کد خبر 1606613
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۷
سایه اختلافات بر سر سفر ماکرون به آلمان

رئیس جمهور فرانسه در حالی که اختلافات بین برلین-پاریس درباره مسائل مختلف بین‌المللی افزایش پیدا کرده است سفر سه روزه‌ای را به آلمان آغاز کرده است.

به گزارش مشرق، روزنامه "پاسایر نویه پرسه" در گزارشی به سفر "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه به آلمان پرداخته و نوشت: امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در بحبوحه اختلافات بین برلین و پاریس، امروز سفر رسمی سه روزه خود به آلمان را آغاز کرد. این اولین دیدار از این نوع توسط یک رئیس جمهور فرانسه در ۲۴ سال گذشته است.

ماکرون در اوایل بعدازظهر امروز وارد برلین خواهد شد و سپس برای جشن ۷۵ سالگی قانون اساسی برلین، ابتدا از جشنواره دموکراسی در منطقه دولتی به همراه فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور فدرال این کشور بازدید خواهد کرد.

پس از آن استقبال با افتخارات نظامی، بحث های سیاسی، یک کنفرانس مطبوعاتی، قدم زدن در دروازه براندنبورگ و در شب، یک ضیافت دولتی در کاخ Bellevue برگزار می شود. همسرش بریژیت ماکرون هم وی را در این سفر همراهی می کند.

از دیدگاه اشتاین مایر، میزبان این نشست این دیدار با هدف برجسته کردن و تجلیل از منحصر به فرد بودن دوستی آلمان و فرانسه است. وی و ماکرون همچنین می خواهند از این دیدار برای تشویق مردم آلمان به رای دادن در انتخابات اروپا در دو هفته دیگر استفاده کنند. این حداقل بر اساس این نگرانی است که تجربه نشان می دهد که مشارکت کم رای دهندگان به نفع احزاب راست است. در انتخابات ۲۰۱۹ اروپا، مشارکت در آلمان ۶۱.۴ درصد بود.

به گزارش دفتر رئیس جمهور فدرال آلمان، به منظور تأکید بر منحصر به فرد بودن روابط آلمان و فرانسه، از ماکرون به عنوان تنها مهمان خارجی در جشن های هفتاد و پنجمین سالگرد قانون اساسی برلین دعوت شد. اطرافیان اشتاین مایر تاکید کردند: ما می خواهیم به طور نمادین سیگنالی ارسال کنیم که این دوستی آلمان و فرانسه واقعاً به اعماق قلب آلمان و تصویر سیاسی این جمهوری تعلق دارد.

به همان اندازه که سران دو کشور با یکدیگر خوب هستند، روابط بین برلین و پاریس در حال حاضر در سطح دولتی تا حدودی دشوار تلقی می شود. همیشه بین این دو کشور بر سر مسائل کلیدی اختلاف نظر وجود دارد. این اختلافات در مورد نحوه حمایت صحیح از اوکراین و همچنین در مورد جهت گیری سیاست اقتصادی نسبت به رقبای ایالات متحده آمریکا و چین صدق است.این مسائل قرار است پس از این بازدید دولتی در بعد از ظهر سه شنبه هفته آینده در شورای وزیران آلمان-فرانسه در قلعه مسبرگ، مهمانخانه دولت فدرال، در شمال برلین مورد بحث قرار گیرد.

مکرون با استراتژی دفاعی خود و محافظت از اقتصاد در برابر رقابت ناعادلانه چین و ایالات متحده، منادی خودمختاری بیشتر اروپاست. از سوی دیگر، اولاف شولتز ، صدر اعظم آلمان به جهت گیری فراآتلانتیک خود و چین به عنوان یک شریک تجاری مهم پایبند است. از طرفی در مناقشه اوکراین نیز ماکرون شولتز را با افکار خود در مورد اعزام نیروهای زمینی به این کشور که صدر اعظم آلمان قاطعانه آن را رد می کند غافلگیر کرد.

شولتز همچنین تحویل موشک های کروز دوربرد تاروس به این کشور مورد حمله روسیه را رد می کند. از سوی دیگر، فرانسه مدت هاست که موشک های اسکالپ خود را در دسترس کی یف قرار داده است. در مقابل، برلین پاریس را متهم می کند که برای اوکراین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا بسیار کم کار می کند.

ماکرون در دومین سخنرانی خود در آوریل گذشته، هشدار داد که خطر بزرگی وجود دارد که اروپا در دهه آینده "تضعیف یا حتی از کلاس خود خارج شود". وی خواستار استراتژی دفاعی اروپا با صنعت تسلیحات مشترک و تسریع تسلیحات مجدد با بودجه اتحادیه اروپا برای مقابله با تهدید روسیه شد. شولتز در مورد این سخنرانی در پلتفرم ایکس اظهار نظر کرد. وی خطاب به مکرون افزود: سخنرانی شما حاوی ایده های خوبی در مورد چگونگی دستیابی به این هدف است.

فرانسه و آلمان البته حداقل در مورد بیزاری خود از اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، متحد هستند. اما تاکنون بر سر نامزدی مشترک به توافق نرسیده اند. ماکرون در حال حاضر در پشت صحنه بر روی نامزدی برای "ماریو دراگی"، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا کار می کند. به این ترتیب فرانسه موقعیت خود را در جنوب اروپا گسترش داده و از آلمان پیشی خواهد گرفت.

روزنامه "برلینر سایتونگ" هم در مطلبی نوشت: آلمان و فرانسه خود را در بن بست می بینند. سران قوی ترین کشورهای اتحادیه اروپا به یکدیگر چشم دوخته اند، هیچ کس نمی خواهد اشتباه کند، یک قدم اشتباه می تواند رقیب را تقویت کند. سیاست دفاعی مشترک اروپا پیشرفت نمی کند زیرا صنایع ملی نمی خواهند مصالحه کنند و از ضرر بازار می ترسند. ماکرون می خواهد نفوذ آمریکا در اتحادیه اروپا را کاهش دهد و به آلمان پیشنهاد حفاظت تحت معماری امنیتی فرانسه - از جمله بمب اتمی را داده است که البته برلین با آن مخالف است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس