.

اوکراین به تدریج با انهدام تعداد قابل توجهی از سامانه های بوک خودی و همچنین اتمام ذخایر موشک های آن به پایان راه کاربری سامانه Buk رسیده است.

سرویس دفاع و امنیت مشرق _ حمله ارتش روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی و ارسال حجم انبوهی از تجهیزات مدرن غربی توسط کشورهای عضو ناتو برای کی‌یف، موجب شد تا نخستین بار پس از فروپاشی شوروی، جهان نظاره گر تقابل برترین تسلیحات ساخته شده توسط شرق و غرب در یک میدان نبرد با شرایط برابر باشد؛ علی رغم برتری فاحش تجهیزاتی روسیه در ابتدای جنگ، با گذشت زمان کشورهای غربی به رهبری ناتو دست به تجهیز ارتش اوکراین با تسلیحات مدرن خود کردند تا امروز تقریبا دو کشور در شرایطی نسبتا برابر به نبرد با یکدیگر در جنوب و شرق اوکراین بپردازند.

در سلسله گزارشات زیر قصد داریم به معرفی مهمترین تجهیزات به کار رفته توسط روسیه و اوکراین در جنگ اخیر و جزئیات عملکرد آنها بپردازیم.

سامانه پدافندی Buk؛ دست برتر شوروی در برد متوسط

سامانه پدافندی Buk که در نامگذاری ناتو با کد SA-۱۱ Gadfly شناخته می شود یک سیستم پدافند نیم فعال راداری طراحی شده در دهه ۱۹۷۰ میلادی شوروی سابق بود که برای جایگزینی سیستم قدیمی تر سام۶ طراحی شده بود.

سامانه پدافندی Buk و خدمت به دو ارتش رقیب/ سامانه پدافندی که ناجی اوکراین بود و منقرض شد! +فیلم و تصاویر

سامانه بوک در چند نسخه متفاوت تولید و وارد خدمت شد که مشهورترین آنها نسخه های ام۱، ام۲ و به تازگی در ارتش روسیه ام۳ هستند؛ در نسخه ام۱ موشک بوک که در هر دو ارتش اوکراین و روسیه خدمت می کنند دارای برد ۳۵ کیلومتر و ارتفاع عمل ۲۵ کیلومتر بوده و برای مقابله با جنگنده، بالگرد و موشک های کروز دشمن مناسب است.

در نسخه ام۲ که در دهه ۹۰ میلادی طراحی شد و با کد ناتو SA-۱۷ شناخته می شود برد درگیری به ۴۵ کیلومتر افزایش یافته و سامانه توانایی محدودی برای درگیری با موشک بالستیک تاکتیکی نیز خواهد داشت.

سامانه پدافندی Buk و خدمت به دو ارتش رقیب/ سامانه پدافندی که ناجی اوکراین بود و منقرض شد! +فیلم و تصاویر


بوک یک سامانه پدافندی کاملا متحرک بوده و کلیه اجزای آن شامل موشک، رادار و پنل فرماندهی روی یک شاسی شنی دار نصب شده و قادر به شلیک در حال حرکت نیز است که این موضوع به سامانه پدافندی این قابلیت را می دهد که همراه با لشکرهای پیشرو زمینی خودی حرکت کرده و در طول مسیر پوشش پدافندی برای آنها ایجاد کند.

سامانه پدافندی که ناجی اوکراین بود و منقرض شد!

بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر نیروی هوایی روسیه در ابتدای جنگ (فوریه ۲۰۲۲) می توانست برتری هوایی را بر فراز آسمان اوکرای اعمال کند سرنوشت جنگ بسیار متفاوت شده و شاید در همان ماه نخست با تصرف کی‌یف پایتخت اوکراین به پایان می رسید؛ اما پدافند هوایی اوکراین با اعمال تاکتیک های مناسب و کمک گرفتن از رادارهای پیش اخطار ناتو موفق شد توان خود را حفظ کرده و ضربات زیادی را نیز به نیروی هوایی روسیه وارد کند.

سامانه های Buk اوکراینی با پنهان شدن در مناطق جنگلی یا بافت شهری در لحظه مناسب اقدام به روشن کردن رادار و رهگیری جنگنده های روسی کرده و پس از شلیک و سرنگونی هدف بلافاصله اقدام به خاموش کردن رادار و جا به جایی می کردند.

سامانه پدافندی Buk و خدمت به دو ارتش رقیب/ سامانه پدافندی که ناجی اوکراین بود و منقرض شد! +فیلم و تصاویر
سامانه بوک ام۱ اوکراینی

حتی در سوی مقابل نیز ارتش روسیه با استفاده از نسخه های پیشرفته تر این سامانه یعنی M۲ و M۳ دست به شکار پهپادهای بیرقدار اوکراینی با جنگنده های سوخو۲۵ و میگ۲۹ این کشور می زد و در کل در ابتدای نبرد در هر دو سوی میدان وضعیت سامانه پدافندی Buk مناسب بود.

اما با گذشت زمان وضع برای سامانه های پدافندی هر دو طرف دشوار شده و سطح تهدیدات افزایش قابل توجهی یافت؛ حضور گسترده پهپادهای شناسایی و رصد محل حضور پدافند رقیب، ورود به خدمت مهمات پرسه زن در ارتش هر دو کشور و حملات گسترده موشکی با موشک هایی نظیر اسکندر یا استورم شدو موجب بالا رفتن خسارات سامانه های پدافندی Buk در هر دو طرف شد.


انهدام سامانه بوک اوکراینی توسط مهمات پرسه زن لنست۳

با توجه به اینکه ارتش اوکراین متکی به ذخایر باقی مانده از موشک های دوره شوروی سابق بود به تدریج با انهدام تعداد قابل توجهی از سامانه های بوک خودی و همچنین اتمام ذخایر موشک های آن به پایان راه کاربری سامانه Buk رسیده است.

در سمت دیگر میدان نیز اگرچه ارتش روسیه همچنان تعداد قابل توجهی سامانه بوک را در اختیار داشته و توان تولید آن را نیز دارد اما خدود ۶۵ دستگاه سامانه Buk خود را در حملات ارتش اوکراین از دست داده است که موجب کاهش قابل توجه حضور این سامانه در نزدیکی خط مقدم شده است.


انهدام سامانه بوک ام۲ روسی توسط راکت هیمارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۶:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
  11 16
  تحلیل اشتباهی است که فکر کنیم همه تسلیحات پیشرفته غربی یا حتی شرقی در میدان حضور دارد . غربی ها منتظرند تا تسلیحات شرقی اکراین تمام شود و نهایتا نقاط ضعف ارتش اکراین را پر کردند . موشک های بالستیک و کروز برد بلند غربی در جنگ حضور ندارند . عمق خاک روسیه به میدان جنگ تبدیل نشد وگرنه روس ها با مشکلات بیشتری روبرو می شدند . اکراین یا هر کشور دیگری نمی‌تواند سریعا سلاح را بدون آموزش بکار ببرد . البته یقینا غربی ها در حد محدود نیروی کمکی به اکراین داده اند
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
   12 2
   بعد دوسال جنگ بحث آموزش در مورد اوکراین بیشتر شبیه جوک است. غربی ها چیز بدرد بخوری به دلقک نئونازی نه داده اند و نه خواهند داد. مثل وی موضوع شغالی است که دم خودش را به دم شتر گره زده بود و ...
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
   6 4
   دلقک یهودی علاوه بر اینکه بی اخلاق منحرف معتاد و مروج همجنس‌بازی در اوکراین هست، علیرغم اونهمه تبلیغ هارت و پورت کاملا بی عرضه و ضعیف النفس و اخیرا منفور هم هست جوری که به فکر جایگزین کردنش افتادن و این حقیقت رو تقریبا همه متحدانش از جمله آمریکایی که اونطور به همین جنگ با همسایه اش تشویقش میکردند، فهمیدند ، دیگه واقعا چه حجمی از تسلیحات باید در اختیار نوکر بایدن قرار می‌گرفت!؟ بعد گذشت دو سال از جنگ دقیقا آموزش چه چیزی رو باید ببینه که تا حالا ندیده ؟ آنقدر این مرتیکه لجن رو ماست‌مالی نکن
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
   7 3
   استاد! استورم شدو کروز برد بلند نیست؟؟؟!! قبل از تحلیل کردن کمی مطالعه بفرمایید!
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
   0 0
   عزیزم هیمارس برد بلند و الی دور ترین نقطه روسیه بید با قاره پیما زد که موشک بسیار چابک های هیمارس راحت رو هوا میزنن اونا که دیگه چیزی نیست
 • IR ۰۷:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
  4 18
  درنهایت لنست و هیمارس تعیین کننده نتیجه نبرد خواهند بود
  • رضاخ IR ۰۷:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
   14 6
   غربی‌ها خودشون اعتراف کردن همه موشک‌های فعلی شان توسط سیستم جنگ الکترونیکی روس‌ها نود درصد بی اثرشده یعنی منحرف میشون
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
   17 4
   غبرگدا تا توی قبر دست از عشقش به غرب وحشی برنمی داره. توحش غرب رو در سلاخی 40 هزار زن و بچه مسلمون غزه می بینه ولی عین خیالش نیست. برای مهسا و نیکا شیهه می کشه.
  • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
   7 2
   شیهه رو خوب اومدی داداش خووووووووووب
  • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
   4 1
   باحال گفتی خخخخخخخ
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
  9 0
  اشتباه بزرگ روسها در ابتدای جنگ این بود که حریف را دست کم شمردند و باقدرت تمام وتمام تجهیزات پیشرفته و سنجش تمام جوانب وارد عمل نشدند .فکر میکردند با یک حمله برق آساو هلی برن نیروها وسپس ارسال نیروهای زرهی بصورت کاروانهای طولانی کار تمام است .در حالیکه اوکراین در میان جنگلها و گل ولای و فصل بارش ، عملیات پارتیزانی و قطع خطوط پشتیبانی و کمک اطلاعاتی وسیع غرب . یک به یک یگانهای روس را محاصره و خسارات هنگفتی به روسها وارد کردند. غرب جهت حمله به کشوری ابتدا تمام اطلاعات جنگی مواضع حیاتی ونظامی و پدافندی آن را شناسایی ومنهدم میکند در حقیقت شوک اول را بسیار قوی وارد می کند .سپس نیروهای زمینی خود را با پشتوانه بسیار سنگین آتش پشتیبانی و پاکسازی از قبل وارد عمل می کند.
 • GB ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
  10 3
  تا وقتی ایرانیان از امام علی ع پیروی می کنند شکست ناپذیر خواهند بود.
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
   3 6
   از طالبان شکست خوردید از کدام شکست ناپذیری حرف میزنی
 • ساسان IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
  2 3
  از اس سیصدای قلابی روسیه چه خبر که باید یکی مواظب خودشون باشه
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۶
  4 4
  بلاخره کیف فتح شد یا نه 🤣

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس