کد خبر 1589535
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۰
حقوق

مطابق موارد بیان شده در بخشنامه مزد ۱۴۰۳,این مصوبه قابلیت اجرا از ابتدای سال جاری را دارد و مبنای محاسبه کارگران مشمول قانون کار(اعم از قرارداد دایم یا موقت) می بایست این مصوبه باشد.

به گزارش مشرق، مطابق بخشنامه ابلاغی مزد ۱۴۰۳از سوی صولت مرتضوی, وزیرکار از فروردین ماه ۱۴۰۳, این مصوبه قابلیت اجرایی دارد و دستمزد کارگران باید مطابق این مصوبه محاسبه شود.

مطابق موارد بیان شده در این بخشنامه, افزایش حقوق کارگران اعم از قرارداد دائم یا موقت نیز مانند این بخشنامه محاسبه می شود.

۱- از اول سال ۱۴۰۳حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دایم یا موقت) مبلغ ۲.۳۸۸.۷۲۸ریال (دو میلیون و دویست و هشتاد و هشت هزار و هفتصد و بیست و هشت ریال) تعیین می‌گردد. همچنین از اول سال ۱۴۰۳سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۲۲درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶قانون کار) به اضافه روزانه ۲۳۰.۰۲۶ریال نسبت به آخرین مزد در سال ۱۴۰۲ افزایش یابد.

تبصره: با اعمال افرایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ ۲.۳۸۸.۷۲۸ریال (دو میلیون و دویست و هشتاد و هشت هزار و هفتصد و بیست و هشت ریال) بند (۱) کمتر شود.

۲- به کارگرانی که در سال ۱۴۰۳دارای یک سال سابقه کار شده با یک سال از اخرین دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد؛ روزانه ۷۰۰۰۰ریال به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره ۱: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح های طیقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نطر گرفتن رقم فوق‌الذکر برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جداول اعلامی توسط اداره کل روابط کار، جبران خدمت و بیمه بیکاری صورت می‌گیرد.

تبصره ۲: به کارگران فصلی نسبت به مدت کارکردشان در سال ۱۴۰۲، میزان مقرر در این بند یا تبصره یک آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره ۳: براساس مصوبه مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت محوری و بهره‌مندی تمامی کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

۳- بر اساس مصوبه مورخ ۱۳۸۷/۰۷/۲۱ شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران اعم از دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال ۱۴۰۲کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶قانون کار بابت هر کارگر (اعم از متأهل یا مجرد) ماهانه مبلغ ۱۴.۰۰۰.۰۰۰ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

۴- مبلغ کمک هزینه مسکن کارگری مطابق سال گذشته ماهانه ۹.۰۰۰.۰۰۰ریال (نه میلیون ریال) می‌باشد تا از فروردین ماه سال ۱۴۰۳توسط کارفرمایان پرداخت گردد.

۵- مبلغ حق تأهل ماهانه ۵.۰۰۰.۰۰۰ریال (پنج میلیون ریال) برای کارگران متأهل اعم از مرد یا زن تعیین تا از فروردین ماه سال ۱۴۰۳از سوی کارفرمایان پرداخت شود.

۶- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (۱) و تبصره یک بند (۲) در کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و همچنین چگونگی ارتقاء طبقه شغلی به موجب دستورالعمل‌های اداره کل روابط کار، جبران خدمت و بیمه بیکاری خواهد بود.

۷- مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال ۱۴۰۳به طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال می‌یابند نخواهد شد.

۸- واحدهای مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر بین مزد و مزایا با بهره‌وری و تولید و ایجاد انگیزه در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می‌توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت‌نامه‌های کارگاهی و پیمان‌های دسته‌جمعی و پس از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

تبصره: سقف پرداختی به کارگران مشمول قانون کار شاغل در مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های غیردولتی وابسته به صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی با رعایت قوانین و مقررات عمومی کشور حداکثر (۷) برابر حداقل مزد ماهانه یعنی حدود ۵۰ میلیون تومان است.

سید صولت مرتضوی- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  14 1
  مزد روزانه کمتر از 4 دلار اون وقت لندکروز 45000 دلاری که با ارز آزاد میشه 2 میلیارد و 700 را بالای 25 میلیارد می فروشن
  • IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
   5 1
   بزرگوار با این تعرفه حقوق های کارگران مظلوم زحمتکش و کارمندان شریف و بازنشستگان عزیز شرمنده جلو خانواده هایشان همه اندر خم یک کوچه اند بعد شما حرف از لند کروز چند میلیاردی میزنی عزیز این لند کروز های میلیاردی متعلق به انگل زادهای مسئولین بی خاصیت میباشد که دراین چهل و پنج سال عمر انقلاب اسلامی ایران همان تفاوت طبقاتی رژیم منحوس پهلوی را گسترش دادند خدا برای همیشه خودشان و خانواده هایشان و هفت نسل کثیف بعد از خودشان را لعنت کند که عمدا این مشکلات را با بی تدبیری و نا امید سازی مردم بوجود می اورند تا مردم مقاوم در صحنه را مجبور به تسلیم دست بسته به نظام سلطه جهانی کنند .
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  29 1
  یک خانواده 3 نفره با یک روز حقوق میتونه یک وعده فلافل بدون نوشابه در ساندویچی های پایین شهر بخوره
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
   7 2
   راست میگی بخدا
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  9 1
  همین الان پرسنل پتروشیمی ها و پالایشگاهها و فولادها که کارگری حساب میشن ماهی هفتاد تا صد و پنجاه میلیون حقوق و مزایا دریافت میکنند.
  • بوشهری ام IR ۲۲:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
   0 1
   دروغه
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  18 2
  فکر کارگران باشید از این قشر ضعیف تر سراغ دارید؟
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  7 1
  از این به بعد کسی از شما دفاع نخواهد کرد تنها جوابی که می دند اینه که خودشون می دونند به ما چه البته اگر فراموش نکرده باشید که رقیب دارید و این منفعل شدن چه معنیی برای شما داره خودشون می دونند به ما چه هم تازه اگر نهایت تعهد را بهتون داشته باشند
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  2 0
  صولت مرتضوی : وزیر
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  6 1
  به فکر بازنشسته ها و کارگران باشید بی انصافی تا کجا؟
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  4 0
  دستفروشی و زباله گردی از کارگری و صنعتگری درآمدش بیشتر شده؛ کی باور میکرد همچین روزهایی رو...!!!
  • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
   2 0
   فقط اسم سال ، سال تولیده . فقط اسمش
 • مهدی US ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  4 0
  این هم اقای رئیسی و وزیر کار فشل اش.
  • IR ۲۰:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵
   1 0
   ایجاد فقر و تورم
 • IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  2 10
  کارگران چرا در دولتهای قبل که خیلی کمتر از اینها حقوقشان زیاد میشد اعتراض نمی‌کردند حالا آقای رییسی صد در صد حقوقشان را زیاد کرده تا امسال چرا دارند زور میگویند صنف کارگری
  • US ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵
   2 0
   یه چیزی هست به نام قدرت خرید که البته باید کارگر باشی تا بفهمی چیه حالا حقوق بشه ۳برابر وقتی قیمتها بشه ۱۰ برابر بهش نمیگن افزایش حقوق میگن کاهش قدرت خرید
  • ابی IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵
   2 0
   از تورم واقعی بی خبری
 • سید مرتضی IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  1 0
  این آقایان که این چیزا رو تصویب میکنن برن به شخصه صبح یک نان پنیر یا نان و کره بخرن برای ناهار یک مرغ بخرن شب یک برای خانواده چند ساندویچ بخرن ببینن چقدر میشه! حالا پول اجاره خونه و پول جلو رو حساب نمیکنیم فقط اون رو حساب کنید فقط پول ساندویچ فلافل هر نفر حداقل 50 هزارتمنه فرض کن ۴نفر خانوار باشن میشه 200تمن این شام نهار یک نصف مرغ و برنج و سیبزمینی و ادویه جات هم تقریبا همین قیمته یک پنیر کوچک و 7نان میشه40تمن این یک غذای روزانه فقط برای وعده های غذایی هست یجز بندگان خدا بستنی در تابستون قهوه و یا چای پر زمستون! یک تفریح کوچیک یک سفر در سال اجاره خانه سرماخوردگی یا اتفاقی خرج های دیگه واقعا این پول ها کفاف نمیده یک نفر که این هارو تصویب میکنه باید به فکر این هم باشه هرچند یک مثل داریم سواره چه خبر داره از پیاده!
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  2 0
  خجالت نمی کشید از سقف حقوق کارگر می گویید. شرکت ها لطف کنند کف حقوق رو بدند سقف حقوق پیشکش.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس