آیت‌الله خاتمی

خطیب موقت جمعه تهران گفت: در انتخابات اولویت اصلی حضور گسترده مردم است که گامی دشمن‌ستیز می‌باشد.

به گزارش مشرق، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران گفت: حضرت امام باقر علیه السلام فرمودند به خدا قسم شیعه ما نیست مگر آن کس که بنده خدا باشد. بنده خدا یعنی منطقش این باشد امر، امر تو است. هرچه دستور بدهی باید انجام بدهم و هر چه که فرمودی ممنوع است می‌پذیرم.

آیت الله خاتمی ادامه داد: در خطبه‌های اول سخن از مباحث توحیدی داشتیم. مباحثی که دل‌ها را به سوی خدا ببرد. دو خطبه برای همین است. در خطبه اول دل‌ها متوجه ذات مقدس ربوبی باشد. در قرآن فراوان از یاد خدا نام برده شده است که این یاد فقط یاد زبانی نیست یاد عملی است. توجه داشته باشیم حضرتش ما را می‌بیند و زیر نظر دارد. در سه آیه قرآن سوره احزاب آیه ۴۱ ، سوره انفال ۴۵آیه و سوره جمعه آیه ۱۰ می توان اشاره کرد.

در این چند روز زیاد به یاد خدا باشید

وی افزود: در قرآن آمده است که زیاد به یاد خدا باشید. هرجا باشید شما را می‌بیند و زیر نظرتان را دارد. در بین روزهای سال گاهی ماه مثل ماه مبارک رمضان ماه ویژه خدا است. گاهی روزها روزهای ویژه خدا است. بیشتر انس با خدا داشته باشید. در سوره بقره آیه۲۰۳ می‌فرماید در این روزهای مشخص خدا را به یاد داشته باشید. همچنین در سوره حج آیه ۲۸ نیز چنین می فرمایید.

آیت الله خاتمی تصریح کرد: در تعداد فراوانی از روایات که در جلد ۱۴ وسائل الشیعة ۳۰ جلدی چاپ جدید است ده‌ها روایت آمده که این ایام معلومات و معدودات از اول ذیحجه است. دهه‌ای که در داخل آن هستیم تا ۱۳ ذیحجه ایام تشریق است. ائمه فرمودند که در این چند روز زیاد به یاد خدا باشید. به یاد خدا باشید او را حاضر ببینید ذکر او را داشته باشید.

آیت الله خاتمی بیان کرد: در یک روایتی در وسائل الشیعه جلد ۱۴ صفحه ۲۷۳ آمده است پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند که هیچ یک از ایام سال نیست که عمل صالح در آن انقدر ارزش داشته باشد. عمل صالح یکی از آن نماز است و دیگری خدمت به مردم است و کمک به فقرا است. نسخه‌هایی برای این ۱۰ روز پیچیده شده است ۵ نسخه از آن را خدمت شما بگویم.

وی ادامه داد: یک نسخه آن روزه است. دوم نماز دهه اول ذی‌الحجه است. این نماز خیلی مهم است دو رکعت نماز است که بین مغرب و عشا خوانده می‌شود . امام صادق علیه السلام فرمودند پدرم امام باقر فرمود این دو رکعت نماز که بخوانی جواب حجاج را به تو می‌دهند ولو که حج انجام نداده باشید. نسخه سوم شب عرفه است ما که به روز عرفه که می‌رسیم به حمدالله بها می‌دهیم اما شب عرفه را مرحوم شیخ عباس قمی می‌گوید از لیالی متبرکه است و شب مناجات با قاضی الحاجات است.

آیت الله خاتمی اظهار کرد: توبه مقبول و دعا مستجاب است این فرصت‌های ویژه را دست کم نگیریم. مقام معظم رهبری به جوانان برای این مناسبت‌ها سفارش کردند. دعاهایی برای شب عرفه در مفاتیح است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند کسی که شب عرفه را درک کند ثواب ۱۷۰ سال را دارد.

روز عرفه روز نور است

وی گفت: روز عرفه روز نور است. مرحوم شیخ عباس قمی می‌گوید از اعیاد است. الحمدلله مردم ما روز عرفه و دعای عرفه را بزرگ می‌شمارند. روز عرفه را درک کنیم. در کتاب وسائل الشیعه جلد ۱۳ صفحه ۵۵۵ امام سجاد علیه السلام شنیدند عصر روز عرفه یکی دارد گدایی می‌کند و امام سجاد گفت وای بر تو خدا حتی به بچه‌های در شکم مادر هم در روز عرفه عنایت ویژه‌ای دارد. والله هرچه داریم از دعا داریم. هرچه داریم از توسل داریم. سرمایه را از دست ندهیم. نسخه پنجم هم روز عید قربان است.

آیت الله خاتمی در بخش دوم خطبه‌های نماز جمعه، تصریح کرد: خودم و شما عزیزان را به تقوای الهی می‌کنم. خداوند فرمود ای فرزند آدم گناه نکن. ورع یعنی اجتناب از شبهات و تقوا یعنی اجتناب از محرمات . اولیای خدا هم گناه نمی‌کنند هم طاعت زیاد انجام می‌دهند. این مورد را برای جوانان عزیز می‌گویند این نسخه را به خصوص امام باقر علیه السلام برای جوانان پیچیده‌اند چه بسا سختتان باشد که مستحبات را انجام بدهید می‌توانید از خطای قرمز خدا نگذرید. چشمتان می‌تواند بنده خدا باشد. گوشتان می‌تواند بنده خدا باشد. زبانتان می‌تواند بنده خدا باشد.

خودمان را در غم مردم غزه شریک می‌دانیم

آیت الله خاتمی ادامه داد: یاد شهدای مظلوم مکه در سال ۱۳۶۶ و شهدای مظلوم منا را گرامی می‌داریم. کشتار وحشیانه مردم در روستای ‌ودالنوره سودان را محکوم می کنیم که در آن صدها نفر بی‌گناه به خاک و خون کشیده شده اند؛ چه زمانی قرار است که جنگ داخلی سودان تمام شود؟ مسئولان سودان تدبیری داشته باشند تا جنگ داخلی در سودان به پایان برسد.

وی با بیان اینکه مصیبت غزه از یاد رفتنی نیست، گفت: ما خودمان را در غم مردم غزه شریک می دانیم و نظام جمهوری اسلامی سربلند است که برای کمک به این مردم مظلوم هر کاری که از دستش برآمد، انجام داد.

شهید امیر عبداللهیان گویی وزیر مردم فلسطین بود

آیت الله خاتمی ضمن گرامیداشت شهدای خدمت، افزود: شهید امیر عبداللهیان گویی وزیر مردم فلسطین بود. در هر جایگاه جهانی که قرار می‌گرفت از مظلومیت این مردم می‌گفت.

وی ادامه داد: از قوه قضاییه جهت محاکمه جنایتکاران منافق آدمکش تشکر می‌کنم. کار بسیار ستودنی است که این اقدام را صورت دادند جنایت‌ها کردند ۱۷ هزار نفر را بی‌گناه کشتند. امیدوارم در همین دنیا این داعش های وطنی به سزای اعمال ننگین شان برسند.

در انتخابات اولویت اول حضور گسترده مردم است

آیت الله خاتمی تأکید کرد: انتخابات چهاردهم را در پیش داریم هشتم تیر این حماسه مجدد به فضل خدا شکل خواهد گرفت خوشبخت هستم از اینکه رسانه‌ها خوب وارد شدند . رسانی ملی در این عرصه خوب وارد شده است. در انتخابات اولویت اول حضور گسترده مردم است. این حضور گسترده مردم به تعبیر قرآن گام دشمن ستیز است. هر گامی که در این مسیر برداشته می‌شود عمل صالح است. چون دشمنان اسلام و دشمنان دین رابه خشم می‌آورد. امر جامع هستم امری که حضور همگان لازم است.مقام معظم رهبری فرمودند حماسه انتخابات مکمل بدرقه شهیدان خدمت است این کار مکمل کاریست که قبلاً در حماسه بدرقه شهیدان بوده است.

آیت الله خاتمی تصریح کرد: از همه کسانی که بستر را فراهم می‌کنند ناظران و مجریان انتخابات تشکر می‌کنم. در عرصه شورای نگهبان آنچه که بنده حاضر بودم این بود که وقتی عزیزی مطرح می‌شد اصل ۱۱۵ قانون اساسی را مطرح می‌کردیم که آیا این ویژگی‌هایی که در این اصل آمده است. در نامزد وجود دارد یا ندارد. تنها چیزی که مطرح نبود جناح سیاسی بود. حتی مصلحت کاری کنیم که این جریان و یا آن جریان مطلقا چنین چیزی مطرح نبود و شورای نگهبانی که می‌خواهد در حقیقت نگهبان نظام باشد باید همین گونه باشد . تشکر می‌کنم از همه عزیزان وزارت کشور شورای نگهبان و همه عزیزانی که تلاش می‌کنند انتخابات باشکوه برگزار شود

هیچ جریان درون نظام نمی تواند بگوید در انتخابات نامزد ندارد

وی تاکید کرد: الان وضع طوری است که هیچ جریان درون نظام نمی تواند بگوید در انتخابات نامزد ندارد؛ این گوی و این میدان.

خاتمی خاطرنشان کرد: آن چه در ارزیابی شورای نگهبان مطرح شد، این بود که آن آقا برای رای ریاست جمهوری معیارها را دارد یا خیر؛ قهرا برخی ها احراز و برخی عدم احراز صلاحیت شدند منتها اگر کسی در ریاست جمهوری عدم احراز صلاحیت شد بدان معنا نیست که در هیچ جای دیگر به درد نمی‌خورد. چه بسا این عزیز در عرصه های دیگر حضور موفقی داشته باشد.

وی افزود: به عنوان عضو شورای نگهبان می گویم کسی حق اهانت به فردی به خاطر عدم احراز ندارد؛ ما فقط عرصه ریاست جمهوری و نه همه عرصه ها را دیدیم.

کاندیداها نخواهند با سیاه نمایی علیه نظام رای بدست آوردند

خطیب جمعه تهران با اشاره به ایام تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: از همه کاندیداها برای ایجاد شور انتخاباتی تشکر می‌کنم؛ درخواست ما از کاندیداها طبق فرمایش مقام معظم رهبری این است که از توانمندی و ظرفیت خودشان سخن گفته و نخواهند با تخریب دیگران بر سبد رای خود اضافه کنند.

خاتمی با تاکید بر اینکه کاندیداها وعده های قابل اجرا بدهند، یادآور شد: در دانشگاه تهران و در شبی که به شهید بهشتی اهانت شد، اسم آقایی برده شد؛ شهید بهشتی فرمود آن آقا آدم خوبی است اما طرح های او به درد کره مریخ و نه زمین می خورد؛ کاندیداها طرح ها و ایده هایی بدهند که قابل اجرا در زمین باشد. وعده سبز دروغین برای کسب رای ندهند و آن چه را می‌توانند بگویند.

وی ادامه داد: کاندیداها نخواهند با سیاه نمایی علیه نظام رای بدست آوردند؛ شما می خواهید در سبد نظام انتخاب شوید بعد می‌خواهید علیه نظام بدگویی کرده تا رای جمع کنید؟ این درست نیست.

خاتمی انتخاب اصلح را امر عقلایی دانست و گفت: حضرت علی (ع) در نامه به مالک اشتر فرمودند که برای حکم بین مردم، برترین را انتخاب کن؛ ان‌شاءالله مردم ما برترین فرد و رئیسی‌گونه برگزینند.

وی گفت: مردم فردی «ولایتمدار» و نه «ولایت‌شعار» و «مردم مدار» و نه «مردم‌شعار» انتخاب کنند. فردی که خستگی ناپذیر باشد. شهید رئیسی خستگی را خسته کرد؛ ما رییس‌جمهور این چنینی را می خواهیم که کار و خدمت برای مردم کند.

انتخابات ریاست جمهوری عرصه مسابقه برای خدمت است

خاتمی با تاکید بر اینکه انتخابات ریاست جمهوری عرصه مسابقه برای خدمت است، گفت: باید در انتخابات همه تسلیم قانون باشند؛ این موضوع فضا را سالم و در شأن نظام جمهوری اسلامی قرار می دهد.

وی خاطرنشان کرد: باید پایان انتخابات، پایان رقابت ها و آغاز رفاقت ها و همکاری‌ برای خدمت به مردم باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  11 0
  اینکه یکی از بی ارزش ترین پول ها ملی ریال است و تورم ایران از افغانستان و عراق و سوریه جنگ زده بیشتر است سیاه نمایی نیست واقعیت هست
  • DE ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
   1 1
   ای کاش انتخاب فردی شایسته اولویت اول بود و نه میزان مشارکت!
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  0 7
  ان شاء الله مردم با حضور گسترده در برابر دشمنان بار دیگر می ایستند
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  16 0
  مثل وعده های الکی گوشت دم خونه مردم و حل بورس تو 3 روز و مهار تورم و ... که غیر از دکتر پزشکیان بقیه مسابقه وعده و وعید گذاشتن انگار
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  14 0
  سیاه نمایی ؟؟ برا شما که غم غذا و مسکن و پوشاک و ... ندارین و غوطه ورین در نعمتهای بیت المال همه چی گل و بلبله ولی باید دید اکثریت مردم چه زندگی دارند
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  10 3
  این انتخابات نیس مردم خادم خودشون میخواهند احمدی نژاد رو
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۵
  2 11
  مشارکت ۹۰ درصدی را خواهید دید
 • DE ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۶
  1 0
  باشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس