کد خبر 1596093
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۲
متوسط سن بازنشستگی به ۴۰ سال رسیده است

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: متوسط سن بازنشستگی به حدود ۴۰ سال و کمتر رسیده است و گاهی نیروی کار در اوج تجربه و مهارت از بازار کار خارج می‌شود.

به گزارش مشرق، سازمان تأمین‌اجتماعی و دیوان عدالت اداری در نشستی مشترک به بررسی دلایل و بسترهای شکل‌گیری دعاوی مربوط به این سازمان در دیوان عدالت اداری پرداخته و بر ضرورت اصلاح برخی قوانین و مقررات از جمله در زمینه مشاغل سخت و زیان‌آور تأکید کردند.

در این نشست که با حضور میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، محمد محمدی معاون بیمه‌ای و عمران، نعیمی مدیرکل امور حقوقی و قوانین این سازمان و نیز حسن زینلی‌نژاد معاون قضائی دیوان عدالت اداری در امور کار و تأمین‌اجتماعی، محمدجواد صالحی انصاری رئیس هیأت تخصصی کار، بیمه و تأمین‌اجتماعی دیوان و جمعی از رؤسا و مستشاران شعب تجدیدنظر دیوان برگزار شد، اقدامات و هماهنگی این دو نهاد برای کاهش پرونده‌های شکایت طرح شده در دیوان در حوزه مأموریت و مسؤولیت سازمان تأمین‌اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با استقبال از توسعه ارتباط، همکاری و هماهنگی این سازمان و دیوان عدالت اداری گفت: بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور و فرایندهای بررسی درخواست‌های بیمه‌شدگان در این زمینه؛ هم از بعد حقوقی و قضائی، هم از بعد مدیریتی و مالی برای سازمان تأمین‌اجتماعی و هم از جهت آثاری که در حوزه کسب و کار دارد بسیار مهم است؛ حتی کارفرمایان نیز عمدتاً در تمام جلسات و در نشست‌های مشترک، این موضوع را به‌عنوان یک چالش در مسیر تولید مطرح می‌کنند.

موسوی در این جلسه با بیان ضرورت اطلاع‌رسانی دقیق به بیمه‌شدگان سازمان به‌جهت پیشگیری از طرح دعاوی گفت: اخیراً با برنامه‌ریزی انجام شده؛ هر ماه مبلغ حق بیمه پرداختی، تعداد روزهای اشتغال و عنوان شغلی اعلام شده در لیست‌های حق بیمه پرداختی را به‌عنوان سه موضوع اصلی که معمولاً در شکایات طرح می‌شود؛ از طریق پیامک به اطلاع بیمه‌شدگان می‌رسانیم. این فرایند در حال تعمیم به عموم بیمه‌شدگان کشور بوده و ان‌شاءالله تا پایان اردیبهشت‌ماه به طور کامل اجرا می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که جهش تولید بدون نیروی کار ماهر و دارای انگیزه کافی امکان‌پذیر نیست، گفت: یکی از موانعی که برای تحقق شعار امسال مطرح می‌شود این موضوع است که در برخی موارد مجموعه کار با چالش حضور نیروی کار ماهر مواجه شده و مسیر بهره‌وری که در جهش تولید قرار است دنبال شود، از این جهت با مانعی جدی روبروست. اگر این را به شرایطی که در کلان کشور در تغییر و تحولات جمعیتی داریم اضافه کنیم، اهمیت موضوع حفظ و نگهداری نیروی کار ماهر و متخصص را در کارگاه‌های مختلف صنایع و صنوف نشان می‌دهد.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: تعداد درخواست‌ها و بازنشستگی‌های برقرار شده در مشاغل سخت و زیان‌آور مغایر اهداف و نیات اصلی تصویب این قانون است و سهمی عمده در ناترازی منابع و مصارف سازمان تأمین‌اجتماعی به‌عنوان یک سازمان بیمه‌ای بین نسلی دارد. وضعیت فعلی به گونه‌ای است که متوسط سن بازنشستگی به حدود ۴۰ سال و کمتر رسیده و گاهی نیروی کار در اوج تجربه، مهارت و تخصص از بازار کار خارج می‌شود و هزینه حمایت از این افراد به سایر بیمه‌شدگان ذی‌نفع سازمان تأمین‌اجتماعی تحمیل می‌شود.

وی ادامه داد: ناگوارتر آن که این افراد که با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور و ظاهراً به سبب فرسودگی جسمی و روحی ناشی از این مشاغل از فهرست بیمه‌پردازان خارج می‌شوند در عمل از بازار کار خارج نمی‌شوند که جا برای نیروهای جدید باز شود بلکه جذب بخش‌های غیررسمی بازار می‌شوند. با این وضعیت نیروی انسانی نمی‌توان آرمان‌های بزرگ رشد و جهش تولید را دنبال کرد.

موسوی در عین حال افزود: البته ما حق نداریم کسی را از حق قانونی خودش محروم کنیم و چنین اراده‌ای به هیچ وجه در تأمین‌اجتماعی وجود ندارد. هم نباید از کسی حقی ضایع کنیم و هم نباید اجازه دهیم آینده این صندوق با تعهدات بین‌نسلی با اجرای نادرست قوانین و مقررات تباه شود. ضایع کردن حقوق و منافع صندوق تأمین‌اجتماعی و تحمیل بار مالی غیرمنطقی به این صندوق، خلاف سیاست‌های کلی تأمین‌اجتماعی است که مقام معظم رهبری ابلاغ فرموده‌اند.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی همچنین گفت: الحمدلله در مجلس و در دولت مردمی سیزدهم این اراده وجود دارد که به سازمان تأمین‌اجتماعی کمک کنند تا این سازمان که ابزار و محور توسعه پایدار است توانمند باقی بماند. در موضوع شکایات پرتکرار اصلاح عناوین شغلی در مشاغل سخت و زیان‌آور هم باید در سه سطح کار کارشناسی و تخصصی با مشارکت همه نهادهای مرتبط انجام دهیم که یک بخش مربوط به قوانین کلان در مجلس است. بخش دیگر اصلاحات قوانین تأمین‌اجتماعی است و بخش دیگر هم اصلاح رویه‌های مربوط به اجرا است.

موسوی افزود: برای حل ریشه‌ای این مشکل و حفظ حقوق بیمه‌ای بیمه‌شدگان، مدتی است که هر ماه مبلغ حق بیمه پرداختی، تعداد روزهای اشتغال و عنوان شغلی اعلام شده در لیست‌های حق بیمه پرداختی را از طریق پیامک به اطلاع بیمه‌شدگان می‌رسانیم چرا که معتقدیم از هیچ کارگری هیچ حقی نباید ضایع شود. این فرایند در حال تعمیم به عموم بیمه‌شدگان بوده و تا پایان اردیبهشت‌ماه به طور کامل اجرا می‌شود.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در پایان صحبت‌های خود از تعامل و همکاری با دیوان عدالت اداری تقدیر نموده و بر توسعه تعامل هم‌افزا با این نهاد تأکید کرد.

در این نشست همچنین حسن زینلی‌نژاد معاون قضائی دیوان عدالت اداری در امور کار و تأمین‌اجتماعی، با قدردانی از حوزه حقوقی و قوانین سازمان تأمین‌اجتماعی در پیگیری و هماهنگی جدی با دیوان عدالت اداری، گفت: اصلاح عنوان شغلی و نیز احتساب سابقه بازنشستگی سخت و زیان‌آور از پرتکرارترین موضوعات مطروحه در دیوان عدالت اداری است که هر چند تعداد این پرونده‌ها با هماهنگی دیوان عدالت اداری و سازمان تأمین‌اجتماعی کاهش یافته اما همچنان در صدر پرتکرارترین موضوعات مطروحه در حوزه تأمین‌اجتماعی است.

زینلی‌نژاد با تأکید بر لزوم اصلاح برخی قوانین و مقررات، پیشنهاد کرد در اجرای ماده ۳۹ قانون تأمین‌اجتماعی، مهلتی نیز برای کارگران برای شکایت احتمالی نسبت به مفاد لیست حق بیمه هر ماه پیش‌بینی شود.

معاون قضائی دیوان عدالت اداری در امور کار و تأمین‌اجتماعی، همچنین از اقدام اخیر سازمان تأمین‌اجتماعی در زمینه اطلاع‌رسانی گسترده و ماهانه به بیمه‌شدگان در زمینه مبلغ حق بیمه، نرخ دستمزد و عنوان شغلی استقبال و آن را اقدامی اساسی برای کاهش شمار شکایات در این زمینه در دیوان عدالت دانست.

بر اساس این گزارش در این نشست همچنین محمد محمدی معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: بر اساس نظرسنجی انجام شده بالغ بر ۹۵ درصد همکاران حوزه بیمه‌ای از جلسات تعاملی که با حضور اعضای هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف استانی و قضات دیوان عدالت اداری برای هماهنگی در مورد رسیدگی به موضوعاتی چون درخواست اصلاح عنوان شغلی در سال گذشته توسط اداره‌کل حقوقی سازمان تأمین‌اجتماعی برگزار شد، رضایت داشتند و خواستار استمرار برگزاری این جلسات بودند.

محمدی با تأکید بر این‌که رویکرد سازمان تأمین‌اجتماعی احقاق حق همه بیمه‌شدگانی است که در مشاغل سخت و زیان‌آور اشتغال واقعی داشته‌اند، گفت: متأسفانه تقاضاهای کاذب فراوانی هم برای استفاده از مزایای این قانون مطرح می‌شود که انتظار می‌رود همه مراجع مسؤول در بررسی این تقاضاها، به چالش‌های سازمان تأمین‌اجتماعی و تبعاتی که نگاه حمایتی به موضوع بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور برای این سازمان دارد، توجه جدی داشته باشند.

وی همچنین اعلام کرد با تغییراتی که در برنامه هفتم توسعه در زمینه سن و سابقه بازنشستگی ایجاد شده، شمار تقاضاهای کاذب و واقعی برای استفاده از تسهیلات قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور و بازنشستگی پیش از موعد افزایش یافته است.

عمران نعیمی مدیرکل امور حقوقی و قوانین سازمان تأمین‌اجتماعی نیز در این نشست توسعه تعامل و همکاری با مراجع نظارتی و قضائی از جمله دیوان عدالت اداری را از راهبردهای جدی مورد توجه این سازمان اعلام کرد و گفت: در شعب مختلف دیوان عدالت اداری درخواست‌های متعددی برای اصلاح عناوین شغلی با هدف استفاده از تسهیلات بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور مطرح می‌شود که کنترل و کاهش تعداد این دعاوی با ریشه‌یابی علت پرشمار بودن آنها، از محورهای اصلی هماهنگی و همکاری دو نهاد است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، نعیمی با اشاره به اینکه اتخاذ رویه‌ای واحد در بررسی و رسیدگی به این درخواست‌ها که متضمن حقوق کارگران و نیز سازمان تأمین‌اجتماعی باشد ضروری است، گفت: در سال گذشته با هماهنگی دیوان عدالت اداری و برای رسیدن به هماهنگی و فهم مشترک در مورد موضوعات پرتکرار مطروحه در دیوان عدالت اداری، اداره‌کل حقوقی و قوانین سازمان تأمین‌اجتماعی ۱۲ نشست هماهنگی با حضور اعضای هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف استان‌ها و مشارکت قضات عالی‌رتبه دیوان عدالت اداری برگزار کرد که ۳ نشست در استان تهران و ۹ نشست نیز در استان‌های مختلف برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  13 2
  اینا بهانه اس اینقدر از صندوقای بازنشستگی دزدی کردین حالا مردم بدبت باید تاوان بیکفایتی شما رو بدن
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  7 2
  اگه شما کمتر از صندوق های بازنشستگی دزدی کنید همه چی حل میشه
 • کارمند تامین اجتماعی IR ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  7 1
  آخه این چه مطلب عوام فریبانه ای است که مدیران در برابر ناکارآمدی خود بهانه می آورند ؟ متوسط یعنی 30 سال بازنشسته میشود و 50 سال هم بازنشسته میشود و میانگین 40 میشود ؟!!!! از کارفتاده ها رو در لیست بازنشسته می آورند و میانگین فیک محاسبه میکنند !
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  8 0
  مرتیکه خودش پول مفت میگیره نمیدونه کارگر بدبخت مثل تاکسی مسافر کشی چقد فرسوده میشه...حالیش نیست 40 سال یعنی چی
 • قوانین ناقص !! IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  15 5
  متاسفانه اقتصاد کشور ، قربانی قوانین ناقص شده است !! ::::: هیچ جای دنیا اینگونه مودم را به این آسانی بازنشسته نمیکنند !! :::: مجلس باید به خود بیاید !!!
  • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   2 11
   هیچ جای دنیا کارگر را به این مفتی به کار نمی گمارند متوسط دستمزد ها را در دنیا ببین تا کمی فهم دار بشی
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   2 10
   اولا که اینجوری نیست اقای دنیا دیده!شما که دنیارو دیدید و همه چیز میدونید در خصوص نرخ تورم،خدمات اجتماعی،تعرفه های گمرکی و...هم بفرمایید ...
 • قوانین ناقص !! IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  15 2
  متاسفانه اقتصاد کشور ، قربانی قوانین ناقص شده است !! ::::: هیچ جای دنیا اینگونه مردم را به این آسانی بازنشسته نمیکنند !! :::: مجلس باید به خود بیاید !!!
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  6 0
  متوسط سن بازنشستگی ۴۰سال؟؟!! کمتر دورغ بگید.بی لیاقتی در اداره کشور و سیاست گذاری را با دروغ جبران نکنید
 • IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  6 0
  فقط جلوی دزدی و اختلاس را بگیرید همه مشکلات در این مملکت حل شدنی است.
 • IR ۱۹:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  4 0
  چرا حق بجانب حرف می زنید بالای ۵۰ سال هیچ شرکتی استخدام ندارد. وحتی بهترین تجربه هم =بیکاری بنده با ۲۳ سال مدیریت ۴ سال که بیکارم.
 • ناشناس IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  6 0
  اینکه خودت بگی خودتم تائید کنی به هیچ کارشناسی هم بها ندید شد که الان اینجای کار هستیم
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 0
  دولت دست در جیب صندوق های بیمه کارگری کرده و با خرج از کیسه خلیفه با رفتار های عوام فریبانه عده کثیری را از جیب همین صندوق ها رایگان بیمه کرده است حالا هم دارد اشک تمساح می ریزد
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  2 0
  صبر کنید از 10 سال دیگه سونامی سالمندی دهه شصتی ها از راه میرسه، اونموقع کل دودمان صندوقهای بازنشستگی و بهداشت و درمان مملکت به باد میره
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 0
  من 33 سالمه هنوز کار پیدا نکردم
 • ناشناس IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  2 0
  قدیم وقتی دزدی میکردند و میرفتند ،دولت صداش را در نمیاورد ک چیزی نشده و خودش جبران میکرد ولی الان اعلام میکند اینقدر دزدی شده و به مردم اعلام میکنند که پول ها را شما باید پس بدید تا جبران دزدیه بشه
 • IR ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  2 0
  ماها داریم پیر میشم کار گیرمون نمیاد. بعد شما نگران یه مشت بی سواد که از سن 10 سالگی رفتن و ظاهراً قراره تا صد سالگی کار کنند هستید.
 • IR ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 0
  زمان دولت احمدی نژاد قانونی اومد که کارگران ساختمانی با ۱۰ سال سابقه بیمه بازنشسته میشدن -حالا که بخاطر این قانون های ابکی صندق ناترازی پپیدا کرده سن بازشستگی رو افزایش دادند کارگران تازه وارد شده به بازار کار باید کار کنن و حق بیمه بدن تا دولت حقوق اون کارگری که ۱۰ سال حق بیمه داده رو پرداخت کنه
 • IR ۲۲:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 1
  ساعت کاری محل کار استرس کاری در آمد کم وغیره بلای کارگران است بعد از رد کردن این مراحل میرسیم به مرحله مدیران بیرحم
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  2 4
  غلط اضافی جهت تضییع مجدد حق کارگر
 • IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 4
  نمیصرفه برادر با این حقوقایی که میدن هرکی کارمند و کارگر مستمری بگیر باشه بدبخت میشه
 • رفاه اروپایی میخواهند !! IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  6 0
  در اکثر شرکتها بازنشستگی دیرتر به نفع خود فرد است . بعضیها با همه چیز مخالفند !! فقط رفاه اروپایی میخواهند !! خوب مانند آنها ۶۵ سال کار کنیم ... مانند آنها مالیات بدهیم ... ( البته فراریان مالیاتی اصلی : بازاریان پزشکان وکلا و بعضی شرکتها هستند . )

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس