در جامعه جهانی بپذیرند و گشایش‌هایی برای ما ایجاد کنند.
اما مذاکره تمدنی، مذاکره از موضع ملتی است که آغازگر عصر جدید و پرچمدار یک حرکت تمدنی در برابرِ تمدن رقیب است. ما گفت‌وگو را قبول داریم، اما گفت‌وگو از موضع قدرت تمدنی، نه از موضع ضعف و انفعال.

مذاکرۀ تمدنی، تفکر و دانش و قدرتِ روحیِ خاصِ خودش را می‌طلبد و کسانی که تفکر و دانش و شجاعت و جسارتِ این نوع مذاکره را ندارند، نمی‌توانند پرچم‌دار این کار بشوند و اگر پرچم‌دار بشوند، نتیجه‌ای عائد نخواهد شد و به نظر می‌رسد علت شکست مذاکرات دولت اعتدال برای رفع تحریم‌ها، علاوه بر خباثت و بدعهدی دشمن، همین فقدان قدرت روحی و دانشی در جبهۀ خودی برای مذاکرۀ تمدنی بود. البته بنده نمی‌خواهم زحمات را نادیده بگیرم و بگویم هیچ دستاورد مثبتی نداشته‌ایم، بلکه ریشۀ نتیجه‌بخش نبودنِ این نوع مذاکرات را دارم عرض می‌کنم.

حتی وقتی عده‌ای، گفت‌وگوی تمدن‌ها را طرح می‌کردند، ظرفیتشان ظرفیت گفت‌وگوی تمدنی نبود. این که با ادبیات تمدن غرب و در چارچوب جهانی‌سازی غربی با خودِ غرب مذاکره کنیم، گفت‌وگوی تمدنی نیست؛ گفت‌وگفت است نه گفت‌وگو! (۱۴‌۰۰)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۴:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۴
  1 4
  شکست نخورد...
  • IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۴
   1 1
   یعنی میگی تحریم ها رو برداشتن ما نمیدونیم
 • IR ۰۴:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۴
  2 4
  یادش به خیر یه زمانی اوج دلواپسی دلواپسان این بود که از فرانسه ایرباس صفر کیلومتر نخریم و توتال میدان های گازی و نفتی فرسودمون رو نوسازی نکنه و در نفت و گازمون سرمایه گذاری نکنه.قطر و بقیه کشورها که با ما میدان مشترک دارن چندین برابر ما برداشت میکنن و ما چون تجهیزات نداریم و اگه داریم فرسوده هستن توانشو نداریم که حقمون رو برداشت کنیم.الان التماس هم کنید بهتون ایرباس های 30سال کار کرده هم نمیدن نفتتونم باید با کلی خواهش و تمنا و تخفیف و طرح های تشویقی بدیم به چین و کار حتی به جایی برسه که از ترس اینکه مبادا چین همین دوزار نفت رو هم ازمون نخره نتونیم در برابر رفتار ها و گفتار های خارج از عرف دیپلماتیک مقامات چین و شکرخوری در مورد تمامیت ارضی کشور واکنشی نشون بدیم.چی بودیم و چی شدیم.یه زمانی اروپا و امریکا رو تهدید به تحریم نفتی میکردیم
 • IR ۰۴:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۴
  5 2
  بزرگترین ظلم به مردم این بود که ظریف محاکمه نشد
 • محمدولایی بازنشسته IR ۰۵:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۴
  3 5
  توهم دروغ گفتی البته مصلحتی::: کارشکنیهای داخلی نگذاشتند
 • FR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۴
  1 1
  وقتی تمدن غرب را میپسندند و حتی تو سری خوردن از غرب را هم امری طبیعی میدانند چطور گفتگوی تمدنی بکنند !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس