کد خبر 1606668
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۹

به گزارش مشرق، اندیشکده راهبردی تبیین در تلگرام نوشت:

۲۰۲۴ سال متمایز عراق در بهبود شاخص تروریسم

وضعیت تروریسم در عراق پس از اعلان پیروزی نهایی بر داعش از پایان سال ۲۰۱۷ به این سو شرایط رو به پیشرفتی بوده است. اوج بهبود شرایط امنیتی در عراق را می‌توان در قالب شاخص جهانی تروریسم ۲۰۲۴ دید که اخیراً توسط موسسه صلح و اقتصاد استرالیا منتشر شده است.

عراق امسال در یک تحول آشکار برای نخستین بار از فهرست ۱۰ کشور نخست دنیا در شاخص تروریسم خارج شده و در جایگاه ۱۱ قرار گرفت. امسال مجموع جانباختگان ناشی از حملات تروریستی عراق از سال ۲۰۰۷ به این سو ۹۹ درصد و مجموع حملات تروریستی نیز ۹۰ درصد کاهش داشته است.

عراق در شاخص سال ۲۰۲۳ در رتبه ۷ و در سال ۲۰۲۲ در رتبه ۲ جهان قرار داشت. در سال ۲۰۲۱ مجموع حملات داعش در این کشور بالغ بر ۳۴۴ حمله بوده که این عدد در سال ۲۰۲۲ به ۱۸۳ حمله کاهش یافت. علاوه بر اینها مجموع جانباختگان که در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۹۷ شهروند بود در سال گذشته به ۶۹ نفر کاهش یافت. به معنای دیگر تعداد کشته شدگان حوادث تروریستی در سال ۲۰۲۳ به میزان ۶۵ درصد کاهش نشان داده است.

تغییر رتبه عراق از ۲ به ۱۱ در فاصله دو سال، آشکارا گویای پیشرفت‌های قابل‌توجه امنیتی و افزایش توان نیروهای مسلح و نظامی این کشور است. این موضوع می‌تواند کمک مهمی در توسعه اقتصادی این کشور و تعاملات آن با سایر کشورهای همسایه و سایر سرمایه‌گذاران خارجی کند. دولت السودانی اخیرا تفاهم‌نامه‌های چندجانبه‌ای با ترکیه و شرکای قطری و اماراتی داشته است و ورود جدی این کشورها می‌تواند نشانه‌ای از ظهور دوره‌ای از ثبات سیاسی و امنیتی در عراق تلقی شود.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس