1

در برهه فعلی هیچ دورنمای مثبتی از مذاکرات برجامی مشاهده نمی‌شود و جمیع شرایط حاکی از آن است که رویکرد خصمانه غرب نسبت به ایران تداوم خواهد داشت.

سرویس سیاست مشرق- در میان انبوهی از گزارش‌ها و تیترهای خبری، در یک بسته کامل با نام «ویژه‌های مشرق» شما را در جریان مسائل مهم و اثرگذار از نگاه روزنامه‌های کشور قرار می‌دهیم.

در این ویژه‌نامه، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی، خارجی، اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان بامطالعه آن به رهیافت‌های مهم، نکات و تأملات از سیر وقایع اثرگذار دست خواهند یافت، در این بخش با ما همراه باشید

************

روزنامه‌های امروز یکشنبه دوم اردیبهشت ماه در حالی چاپ و منتشر شد که رژیم صهیونیستی به دنبال احیای نداشته، افزایش تحرکات اردوغان هم‌زمان با بازنگری قطر در نقش میانجی میان اسرائیل و حماس، گیرپاچ گرانی خودرو در سراشیبی بنزین ارزان و بایدن به دنبال احیای برجام در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.

درحالی‌که با توجه به تحولات منطقه‌ای و جهانی، احتمال احیای برجام کم‌رنگ‌تر از هر زمان دیگری است، ‌اخیرا نشریه انگلیسی آی خبر داد که کاخ سفید در حال بررسی توافق هسته‌ای جدید با ایران در ازای لغو برخی تحریم‌های اقتصادی علیه تهران است تا از یک جنگ تمام‌عیار در منطقه جلوگیری کند. این خبر غیر مستقیم مورد توجه بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب قرار گرفته است.

روزنامه شرق در گزارش تیر یک خود زمان را برای احیای برجام در مقطع فعلی و پس از عملیات وعده صادق مناسب دانسته و نوشته است:

حتی سیاست داخلی به حاشیه رفته است. یکی از این موضوعات به پرونده فعالیت‌های هسته‌ای و آینده برجام بازمی‌گردد. اگرچه در این مدت شاهد برگزاری دو نشست فصلی شورای حکام بودیم، اما مشخصا دولت بایدن در این دو نشست سعی بر آن داشت که از بغرنج‌ترکردن پرونده هسته‌ای ایران و به دنبال‌ آن‌ واداشتن تهران به اقدامات و تصمیمات جدی‌تر جلوگیری کند؛ چراکه بحران هسته‌ای به موازات تداوم جنگ در غزه به‌هیچ‌وجه سناریوی ایدئال واشنگتن نبوده و نخواهد بود.

در بخشی دیگر از این گزارش آمده است:

از این‌رو سعی شد هم در گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دبیرکل این نهاد (آژانس) و هم در روند برگزاری نشست فصلی شورای حکام، عملا از تنش‌زایی در قالب صدور قطع‌نامه‌ یا ارجاع پرونده به شورای امنیت خودداری شود. هرچند در این مدت رافائل گروسی به دفعات ناخشنودی و همچنین نگرانی خود را از به حاشیه رفتن اختلاف‌های آژانس و تهران به دلیل تحولات ناشی از جنگ حماس و اسرائیل ابراز کرده است.

پس از تنبیه رژیم صهیونیستی حالا وقت احیای برجام است! / اصلاح‌طلبان برای دور دوم انتخابات چه برنامه‌ای دارند؟

روزنامه اعتماد نیز در گزارشی خواهان تغییر فاز از نظامی به دیپلماتیک در شرایط موجود و ارتباط با آمریکا شده و می‌نویسد:

بهترین راه در هر معادله‌ای در حوزه سیاست خارجی، مذاکره و گفت‌وگوست. این مسیر می‌تواند خشم میان ایران و اسراییل و حتی امریکا را کاهش دهد. سفر امیر عبدالهیان وزیر خارجه ایران به نیویورک و دیدار اعلام نشده او با وزیر خارجه مصر حکایت از این دارد که مصر در حال ایفای نقش واسطه در این بحران است. حتی برخی از مقامات اروپایی هم به صورت پنهانی با یک دیپلماسی محرمانه این وضعیت را تغییر دادند تا اسراییل اقدام غیر متعارفی صورت ندهد. در واقع شرایطی که پس از حمله ایران به اسراییل شکل گرفت، ناشی از تلاش‌هایی است که در کانال دیپلماتیک صورت گرفته است.

پس از تنبیه رژیم صهیونیستی حالا وقت احیای برجام است! / اصلاح‌طلبان برای دور دوم انتخابات چه برنامه‌ای دارند؟

روزنامه آرمان ملی نیز خبر از تلاش‌های بایدن رئیس‌جمهور آمریکا برای احیای برجام داده و می‌نویسد:

جوک نیست، واقعیت است. احیای برجام نقطه سرخط. بعد از قرمز شدن وضعیت در خاورمیانه بین تهران و تل‌آویو دم دست‌ترین تحلیل در مورد توافق وین آن است که ایالات متحده آمریکا با توجه به اقدامات ویران‌کننده ایران علیه اسرائیل و تصمیم تل‌آویو برای پاسخ دادن به آن اقدام و زحمتی که انگلستان، آمریکا و چندین کشور منطقه برای سرنگونی موشک‌ها و پهپادهای تهران در آسمان گرفتند، ایالات متحده نه تنها به احیای برجام نمی‌اندیشد بلکه با توجه به اینکه بایدن در آخرین اقدام لغو تحریم‌های حوزه هسته‌ای ایران را امضا نکرده است دیگر نباید در انتظار تصمیمی از سوی غرب برای احیای برجام بود و نباید شاهد تلاش تهران برای احیای توافقنامه وین باشیم.

پس از تنبیه رژیم صهیونیستی حالا وقت احیای برجام است! / اصلاح‌طلبان برای دور دوم انتخابات چه برنامه‌ای دارند؟

با وجود ساده‌انگاری رسانه‌های اصلاح‌طلب درباره احیای برجام بیان چند موضوع قابل ملاحظه است.

۱- در برهه فعلی هیچ دورنمای مثبتی از مذاکرات برجامی مشاهده نمی‌شود و جمیع شرایط حاکی از آن است که رویکرد خصمانه غرب نسبت به ایران تداوم خواهد داشت.

۲- حتی به‌نظر می‌رسد با فرارسیدن اکتبر ۲۰۲۵ که موعد انقضای قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل و لغو کلیه تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است، این رویکرد تقابلی باز هم تداوم خواهد داشت.

۳- همان‌گونه که در مهرماه امسال و کلیدخوردن دومین بند غروب برجام که مربوط به رفع تحریم‌های موشکی و پهپادی است، اروپایی‌ها به صراحت از عدم پایبندی خود به رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران سخن گفتند و انتظار نمی‌رود که با پایان محدودیت‌های ۱۰ ساله ایران و قطعنامه ۲۲۳۱، افق مشخصی در روابط ایران و غرب مشاهده شود.

۴- این اقدام اخیر دولت دموکرات بایدن هم گواه این مسئله است که امکان تعامل در چهارچوب برجام وجود ندارد و چه‌بسا زودتر از آنچه که تصور می‌شد، ناقوس مرگ توافق هسته‌ای به‌صدا درآمده است.

عملیات رسانه ای -سیاسی اصلاح طلبان برای انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی

رسانه‌های جریان اصلاح طلب عملیات رسانه ای- سیاسی خود را برای دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی آغاز کرده اند. روزنامه هم‌میهن خیز اول را برای این ماجرا برداشته و نوشته است:

با آنکه نمایندگان مجلس یازدهم با ادعای «انقلابی بودن»، «پیرو راه امام و رهبری» و «حرکت در چارچوب منویات رهبری» وارد شدند، اما در عملکرد رویکرد اتخاذی این نمایندگان تا آنجا پیش رفت که به نقطه نقد و اخطار از سوی رهبری رسید. فارغ از اینکه عملکرد مجلس در قبال مردم چقدر منویات و خواست جامعه را تامین کرده که قطعاً از اهمیت بسزایی برخوردار است و وظیفه نمایندگی حکم می‌کند که صدای مردم باشد و خواست آن‌ها را پیگیری و محقق سازد. این مجلس که براساس شعارهایش پرچمدار برآوردن منویات رهبری بود هم با اخطار چندباره رهبری روبه‌رو شد تا جایی که این ادعا مطرح شد که اخطار علنی آن رکورددار اخطار مجالس از سوی رهبری بوده است.

پس از تنبیه رژیم صهیونیستی حالا وقت احیای برجام است! / اصلاح‌طلبان برای دور دوم انتخابات چه برنامه‌ای دارند؟

مروری بر اظهارات و مطالب مطرح شده از سوی چهره ها و رسانه های جریان اصلاح طلب نشان می دهد که آنان در اولین محور تلاش های خود به دنبال تولید شکاف میان اضلاع مختلف جریان اصولگرایی بوده و تلاش دارند تا رقابت میان آنان را به نزاع تبدیل و دامنه آن را به انتخابات هیئت رئیسه مجلس و نیز ادامه فعالیت مجلس جدید تعمیم دهند.
این رسانه‌ها در محور دوم اما تلاش دارند تا رئیس مجلس فعلی را به عنوان محور نزاع در جریان اصولگرایی تعریف کرده و از سوی دیگر این بازنمایی را داشته باشند که قالیباف برای جبران شکست درون گفتمانی و نیز دست یافتن به ریاست مجلس دوازدهم می بایست با طیف اصلاح طلبان و اعتدالیون به توافق دست یابد.

گفتنی است تامل بر کنش های سیاسی-رسانه ای اصلاح طلبان نشان می دهد که آنان تلاش وسیعی دارند صحنه مجلس دوازدهم را صحنه جدال میان طیف های مختلف اصولگرایی نموده و با فرعی کردن برخی مسائل و اصلی کردن برخی فرع ها به کنش انتخاباتی برای ریاست جمهوری ۱۴۰۴ بپردازند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  1 1
  خيانت ازسر اين افساد طلبان می ريزد
 • هادی US ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  1 0
  ایران تو این مقطع از بمب اتمش رونمایی نکنه بازنده تمام معادلات آینده خواهد بود. برجام فقط برای وقت کشی و خلع سلاح ایران طراحی شده تا سر موقع به ایران حمله کنن.
 • DE ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  2 0
  انتخابات، چی هست ؟ یه نوع غذای سنتیه؟
 • SE ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  4 1
  برجام به همراه اصحالات در فاضلاب است
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  3 1
  خروج احمقانه ترامپ از برجام‌باعث شد ایران امکانات و توانایی عملی ساخت بمب برتر هسته ای رو پیدا کنه ، غربیها حالا فهمیدن چه اشتباهی کردن و به دنبال احیای برجام هستند...
 • TR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  1 0
  من موندم به بایدن چفدر ایران رشوه داده ؟؟!!خخخ
 • DE ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  متاسفانه این تنها اصلاح طلبان نیستند که میخواهند دوباره زنجیر "برجام"، صد البته برجامی کاملاً دیگر (؟!)، را به گردن ایران بیاویزند بلکه امیر ظریف، وزیر بنگاه خارجی همین دولت (منتقد برجام روحانی!)، در حال مذاکره با امپریالیسم آمریکاست. انگار سازش با کدخدا خوبه اگر ما انجام بدیم!
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  5 1
  اینها در قبل از ۲۰۸۸ موندن معلوم نیست برجام خوردنی پوشیدنیه یا رفع تحریم خوردنیه یا پوشیدنیه ....
  • IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   5 0
   اصلاح طلبان تهوع آور همه چیزشان برجام شان است و بس! زیرا این فرقه عشق مذاکره برای مذاکره دارند و نمی توانند از برجام شان که ماحصل این دلدادگی شان است، دل بکنند !!!
  • م IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   0 0
   برجام برای نجات ایران بود?
 • رضا IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  9 1
  من موندم این اصلاح طلبا کجایی هستن؟ بی شرفی هم حدی داره
  • SE ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   4 0
   اینها اهل نوکری بیگانه و هودستی با آنان برای چاپیدن کشورند و حالا پس از تنبیه رژیم صهیونیستی وقت محاکمه و مجازات اصحالات است
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  یعنی یک خائن چه مختصاتی باید داشته باشد که قلم به مزدهای مشرق وخبرآنلاین و ... آنها را ندارند؟! انگار با دشمنان هماهنگ میکنند که هردو با هم بعدار سرخوردگی در میدان طرح احیای برجام منحوس را در دستور کار قرار داده اند. اما کور خوانده اند! شرایط امروز با دوران سیاهی که با رمز دروغ خبیثانه " خزانه خالی" شروع شده بود دیگر همخوانی ندارد. بدنبال ماهی مرده از آب گل آلودند!
 • US ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  احیای برجام بدون برداشته شدن نام سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا ارزشی ندارد. خود دانید خواسته نتانیاهو رو که پامپو و ترامپ اجرا کردند باید و باید رفع این مشکل شود
 • US ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  احیای برجام بدون برداشته شدن نام سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا ارزشی ندارد. خود دانید خواسته نتانیاهو رو که پامپو و ترامپ اجرا کردند باید و باید رفع این مشکل شود
 • IR ۰۱:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 0
  باز هم توهمات
 • lkkar IQ ۰۳:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 1
  با اون تنبیه تون
 • IR ۰۴:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 0
  حالا که با یک دگمه دفاع ما از کار نیافتاد موقع ساخت بمب اصلی است نه برجام
 • IR ۰۵:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 0
  گشت ارشاد سر جاش باشه
 • IR ۰۵:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 0
  امریکا اگر وتو کرده فلسطین را یعنی برنامه یک الحاق فلسطین و کرانه همون برنامه قبلی
 • IR ۰۵:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  آدم حس می کنه اینها ازاون طرف دستور میگیرن
 • ایثارگر IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  اصلاح طلبان هم خوبه در کشور باشند میگند مار خزنده خطرناک است ولی زهرش جان هزاران بیماران را نجات می دهد. اصلاح طلبان خبرهای موثق را از دوستان اون ور آبی می گیرند. بعداز حمله ایران به اسرائیل یک تغییرات نوین رویکردهای دیدگاهی نسبت به ایران در حال انجام است کشورهای مسلمان نشین امید های نوید بخش بخود گرفتند. حالا آمریکا طبل احیای برجام را می نوازد. شبکه cnn از اردوغان پرسید که از ایران نمی هراسی ، گفت واسه چی هراس داشته باشیم برادر با برادر که نمی ترسد ما با ایران برادر مسلمان هستیم ایران بزرگترین پشتیبان مسلمانان جهان است. صدای اردوغان هم تغییر کرده است.
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 0
  این جماعت یا خائن هستند یا احمق هنوز تفاوت دوران قبل و بعد از برجام را درک نکرده اند قبل از برجام ايران به لطف همینا سوار الاغ پیری بود که خودش را بزور جابجا میکرد پس میخواستن بواسطۀ آن الاغ ازش سواری بگیرن و باهاش بار جابجا کنن الان ايران سوار اسبی جوان و سرکش شده است که سواری دادن را تفريح می‌داند این جماعت می‌گویند اسب خود را با این خر پیر عوض کنید خخخخخ
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  2 1
  شما افساد طلبان تا کی خیانت می کنید؟ مگر قرار نیست بمیرید؟!
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  2 1
  برجام ناموس اصلاح طلباس
 • فرهمند IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 0
  اتفاقا کسانی که به فکر ملت نیستند و کاسبان تحریم هستند بی شرف هستند
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  0 1
  طرف را به ده راه نمی دادند سراغ کداخدارا می گرفت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس