کد خبر 1592998
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۰
«ژاکلین» آزاد شد

در پی شکایت یک ایرانی مقیم خارج کشور از سازمان ثبت احوال به‌خاطر ممنوعیت نامگذاری دخترش به «ژاکلین»، دیوان عدالت اداری رأی به بلامانع بودن نامگذاری دختران به این اسم داد.

به گزارش مشرق، پایگاه ملی قوانین و مقررات وابسته به معاونت حقوقی دولت با انتشار گزارشی نوشت: شخصی به نام «غلام رضا طاهری امامی» از اتباع ایرانی ساکن آلمان با طرح شکایتی از سازمان ثبت احوال کشور در دیوان عدالت اداری با طرح درخواست ابطال تصمیم این سازمان برای ممنوعیت انتخاب نام «ژاکلین» اظهار داشته است «طبق ماده ۲۰ قانون ثبت احوال صرفاً انتخاب اسامی و عناوین مبتذل و مستهجن و مخالف جنس و اسامی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی شود ممنوع است اما سازمان ثبت احوال در اقدامی فراقانونی با تشکیل کمیته نام در ثبت احوال انتخاب نام ژاکلین را برای اناث به علت خارجی بودن این اسم ممنوع کرده؛ در حالی که این اسم به معنای محافظت‌شده از سوی خداست و مؤنث ژاک، یعنی یعقوب است و مشمول هیچ یک از ممنوعیت‌های مندرج در قانون ثبت احوال نیست».

شاکی در ادامه شکایت خود که از طریق وزارت امور خارجه ثبت کرده، تصریح کرده که «تلفظ نام ژاکلین در فرانسه با فارسی متفاوت است و در تلفظ فرانسوی جاکلین است و از همه مهمتر این‌که در حال حاضر چه بسیار اسامی خارجی همچون رُزا، مرسده، هیلدا، آدریانا، انیسا، لیندا، فرانک، موژان، هلن، رونیکا و... که از نگاه سازمان انتخاب آنها مجاز اعلام شده» و «به موجب قانون صرف خارجی بودن یک اسم دلیل ممنوعیت انتخاب آن توسط اتباع ایرانی نیست و سازمان ثبت احوال نمی‌تواند رأساً و بدون مراعات اصول قانونی و با زیر پا گذاشتن حقوق مردم یا نقض آشکار قانون مصادیق دیگری غیر از موارد چهار گانه در ماده ۲۰ قانون ثبت احوال به موارد ممنوعیت انتخاب اسم اضافه کند» و «تشکیل کمیته انتخاب نام که حتی اسامی مجاز هم باید در این کمیته بررسی شود خلاف قانون است و خصوصاً بند ۷ بخش (ب) دستورالعمل انتخاب نام که در آن قید شده اسامی انتخابی باید از نظر ریشه‌شناسی و معناشناسی و آواشناسی و موسیقی واژه و فرهنگ قومی و منطقه‌ای و عرف و فراوانی و مناسب بودن (غیر از مناسب جنس) باید در این کمیته بررسی شود، اقدامی صد در صد خلاف قانون و ناقض صریح حقوق شهروندی است».

اداره کل امور حقوقی سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به شکایت مذکور به استناد لایحه شماره ۳۶۱۹۵۵/۱۴۰۱ ـ ۲۷/۱۲/۱۴۰۱ توضیح داده که «به استناد قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات، بیگانه مصوب ۲۸ آذر ۱۳۷۵مجلس شورای اسلامی و بند (ج) ماده (۱) آیین‌نامه اجرایی آن که به اعلام ممنوعیت انتخاب اسامی بیگانه برای نامیدن اشخاص (اسامی خاص) پرداخته و همچنین با عنایت به اینکه واژه مورد نظر در زمره نام‌های خارجی با ریشه انگلیسی (جاکلین) و فرانسوی (ژاکلین) است، کمیته تخصصی و مشورتی نام این سازمان متشکل از اساتید زبان و ادبیات دانشگاه و نمایندگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی و کارشناسان حقوقی و امور نام سازمان با مجوز شورای عالی ثبت احوال (مستند به تبصره ۲ ماده ۲۰ قانون ثبت احوال که تشخیص نام‌های ممنوع را از جمله وظایف آن شورا قرار داده)، با توجه به فرهنگ عمومی کشور و همچنین مقابله با اشاعه فرهنگ بیگانه واژه ژاکلین را مورد تأیید و تصویب قرار نداده» و در نهایت هم اعلام کرده از نظر کمیته نام سازمان ثبت احوال، نام ژاکلین عیناً واژه خارجی (فرانسوی) است و به همین دلیل با انتخاب آن برابر مقررات فعلی موافقت نمی‌شود.

از آنجا که بخش حقوقی سازمان ثبت احوال در فراز پایانی نظریه خود تصریح کرده این موضوع می‌بایست به‌عنوان شکایتی موردی در شعب دیوان عدالت اداری مورد رسیدگی قرار می‌گرفت، بررسی موضوع به هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ارجاع شد و این هیأت در نشستی در تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۸ با حضور رئیس و معاونین و همچنین رؤسا و مستشاران شعب دیوان عدالت به بحث و بررسی آن پرداخت و نهایتاً با اکثریت آراء حکم داد: «بر اساس تبصره (۱) ماده ۲۰ قانون ثبت احوال مصوب سال ۱۳۵۵ انتخاب نام‌هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می‌شود و همچنین انتخاب عناوین و القاب و نام‌های زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنس ممنوع است و بر مبنای تبصره (۲) ماده ۲۰ این قانون، تشخیص نام‌های ممنوع بر عهده شورای عالی ثبت احوال است و این شورا نمونه‌های آن را تعیین و به سازمان ثبت احوال اعلام می‌کند؛ لذا با عنایت به اینکه اولاً بر اساس اعلام سازمان ثبت احوال به موجب لایحه تقدیمی، شورای عالی ثبت احوال به موجب دستورالعمل شماره ۱۵۸۷۹/۱ صادره در سال ۱۳۹۹ اختیار رسیدگی و تشخیص نام‌های ممنوعه را به کمیته تخصصی و مشورتی نام، مرکب از اساتید دانشگاه و نمایندگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی احاله کرده و واگذاری این تکلیف قانونی به کمیته مشورتی مغایر با حکم مقرر در تبصره (۲) ماده ۲۰ قانون ثبت احوال است و ثانیاً نام «ژاکلین» از مصادیق عناوین و القاب و نام‌های زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنس نیست، تصمیم ثبت احوال دایر بر ممنوعیت انتخاب نام ژاکلین خلاف قانون و خارج از حدود اختیار است و مستند به بند (۱) ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود».

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • سید IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
  83 17
  کاری اشتباه از سوی دیوان عدالت اداری انجام شده است که کاملاً خلاف نص صریح توصیه ائمه معصومین مبنی بر انتخاب نام نیکو به عنوان یکی ار حقوق فرزندان و یکی از وظایف والدین به ویژه پدر اولاد است !!!!
  • US ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
   4 35
   برو دوغتو بنوش
  • IR ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
   1 31
   نادان ایمه کی اجبار به دین کرده اند که برا اسم هم اجبار بکنند!!! واقعا که
  • US ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   0 165
   مداخله در اسم گذاری فرزندان توسط والدین آنها و نپذیرفتن بعضی از اسامی توسط ثبت احوال با هیچ منطقی قابل پذیرش نیست. فلسفه اسم گذاری برای شناسایی و تفکیک اشخاص از یکدیگر بوده است بنابراین اگر افراد - اسامی جدید داشته باشند شناسایی آنها بهتر صورت می گیرد. در گذشته بعضا در یک فامیل سه نفر با یک اسم مشترک و با یک اسم خانوادگی مشترک وجود داشتند که تنها تفاوت هویتی آنها تفاوت نام پدر بود. با افزایش جمعیت اگر مردم به نام های جدید رو نمی آوردند این موضوع بسیار بغرنج تر هم می شد.
  • ایرانی IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   57 0
   طرف چقدر بیکار بوده که برای یک اسم مسخره رفته شکایت ثبت احوال را به دیوان عدالت کرده، چقدر دوندگی داشته، از اول می‌گذاشت یعقوبه اینقدر دردسر نمی‌کشید.
  • به ۲۲:۵۶ IR ۰۵:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
   116 0
   اگر قرار بود اظهار کفر در جامعه اسلامی اجباری نباشد، نیازی نبود کفر اسک نفاق بزند. کسی که نمی خواهد از قوانین اسلام پیروی کند، برو به سرزمینهای کفر.
 • هادی CA ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
  41 0
  این دیوان عدالت فیلمیه. پوپولیست به تمام معنا. منم اسم بچم و میزارم مایکل،آبراهام،دیوید،ساموئل، همشونم اسم پیغمبراست. دیوان عدالت!!! وقتی تک بعدی به موضوعات نگاه کنی این میشه عاقبت یه نظام دینی!!!
 • IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
  61 0
  اقا یک نفر بیاید دیوان عدالت اداری را با قانون اشنا کند کلا انجا نشستند و بی قانونی را ترویج می کنند از مصوبه ورود به دانشگاه متقلبین کنکور گرفته تا این ابطال غیر قانونی اقای اژه ای مبارزه با فساد را از دیوان عدالت ! اداری اغاز نمایید
 • هادی CA ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
  66 0
  ژاکلین را حکمتعلی آزاد کرد. دستگاه زیر نظر اژه ای جدیدا لیبرال شده. ژاکلین آزاد میکنه، اغتشاشگر عفو میکنه، سرهنگ و استوار و سرگرد نیروی انتظامی اعدام میکنه. اژه ای جان به کجا چنین شتابان؟
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
  14 0
  خارج از قضاوت واقعا ارزش پیگیری داشت که هیچ اعتقادی پشت قضیه نیست فقط طرف خوشش آمده از این کلمه
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
  48 0
  مگه ژاکلین نام غربی نیست پس نباید استفاده بشه
 • IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  18 0
  هرچه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که بگندد نمک!
 • IR ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  64 0
  آخه غلام رضا طاهری امامی کجا و ژاکلین کجا؟!! مثل اینکه کت و شلوار رو با دمپایی ست کنن.ژاکلین!
 • ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  0 0
  منم دوست دارم اسمم رو تغییر بدم. اسم‌خودم است دوست دارم تغییرش بدهم
 • لنگ حقیر IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  1 0
  شاکی خوب حوصله ای داشته بخاطر یه اسم رفته پاسگاه ، دادگاه خخخخخ
 • DE ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  0 5
  پدر از نام و نام فامیل خودش که چهار نام عربی است خسته و ناراضی بوده. نتیجه زیاده روی پدر خودش را در نامگذاری فرزند خودش نشون داده.
 • فرزاد IR ۰۳:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۶
  0 0
  لعنت بر پدرو مادری که اسم خارجی و غیرایرانی انتخاب می کند! هر اسمی باشد فرانسوی و زهرمار و عربی و عبری و کوفت! اسم ایرانی فقط ایرانی و از میان اسامی زبان های ایرانی نظیر فارسی و کردی و لری و گیلک و بلوچ و پشتو... انتخاب شود
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۸
  14 0
  انشالله با همون ژاكلين با چميدونم ، جاكلين محشور بشه !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس