حزب الله توان از کار انداختن ۵۰ درصد گنبد آهنین را دارد

شدت حملات بی‌سابقه حزب‌الله لبنان به شمال سرزمین‌های اشغالی، رژیم صهیونیستی را به هراس انداخت.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت:

وبسایت آمریکایی رادیو فردا به نقل از «رویترز، ‌هاآرتص، و شبکه صهیونیستی کان» نوشت: «ارتش اسرائیل هشدار داد که تجاوزات ناشی از حملات راکتی و پهپادهای انتحاری حزب‌الله در شمال اسرائیل می‌تواند تنش جاری در این منطقه را به‌طور جدی تشدید کرده و عواقبی ویرانگر داشته باشد. دانیل هگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت تجاوزات فزاینده حزب‌الله ما را به آستانه تشدید تنش گسترده می‌رساند. گروه حزب‌الله، بزرگ‌ترین بازوی نیابتی جمهوری اسلامی ایران در منطقه که از آغاز حمله حماس به اسرائیل به یاری این متحد دیگر تهران شتافته، در طول هفته گذشته بیشترین شمار راکت و پهپادهای حاوی بمب را به سوی شمال اسرائیل گسیل کرد.

در روزهای پیش از آن نیز اصابت راکت‌های حزب‌الله به مزارع و جنگل‌های شمال اسرائیل، آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای را در بسیاری از شهرهای شمالی را در پی آورد و خانه‌هایی نیز در آتش سوخت. اکثر ساکنین بسیاری از شهرهای شمالی، این مناطق را تخلیه کرده‌اند. ده‌ها هزار اسرائیلی که از هشت ماه پیش از محل زندگی خود تخلیه شده و به شهرهای دیگر انتقال یافته‌اند، به دولت برای بازگشت به محل زندگی خود فشار می‌آورند.

با این حال، دولت نتانیاهو نظر به ادامه بحران، مجوز اقامت این اسرائیلی‌ها در مناطق دیگر را دست‌کم تا آخر سال میلادی ۲۰۲۴ تمدید کرده است. کار کشاورزی، دامداری و تهیه انواع محصولات دیگر از مناطق شمالی، سهم مهمی در اقتصاد اسرائیل دارد که اکنون بخش بزرگی از آن به دلایل امنیتی رها شده است.

فرمانده شاخه شمالی ارتش اسرائیل تأکید کرده که نیروهای او آماده عملیات ضربتی وسیع برای تأمین امنیت شمال هستند ولی دستور آن باید از کادر سیاسی برسد. تا پیش از تشدید درگیری‌ها، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل گفته بود طرح سیاسی برای حل این بحران در اولویت است اما در صورت عدم موفقیت، راهکار نظامی نیز یک گزینه خواهد بود.

مقامات آمریکا به اسرائیل گفته‌اند از گسترش جنگ در این منطقه خودداری کند. آموس هوکشتاین، نماینده ویژه جو بایدن در امور لبنان‌، دوشنبه وارد اورشلیم شده است. به نوشته روزنامه‌ هاآرتص، ورود این دیپلمات آمریکایی نشان نگرانی فزاینده کاخ سفید در مورد احتمال تبدیل درگیری‌های میان اسرائیل و حزب‌الله به یک جنگ تمام‌عیار است.

رئیس‌جمهور فرانسه نیز که از توافق بر سر تشکیل یک کمیته سه‌جانبه از کشورش، آمریکا و اسرائیل برای دستیابی به راه‌های کاهش تنش میان اسرائیل و حزب‌الله خبر داد. ژنرال گالانت سیاست‌های اخیر فرانسه در قبال اسرائیل را خصمانه نامید».

در همین حال، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی گفت: حزب‌الله لبنان از هفتم اکتبر بیش از ۵ هزار موشک ضدتانک و پهپاد به سمت اسرائیل شلیک کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس