کد خبر 1595148
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۵
دستگیری یک تبعه لهستانی به اتهام جاسوسی برای روسیه

سازمان اطلاعات لهستان از دستگیری مردی به اتهام حمایت از طرح های روسیه برای ترور ولادیمیز زلنسکی، رئیس جمهور روسیه و جاسوسی برای سازمان های اطلاعاتی مسکو در تحقق این هدف خبر داد.

به گزارش مشرق، سازمان اطلاعات لهستان مردی را به اتهام حمایت از طرح های روسیه برای ترور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین دستگیر کرد. دفتر دادستان عمومی ورشو اعلام کرد که این شهروند لهستانی روز چهارشنبه در لهستان دستگیر شد.

وی به دلیل تمایل به همکاری برای یک سرویس مخفی خارجی به ضرر کشورش تحت بازجویی قرار دارد. اگر این مرد مجرم شناخته شود، تا ۸ سال زندان در انتظارش خواهد بود. به گفته بازرسان، گفته می‌شود که این مرد اطلاعاتی در مورد اقدامات احتیاطی امنیتی در فرودگاه رززوو برای اطلاعات نظامی روسیه جمع‌آوری کرده و آن را ارسال کرده است. این فرودگاه از زمان آغاز جنگ اوکراین، توقفگاه مهمی برای سفرهای دیپلماتیک بوده است.

در بیانیه مقامات لهستان آمده است که این اطلاعات جاسوسی "از جمله کمک به سرویس های مخفی و اطلاعاتی روسیه در برنامه ریزی برای سوء قصد احتمالی علیه یک رئیس دولت خارجی – ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بوده است. بر این اساس مرد دستگیر شده با چندین شهروند روسی که مستقیماً در مخاصمات اوکراین شرکت داشتند، تماس گرفته و تمایل خود را برای جاسوسی اعلام کرد.

بر اساس اطلاعات لهستانی، پیش از این دستگیری اطلاعاتی از سوی دادستانی عمومی اوکراین ارائه شده است. آنها همچنین شواهد جامع و قاطعی برای حمایت از ادعاها ارائه کردند. این دستگیری نتیجه همکاری نزدیک بازرسان و سرویس های مخفی در هر دو کشور است.

فرودگاه رززوو در جنوب شرقی لهستان در حدود ۹۰ کیلومتری مرز این کشور با اوکراین قرار دارد. این فرودگاه تحت کنترل نیروهای آمریکایی است و محل ورود و خروج همه سیاستمداران غربی است که به اوکراین سفر می کنند. حریم هوایی اوکراین به دلیل حملات هوایی مداوم بسته است، بنابراین سفر به بعد از این فرودگاه معمولاً با قطار است. زلنسکی و دیگر سیاستمداران ارشد اوکراینی نیز در گذشته چندین بار این مسیر را طی کرده‌اند.

این فرودگاه همچنین برای تحویل تسلیحات مهم است. لهستان، عضو اتحادیه اروپا و ناتو، متحد نظامی نزدیک اوکراین است و زیرساخت‌های لجستیکی مهمی را برای کمک‌های نظامی به این کشور فراهم می‌کند.

بازرسان لهستانی می‌گویند ممکن است فردی را دستگیر کرده باشند که مظنون به دست داشتن در یک سوء قصد برنامه ریزی شده علیه ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بوده است. به گزارش سایت خبری لهستانی «tvn۲۴» به نقل از دادستانی لهستان، گفته می‌شود که مظنون به نیروهای ویژه روسیه در طراحی حمله به زلنسکی کمک کرده است.

بر این اساس، گفته می‌شود که فرد مظنون موسوم به پاول ک. از فرودگاه Rzeszów-Jasionka جاسوسی کرده است. این فرودگاه به عنوان مرکزی برای تحویل تسلیحات غربی به اوکراین عمل می‌کند. زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین هنگام سفر به خارج از کشور، مرتباً با هواپیمای دولتی خود در آنجا فرود می آید و بلند می‌شود.

بر اساس این گزارش، بازرسان لهستانی در این پرونده با دادستانی کل اوکراین و سرویس مخفی اوکراین همکاری کردند.

اگر این سوءظن تایید شود، این دومین مورد جاسوسی مهم روسیه در مدت کوتاهی خواهد بود. درست صبح چهارشنبه، بازرسان آلمانی دو مرد را در بایروث بایرن، دستگیر کردند که مظنون به جاسوسی و خرابکاری برای روسیه هستند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس