کد خبر 1613433
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۱:۵۲
غلامرضا صادقیان

یک فعال اصلاح‌طلب خارج‌نشین که در ۸۸ هم فعال بود، طی یادداشتی در روزنامه اعتماد با دقتی زایدالوصف «دامنه آرای احتمالی در انتخابات ریاست‌جمهوری» را واکاوی ریاضیاتی و فرمول‌بندی کرده است.

به گزارش مشرق، غلامرضا صادقیان طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: یک فعال اصلاح‌طلب خارج‌نشین که در ۸۸ هم فعال بود، طی یادداشتی در روزنامه اعتماد با دقتی زایدالوصف «دامنه آرای احتمالی در انتخابات ریاست‌جمهوری» را واکاوی ریاضیاتی و فرمول‌بندی کرده است. چنان که شکی برای کسی باقی نمی‌گذارد که با توصیفی از دقیق‌ترین و قوی‌ترین دموکراسی روی زمین روبه‌رو شده است!

او حساب کرده که، چون مجموع نامزدهای اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری قبل، این تعداد و این درصد رأی آورده‌اند، از آنجا که رأی خالص آنان کمتر شده است، و آرای چند میلیونی آن نامزدشان که وعده یارانه داد و در این دوره نیست، به‌همراه مجموع آرای شناور به سبد نامزد اصلاح‌طلبان می‌ریزد، و نیز، چون در مقابل آرای اصولگرایی که ریزش داشته، آرای اصلاح‌طلبی فلان شده و آن شخص دیگر هم چنین شده و دیگری چنان، و اگر نامزد اصلاح‌طلبان بتواند با فلان خصیصه این مقدار از آرای اصولگرایان را نیز جذب خود کند، پس با حدود ۵۵تا ۶۰ درصد واجدان، یعنی با نصاب حدود ۱۷تا۱۹میلیون هم می‌تواند در دور نخست پیروز شود.

سپس محاسبات ریاضی دقیقی هم برای دوردومی‌شدن نامزد اصلاح‌طلبان کرده است که مثلاً می‌تواند در تحت فلان شرایط با ۱۳ میلیون و تحت شرایط دیگری که آرای اصولگرایان بدون اجماع آنان ریزش می‌کند، با ۷ میلیون هم به دور دوم برود؛ و محاسبات دیگر و پیش‌بینی‌های دیگر، همگی با فرمول و حساب و کتاب! تاکنون هیچ فعال سیاسی دوست یا دشمن چنین دفاعی از دقت و قوت و سلامت انتخابات ایران نکرده بود، آن هم از زبان کسانی که مروجان انگاره تقلب و تخلف در ۸۸ بودند و کشور را به اعتراف برخی از خودشان با تحمیل تحریم‌هایی که نتیجه همان شرایط سیاسی و اجتماعی ۸۸ بود، دهه‌ها به عقب بردند و اوباما و غرب را به این صرافت انداختند که با تحریم بیشتر می‌توانند به آن وضعیت دامن بزنند و کار جمهوری اسلامی را یکسره کنند.

نکته دقیق مهم‌تری که اصلاح‌طلبان در تحلیل‌های خودشان با آن آشنا نیستند، این است که اصلاح‌طلبی یک تعریف مشخص ندارد و هنوز گفتمان نشده است و نمی‌توان منکر شد که میان حجاریان که رأی نمی‌دهد با خاتمی که می‌خواهد «این‌بار» برخلاف انتخابات چند ماه پیش مجلس، «کنار مردم بایستد» و به نامزد اصلاح‌طلبان رأی بدهد، با آن نخبه‌ای که به این نامزد رأی می‌دهد و آن زن عشایری که همین رأی را به صندوق می‌اندازد، هیچ سنخیت و پیوستگی و حتی هیچ هارمونی وجود ندارد. در مقابل، اما توده اصولگرایان «یک هسته سخت چند میلیون نفری» با عقاید بسیار نزدیک به‌هم هستند که مفهوم «ولایت» به آن شکل داده است و به‌شدت «پای‌کار» اند که می‌توان آن‌ها را با یک فرمان هم پای صندوق رأی آورد، هم مدافع سلامت در کرونا کرد، هم برای کار جهادی به روستا برد و هم برای جهاد با اسلحه به دفاع از حرم گسیل کرد، همچنان که در جنگ تحمیلی چنان شد و این هسته چند میلیونی در بیشتر بحران‌های نیم‌قرن گذشته چونان اهرمی پیش‌برنده و پیش‌رونده، خود را فدای ملت و کشور کرده است.

باقی مردم در یک سلک سیاسی قرار نمی‌گیرند و در انتخابات‌ها گاهی به نامزد اصولگرایان و گاهی به نامزد دیگر گرایش پیدا می‌کنند. با این توصیف اگر در هر انتخاباتی نامزد اصولگرایان رأی آورد، در ذیل گفتمان همین هسته سخت وفادار به نظام است و اگر نامزد اصولگرایان رأی نیاورد، واکنش مردم به ضعف‌های ساختاری، اجماع‌نکردن و برخی کمبودها و نقایص جاری و ماندگار در کشور است تا اینکه نتیجه گفتمان اصلاح‌طلبی باشد که اصولاً به اعتراف نظریه‌پردازان این جریان هنوز چیزی به این اسم نداریم.

نکته مهم دیگر اینکه هم‌اکنون توده‌های مردمی پای ثابت برنامه‌های تبلیغی نامزدها هستند، اما نخبگان چنین نیستند. همین نکته گواهی بر قوت مردم‌سالاری در ایران است. اگر نامزد اصلاح‌طلبان یا یکی از نامزدهای اصولگرایان پیروز انتخابات شود، یعنی توده‌ها بر اساس باور به برنامه‌های یک نامزد و بدون‌توجه به ساخت‌وپرداخت‌های حزبی و تبلیغات کاذب، به آن نامزد گرایش پیدا کرده‌اند.

البته بحث مردم‌فریبی در تمامی دموکراسی‌ها هست و بسیار ابلهانه است که گمان کنیم اگر در فرانسه یا امریکا ۶۰ یا ۷۰ درصد مردم به یک جریان رأی دادند، همگی نوعی آگاهی افلاطونی و دقت نیوتنی و فرااندیشی آینشتاینی داشته‌اند. همین که در انتخابات اخیر پارلمان اروپا به راست‌های فاشیست رأی داده شد، یا فاشیست راست دیگری مثل ترامپ در امریکا پیشتاز است، هویت واقعی این انتخابات‌ها را که ادعا می‌شود انتخاباتی نخبگانی و هوشمند است، برملا می‌کند.

اکنون که اصلاح‌طلبان تمام‌قد به میدان انتخابات آمده‌اند و آن را چونان یک قضیه ریاضیاتی صادق، فرمول‌بندی می‌کنند و برخلاف ادعاهای گذشته خود می‌گویند «مردم هرگز با صندوق قهر نکرده‌اند»، بر تحلیلگران واجب است که این ادعاها را با دقت ثبت و ضبط کنند. دو هفته دیگر اگر نامزد اصلاح‌طلبان پیروز شد، با این پیروزی دیگر نمی‌توانند همچون گذشته مردم‌سالاری را در ایران غیرواقعی و ناراست بدانند و اگر نامزد دیگری پیروز شد، باید براساس همان فرمول‌بندی، به شکست خود اعتراف کنند و به دنبال «اصلاح خود» قبل از اصلاح جامعه ایران بروند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 6
 • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۰۲:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  5 13
  احتمال پیروزی پزشکیان زیاد است اما من رای نمی‌دهم چون هنوز سنم قانونی نشده
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   11 1
   تو که تعطیلی
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   6 0
   دلت برای خودت بسوزه
  • IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   4 1
   رای فقط جلیلی
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  5 2
  درباره حجاب ما یک شرع داریم که حدود شرعی حجاب اسلامی مشخصه یک فرهنگ سنتی ایرانی داریم که مثلا در عشایر و اقواممون هم هست پوشیدگی حجاب اونجا هم هست یک قانون داریم حجاب الان قانونه و ملیس موطفه قانون را اجرا کنه اگر مردم براساس قانون اساسی رای دادند در نطر سنجی که می خواهیم حجاب ازاد ازد بشه ما کلا لخت و کاملا باز بگردیم خوب چشم اگر نه باز هر حدی از پوشش را در همه پرسی تعیین شد ما براساس همون قانون گداری می کنیم چون قانون حجاب را هم بالاخره مجلس از اول گداشت ...
 • رضا IR ۰۴:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  4 5
  جونت بیاد بالا با این تحلیل آبدوغ خیاری که کردی !
 • مهدی US ۰۵:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  16 2
  چمهوری اسلامی تاوان کسانی را داره میده که نه ایمان به راه انقلاب و خمینی را داشتند نه حاضر به فداکاری در راه انقلاب بودند . فقط مثل کبک رنگ عوض کردن و درطی ۴۳ سال گذشته تا توانستند خودشان و اقوامشان خوردن و بردن و خیانت به مردم و انقلاب کردند. هر موقعه رای نیاوردند گفتن انتخابات مهندسی شده و وقتی رای اوردند با نا کار امدی و ترک فعل کشور را به لب پرتگاه سقوط بردند. و موقعه پاسخگو گفتند انها نگذاشتند.
 • IR ۰۵:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  12 4
  اصلاح طلبان، سرمایه های سینه چاک صهیونیست ها هستند...
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   0 0
   تو که راست میگی
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  12 7
  اصلاح طلبان در کل کشور حداکثر 5 میلیون رای دارند توهم پیروزی در انتخابات مثل سال 88 نداشته باشند.
 • محمد IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  7 2
  سلام همچنانکه از قدیم گفته اند (( نرود میخ آهنین بر سنگ)) ؛اصلاح طلبان اگر پیروز شوندکه همه چیز طبیعیه وبر اساس دموکراسی به حقشون رسیدن ؛ ولی اگه رقیبشون رای بیاره حتما تقلب شده ونوبت اردوکشی خیابونی و بقیه مسائل!!!!!! اینجاست که باید از خدا بخواهیم که هیچ بنی بشری رو مبتلا به این تفکر نکنه.
 • CA ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  7 4
  مردم خسارت محض ۸سال حسن روحانی رو دیدن و دوباره به دام اصلاحطلبها نمیوفتن مخصوصا بعد از اینکه یک رئیس جمهور مردمی و خستگی ناپذیر خادم ملت مثل شهید ابراهیم رئیسی رو تجربه کردن. شهید رئیسی ما میتوانیم رو در عمل نشان داد.
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   0 5
   حسن اصلاح طلب نبود
 • مریم IR ۰۷:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  2 1
  تفسیر اب دوغ خیاری به این میگن
 • ایرانی IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  5 2
  ‌واقعا این اصلاح طلب ها با خوارج هیچ فرقی ندارند .الان همین نامزدشون پزشکیان هیچ برنامه ای نداره وهر سوالی تو هر زمینه ای ازش می پرسن مثل طوطی سه تاجمله رو تکرار میکنه استفاده از نخبگان .نمی دونم چرا هیچ کس ازش نمی پرسه یکی از اون نخبه هارو نام ببر .حتما اگه رای آورد تازه می خواد بگرده دنبال
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  1 0
  آخی!
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  3 1
  توهمات سوسول گرایان و اصلاح طلبان🤣🤣🤣🤣🤣
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  4 7
  بخوایید نخوایید با این تفرقه ای که این 5 نامزد ایجاد کرد پزشکیان رییس جمهور میشه
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   1 1
   منم دلم واسه مردم ایران میسوزه که مجبورن یه عده رو به اجبار تحمل کنن
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   6 3
   پزشکیان بی سواد تر از این حرفهاست اگر هم خدای نکرده رییس جمهور شود بازیچه دست ظریف و روحانی و خاتمی و.... خواهد شد و بازیگدان دولت پزشکیان خاندان لاریجانی و هاشمی رفسنجانی خواهد بود وای به حال ایران
 • ناشناس IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 3
  اصلاح طلب و اصولگرا
 • FR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  1 0
  واقعا هر انسان شریفی دلش به حال جمهوری اسلامی میسوزد
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  0 0
  حالا بذارید آقایون رفتند اینترنت تولید کنند
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  1 0
  حالم از بعضی از منفعت طلبان این جماعت به هم‌میخوره
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  3 2
  ایشاله که پزشکیان میبره ..
  • IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   2 0
   پزشکیان =خاتمی و روحانی و اصلا طلبان
  • IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
   1 0
   اصلاح طلبها همیشه در حال ُبُردن آبروی ایران و ایرانی هستن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس