کد خبر 1612915
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۵
تنش در روابط ارمنستان-بلاروس

وزارت امور خارجه بلاروس، سفیر ارمنستان را در رابطه با اظهارات نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان احضار کرد.

به گزارش مشرق، وزارت امور خارجه بلاروس سفیر ارمنستان در مینسک را در رابطه با اظهارات نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان احضار کرد. آناتولی گلاز سخنگوی این وزارتخانه گفت که امروز سفیر ارمنستان به محل وزارت خارجه بلاروس احضار شد.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در سخنرانی خود در پارلمان این کشور گفت: نه نیکول پاشینیان نخست وزیر و نه نماینده رسمی جمهوری ارمنستان در زمان ریاست جمهوری الکساندر لوکاشنکو به بلاروس سفر نخواهند کرد.

پاشینیان گفت: یکی از رهبران سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) می‌گوید که در تدارک جنگ ۴۴ روزه شرکت داشته که و برای جمهوری آذربایجان آرزوی پیروزی کرده بود.

نخست وزیر ارمنستان گفت: «هرگز به بلاروس سفر نخواهم کرد، زیرا الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور آنجاست. من اعلام می‌کنم که در حال حاضر هیچ یک از نمایندگان رسمی ارمنستان اصلا به بلاروس سفر نمی‌کنند.»

پاشینیان طی سخنانی در پارلمان این کشور گفته بود که کشورش قصد دارد از سازمان پیمان امنیت جمعی خارج شود.

ائتلاف سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) متشکل از ۶ کشور ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان است.

پیشتر نیز در میانه انتقادها و تهدید به خروج ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی، این کشور در نشست وزیران دفاع این سازمان در آلماتی قزاقستان حضور پیدا نکرد.

حضور نیافتن ارمنستان در نشست سازمان پیمان امنیت جمعی در حالی است که این کشور پیشتر تهدید به خروج از این سازمان کرده بود. ارمنستان از سال ۲۰۲۰ و جنگ دوم قره‌باغ، انتقادهایی به عملکرد این سازمان دارد.

ایروان دلایل انتقاد از عملکرد سازمان پیمان امنیت جمعی را در نوع واکنش آن به «نقض تمامیت ارضی» ارمنستان طی حملات جمهوری آذربایجان عنوان کرده است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس