1

چرا برخی رادیکال ها چشمان خود را بر حقیقت ذات و خوی استکباری آمریکا بسته و مدام از ایده تکراری خود مبنی بر مذاکره مستقیم با آمریکا بسته‌اند؟

سرویس سیاست مشرق- در میان انبوهی از گزارش‌ها و تیترهای خبری، در یک بسته کامل با نام «ویژه‌های مشرق» شما را در جریان مسائل مهم و اثرگذار از نگاه روزنامه‌های کشور قرار می‌دهیم.

در این ویژه‌نامه، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی، خارجی، اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان بامطالعه آن به رهیافت‌های مهم، نکات و تأملات از سیر وقایع اثرگذار دست خواهند یافت، در این بخش با ما همراه باشید

************

وزنامه‌های امروز دوشنبه سوم اردیبهشت ماه در حالی چاپ و منتشر شد که تبیین دستاوردهای اخیر ارتش و سپاه در بیانات رهبر انقلاب، موضع دولت درباره حجاب به روایت رئیسی؛ اجرای قانون در عین حفظ حقوق و کرامت مردم و مهر تایید صهیونیست‌ها بر معادله بازدارندگی ایران در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

درحالی‌که تمام توجه جهان پس از ۷ اکتبر متوجه خاورمیانه جدید با محوریت تحولات باریکه غزه شده بود، به ناگاه جهان در نیمه‌شب ۱۳ آوریل به فاصله میان ایران و فلسطین اشغالی چشم دوخت که به واسطه بسته شدن حریم هوایی کشورهایی همچون عراق، اردن و لبنان و همچنین تغییر مسیر پروازی شرکت‌های هواپیمایی به سیاهچاله‌ای فضایی شبیه شده بود، حرکت پهپادها و پس از آن موشک‌هایی که به مقصد اسرائیل، خاک ایران را ترک کرده و در نهایت به‌رغم ائتلاف نظامی ایجادشده به رهبری آمریکا برای رهگیری، بسیاری از آنها خود را به آسمان اراضی اشغالی رسانده و برخی نیز با اهداف ازپیش‌تعیین‌شده برخورد کردند، به مبدأ تاریخ جدیدی در تحولات خاورمیانه تبدیل شد که می‌تواند تبعات مثبت و منفی زیادی برای تهران داشته باشد.

عملیات وعده صادق همچنان مورد توجه رسانه‌های اصلاح‌طلب قرار داشته و هر یک از دریچه‌ای خاص به آن می‌نگرند، روزنامه هم‌میهن در شماره امروز خود به ارتباط ایران با اعراب پس از این عملیات درخشان پرداخته و نوشته است:

واقعیت این است که در دنیای امروز، بدون اقتصاد، حرف‌ها پوچ هستند. ایران دارای صنایع مختلف و توان مهندسی و پزشکی بالایی است اما متاسفانه به جای اینکه ما بتوانیم صادرات خدمات داشته باشیم، صادرات نیرو می‌کنیم و بخشی از نیروی ما تبدیل به نیروی مهاجرتی شده است. آنچه می‌توانست اتفاق بیفتد این بود که تبادلات اقتصادی و تجاری ما موجب گارانتی ثبات در روابط باشد. هیمنه ایران خوب است اما نباید باعث ترس، امنیتی‌سازی و در نهایت فاصله گرفتن همسایگان و پناه بردن بیشتر آن‌ها به خصم‌های ایران به‌ویژه اسرائیل شود.

پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا برای استحاله اراده ملت ایران/ روزنامه شرق: ایران در عملیات وعده صادق صهیونیست‌ها را پشت خط ترس نگاه داشت

روزنامه اصلاح‌طلب شرق در تحلیل پاسخ موشکی ایران به رژیم صهیونیستی تاکید کرد این اسرائیل است که پشت خط ترس ایستاده است!

این روزنامه با بیان اینکه اکنون دو پیش‌فرض وجود داشت که هر دو به هم ریخت، می نویسد:

یکی اینکه ایران در «بن‌بست ترس» افتاده و حمله نمی‌کند و دوم اینکه گنبد آهنین (با همه هزینه‌هایی که برایش انجام شده) نفوذناپذیر است و هراس اسرائیلی را می‌کاهد؛ اما پاسخ ایران از نظر روش، معنی‌دار بود. هم زد و هم نشان داد که جنگ نمی‌خواهد. نه از بهر پیکار پتیاره (زشتی) کرد». نفوذ هر تعداد موشک از گنبد آهنین می‌تواند هم برای اسرائیل و هم برای شرکای غربی فاجعه‌بار باشد.

شرق در ادامه با بیان اینکه عملیات ایران از نظر روانی یک مانور رسانه‌ای-نظامی بود، تاکید می کند:

گویی نمادهایی از گذشته دور تاریخ ایران را نظاره می‌کنید. این تصویرسازی «ایرانی» را مرور کنید، به همه اعلام می‌کنید که کناره گیرید، راه بگشایید، هین که می‌آیم، آسمان را «کلییر» کنید، رزمایشی از رژه هوایی راه می‌اندازید، پیشاپیش پهپادها را مانند لشکر پیاده هوایی با هیمنه می‌فرستید؛ سپس موشک‌ها را فرود می‌آورید. بزمی حماسی می‌آرایید و آن را در پیکره تصویری سینمایی و مهیج کارگردانی می‌کنید. گویی ناخودآگاه عناصری از تاریخ ایران را برآورده‌اید: «یکی تخت پیروزه بر پشت پیل/نهادند و شد روی گیتی چو نیل». وزیر خارجه انگلیس در گفتاری ناخواسته و در برابر پرسشی ناگهانی از همین لشکرکشی پرهیمنه برآشفت. گویی می‌خواست بگوید که ایران حق ندارد که در مقابل چشمان ما این‌چنین عرض اندام کند. در انگاره، جنگ‌های دو هزار سال پیش ایران و روم یا مواجهه هزار سال پیش سلجوقیان ایرانی در جنگ‌های صلیبی از پیش چشم او گذر می‌کرد.

پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا برای استحاله اراده ملت ایران/ روزنامه شرق: ایران در عملیات وعده صادق صهیونیست‌ها را پشت خط ترس نگاه داشت

بررسی‌ها نشان می دهد در شرایطی که منطق جمهوری اسلامی پس از عملیات وعده صادق بیان ظهور اراده ملت ایران اسلامی می باشد، برخی نیروهای سیاسی داخلی و رسانه هایشان می کوشند تا با یک جهت دهی آشکار، لزوم مذاکره مستقیم با آمریکا را پخت و پز نمایند.

در این رابطه روزنامه اعتماد طی یادداشتی با تاکید بر اینکه «ایران در هر حال، چه در دولت روحانی و چه در دولت رییسی به دنبال افزایش تنش با طرف‌های خارجی از جمله امریکا و اسراییل نیست»، به تحریف منطق مقاومت و سیاست خارجی جمهوری اسلامی پرداخته و بدون توجه به سیاست کاهش هزینه ها و افزایش دستاوردها، این پرسش را مطرح می سازند که چرا میان ایران و امریکا چنین سطحی از تنش باشد که در مواقع حساس نیازمند کنترل باشد؟ یعنی در این میزان تنش میان ایران و امریکا چه منافعی نهفته است که برای رفع کل تنش اقدام نمی‌شود و تنش در حالت کنترل شده آن همچنان پایدار می‌ماند؟.

این روزنامه اما در ادامه با تاکید بر اینکه پس از تنش اخیر با اسراییل و مخالفت امریکا با افزایش تنش، بیش از چند سال اخیر زمان برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم میان ایران و امریکا مساعد شده است، تاکید می کنند:

هر دو کشور از تشدید تنش‌ها در خاورمیانه راضی نیستند.همین کافی است تا پایه‌ای برای آغاز دور تازه‌ای از تعامل باشد. آیا می‌توان امیدوار بود که در پس تنش‌های اخیر شاهد نوعی تجدیدنظر در روش‌ها بود و در نتیجه گفت‌وگوی غیرمستقیم و سپس مستقیم ایران و امریکا وارد سرفصل تازه‌ای شود؟ گفته شد بنا بر برداشتی که از رویدادهای اخیر می‌توان داشت، تنش بیشتر مضراست.کاهش تنش هم نیاز منطقه، در این شرایط برای پیشبرد اهداف بزرگ‌تر به چیزی نیاز است؟ پاسخ مشخص است تقویت دیپلماسی برای آغاز گفت‌وگوی ایران با امریکا!

پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا برای استحاله اراده ملت ایران/ روزنامه شرق: ایران در عملیات وعده صادق صهیونیست‌ها را پشت خط ترس نگاه داشت

با توجه به طرح این مطالب از سوی برخی نیروهای رادیکال داخلی می توان این پرسش را مطرح کرد که چرا برخی رادیکال ها چشمان خود را بر حقیقت ذات و خوی استکباری آمریکا بسته و مدام از ایده تکراری خود مبنی بر مذاکره مستقیم با آمریکا بسته اند؟ آیا تجربه های گذشته مذاکره همچون برجام حقیقت ماجرا را برای آنان مایه عبرت نساخته است؟ آیا با مذاکره با آمریکا حمایت های این کشور از جنایت های رژیم صهیونیستی کاسته می شود؟

آیا طرح مذاکره مستقیم با آمریکا در راستای تبدیل شدن برخی نیروهای سیاسی به کمپین نامزدهای انتخابات آمریکا نبوده و کارسازی برای آنان را مهیا نمی سازد؟ آیا مذاکره مستقیم با آمریکا همان ادامه رفتن به سوی برجام منطقه ای و سپس مذاکرات موشکی نمی باشد همان موشک ها که ظهور اراده ملت ایران را رقم زد؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  دهن اين نوکران غرب را باید گل گرفت
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  3 0
  چون از این راه نون می خورند
  • IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   1 0
   اصلاح طلبان تهوع آور همه چیزشان برجام شان است و بس! زیرا این فرقه عشق مذاکره برای مذاکره دارند و نمی توانند از برجام شان که ماحصل این دلدادگی شان است، دل بکنند !!!
  • IR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   1 0
   به واقع و با اطمینان می توان گفت اصلاح طلبان تهوع آور از جمله تاجزاده و زیباکلام و عبدی از فرط حسادت و خودتحقیری و کدخداپرستی، از پاسخ موشکی ایران به صهاینه و از تحقیر این قوم نه تنها شادمان نشده اند که به شدت غمزده و ناراحت هستند چون به گمان ایشان این موفقیت جمهوری اسلامی ایران در دوره حاکمیت جناح انقلابیون حاصل شده است و این را از بعد سیاسی به ضرر تفکر خود و وجهه جناح شان در داخل و خارج از ایران می دانند !!!
 • IR ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  3 0
  خطاب به افسادطلبان و به ویژه زردنامه پست، خائن و بی‌شرق هم‌میهن: گفته شد اراده ملت در عملیات موشکی. نه اراده ملت در مقابل عملیات موشکی بدبخت‌های دروغ‌گوی بیچاره!
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  4 3
  حالا چین و روسیه و ترکیه و هند و.. با امریکا مستقیم رابطه دارند اراده ملتشون ضعیف شد این چرندیات چیه مگه اینکه شما به خودتون اعتماد ندارین و میترسین زود در برابر پرستیژ امریکا وا بدین یا کاسبان تحریم دیگه نمیتونن مرگ بر امریکا بگن مثل سعودی که دیگه مرگ نمیگین البته سیاست خوده امریکاست که باهم پشت پرده حرف بزنین
  • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 0
   اولأ روسیه فعلا با یانکی‌ها مذاکره مستقیم نداره، دومأ چین و هند و روسیه که گفتی قدرت‌های هسته ای هستند که یانکی‌های گاوچرون تروریست همجنس باز آدمکش نمیتونن تهدیدشون کنن و هی بگن تمام گزینه ها روی میز یا زیر میزه!! ولی با ما با نگاه از بالا به پایین مذاکره میکنن. بعدش هم اونها مارو دشمن خودشون میدونن و 45 ساله کمر به نابودی ما بستن و اگه فرصت پیدا کنن عین قذافی اول میان تو تهران سفارت میزنن بعد مملکت رو نابود میکنن!! یه سرچ ساده بکنین، یانکی ها با سرخپوستها نزدیک 400 عهدنامه امضا کردن و همه شو یک طرفه نقض کردن، بستون نیست؟ یاد نمیگیرین؟! بعدشم ایران انتخاب کرده چطوری با این جونورا مذاکره کنه نه اونها، مفهوم شد ‌؟؟!
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  2 4
  حالا چرا عده ای در داخل خوراک رسانه ها رو با گشت ارشاد تامین کردند ؟ قراداد دارین ؟
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 0
   بهترین هدیه
 • IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  5 1
  مذاکره با شیاد هیچ فایده ای نداره. کره شمالی با آمریکا توافقی گام به گام کرد. کره شمالی بخشی از سایت هسته ایش رو خراب کرد ولی وقتی نوبت آمریکایی ها شد که بخشی از تحریم ها رو بردارند زدن زیرش. کسی که اندکی فهم و شعور داشته باشه از این درس می گیره.
  • IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 0
   احسنت ،دقيقأ همینطوره!! از قدیم می گفتن یانکی جماعت دهنشو باز کنه ازش فقط دروغ درمیاد و لا غیر و یانکی خوب هم فقط یانکی مرده هست حق داشتن!! مذاکره با یانکی جماعت حرومه چون زبون آدمیزاد حالیشون نمیشه و فقط تودهنی و پس گردنی حالیشونه!!
  • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   0 1
   این ۷:۲۶ تابلو توده ای
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  3 0
  وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّة وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ آخَرینَ مِنْ دُونِهِمْ لاتَعْلَمُونَهُمُ اللهُ یَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْءٍ فی سَبیلِ اللهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لاتُظْلَمُونَ براى مقابله با آنها [= دشمنان]، هر چه در توان دارید از نیرو و از اسبهاى ورزیده آماده سازید، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن (شناخته شده) خویش را بترسانید . و دشمنان دیگرى غیر از اینها، که شما آنها را (به علت نفاقشان) نمى شناسید و خدا آنها را مى شناسد. و هر چه در راه خدا (و تقویت اسلام) انفاق کنید، بى کم و کاست به شما بازگردانده مى شود، و به شما ستم نخواهد شد.
 • SE ۰۰:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  5 0
  لعنت به برجام منحوس و مدفون و برجامیون ملعون
 • محمود IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  0 0
  ضمن قدردانی ازپاسخ حماسی ایران به دشمن شماره یک مسلمانان ازمذاکره نترسید ما الان درموضع قوت هستیم
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  0 0
  روزنامه جمهوری اسلامی: ملت که نباید همیشه در شعب ابی طالب زندگی کنند علت فقر در ایران چپاولگری و غارت بیت المال توسط تعدادی نامرد کثیف اصلاحاتچی ساکنان جماران ولنجک باستی هلیز جت اسکی سواران سد لتیان و خوشگذران درویلاها استخر و سونا و جکوزی لواسان و چالوس رامسر و...هستند که در راس آنها خاندان هاشمی و روحانی و مهاجری جهانگیری آخوندی ناطق و.....هستند وبرای رد گم کنی وانحراف افکار عمومی با هیاهو و جنجال وجوسازی شعارهای طرفداری از فقرا و محرومان سر می دهند
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  0 0
  باپیشنهاد مذاکره مستقیم باامریکا می خواهند همون بلایی که سرلیبی اومده سرجمهوری اسلامی بیارن حالا بماند خون اینهمه شهید امثال شهید سلیمانی که مستقیم وغیرمستقیم بدستورامریکا به ناحق برزمین ریخته شده
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  0 0
  متوقف کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس