کد خبر 1613921
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۶
واکنش سارکوزی به انحلال پارلمان و پیروزی جناح راست افراطی فرانسه

رئیس‌جمهور سابق فرانسه که از زمان تصمیم امانوئل ماکرون برای انحلال مجمع ملی علنی صحبت نکرده بود، گفت انحلال برای فرانسه و رئیس‌جمهور خطر بزرگی است و می‌تواند کشور را در آشوب و هرج‌ومرج فروبرد.

به گزارش مشرق، نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور سابق فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه «ژورنال دو دیمانش» عنوان کرد: «فرانسه در شرایطی قرار گرفته است که از دیدگاه من بیشتر تنش‌ها را ایجاد می‌کند تا شفاف‌سازی. من قدرت بیشتری برای رئیس‌جمهور آرزو داشتم.»

به نقل از لوپاریزین، در مواجهه با تهدید ناشی از این انحلال، سارکوزی قاطعانه این تصمیم را محکوم کرد که خطری بزرگ برای کشور و همچنین برای رئیس‌جمهور به شمار می‌رود.

به گفته وی، این امر می‌تواند فرانسه را در هرج‌ومرج فرو برد که فرار از آن دشوار خواهد بود.

رئیس‌جمهور سابق فرانسه در رابطه‌ با پیروزی جناح راست افراطی فرانسه (اجتماع ملی) در انتخابات پارلمانی اروپا (جردن باردلا) و با زیر سوال بردن رئیس جوان ۲۸ساله‌اش گفت: حزب اجتماع ملی کار غیرقابل‌انکاری روی خود انجام داده است. جوردن باردلا هرگز در پستی مدیریتی نبوده است. وقتی این‌قدر جوان و بی‌تجربه هستید، می‌توانید سکان فرانسه را در دست بگیرید؟

انتخابات پارلمانی در ۲ مرحله، برای ۳۰ ژوئن و هفت ژوئیه تعیین شده است. ماکرون تا سال ۲۰۲۷ رئیس‌جمهور باقی می‌ماند و مسؤول سیاست خارجی و دفاع کشور است، اما در صورت پیروزی اجتماع ملی و در دست‌ گرفتن قدرت، ریاست‌جمهوری وی، دولت و سیاست داخلی ضعیف می‌شود.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس