دریافت بخشی از حق آبه هیرمند/ دستیابی به نفت زیر زمین آسان می‌شود

۳۰۰ میلیون مترمکعب از حقابه هیرمند دریافت شد، نرخ جدید برق برای استخراج رمز ارز اعلام شد و صادرات نفت به ۲ میلیون بشکه رسید از مهم‌ترین اخبار آب و انرژی در هفته جاری بودند.

به گزارش مشرق،۳۰۰ میلیون مترمکعب از حقابه هیرمند دریافت شد، نرخ جدید برق برای استخراج رمز ارز اعلام شد و صادرات نفت ایران با وجود اعمال ۶۰۰ تحریم، به ۲ میلیون بشکه رسید از مهم‌ترین اخبار آب و انرژی در هفته جاری بودند.

دستیابی به نفت زیر زمین آسان می‌شود

مهدی فکور، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت گفت: در دولت سیزدهم در حال ساخت تجهیزی هستیم که با اسکن می‌توان متوجه شد تا در کدام مناطق نفت وجود دارد به این ترتیب عملیات اکتشاف آسان می‌شود.

استفاده از توانمندی بخش خصوصی در فعالیت‌های توسعه‌ای صنعت نفت

عبدالمهدی مجتهدی مدیرعامل شرکت عملیات اکتشاف نفت گفت: شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم با رویکرد توجه به توان داخل از همه ظرفیت‌های بخش خصوصی برای فعالیت‌های تولیدی، توسعه‌ای، خدماتی و… استفاده می‌کند.

ذخیره ۷۶۰ میلیون مترمکعب آب باکیفیت در سد چمشیر

محمد رضا فاضل معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چمشیر با اشاره به اینکه با توجه به بارش‌های خوب فصل بهار در حال حاضر سد چمشیر نزدیک به ۷۶۰ میلیون متر مکعب ذخیره آب با کیفیت دارد، گفت: هدف اصلی احداث سد چمشیر توسعه کشاورزی در اراضی پایین دست بوده است و در فصل تابستان سال جاری همانند سال گذشته آب این سد برای آبیاری مزارع کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر خروجی آب سد ۹ مترمکعب بر ثانیه است، اظهار کرد: با توجه به اینکه هنوز مزارع کشاورزی پایین دست به آب این سد نیاز ندارند و سد کوثر نیز در پایین دست سر ریز کرده است، برنامه اصلی مدیریت منابع آب و ذخیره سازی ریزش‌های جوی در مخزن سد است.

تولید نیروگاه‌های حرارتی کشور به ۵۰ میلیون مگاوات ساعت رسید

مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی گفت: میزان تولید برق نیروگاه‌های حرارتی کشور طی دو ماهه نخست امسال با رشد سه درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از مرز ۵۰ میلیون مگاوات ساعت عبور کرد.

وی افزود: از این میزان تولید ۶۰ درصد آن مربوط به واحدهای سیکل‌ترکیبی است که میزان تولید انرژی آن‌ها با افزایش سه درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۳۰ میلیون مگاوات ساعت رسیده است.

۹۴ درصد برق تولیدی از طریق نیروگاه‌های حرارتی تولید می‌شود

عبدالرسول پیشاهنگ، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی برق حرارتی در نخستین رویداد به‌کارگیری هوش مصنوعی در بخش تولید صنعت برق، گفت: نقش نیروگاه‌های حرارتی در تمام کشورها نقش پر رنگی دارد و در کشور ما ۹۴ درصد برق تولیدی از طریق نیروگاه‌های حرارتی اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: دو مسأله حائز اهمیت یکی ضریب بهره‌برداری نیروگاه‌های حرارتی و دیگری امنیت شبکه از لحاظ پایداری است. همچنین نیروگاه‌های فسیلی علاوه بر تأمین برق بر پایداری شبکه نقش بسیار مهمی دارند.

کاهش ۱۲۰۰ میلیون مترمکعبی گازسوزی در ۱۴۰۳

احمد باهوش مدیر عامل مجتمع پارس جنوبی گفت: با اجرای پروژه کاهش انتشار گاز مشعل تا پایان مرداد امسال ،۱۲ پالایشگاه این مجموعه سالانه حدود هزار و ۲۰۰ میلیون مترمکعب نسبت به سال ۱۴۰۱ کاهش انتشار گاز مشعل خواهیم داشت.

وی ادامه داد: پروژه کاهش انتشار گاز مشعل در ۱۲ پالایشگاه پارس جنوبی در پایان سال ۱۴۰۲ پیشرفت خوبی داشته است و انتظار داریم با تکمیل این پروژه تا پایان مرداد ۱۴۰۳، حجم انتشار گاز مشعل از روزانه ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب به ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب برسد. این مقدار هم‌اکنون به روزانه ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب رسیده است.

نرخ هر کیلووات ساعت برق مصرفی استخراج رمزارز اعلام شد

مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل توانیر از ابلاغ نرخ ریالی بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی برای استخراج رمز دارایی خبر داد و گفت: به منظور اجرای مصوبه هیأت وزیران با موضوع «اصلاح آئین نامه استخراج رمز دارایی‌ها» بر مبنای متوسط ریالی برق صادراتی و بر اساس میانگین نرخ تسعیر ارز، این نرخ برای بازه زمانی سه ماهه ٢٨ اردیبهشت تا ٢٨ مرداد سال جاری، ٢٨ هزار و ٣٢٠ ریال به ازای هر کیلووات ساعت اعلام می‌شود.

سخنگوی صنعت برق در عین حال تاکید کرد: خرید برق از شبکه برای استخراج رمز دارایی در اوقات محدودیت دار ممنوع است

جزئیات تأمین برق صنایع در اوج بار ۱۴۰۳ اعلام شد

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو با بیان اینکه یک سوم برق تولیدی کشور توسط صنایع انرژی‌بر مصرف می‌شود و این روند سال به سال روند افزایشی دارد، بیان کرد: در تابستان ۱۴۰۲ و در مقایسه با تابستان ۱۴۰۰ میزان برق تحویلی به کل صنایع انرژی‌بر به واسطه مدیریت باری که انجام شد ۲۵ درصد افزایش یافت.

وی اضافه کرد: در برنامه‌های مدیریت مصرف برق سال جاری صنایع به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که شامل صنایع کوچک و کارگاهی، صنایع متوسط و صنایع بزرگ و انرژی‌بر می‌شود.

وزیر نیرو در مورد نحوه تأمین برق صنایع متوسط و شهرک‌های صنعتی اظهار کرد: دسته دوم صنایع متوسط و شهرک‌های صنعتی هستند که ۵۶ هزار واحد صنعتی را شامل می‌شوند. برق مورد نیاز این صنایع به مدت ۶ روز در هفته و به صورت شبانه روزی تأمین خواهد شد و این صنایع تنها یک روز در هفته آن‌هم مطابق قانون کار تعطیل خواهند بود.

صادرات نفت ایران با وجود اعمال ۶۰۰ تحریم، به ۲ میلیون بشکه رسید

جواد اوجی وزیر نفت گفت: مجلس سنای آمریکا اخیراً اعتراف کرده که با وجود اعمال ۶۰۰ تحریم ضد صادرات نفت ایران اما صادرات این محصول از ۳۰۰ هزار بشکه به بیش از ۲ میلیون بشکه رسیده است.

آب شرب تهران نیاز به تصفیه خانگی ندارد

محسن اردکانی مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران گفت: کیفیت آب شرب پایتخت را بالاتر از حد استاندارد و نیاز به تصفیه خانگی ندارد.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه آبی که در تهران توزیع می‌شود نیاز به تصفیه مجدد به صورت خانگی ندارد و بالاتر از حد استاندارد است، اضافه کرد: ما در توزیع آب، استاندارد شرب را رعایت می‌کنیم. آب شرب توزیعی در تهران از ۳۸ منبع، تأیید و کنترل استاندارد می‌شود و کاملاً بهداشتی است.

کاهش ۲۶ درصدی ارزش معاملات شرکت‌های توزیع برق در بورس انرژی

دفتر «مدیریت معاملات خارج از بازار برق» شرکت مدیریت شبکه برق ایران اعلام کرد: حدود ۳۹۷ میلیون کیلووات ساعت انرژی برق به ارزش ۴۷۲ میلیارد ریال شنبه (۵ خرداد ماه) توسط شرکت‌های توزیع نیروی برق در بورس انرژی معامله شده است که از نظر ارزش معاملات، کاهش ۲۶ درصدی را نسبت به روز کاری قبل، نشان می‌دهد.

همچنین در معاملات روز گذشته، نیروگاه‌های خصوصی ۵۲ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند که نسبت به روز کاری قبل، ۳۹ درصد کاهش داشته است.

نرخ جدید برق برای استخراج رمز ارز اعلام شد

مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت توانیر گفت که نرخ ریالی هر کیلووات ساعت برق مصرفی برای استخراج رمزارز در بازه زمانی ۲۸ اردیبهشت تا ۲۸ مرداد سال جاری، ۲۸ هزار و ۳۲۰ ریال تعیین شده است.

این نرخ بر اساس مصوبه هیئت وزیران با موضوع «اصلاح آئین‌نامه استخراج رمز دارایی‌ها» و با هدف ساماندهی فعالیت ماینرها و جلوگیری از اتلاف منابع انرژی، ابلاغ شده است.

مدیرعامل توانیر، در این باره گفت: نرخ مذکور بر مبنای متوسط ریالی برق صادراتی و بر اساس میانگین نرخ تسعیر ارز محاسبه شده است.

وی همچنین تاکید کرد که خرید برق از شبکه برای استخراج رمزارز در اوقات محدودیت‌دار ممنوع است.

آبرسانی به هزار و ۷۵۱ روستای سیستان و بلوچستان در دولت سیزدهم

هاشم امینی، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به اقدامات دولت سیزدهم در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: ۲ هزار و ۳۵۱ روستا در این استان دارای تنش آبی بودند که به ۱۷۵۱ روستا آبرسانی می‌شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به بهره‌برداری از طرح‌های آبرسانی بزرگ کشور در حوزه شرب و بهداشت در روز پنجشنبه هفته جاری، گفت: در سه سال اخیر نگرانی‌هایی برای دولت و مردم سیستان و بلوچستان برای تأمین آب شرب و بهداشتی ایجاد شده بود.

وی ادامه داد: بر این اساس ورود بخش مهندسی و کار شبانه‌روزی و مستمر در وزارت نیرو و دولت سیزدهم باعث شد دغدغه تأمین آب شرب و بهداشتی در استان سیستان و بلوچستان به‌ویژه در بخش شمالی سیستان و زاهدان در فاز نخست رفع و با اجرای این پروژه‌ها، پایداری کیفی و کمی آب شرب و بهداشت تضمین شود.

۳۰۰ میلیون مترمکعب از حقابه هیرمند دریافت شد

عیسی بزرگ زاده، سخنگوی صنعت آب کشور با تاکید بر اینکه حقآبه هیرمند حق مردم سیستان و بلوچستان است، گفت: در دو ماه اخیر بخشی از حقآبه هیرمند معادل ۳۰۰ میلیون مترمکعب دریافت شد..

سخنگوی صنعت آب متذکر شد که سیستان به هیچ عنوان از حقابه هیرمند بی‌نیاز نمی‌شود و راهبرد جدید وزارت نیرو، سایه و نگرانی تأمین آب در بخش‌های مختلف را در منطقه سیستان برطرف و شرایط را برای گفت‌وگوی منطقی‌تر در فضای همسایگی و برادرانه با کشور افغانستان برای دریافت حقابه فراهم کرده است.

بارندگی در تهران پس از ماه‌ها خشکسالی

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به بارندگی‌های خوب هفته‌های اخیر پس از ماه‌ها خشکسالی، گفت: این نکته را در نظر داشته باشیم که بارندگی‌ها دلیلی بر پرمصرفی و بد مصرفی نباید باشد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • محمد IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  22 2
  حق آبه زمان مشخصی دارد حق آبه برای کشت است و زمانش پاییز است این آبی که خارج از فصل کشت اومده هیچ فایده‌ای ندارد و سیلی بوده که افغانها قادر به نگهداری آن نبوده اند. شما برای گرفتن حق آبه کاری نکردید لطفاً دروغ نگویید
  • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۱
   1 3
   چند ماه قبل رها شده و قبل سیل در ضمن سیل هم اولین بار نیست که می آید!!
 • نا اشنا IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  10 2
  کشور اباد شد -دیگه نیاز نیست کاری بکنید .بروید کشورهای آفریقایی رو اباد کنید . اگر با اعداد و ارقام کشورها اباد می‌شدند-الان افغانستان از کشورهای پیشرفته جهان بود و در صدر بزرگترین اقتصاد جهان .
 • جعفری IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  5 2
  مثل ایتکه سیستان تازه کشف شده یا هنوز برکات انقلاب اسلامی به اونجا نرسیده مگر نیشود بعد ۴۵سال تازه این خدمات به اونجا ب سد وادعای عدالت هم بکنیم،درضمن ظاهرا این خدمت رسانی توسط سپاه بوده.
 • عبدالله مومن IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  16 3
  چون بارندگی زیاد است و طالبان نمی توانند این آب را نگهدارند. آن را به عنوان حقابه ایران. جا می زنند !!!
  • معلم IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
   6 4
   دقیقا و متولیان کار اینو نمیدونن که حق آبه باید در فصل کشت دریافت بشه. این حق آبه نیست
 • SE ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  4 0
  آبیاری محصولات کشاورزی آب بر نظیر هندوانه و صادرات آن حرام و جرم و خیانت به مردم است
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  1 1
  تجزیه طلب ها دست به قلم شدند د
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  6 2
  خدایا مسئولین مارا عقل بده که بفهمند این حقابه اونهم در این فصل ارزش ندارد و طالبان دارن به ما زور میگن . خاک تو سر دیپلماسی مسخره تون در مقابل طالبان عقب مانده .
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  10 3
  افغانی به خانه وکشور خود برگرد
  • IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۱
   0 2
   از جیب تو نمیخوره خودش زحمت میکشه او ادم نژاد پرسث
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  0 0
  اگر کسی میتواند یک نیروگاه برق خورشیدی یا گازی ایجاد کند و با برق آن رمز ارز تولید کند چه اشکالی دارد ؟
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  8 2
  طالبان ۳ میلیارد مترمکعب آب از سیل اخیر افغانستان که به ایران می‌آمد را به‌ سمت شوره‌زار گودزره منحرف کردند و فقط ۳۰۰ میلیون مترمکعب از ۸۰۰ میلیون مترمکعب حقابه را در خارج از فصل کشت به‌ سوی ایران رها کردند. خسته نباشید مسئولین محترم
 • اذری IR ۱۵:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  1 1
  متاسفانه دولتمردان ما بسیار ضعیف عمل میکنند حرف وشعار بیشتر از عمل میباشد سیستان خصوصن زابل جمعیتی نمانده اکثرا به دیگر نقاط ایران کوچ کرده اند و یک%سری افراد ضعیف مانده اند چون توان خروج ندارند اگر اب در چاه نیمه ها و هامون بماند وهمان صیادی و دامپروری وکشاورزی ثابت شود میتوانید ادعا کنید خدا را شکر معادن و نفت هست که صادرات میکنید و بذر پاشی میکنید
 • رخشانی IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  1 0
  مردم و قشر متوسط در فقر زندگی میکنند . گوشت قرمز میوه وووووووو تعطیل سفره ها جمع شدند . اطفال نوجوانان سنین بالاتر کمبود ویتامین دارند . ضعف خستگی ناتوانی .بچها همه لاغر باریک ضعیف شدند . کشورهای خلیج جوانان شأن هیکلی خوشتیپ .سال ب سال قویتر میشوند .جوانان وووووایرانی ضعیف ضعیفتر
 • رخشانی IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  1 0
  راجع به آب هیرمند مشکلات سیتان بطوری جدی گفتگو تفاهم نشدی . این هم آب سیل بود . آمد بازهم خوب شد .زابل سطح آب بالا آمد . کشاورزان زرت کاشتن .آب خشک شدی .مسولین چرا موضوع آب هیرمند سیتان را بی توجه هستند .معلوم نیست .بیشترین روستایی تاریخ اجدادی تخلیه شدند .مردم سیستان ب شهرهای بزرگ پناهنده شدند میشوند .زابل بهترین موقعیت تجاری کشاورزی وودارد .مسولین دوطرفه ؟؟؟
 • محمود IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  0 0
  حالا که مملکت رو با مالیات از مردم میگردونین لطفا پول نفت رو صرف خودش کنین عرب های مفت خور سهم چاههای مشترک رو نخورن
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  4 0
  این رو بهش نمیگن حقابه، باران زیادی باریده، سیل شده به سمت ایران اومده، مثل اونکه بگی ما دریاچه ارومیه رو احیا کردیم، سیل اومد آب بالا اومد. کمتر خزعبلات بگید، الان دیگه مردم مثل ۴۵ سال پیش بیسواد نیستند و سطحی فکر نمیکنند، الان مردم روستاها از سیاستمداران بیشتر میفهمن، الان مردم به اصطلاح بیسواد از اقتصاددانان دانشگاه امام صادق بیشتر اقتصاد حالیشونه، بس کنید شا لاتین بازی رو.
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  1 0
  بخاطر بارش شدید باران سیل بود و سد ها سرریز شدن وگرنه طالبان بدون اجازه امریکا و انگلیس به شما آب نمیده
 • IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  0 0
  نیروگاه بوشهر دکوریه نه؟
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۱
  0 0
  سیل اومود به اسم حق ابه ثبت مکنید خودتونون عاقل ومردمو احمق فرض نکنین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس