میقاتی:با چند کشور عربی برای بازگشت آوارگان سوری توافق کردیم

نخست‌وزیر دولت موقت لبنان اعلام کرد که بیروت با چند کشور عربی برای بازگرداندن این آوارگان سوری توافق کرده و هماهنگی‌هایی با سوریه در این زمینه وجود دارد.

به گزارش مشرق، در حالی که بحران آوارگان سوری از بیش از یک دهه گذشته تاکنون در شماری از کشورهای عربی همچنان ادامه دارد و آمریکا و غرب نیز به تلاش‌های خود برای جلوگیری از حل این چالش ادامه می‌دهند، لبنان طی چند هفته گذشته ساز و کار جدیدی را برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان آغاز کرده است.

در همین زمینه «نجیب میقاتی» نخست وزیر دولت موقت لبنان در جلسه وزرای این کشور که دیروز سه‌شنبه برگزار شد اعلام کرد که لبنان به همراه عراق، مصر و اردن برای بازگشت آوارگان سوری به کشورشان با فراهم کردن مناطق امن برای آنها در داخل سوریه توافق کرده است.

نجیب میقاتی به هشتمین کنفرانس موسوم به «حمایت از آینده سوریه و منطقه» که اخیرا در بروکسل برگزار شد اشاره و تاکید کرد: لبنان از طریق وزیر خارجه خود یک برنامه مشخص برای سازماندهی پرونده آوارگان سوری در لبنان ارائه داد که این طرح توسط دولت تصویب شده و پارلمان نیز از آن حمایت می‌کند و بر مبنای هماهنگی میان وزارتخانه‌ها و موسسات مربوطه است.

وی تاکید کرد: در جریان مذاکراتی که انجام شد «عبدالله بو حبیب» وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان در کنفرانس مذکور درخواست لبنان برای آغاز طرح بهبود وضعیت سوریه، جدا کردن مسئله آوارگان از ملاحظات سیاسی و ایجاد مناطق امن در سوریه برای بازگشت آوارگان را مطرح کرد.

نخست وزیر دولت موقت لبنان اظهار داشت که عبدالله بو حبیب با همتایان عربی خود از کشورهای اردن، عراق، مصر و سوریه تماس‌هایی انجام داده و بر سر یک برنامه واحد جهت هماهنگی با طرف سوری و حمایت از بهبود زود هنگام وضعیت این کشور توافق نمود. همچنین لبنان بر ضرورت حمایت و کمک جهت تشویق آوارگان سوری برای بازگشت به کشورشان تاکید کرد.

چند هفته قبل گروهی از آوارگان سوری در اولین سفر بازگشت خود به سوریه از شهر عرسال لبنان به روستاهای قلمون و جراحیر و نیز حومه دمشق منتقل شدند. بازگشت آوارگان سوری به کشورشان بعد از ۳ سال وقفه انجام می‌شود و دیروز ۳۰۰ خانواده از این آوارگان از اردوگاه‌های عرسال به روستاهای خود در سوریه برگشتند.

این درحالی است که آمریکا واتحادیه اروپا و نهادهای مربوط به آن طی همه این سال‌ها با دادن پول به آوارگان سوری در کشورهای مختلف از جمله لبنان آنها را تشویق برای ماندن در کشورهای میزبان و ادغام با جوامع این کشورها کرده‌اند.‌ به ویژه در لبنان هر بار که ساز و کار بازگشت داوطلبانه آوارگان سوری به کشورشان فراهم می‌شد غرب و آمریکا دست به کار شده و مانع از انجام این کار می‌شدند.

در حال حاضر نیز اتحادیه اروپا به لبنان قول داده که یک میلیارد یورو برای میزبانی از آوارگان سوری و جلوگیری از موج مهاجرت به سمت اروپا به بیروت بدهد و این در واقع یک رشوه است که اروپایی‌ها نام آن را هدیه نامیده‌اند. اما کارشناسان و نخبگان لبنانی معتقدند که لبنان در ازای دریافت این رشوه باید هزینه بسیار سنگین‌تری به خاطر ابقای آوارگان سوری بپردازد و این در حالی است که اگر آوارگان سوری برای همیشه به کشورشان برگردند بخش بزرگی از بحران لبنان حل خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس