کد خبر 1612392
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۶
ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان در لیست سیاه

سازمان ملل ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان را به دلیل نقض حقوق کودکان در لیست سیاه خود قرار داد.

به گزارش مشرق، گزارش سالانه دبیرکل سازمان ملل درباره نقض حقوق کودکان (زیر ۱۸ سال) در مناطق جنگی در جهان پنجشنبه هفته جاری (فردا) به طور رسمی منتشر می‌شود. در این گزارش نام مسئولانی که مرتکب قتل و معلولیت کودکان، بکارگیری آنان به عنوان نیروی نظامی، آدم ریایی و خشونت جنسی شده‌اند، آورده شده‌ است.

در بخشی از گزارش «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، به نبرد ارتش جاری میان سودان و نیروهای واکنش سریع (شروع آوریل ۲۰۲۳ ) پرداخته و تصریح شده‌ است: طی سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ ما شاهد رشد خیرکننده ۴۸۰ درصدی نقض حقوق کودکان در این کشور هستیم.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل تاکید کرده‌است که در سال ۲۰۲۳۲ یکهزار و ۷۲۱ مورد تخلف شدید علیه یکهزار و ۵۲۶ کودک سودانی انجام شده که این تخلف شامل ۴۸۰ کشته و ۷۶۴ نفر مجروح است.

در گزارش دبیرکل سازمان ملل آمده‌ است: ما شاهد نقض شدید حقوق کودکان به ویژه بهره کشی از آنان، حمله به مدارس، کشتار و وارد کردن آسیب های جسمی به کودکان، حمله به بیمارستان‌ها و کاهش شدید دسترسی شهروندان (سودانی) به کمک‌های بشردوستانه هستیم.

وی با ابزار نگرانی عمیق خود از تشدید خشونت‌های قومی تصریح کرد: درگیری های قومیتی سبب آوارگی جمعی از کودکان شده‌ است.

بر همین اساس، دبیرکل سازمان ملل مقرر داشت: ارتش و نیروهای واکنش سودان را در لیست سیاه این سازمان قرار بگیرند.

این اولین باری نیست که ارتش سودان در لیست سیاه سازمان ملل قرار می ‌یرد این ارتش طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ در همین فهرست قرار داشت.

سازمان ملل بر اساس لیست سیاه خود می‌تواند دولت‌ها را مجبور کند به طرف‌هایی نامشان در این لیست آمده سلاح نفروشند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس