سردار نقدی: پیر شدن جمعیت تهدید امنیت ملی است

معاون هماهنگ کننده سپاه با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ جزو کشورهای پیر بوده‌ایم و اگر این روند به پیش رود در سال ۱۴۲۰ سومین کشور پیر دنیا خواهیم بود، گفت: پیر شدن جمعیت تهدید امنیت ملی است.

به گزارش مشرق، سردار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش جوانی جمعیت طی سخنانی اظهار داشت: کاهش جمعیت مهمترین مسئله کشور است و ما امروز با یک خطر بسیار جدی مواجه هستیم که تجردگرایی یکی از ریشه‌های آن است. عدم تمایل به باروری در بین کسانیکه ازدواج کرده‌اند نیز یکی دیگر از دلایل آن است.

وی افزود: سقط جنین آمار تکان دهنده‌ای دارد و موضوع طلاق هم روند فزاینده‌ای در کشور داشته است. در سال ۹۶ جزو ۷۷ کشور جوان بوده‌ایم ولی در سال ۱۴۰۱ جزو کشورهای پیر بوده‌ایم و اگر این روند به پیش رود در سال ۱۴۲۰ سومین کشور پیر دنیا خواهیم بود. یکی از علت‌های اصلی ناباروری هم بالارفتن سن ازدواج است.

معاون هماهنگ کننده کل سپاه عنوان کرد: از لحاظ امنیتی این مسئله بسیار تعیین کننده است و با پیر شدن جمعیت یکی از مولفه‌های امنیت ملی را از دست می‌دهیم. با وجود اینکه با بالارفتن امید به زندگی از رتبه ۱۴۳ دنیا به رتبه ۳۹ ارتقا پیدا کرده‌ایم، اما امید به آینده کمتر شده و پیامدهای منفی سیاستگذاری جمعیتی موجب مشکلات فراوانی شده است. دشمن هم با برنامه ریزی دقیق قصد دارد تا جمعیت ایران افزایش پیدا نکند.

سردار نقدی اظهار داشت: این مشکلی است که اگر جلوی آن گرفته نشود دیگر قابل جبران نیست و خطر جدی آن است که سه سال بیشتر برای جبران آن وقت نداریم. هر ضربه‌ای دشمن به ما بزند قابل جبران است اما پیری جمعیت قابل برگشت نیست.در این مسیر ما که پاسدار انقلاب اسلامی هستیم باید بدانیم انقلاب از این ناحیه در خطر جدی است. در همین راستا قرارگاه جوانی جمعیت در سپاه ایجاد شد و زحمات زیادی در این حوزه کشیده شد که نتیجه خوبی در پی داشته است.

فرمانده قرارگاه جوانی جمعیت سپاه ادامه داد: تعداد پاسداران دارای بیش از یک فرزند افزایش داشته است و تعداد ازدواج‌ها هم در سپاه بیشتر شده است. در سال ۱۴۰۲ روند تولد فرزندان در سپاه حدود ۲۴ درصد افزایش داشته و تعداد ازدواج‌ها هم به همین صوت بیشتر شده است. ما باید سن ازدواج را در سپاه کاهش دهیم و از سوی دیگر باید تلاش کنیم پاسداران متاهل فرزند بیشتری داشته باشند زیرا این موضوع هم پاسداری از انقلاب محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه اطلاع فرماندهان از ازدواج و فرزندآوری در رده‌های تحت امر موضوع مهمی است، گفت: از سوی دیگر کاهش طلاق هم یکی از موارد مهمی است که در سپاه باید به آن پرداخته شود هرچند آمار طلاق در سپاه بالا نیست. در سپاه مطلوب آن است که هر خانواده سه فرزند داشته باشد و سن ازدواج هم کاهش پیدا کند تا متوسط سن ازدواج به ۲۳ سال برسد. برای این کار هم یک انگیزه کافی است که بدانیم این موضوع مطالبه ولایت است و انقلاب از این ناحیه در خطر جدی است.

سردار نقدی تصریح کرد: از جمله اقدامات خوبی که انجام شده این است که حق فرزند آوری و تاهل افزایش چشمگیری داشته است و به مدت پنج سال، هر سال درصدی بر این مبلغ افزوده می‌شود. از سوی دیگر ساخت ۲۰ هزار مسکن آغاز شده و برنامه ما این است که هر فرد متاهل در سپاه از همان ابتدای تاهل وارد خانه سازمانی شود تا زمینه ازدواج سریعتر افراد فراهم شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 0
 • حاج اکبر IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
  6 2
  از بس که پروژه های خوبی دادید جواب داد!!!!
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
  5 2
  مسکن و کار و نون ازشما و زادوولد هم از ما!!!!!!!بسم ا......
  • IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
   5 0
   خسته نباشی !! اینطور که مرغ و خروسها هم بلدند زاد و ولد کنند !!! مسکن بدهند نان بدهند کار هم بدهند که شما با خانمت زندگی کنی و زاد و ولد کنی؟!!!!! خوبه !!! البته با اینهمه سستی و بی انگیزگی و بی همتی همان نسلی ادامه پیدا نکنه بهتره !!
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
  4 0
  در سپاه باید همیشه تک تک شهدای دفاع مقدس تک تک خاطرات انقلاب و افرادش با هر سرگدشتی که داشتند و به ار جا که رسیدند حفط بشه و خونده بشه ... تاریخ زنده انقلاب باشند ...
 • مجتبی IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
  5 2
  فرزند بیشتر دردسر و زحمت بیشتر و نگرانی از اینده و جهنم شلوغ تر
  • IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
   3 3
   جملات و افکار کفر آمیز که از سیاست‌ها و شعارهای تحدید نسل دهه ۷۰ به یادگار مانده!!!!شما به خودت اجازه میدهی که نسل بشر را قضاوت کنی و همه را محکوم به جهنم!!؟؟!
 • من IR ۱۴:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
  0 0
  حق فرزند آوری رو هم میدی؟
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۹
  0 1
  تحریم اصلا نمنه دی؟؟
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۷
  0 0
  فرزند کمتر زندگی بهتر این روزا قشنگ باید با طلا نوشت این جمله رو

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس