.

سعید جلیلی در میزگرد اقتصادی گفت که دولت باید برای همه مردم زمینه نقش‌آفرینی را فراهم کند.

به گزارش مشرق، سعید جلیلی کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امشب (یکشنبه) در میزگرد اقتصادی شبکه یک سیما، اظهار کرد:  شعار نامزدها جدا از اینکه کلمات خوبی باشد، باید عصاره برنامه برای کشور باشد. شعار ما یک جهان فرصت، یک ایران پیشرفت براساس مطالعات ۱۱ ساله است و کتاب های زیادی درباره اقتصاد از مشروطه تا الان خوانده‌ایم و برنامه‌های توسعه را قبل و بعد از انقلاب را مطالعه کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه چرا راه‌حل‌های اقتصادی محقق نمی‌شود؟ گفت: رئیس جمهور باید بداند چه موضوعاتی مهم است و حل آنها اولویت دارد. باور داریم یک جهان فرصت برای ما وجود دارد. ما امکانات طبیعی زیاد و نیروی انسانی خوب داریم. لازمه این فرصت‌ها، جهش ایران است ولی برنامه نیاز دارد که برنامه شب امتحانی نیست و نمی‌شود آن را سفارش داد. رئیس جمهور باید بر برنامه اشراف داشته باشد.

دولت باید برای همه مردم زمینه نقش‌آفرینی را فراهم کند

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره چگونگی اجرای شعار خود، تصریح کرد: وقتی برنامه ما اجرا می‌شود، هر ایرانی باید یک نقش داشته باشد و دولت باید نقش آفرین باشد و برای همه مردم زمینه نقش‌آفرینی را فراهم کند.

جلیلی ادامه داد: منابع با مصارف ما باید هماهنگ باشد. منابع ما باید انضباط لازم را داشته باشد. اگر منابع داشته باشید ولی تلف شود شما چیزی نخواهید داشت. رئیس جمهور باید به انضباط مالی اولویت دهد و در ادامه اقتصاد مولد شکل دهد. معیشت و زندگی روزمره مردم نباید مورد غفلت واقع شود.

اولین شرط حفظ ارزش پول ملی داشتن سازوکاری برای حاکمیت ریال است

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه ارزش پول ملی باید حفظ  و بازار ارز قابل‌ پیش‌بینی شود؟ گفت: اولین شرط حفظ ارزش پول ملی این است که سازوکاری برای حاکمیت ریال داشته باشیم. شرط انضباط مالی، حفظ حاکمیت ریال است. در عرصه مبادلات خارجی، طرف چون بر دلار حاکمیت دارد، راه دلار را بر ما می‌بندد. برای حکمرانی ریال در کشور سامانه‌ها باید تکمیل شده و بر هم وصل شود تا شفافیت بر تراکنش پولی ایجاد شود. قاچاق و پولشویی ناشی از نبود این سامانه‌هاست. سامانه جامع تجارت، سامانه املاک، سامانه پایگاه رفاه ایرانیان و سامانه مودیان مالیاتی باید کاربردی شود. وقتی بودجه ناتراز باشد به ارزش پول ملی آسیب می‌زند. رشد نقدینگی غیرمنطقی هم همین کار را می کند. 

همه دستگاه‌ها باید برای ارزآوری برنامه داشته باشند

جلیلی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های مهم من که به آقای رئیسی هم گفتم این بود که دولت باید برنامه جدی برای ارزآوری داشته باشد. من ارزآوری از فروش نفت را کافی نمی‌دانم و همه دستگاه‌ها باید برای ارزآوری برنامه داشته باشند. چه ماموریتی برای دانشگاها برای ارزآوری دیده شده است؟ دانشگاه استنفورد دهمین هلدینگ بزرگ جهان شده است. ما باید برنامه داشته باشیم و از ظرفیت‌های خود برای ارزآوری استفاده کنیم. دولت نقش تنظیم‌گری هم دارد. خیلی از مشکلات بازار ارز ناشی از این است که برخی کنش‌های ارز در داخل مشکل دارد. برخی معاملات مجاز در بستر غیررسمی انجام می شود چون تنبیهی برای این کار وجود ندارد. باید سازوکار مشخص و رسمی داشته باشیم. در هفته اول دولت باید این سازوکار ابلاغ شود.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین گفت: ده‌ها ساعت درباره برنامه فرایند ارز در کشور بحث کرده‌ایم. بودجه ارزی به شکل روشن نداریم و منابع و مصارف ما روشن نیست. این خود را در تامین و تخصیص ارز نشان می دهد و فاصله بین تخصیص و تامین ارز وجود دارد. این فرایند باید کوتاه شود تا به بازار ارز شوک وارد نشود.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که دولت سایه دنبال چه بود و بودجه‌اش چگونه تامین شد و در دولت شهید رئیسی این دولت فعال بود؟ گفت: دولت سایه، دکان و حزب نیست بلکه گفتمان است. هرکسی دل در گرو کشور دارد باید سایه به سایه تحولات کشور را دنبال کرده و نقاط قوت را تقویت و خطا را تصحیح کند. در دولت من هم باید هر دانشگاه یک دولت سایه باشد. دولت سایه در دولت آقای رئیسی هم فعال بود. هر دولت منتخب مردم محترم است و باید دولت را تقویت کرد.

وی افزود: در دولت آقای روحانی، دولت سایه را شروع کردیم و وظیفه خود را کمک به دولت می دانستیم. کارهای خوب اگر هست را بیان کنیم و کارهای خطا را کمک کنیم تا اصلاح شود. نقدهای ما درباره برجام برای کمک به دولت بود. می گفتیم با حرف‌هایی که شما می گویید، تحریم ها برداشته نمی شود و مشکلات در آن وجود دارد. اما ویژگی دولت آقای رئیسی این بود که از دیدگاه‌های ما استقبال می‌شد. ما ۱۲ موضوع مهم اقتصادی به دولت دادیم که آقای رئیسی در ظرف دو سه روز دستور خوب نوشتند و دستگاه‌ها را فعال کردند. 

دولت سایه نیاز به هزینه کلان ندارد

جلیلی درباره هزینه‌های دولت سایه گفت: کمک به دولت‌ها هزینه‌ای هم ندارد. دانشگاهیان دارند این کار را می کنند. در دولت سایه متخصصان از طیف‌های مختلف درباره موضوعات بحث می کردند و حق جلسه هم وجود نداشت. نیاز به هزینه کلان وجود ندارد.

باید از تجربه سایر کشورها استفاده کرد و آن را بومی کرد

وی در پاسخ به این پرسش که استراتژی شما در اقتصاد، اختراع چرخ است یا از تجارب ایران و جهان استفاده می کنید و الگوی شما در اقتصاد شبیه کدام دولت‌های قبلی یا سایر کشورهاست؟ تصریح کرد: ما از تجارب استفاده می کنیم چه تجارب دولت‌های جهان چه دولت های قبلی کشور خودمان. در بحث‌های برنامه هفتم توسعه، شش برنامه قبل و شش برنامه بعد از انقلاب و خاطرات کارگزاران همان مقاطع را خوانده‌ام. باید از تجارب مثبت استفاده کرد تا نیاز نباشد چرخ را بار دیگر اختراع کرد. موضوعی که در سال ۱۳۴۱ وجود داشته هنوز باقی است . باید از تجارب دیگران بهره برد تا این مشکلات برطرف شود. باید از تجربه سایر کشورها استفاده کرد و آن را بومی کرد.

با دیگر نامزدهای اصولگرا در مبانی و اهداف مشترک هستیم

جلیلی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه بین شما و سایر نامزدهای اصولگرا چه تفاوت فکری وجود دارد؟ بیان کرد: ما با دیگران در مبانی و اهداف مشترک هستیم اما ممکن است روش‌ها و اولویت‌های گوناگون داشته باشیم.

گفتند ترامپ آمد، بایدن یکی از تحریم‌ها را کم نکرد

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه در خصوص اینکه آیا می‌توان صادرات و واردات بین بخش خصوصی ایران و آمریکا انجام شود؟ گفت: در بحث ایران و آمریکا کسانی که ادعای بازار آزاد دارند شما را تحریک کرده است. آمریکا ما را حتی تحریم ثانویه کرده است. باید میدان را بشناسیم. در دنیایی که ۲۰۰ کشور وجود دارد، نباید ظرفیت خود را به سمت کشورهایی ببریم که با ما نقاط افتراق دارند. توافق هسته ای انجام شد و ما تعهدات خود را انجام دادیم  ولی طرف از توافق خارج شد و تحریم از ۸۰۰ به ۱۵۰۰ مورد رسید. بعد گفتند ترامپ آمد ولی کشور را نباید وابسته به انتخابات در آمریکا کرد. بایدن یکی از تحریم‌ها را کم نکرد و آنها را ادامه داد. نباید اقتصاد کشور را معطل نگه داشت بلکه باید از فرصت‌ها استفاده کرد. رئیس‌جمهور باید بداند کشور در چه نقطه ای قرار دارد. ما الان فرصت‌های کم نظیری داریم. برخی اقتصادهای بزرگ از روابط راهبردی با شما صحبت می کنند که باید از این فرصت‌ها استفاده کرد.

وی درباره اهمیت توجه به تهدیدات کشور، خاطرنشان کرد: نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شهید سلیمانی گفتند تهدیدها را می‌توان به فرصت تبدیل کرد. ضعف را با قوت می‌توان برطرف کرد. تهدید را با استفاده از فرصت می‌توان کاهش داد. ما با استفاده به موقع از فرصت‌ها، تهدیدها را به حداقل یا صفر رساندیم. باید فرصت‌ها را شناخت و برای آن برنامه داشت.

جلیلی در پاسخ به این پرسش که تعریف فساد اقتصادی چیست و ریشه آن در چیست؟ اظهار کرد: فساد یعنی هرز رفتن منابع کشور که بعضی‌ وقت‌ها ممکن است حیف شود یا به جیب کسی برود. در نفت ما بین ۲ تا ۴ درصد پرتی داریم که چند میلیارد دلار است. در برنامه هفتم توسعه آوردیم که این مساله حل شود تا به منابع ما افزوده شود. برنامه میترینگ را به آقای رئیسی دادیم که دستور پیگیری دادند.

 برای گرفتن مسئولیت‌ها، اهلیت مهم است

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره چگونگی استفاده از ظرفیت‌های مدیران کشور برای دست یافتن به اهداف برنامه هفتم توسعه، گفت: حرف درستی است که تیم هماهنگی باید در اقتصاد وجود داشت. نباید هر وزارتخانه برای خود کار کند. رئیس‌جمهور باید به تیم و برنامه خود اشراف داشته باشد تا هر کسی برای خود جزیره جدا نباشد. در کشور حدود ۶۰ شورای قانونی وجود دارد که تصمیم می‌گیرند که ارتباط ارگانیکی ندارند. رئیس جمهور باید این شوراها را هماهنگ کنند.  برای گرفتن مسئولیت‌ها، اهلیت مهم است.

جلیلی درباره چگونگی تامین منابع و سرمایه‌های داخلی و خارجی برای تحقق اهداف خود، اظهار کرد: می گویند رشد ۸ درصدی سرمایه می خواهد و این کار ممکن نیست. اگر فناوری خوبی داشته باشید می توانید ارتقای خوبی پیدا کنید. جایی چون سرمایه بوده ولی مدیریت وجود نداشته و کار انجام نشده است. نیروی انسانی متخصص یکی دیگر از فرصت‌هاست. اگر به هوش مصنوعی توجه نکنید، ۴۰ سال عقب می مانید و اگر از آن استفاده کنید، یکدفعه قدرت پیدا می کنید. مدیریت یک بحث جدی است مثلا مدیران عامل بانک‌ها عده‌ای محدود بوده که بین بانک‌ها جابجا شده‌اند و تربیت مدیران بانک باید انجام شود. ممکن است برخی سیاست‌ها ده سال دیگر نتیجه بدهد و نباید خود را محدود به اجرای سیاست‌هایی کرد که در ۴ سال نتیجه جواب بدهد. 

وی ادامه داد: برای تامین سرمایه نباید خود را معطل چند کشور کرد که بیاید و بعد از یک مدت برود. باید سرمایه خارجی قابل اعتماد و اتکا باشد . باید برای استفاده از سرمایه خارجی برنامه داشت. باید توافق های ۲۵ ساله عملی شود تا مردم ثمره آن را ببینند. برای جذب سرمایه خرد کشور برنامه داشت و مردم به آن اعتماد کنند. در مجلس دهم برنامه ساخت پتروپالایشگاه را ارئه کردیم. ما نباید نفت را خام بفروشیم بلکه زنیجره فرآورده ایجاد کنیم تا ارزآوری انجام شود. اگر چند پتروپالایشگاه با جذب سرمایه مردم بسازیم ولی آنها را اطمینان دهیم که برایشان سودآوری خواهد داشت.

جلیلی در پاسخ به این پرسش که آیا اجازه حسابرسی به سیاست‌های خود می‌دهید، تصریح کرد: یکی از بحث‌های من این است که نباید برنامه‌ها پس از ۴ سال بحث شود. یکی از کارویژه دانشگاه‌ها بررسی برنامه‌های دولت است. حسابرسی سیاست‌ها باید انجام شود.

فیلم کامل حضور سعید جلیلی در برنامه «میزگرد اقتصادی»

*همراهان سعید جلیلی در میزگرد اقتصادی، مجید کریمی دبیر کارگروه اقتصاد دولت سایه، مدیرکل مرکز تسهیل تامین مالی تولید و وحید عزیزی معاونت تعالی مدیریت و شبکه سازمان ملی بهره‌وری و مدیر کل سابق دفتر بازرسی مبارزه با فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور هستند. یحیی آل اسحاق، داود دانش جعفری و محمد حسین بحرینی نیز کارشناسان این برنامه هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  2 0
  تا چند ماه قبل به نزدیکیها رسیده بودیم
 • کارشناس IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  1 0
  با اون خنده
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  8 1
  آخه بابا مسلمونا بخدا ما چهار کیلومتر آسفالت سالم تو جاده های مملکت نداریم همه شکسته و چاله و چوله است و مردم بیچاره هر روز دارند ضرر و خسارت این وضع را با جان و مال خودشون پرداخت می کنند چرا کسی نیست این وزیر راه و شرمساری را بخاطر این وضع جاده های مملکت استیضاح کنه؟!!
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
   2 1
   این موضع باید در عمق استراتژیک اش درک شود
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  2 4
  جلیلی یک فرد انقلابی و معتدل و آرمان گرا و در ضمن رهرو رئیسی است چرا از او حمایت نمی کنید و مرتب از پزشکیان و قالیباف می نویسید قالیباف میزان رای اوردنش خیل کم است ول کنید
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  2 5
  ماشاء الله لا قوة الا بالله العلی العظیم. عالی بود. به رأی‌مان به دکتر جلیلی مطمئن‌تر شدیم.
 • خودزنی ملی !! IR ۰۶:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  2 0
  کدام دولت و مجلس عاقلی همه صنایع و معادن دلارساز و بی نظیر خود را در اختیار بخش خصوصی میگذارد و بعد برای برگشت دلارهای آنها التماس میکند ؟ !
 • راهکارهای پیشرفت IR ۰۶:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  3 0
  اقدامات ضروری برای توسعه و کاهش مشکلات : کاهش فاصله طبقاتی با اصلاح قوانین پرداخت حقوق و اصلاح قوانین مالیاتی ++++ ادغام هوشمندانه بانکها ، سازمانها و شرکتهای مشابه و دارای همپوشانی زیاد ++++ انحلال شرکتهای مافیایی تودرتو درون هلدینگها ، بانکها ، شرکت نفت ، صنعت فولاد ، صنعت مس و ...+++ افزایش نرخ انرژی هر سال به اندازه تورم سال قبل ضمن حمایت از اقشار ضعیف +++++ نظام پرداخت یکپارچه ( شاغلین و بازنشستگان ) ++++ ادغام صندوقهای بازنشستگی برای کاهش هزینه و مدیریت کارامدتر +++++ مقابله قاطع با فرار مالیاتی +++++ کنترل شدید فساد در بانکها ++++ پس گرفتن اموال تاراج شده دولت(اموال مردم) در فرایند فاسد خصوصی سازی ++++ سبکسازی قاطع تهران با خارج کردن شرکتهای مزاحم ++++ تربیت مدیران حرفه ای وطن پرست ++++ سبکسازی قاطع تهران با خارج کردن شرکتهای مزاحم و فرستادن آنها به محیط عملیاتی و تولیدی در شهرستان مربوطه ++++ مقابله قاطع با احتکار مسکن ، زمین و خودرو +++++ مقابله قاطع با چند شغلگی افراد مانند همه کشورها
 • خانه تکانی پایتخت !! IR ۰۶:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  2 0
  بهترین زمان برای تعمیر سقف خانه ، زمانی است که آفتاب میتابد !! ....... اگر باران شروع شد ، دیگر برای تعمیر سقف خانه دیر است !! :::: سبکسازی تهران و خارج کردن قاطع شرکتهای مزاحم از تهران ، یک راهکار عالی برای حل مشکلات تهران و کشور میباشد ..... حل مشکل مسکن تهران .... کاهش آلودگی و ترافیک .... کاهش مخاطرات زلزله های احتمالی و .... ::::: .... بازگشت یا رفتن این شرکتها به محیط عملیاتی.، مطابق تکلیف از سالها قبل .... تبدیل صدها برج و ساختمان آنها به مسکونی یا هتل :::::: فولاد مبارکه ، شرکتهای حفاری. // ایمیدرو // پتروشیمیها // شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران. // پالایشگاهها // کل شرکتهای فولادی // شرکتهای معدنی // ::::::: این قارچهای سمی باید از تهران خارج شوند !! ::::::: بودجه کشور توسط تشکیلات ستادی بی خاصیت در تهران ، بلعیده میشود !! :::::: خانه تکانی پایتخت بسیار ضروریست !! ::::: تا دیرتر نشده اقدام شود !!
 • نتایج سبکسازی پایتخت !! IR ۰۶:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  1 0
  نتایج طلایی جمع آوری و فروش ساختمان اضافی شرکتها در تهران :‌ - کاهش تورم ( قیمت) در بخش مسکن ** - کاهش ترافیک و تلفات جاده ای ** - کاهش مصرف انرژی و کاهش آلودگی هوا ** - کاهش کسری بودجه دولت ( کاهش تورم کل ) ** - افزایش نقدینگی در گردش شرکتها ** - افزایش بهره وری ملی ** - کاهش فجایع ، هزینه ها و خطر زلزله های احتمالی **
 • اخذ مالیات ماهانه IR ۰۶:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  2 0
  مالیات همه ماهانه اخذ گردد !! --------- مالیات همه ( بازاریان ، پزشکان ، اصناف ، شرکتها و ... ) بصورت ماهانه علی الحساب پرداخت و در پایان سال نهایی شود . ---- بسیاری مشکلات و نارضایتیها کم خواهد شد !! --------- مالیات اصناف هم مانند کارگران و کارمندان بصورت ماهانه (علی الحساب ) پرداخت شود . -----وقتی سالانه روی هم جمع شود به نظرشان زیاد میرسد و مقاومت یا توطوه میکنند !! ----- لذا. مالیات همه ماهانه اخذ گردد !!
 • سعید جلیلی IR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  1 4
  من که تصمیمم و گرفتم به سعید جلیلی رای میدم حالا تو خود دانی
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  1 0
  بورس نابود شده است
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  0 0
  خوب هم حرف زده باشه
 • SG ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  3 2
  این حضرت والا از اقتصاد هیچ نمی داند؟
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
   0 0
   فقط پزشکیان می داند
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  2 0
  نابودی ساختار های سالم و تکرار بابک زنجانی. جمع کنید این یارو رو.
 • اخذ مالیات ماهانه IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  1 0
  مالیات همه ماهانه اخذ گردد !! --------- مالیات همه ( بازاریان ، پزشکان ، اصناف ، شرکتها و ... ) بصورت ماهانه علی الحساب پرداخت و در پایان سال نهایی شود . ---- بسیاری مشکلات و نارضایتیها کم خواهد شد !! --------- مالیات اصناف هم مانند کارگران و کارمندان بصورت ماهانه (علی الحساب ) پرداخت شود . -----وقتی سالانه روی هم جمع شود به نظرشان زیاد میرسد و مقاومت یا توطوه میکنند !! ----- لذا. مالیات همه ماهانه اخذ گردد !!
 • تورم = شاخص فهم IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  1 0
  بنزین و گازوییل ارزان ، نماد کج فهمی بخش زیادی از جامعه است ....... تورم = شاخص فهم جامعه ...... هر چقدر فهم و بهره وری جامعه بالا برود ، تورم کاهش می یابد .
 • کشور دورهمی IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸
  2 0
  هیچ کشوری در دنیا این قدر دورهمی و جلسات مختلف ندارد !! :::: این همه دورهمی ، چند پیامد فاجعه بار دارد : - # رفت و آمد بیش از حد با هزینه سنگین برای کشور و خطرات و تلفات انسانی و مادی .... # آماده کردن اهداف جذاب برای بدخواهان و تروریستها آن هم در این دنیای پرآشوب :::: بهتر است مسنولان و رسانه ها چاره اندیشی کنند ! :::: تا بیش از این هزینه ندهیم !!! ........
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۹
  1 0
  این جلیلی چی از اقتصاد میدونه؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس