پایان ماه عسل برخی سازمان‌ها در سفرهای خارجی

محمد دهقان گفت: این که نمایندگان دستگاه ها به بهانه حضور در سازمان ها به سفر خارجی بروند و در آنجا پول‌های کشور را خرج کنند، نباید رخ دهد.

به گزارش مشرق، هفته گذشته خبر لغو عضویت ایران در چند سازمان بین المللی برخی ابهامات را در پی داشت. این که عضویت کشور در این سازمان ها چه سود و ضررهایی داشته است و لغو عوضیت در آن چه پیامدهایی را به همراه خواهد داشت، موضوعی است که موجب شد تا در مصاحبه ای با محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس جمهور ابعاد کامل این موضوع را جویا شویم.

عضویت در ۵۸ سازمان بین المللی مهم

معاون حقوقی رئیس جمهور درباره اولویت های حضور ایران در سازمان های بین المللی عنوان کرد: تمامی سازمان‌های بین المللی را ارزیابی و اولویت بندی کردیم. ۵۸ سازمان بین المللی که جمهوری اسلامی ایران در آن عضویت دارد، به عنوان اولویت ما مطرح می‌شود و از اعتبارات دولت و سازمان برنامه و بودجه بر اساس ردیفی که در قانون بودجه برای آن پیش بینی شده است، این حق عضویت‌ها پرداخت شود تا این ۵۸ سازمانی که دستگاه های ایران در آن عضویت دارد، دچار اختلال نشود. حدود ۱۳۰ سازمان بین المللی نیز وجود دارد که ایران در آن‌ها نیز عضویت دارد اما به عنوان اولویت دوم کشور و دولت مطرح است و از دستگاه‌های مختلف خواستیم تا با استفاده از اعتبارات داخلی خودشان ، حق عضویت خودشان را پرداخت کنند. دسته دیگری از سازمان‌ها هستند که به عنوان اولویت سوم جمهوری اسلامی مطرح می‌شود. یعنی کشورمان در گذشته در این سازمان‌ها عضویت داشته است و مجلس شورای اسلامی نیز حضور ایران را در این سازمان‌ها تصویب کرده است اما درحال حاضر پیشنهاد دولت این است که ایران در این سازمان‌ها لغو عضویت شود. چرا که هیچ عایدی و خاصیتی برای کشورمان به همراه ندارد و فقط هر سال مبلغی پول از دستگاه‌ها و کشور در ازای حق عضویت دریافت می‌کنند.

ارزیابی حضور دستگاه ها در سازمان های بین المللی

دهقان در ادامه با اشاره به لغو عضویت ایران در برخی از سازمان های بین المللی گفت: تاکنون سه سازمان تشخیص داده شده است تا به دلیل عدم کارایی لازم، حق عضویت ایران در آن لغو شود. البته موضوع لغو حق عضویت ایران در این سازمان‌ها کاملا با هماهنگی دستگاه‌ها انجام شده است و پس از انجام بررسی‌ها و حصول این نتیجه که حضور ایران در این سازمان‌ها هیچ ارزشی ندارد، به اطلاع سازمان مورد نظر رسیده است. از سوی دیگر بعضی از دستگاه‌هایی اجرایی عضو سازمانی بین المللی هستند اما هیچ گزارشی به معاونت حقوقی دولت، وزارت امور خارجه و سازمان برنامه و بودجه نداده‌اند. چرا که این سه دستگاه با یکدیگر کمیته ای تشکیل داده اند که عضویت دستگاه ها در سازمان‌های بین المللی را بررسی می‌کنند. متاسفانه در گذشته این اتفاق و بررسی‌ها انجام نمیگرفت اما در دولت سیزدهم هرکدام از دستگاه ها دعوت میشوند و در مورد فعالیت آن ها در سازمان بین المللی مورد نظر سوال پرسیده می‌شود.

نظارت بر فعالیت دستگاه ها در سازمان های بین المللی

معاون حقوقی رئیس جمهور در پایان با اشاره به نظارت فعالیت دستگاه ها در سازمان های بین المللی تاکید کرد: این که نمایندگان دستگاه ها به بهانه حضور در سازمان ها به سفر خارجی بروند و در آنجا پول‌های کشور را خرج کنند نباید رخ دهد. بنابراین حضور در هر سازمان بین المللی باید با خاصیتی همراه شود و دستگاه‌ها در گزارش‌هایشان به آن اشاره کنند. هر ساله از دی ماه تا خرداد ماه یعنی حدود شش ماه برای هر کدام از سازمان‌ها جلسه ای تشکیل میدهیم و با دعوت نمایندگان جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین المللی از آن‌ها گزارش مکتوب اخذ میکنیم. اخیرا لایحه ای به مجلس ارسال کردیم و در آن درخواست لغو عضویت در سازمان‌های بین المللی را مطرح کردیم که حضور جمهوری اسلامی ایران در آن هیچ منفعتی برای کشور و دستگاه‌ها به همراه نداشته است و این بدین معنا نیست که منافع کشور به خاطر این لغو عضویت ها در خطر افتاده باشد و حضور ایران در سازمان‌های بین المللی مهم دائما درحال نظارت است تا به عضویت و حق رای کشورمان در آن ضربه‌ای وارد نشود.

منبع:هممشهری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  2 0
  گُنده سازمان های بین‌المللی ، همین سازمان ملل بی خاصیت هستش بقیه هم همینند در واقع در خدمت استکبار هستند و اکثریت را نادیده می گیرند ....
 • سید فروزان CH ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  3 0
  عضویت در سازمانهای بی خاصیت بین المللی و اعزام افراد جهت هزینه سازی برای دولت ، از دسته کلهای دولت‌های اصلاح طلبان بوده تا به بهانه عضویت فک و فامیل فلان وزیر و فلان مدیر را بفرستند تفریح خارج از کشور نود درصد این سازمانها در خدمت سرویسهای جاسوسی اطلاعاتی غربیها هستند و افرادی که بعنوان نماینده ایران میروند ،سست زیپ و سست عقیده و بهترین گزینه برای شبکه نفوذ
 • IR ۰۲:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  4 0
  کار خوبی کردید
 • مهدی US ۰۳:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  2 0
  دم شان گرم. نماینده گی های ایران را در خیلی از کشورهای بی خاصیت هم کم کنید و بودجه های میلیون دلاری وزارت خارجه را ظرف آبادانی ایران و ارتش بکنید.
 • مهدی US ۰۳:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  1 0
  دم شان گرم. نماینده گی های ایران را در خیلی از کشورهای بی خاصیت هم کم کنید و بودجه های میلیون دلاری وزارت خارجه را ظرف آبادانی ایران و ارتش بکنید.
 • IR ۰۵:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  3 0
  راست و درست گفته
 • ماموریتهای اضافی !! IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  13 0
  ماموریتهای داخلی و خارجی عموما برای گرفتن حق ماموریت و اضافه کار است !! عمده این ماموریتها غیرضروری است !! اکثرا با یک تلفن یا بصورت ویدیوکنفرانس قابل انجام است !!
  • مجرب IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
   8 0
   بخش زیادی از ترافیک زمینی ، حوادث جاده ای و ترافیک هوایی و کمبود و گرانی بلیط هواپیماهای داخلی ، مربوط به همین ماموریتهای بی مورد است . که باید شدیدا کنترل و محدود شوند .
 • DE ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۲
  0 0
  ۵۸ سازمان بین المللی که جمهوری اسلامی ایران در آن عضویت دارد، به عنوان اولویت ما مطرح می‌شود و از اعتبارات دولت و سازمان برنامه و بودجه بر اساس ردیفی که در قانون بودجه برای آن پیش بینی شده است، این حق عضویت‌ها پرداخت شود تا این ۵۸ سازمانی که دستگاه های ایران در آن عضویت دارد، دچار اختلال نشود. -------------------------------------------------------------------------------------- دسته دوم و سوم از جیب شخصی خودشان خرج کنن نه از بیت المال وقتی ضرورتی نداره ، پول دسته دوم و سوم به کمیته امداد برای ایتام برای هزینه های پزشکی این خانواده های محروم صرف بشه. اینم از دسته گلهای شایان و یادگاری های فساد مالی اصلاحاتچی هاست که نخواستن دلتنگ سفرهای خارجی بشن البته از جیب مردم ! این اصلاحاتچی ها زبون دارن صدمتر!
 • ماموریت بعدی !! IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  7 0
  باورش مشکل است ، اما مدیران بسیاری دیده ام که تنها دغدغه روزانه آنها ، برنامه ریزی برای ماموریت بعدی بوده است !! >>>> یکی از این مدیران ، البته برای نیل آسانتر به این هدف متعالی ، مسنول حراست و مدیر اداری را نیز همراه و آلوده این امر مقدس کرده بود !!
  • افشاری IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
   4 0
   بله من هم از این تیپ مدیران عاشق ماموریت زیاد دیده ام !!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس