‌

نشریه چینی گلوبال تایمز: واشنگتن از هیچ فرصتی برای ایجاد اختلاف بین چین و ایران نمی‌گذرد.

به گزارش مشرق، شبکه صدای آمریکا در گزارشی مغرضانه با اشاره به شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران ممکن است، در تصمیم‌گیری‌های دولت شی جین پینگ بر توسعه روابط با تهران تاثیر بگذارد.

نشریه گلوبال تایمز به این گزارش واکنش نشان داد و تاکید کرد که واشنگتن از هیچ فرصتی برای ایجاد اختلاف بین چین و ایران نمی‌گذرد.

لی ویجیان کارشناس مسائل خاورمیانه در همین رابطه، اظهار داشت: صدای آمریکا فقط بر مهار پکن تمرکز کرده و به این معنا نیست که ایران یا چین با یکدیگر مشکلی دارند.

وی با اشاره به اینکه خاورمیانه در چنین شرایط حساسی به روابط مستحکم و تقویت روابط ۲جانبه بین چین و ایران نیاز دارد، گفت: شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور و وانگ‌یی وزیر امور خارجه چین با ابراز همدری با تهران، بر گسترش مشارکت راهبردی جامع بین ۲ کشور تاکید کرده‌اند و سفارت ایران در پکن نیز در همان روز با انتشار پستی در شبکه اجتماعی چینی «ویبو» از ابراز همدری دولت و مردم چین قدردانی کرد.

لی ویجیان با بیان اینکه روابط تهران و پکن بر اساس منافع مشترک شکل گرفته است، تاکید کرد هیچ اتفاقی نمی‌تواند بر روابط ایران و چین تاثیر بگذارد.

لو شیانگ یکی دیگر از کارشناسان مسائل آمریکا در آکادمی علوم اجتماعی چین با بیان اینکه روابط با تهران جایگاه مهمی در روابط خارجی چین دارد، افزود:‌ هدف ما توسعه روابط با ایران در یک محیط‌ خارجی بسیار پیچیده است.

وی افزود:‌ همکاری‌های تهران و پکن ویژگی‌های ضدهژمونیک دارد و ثبات در روابط بین ۲ کشور بر گسترش جهان چندقطبی و حفظ امنیت و صلح در خاورمیانه مفید است.

این کارشناس چینی با بیان اینکه ایران ممکن است در آینده نزدیک با دشواری‌هایی روبه‌رو شود، تصریح کرد: فضا و پتانسیل بزرگی برای همکاری‌های ۲جانبه خارج از بلوک آمریکا و غرب وجود دارد و غربی‌ها نمی‌توانند مانع توسعه روابط تهران و پکن شوند.

نشریه گلوبال تایمز با بیان اینکه هدف راهبردی آمریکا، مهار چین است، افزود: برخی از رسانه‌های آمریکایی سعی‌می‌کنند در راستای اهداف واشنگتن، بین ۲ دشمن این کشور ( ایران و چین) اختلاف بیاندازند.

این نشریه چینی افزود: رسانه‌های آمریکایی در زمانی که آیت‌الله رئیسی در اسفند سال‌گذشته برای تقویت همکاری‌های ۲ جانبه به پکن سفر کرده بود، مدعی شده‌ بودند، ایران از تردیدهای چین در گسترش روابط اقتصادی خود با تهران، مایوس است.

همین رسانه‌های آمریکایی، مذاکرات بین تهران و پکن در رابطه با بحران دریای‌سرخ را فشار چین بر ایران تفسیر می‌کردند یا همکاری عادی بین ۲ کشور را خطرناک جلوه می‌دادند تا نفوذ پکن در خاورمیانه را کاهش دهند.

گلوبال‌تایمز با بیان اینکه چین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کالاهای صنعتی و ایران هم یکی از تولیدکنندگان مهم انرژی است، تصریح کرد: ۲ کشور از نظر اقتصادی بسیار مکمل یکدیگر هستند و از زمانی تشکیل دولت‌ رئیسی شاهد توسعه در روابط بین ۲ کشور بودیم.

این رسانه چینی اظهار داشت: هرچه شرایط خاورمیانه حساس‌تر باشد، تلاش‌های بیشتری برای ثبات این منطقه نیاز است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۲
  6 5
  چین کشور کثیفیه
  • IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
   3 1
   آن هایی که میخواهند روابط با چین را خراب کنند دشمنان نظام هستند
  • FR ۰۱:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
   1 0
   امریکا و اروپا کثیف نیستند ایا بیش از هفتاد سال از زمان دولت قانونی دکتر محمد مصدق تا امروز چین ایران را تهدید به حمله نظامی کرده است یا شدیدترین تحریمها رو به ایرانیان تحمیل کرده است یا امریکا واروپا با توطعه دولت قانونی دکتر محمد مصدق را سرنگون کردند یک دیکتاتور سفاک را به نام پهلوی به ایران تحمیل کردند صدام را علیه ایران تحریک کردند صدام را تسلیح کردند به صدام سلاح شیمیایی برای کشتار ایرانیان هدیه دادند بیش از هفتاد سال ملت ایران را تحت شدیدترین تحریمهای تاریخ بشریت قرار دادند و مصرانه خواستار سرنگونی نظام جمهوریت بر مبنای اسلام در ایران هستند یعنی هیچ احترامی برای رای مردم ایران قائل نیستند و عملا از کثیفترین به اصطلاح اپوزیسیون تاریخ ایران حمایت میکنند به این وطن فروشان خائن به ایران شبکه ماهواره ای و تریبون میدهند و ارزوی از بین رفتن ایرانیان را دارند . چین براساس اصل احترام متقابل تا حالا با ایران رفتار کرده است و به تحریمهای امریکا واروپا علیه ایرانیان هیچ اعتنایی نکرده است .
  • IR ۰۷:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
   0 0
   از یانکی‌های گاوچرون تروریست همجنس باز آدمکش در دنیا کثیف تر وجود نداره!!
  • IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
   2 0
   آمریکا کشور تمیزیه که تا الان سلاح هاش در غزه ۴۰ هزار انسان و کشتن! جنایت های قبلیش رو هم که شما بهتر از من میدونید.
 • IR ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۲
  6 6
  چین کشور فاسد که فقط فکر منافع خودشه
  • IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۲
   0 0
   اشتباه لایک کردم
  • IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
   2 1
   فاسد آمریکا انگلیس و رژیم اشغالگر قدسه
  • IR ۰۱:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
   1 0
   چقدر یک نفر باید نادان باشه که علی رغم فریاد این مقاله که دارند میان رابطه چین و ایران تفرقه می اندازند باز هم حرف همان ها را تکرار کند
  • FR ۰۱:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
   1 0
   در دهکده جهانی تمام کشورها در مرحله اول باید دنبال منافع ملی خود باشند بعد برای روابط دو جانبه براساس اصل احترام متقابل انجام گردد چین تا حالا با ایرانیان برخورد خصومت امیزی نداشته است
  • IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
   0 0
   امریکا کشور جنایتکاریه که از ابتدای شکل گیریش تا بحال چند صد میلیون نفر از مردم خودش و مردم جهان رو کشته، اَه چقدر اینا کثیف و حیوون هستند!!
  • IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
   0 0
   فاسد خودتی با این تفکر احمقانه ات
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۲
  5 3
  متاسفانه در داخل ایران هم عده ای از هیچ فرصتی برای تخریب این روابط نمی گذرند همان هایی که نجات ایران را در ارتباط با غرب و آمریکا می‌دانستند
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
   0 0
   خوبه حالا آمریکا و اروپا تو قضیه برجام تو کاسمون گذاشتن ها اینها عادت دارن دائما گزیده شوند و باز هم حماقت قبلی را تکرار کنن
 • شریف IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۲
  0 0
  نیش عقرب نه ازره کین است... که اقتضای طبیعتش این است...آمریکا عقرب جراره ایه که حال وروزش معلومه
 • معلم IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۲
  0 0
  مرگ بر آمریکا شیطان بزرگ و مزدورانش خصوصا رژیم اشغالگر قدس
 • لعع IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۲
  0 0
  چین چرا وزیر نفرستاده
 • استقلال بزرگ IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  1 3
  روابط با چین هیچ منفعتی نداره،،،و نداشته،
 • احمد IR ۰۱:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  از لحاظ غرب گداها کشورهای غربی که ایران را تحریم کردند مانند تحریم دارو و مبادلات بانکی حتی تحریم داروهای بیماران سرطانی و پروانه ای و۰۰۰۰۰۰و آرزوی ویرانی کشور ایران و تجزیه آن را دارند کشورهای متمدن و کشور چین که در دوران سخت تحریمها از ایران نفت خریداری کرد و می کند و برای دور زدن تحریمها کشور ایران را کمک می کند کشور کثیفی است این قماش آدمها ی وطن فروش خائن هستند و برای یک تکه استخوان بی ارزش حاضرند برای اربابان غربیشان هزار جور دم تکان بدهند و این قماش آدمها توی هر قشری اعم از هنرمندان ورزشکاران و غیره وجود دارند و برای زندگی ذلت بارشان در غرب و گرفتن پناهندگی یا اخذ ویزا هر خواری را بپذیرند
 • IR ۰۱:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
  0 0
  به خاطر همین است که به حکومت شیطانی امریکا دنیا لعنت می فرستد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس