jjhikji

طبق این گزارش، کشتی جنگی آینده‌نگر بریتانیا، با کد Type 083، قرار است بخشی از یک شبکه‌ی حسگر توزیع‌شده گردد. این موشک مجهز به یک تفنگ لیزری است که همزمان با سیستم‌های دفاع هوایی عمل می‌کند.

به گزارش سرویس جهان مشرق، کشتی جنگی آینده‌نگر بریتانیا، با کد Type 083، قرار است بخشی از یک شبکه‌ی حسگر توزیع‌شده شود. این موشک مجهز به یک تفنگ لیزری است که همزمان با سیستم‌های دفاع هوایی عمل می‌کند.

پایگاه خبری «Eurasian Times» به نقل از ژورنال دفاعی بریتانیا گزارش داد، وزیر تدارکات دفاعی این کشور، جیمز کارتلیج، در سخنرانی در کنفرانس دفاع هوایی «طیف کامل» در لندن، از طرح های ناوشکن نوع 83، سیستم برتری هوایی آینده نیروی دریایی سلطنتی رونمایی کرد.

آیا انگلستان با سلاح لیزری به جنگ موشک‌های فراصوت می‌رود؟

او گفت که این کشتی‌های جدید به عنوان چیزی فراتر از جنگنده های معمولی عمل خواهند کرد. در واقع، آن‌ها در یک شبکه‌ی حسگر پراکنده ادغام می شوند.

آن‌ها یک شبکه‌ی حسگر توزیع شده هستند. کارتلیج مدعی شد که این یک جور "سیستمِ سیستم‌ها" است. او توضیح داد که سیستم برتری هوایی آینده از انواع فناوری های پیشرفته، از جمله قابلیت های پیچیده‌ی تشخیص رادار و سلاح‌های انرژی هدایت‌شده استفاده خواهد کرد. علاوه بر این، این کشتی عملیات‌های با خدمه و بدون خدمه را برای این سیستم‌ها را انجام خواهد داد.

به ادعای وزیر تامین دفاعی انگلستان این شناورهای نوین به طرز باورنکردنی مکانیزه خواهند شد. هدف این کشتی‌ها ترکیب تسلیحات مدرن مانند سلاح‌های انرژی هدایت شده با موشک ها، ترکیبی از قابلیت های پیچیده تشخیص راداری و سیستم های بدون سرنشین است. این شناور می‌تواند حفاظت ناوگان را گسترش دهد، به کنترل هوایی در منطقه بزرگ‌تر کمک کند و به لطف بردهای تشخیص طولانی‌تر، مانور بیشتری ارائه دهد.

کارتلیج همچنین خاطرنشان کرد:

"همان‌طور که از نام آن پیداست، نام این بازی، «برتری» است. و برتری از طریق زمان پاسخ سریع‌تر و کُشندگی بیشتر در مسافت های طولانی‌تر به دست می آید. با پایبندی به توانایی فعلی خود، به سرمایه گذاری در برنامه Sea Viper Evolution خود ادامه می دهیم. اطمینان حاصل می کنیم که کشتی‌های جنگی کلاس جهانی ما دارای سیستم‌های دفاع هوایی و موشکی برای محافظت از گروه‌های ماموریت دریایی در برابر تهدیدهای پیچیده‌تر، از جمله موشک‌های بالستیک هستند.»

سلاح‌های با انرژی هدایت‌شونده (DEW) با توجه به دقت، پاسخ سریع، و "احتمال اصابت" بالای آن‌ها در برابر موشک‌های با سرعت بالا، به عنوان دفاع‌های سخت و نرم غیر جنبشی در برابر تهدیدات موشک‌های بالستیک محبوب‌تر می‌شوند. پدافند هوایی مبتنی بر لیزر در میان ارتش‌های پیشرفته، از جمله ایالات متحده، به ویژه در کشتی‌های جنگی مورد توجه قرار گرفته است.

آیا انگلستان با سلاح لیزری به جنگ موشک‌های فراصوت می‌رود؟

اگرچه وزیر از ذکر این که کدام سلاح لیزری بر روی این کشتی جنگی نسل بعدی نصب خواهد شد خودداری کرد، اطلاع داریم که بریتانیا سیستم تسلیحات انرژی هدایت‌شده لیزری (LDEW) موسوم به «DragonFire» را با موفقیت آزمایش کرده است. دراگون فایر یک سلاح خط دید است که می تواند با هر هدف قابل مشاهده‌ای درگیر شود.

آیا انگلستان با سلاح لیزری به جنگ موشک‌های فراصوت می‌رود؟
Dragonfire

در حال حاضر، کشتی Type 83 در مراحل اولیه مفهوم سازی است. با این حال، وزارت دفاع بریتانیا در فوریه 2022 اعلام کرد که ناوشکن Type 83 برای مقابله با تهدید روزافزون ناشی از موشک های مافوق صوت طراحی شده است.

تهدید ناشی از موشک های مافوق صوت در حال حاضر بزرگتر از سال 2022 است. به عنوان مثال، روسیه در حال تجهیز کشتی های جنگی و زیردریایی های هسته ای خود به موشک های مافوق صوت زیرکُن پیشرفته خود است. با وجود این که زیرکُن‌ها شکست‌ناپذیر نیستند، همانطور که در اوکراین دیده می شود، با این حال هنوز سرنگونی آن‌ها، به ویژه در دریا، بسیار دشوار است.

علاوه بر روسیه، چین نیز یک موشک مافوق‌صوت ضدکشتی موسوم به DF-21 که کشتی‌های بزرگ نیروی دریایی از جمله ناوهای هواپیمابر را تهدید می‌کند، به کار انداخته است. بنابراین، یک قوس حفاظتی بزرگ با حسگرها و DEW های جدیدتر به این معنی است که برنامه ریزان نظامی بریتانیا، DEW ها را تسلسیحاتی برای نابودی موشک‌های DF-21D یا موشک‌های مافوق صوت در نظر می گیرند.

آیا انگلستان با سلاح لیزری به جنگ موشک‌های فراصوت می‌رود؟

وزارت دفاع بریتانیا مشخص نکرد که تفنگ لیزری نوع 83 چگونه یک سلاح مافوق صوت را ساقط می کند. شاید این کشور اولین یا تنها کسی نباشد که چنین سیستمی را مفهوم‌سازی می‌کند. دریاسالار ارشد نیروی دریایی ایالات متحده، مایکل گیلدی، در آگوست 2022 اظهار داشت که سیستم های انرژی هدایت شده به عنوان یک اقدام متقابل بالقوه علیه موشک های مافوق صوت در حال توسعه هستند.

آیا سلاح های لیزری می توانند تهدیدات مافوق صوت را شکست دهند؟

DEW ها اساساً سلاح هایی هستند که از انرژی بسیار متمرکز مانند لیزر، امواج مایکروویو یا پرتوهای ذرات برای تخریب، آسیب رساندن یا ناتوان کردن اهداف استفاده می کنند.

آن‌ها را می توان با سرعت‌های بالا به کار گرفت و در نتیجه این امکان برای آن‌ها فراهم می شود که به طور مؤثری در افراد، اتومبیل‌ها، امکانات و تجهیزات اختلال ایجاد کنند.

بحث در مورد انهدام موشک های مافوق صوت با استفاده از DEW مدتی است که ادامه دارد. به عنوان بخشی از یک رویکرد چند لایه به دفاع هوایی، پیمانکار دفاعی ایالات متحده نورتوپ گرومن گفت که با وزارت دفاع ایالات متحده برای بررسی سیستم های امواج مایکروویو بالا همکاری می کند.

این پیمانکار دفاعی اعلام کرد: «مایکروویوهای پرقدرت برتری مهمی نسبت به سلاح‌های مافوق صوت دارند – آن‌ها بسیار سریع‌تر هستند. در حالی که سلاح های مافوق صوت بیش از پنج برابر سرعت صوت حرکت می کنند، امواج مایکروویو با قدرت بالا با سرعت نور - 300 میلیون متر در ثانیه حرکت می کنند.

پنتاگون تخمین می زند که حداقل یک مگاوات یا یک هزار کیلووات لیزر برای جلوگیری از رسیدن یک موشک مافوق صوت به هدف مورد نیاز است. این بیش از سه برابر توان خروجی پیچیده‌ترین سیستم لیزر تاکتیکی امروزی است.

با این حال، کاملا بعید است که یک لیزر از هر نوعی بتواند با موفقیت به مخزن دماغه یک موشک مافوق صوت نفوذ کند. الکس هولینگز، تفنگدار سابق نیروی دریایی ایالات متحده و سردبیر وب سایت دفاعی Sandboxx، استدلال می کند که این موشک‌ها برای دوام آوردن در دمای بالای 1700 درجه ساخته شده اند.

هولینگز همچنین توضیح داد که لیزرها بر خلاف رهگیرها که می‌توانند به سمت اهدافی که فراتر از افق قرار دارند، شلیک کنند، به دلیل ماهیت خود محدود به خط دید هستند. مشکل آن‌جا پیدا می شود که لیزر برای سوزاندن موشک به زمان نیاز دارد. زمانی که موشک های مافوق صوت وارد خط دید لیزری شدند، ممکن است با سرعتی تا دو مایل در ثانیه حرکت کنند، بنابراین زمان زیادی برای نابودی آن‌ها وجود نخواهد داشت.

آیا انگلستان با سلاح لیزری به جنگ موشک‌های فراصوت می‌رود؟
موشک مافوق صوت «زیرکُن» روسی

آیا انگلستان با سلاح لیزری به جنگ موشک‌های فراصوت می‌رود؟

با این حال، علیرغم مخالفت‌ها، بریتانیا آماده طراحی یک کشتی جنگی آینده‌نگر با یک تفنگ لیزری است که با موشک‌های دفاع هوایی برای رهگیری تهدیدات مافوق‌صوت کار می‌کند. سلاح‌های لیزری موجود احتمالاً اصلاح می‌شوند یا یک تفنگ جدید از ابتدا برای مقابله با تهدیدات خاص ساخته می‌شود.

کشتی نوع 83 چیست؟

در ژوئیه 2023، وزارت دفاع بریتانیا اجازه درز کنترل‌شده‌ی اطلاعات را درباره‌ی ناوشکن‌های تایپ 83 برنامه‌ریزی‌شده خود داد. این ناوشکن‌های آینده نگر دارای قابلیت‌هایی هستند که عملا آنها را به عنوان همتایان دریایی هواپیماهای نسل ششم واجد شرایط می کند.

ناوهای جنگی نوع 45 نیروی دریایی سلطنتی با تایپ 83 که در اواسط دهه 2030 وارد خدمت می شوند، جایگزین خواهند شد.

نوع 83 برای اولین بار در مارس 2021 با انتشار مقاله‌ای توسط فرماندهی دفاعی دولت بریتانیا با عنوان "دفاع در عصر رقابتی" عمومی شد. گزارش بعدی در مجله دفاعی بریتانیا (UKDJ) گفت که تصویر مفهومی آن نیز در یک کنفرانس دریایی عرضه شده است.

ژورنال دفاعی انگلستان(UKDJ) آن را با ناوشکن Type 055 چین مقایسه کرد که تصور می شود پیچیده ترین و مسلح ترین ناوشکن در کلاس خود باشد. ادعا می شود که این کشتی جنگی به دو اسلحه 30 یا 40 میلی متری، دو سیستم تسلیحاتی نزدیک فالانکس (CIWS)، یک جنگ‌افزار اصلی پنج اینچی و یک سیستم تسلیحاتی بی نام دیگر مجهز شده است.

علاوه بر این، برنامه‌ریزی شده است که این کشتی در "سیستم برتری هوایی آینده"، یک سیستم دفاعی جامع تر، گنجانده شود. پیش بینی می شود که تا نیمه دوم دهه 2030، ناوشکن های Type 83 جایگزین ناوشکن های Type 45 در حال استفاده شوند.

با بدنه منحصربه‌فردی که سرعت و پنهان‌کاری را در اولویت قرار می‌دهد و تا حدودی یادآور ناوچه‌های Type 26 و Type 45 Destroyer است، شکل صیقلی کشتی بلافاصله آشکار می‌شود. روبنای صیقلی آن به رادار پیچیده و ادغام فناوری‌های حسگر اشاره دارد.

به نظر می‌رسد محموله موشک به دو مجموعه از سلول‌های سیستم پرتاب عمودی Mk 41 تقسیم می‌شود که هر کدام به طور تخمینی دارای 64 لانچر عمودی است که یعنی هر کشتی به طور بالقوه به 128 سلول موشک مجهز است.

کشتی پرنده‌های بدون سرنشین را فرماندهی خواهد کرد

کارتلیج در توضیح بیشتری درباره این کشتی گفت: «با تغییر به حوزه دریا، نیروی دریایی سلطنتی ما در حال ایجاد سیستم برتری هوایی آینده خود است.»

احتمالاً پلتفرم‌های کلاس تایپ 83 جدید - که روزی جایگزین تایپ 45 خواهند شد - بیشتر از کشتی‌ها هستند. آنها یک شبکه حسگر توزیع شده هستند. کارتلیج در کنفرانس دفاع هوایی لندن با طیف کامل گفت که به طور موثر یک "سیستم سیستم ها" است.

کارتلیج به مفهوم در حال تکامل کار تیمی میان انسان و سیستم‌های بدون خدمه اشاره دارد که در آن پلتفرم‌های هوایی دارای سرنشین مانند جنگنده های نسل پنجم یا ششم ("سیستم)" پهپادهای بدون سرنشین یا وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین ("سیستم ها") را کنترل می کنند.

سیستم‌ها به صورت نیمه خودمختار بسیاری از کارهای معمول و تکمیل کننده را برای تحمل بار جت های سرنشین‌دار انجام می دهد.

این ایده اکنون هم تسلیحات دریایی و هم سلاح های زمینی مانند خودروهای زرهی و کشتی های جنگی را در نظر می گیرد. روسیه، چین و ایالات متحده در توسعه سیستم های بدون سرنشین سطحی، زیر آب، هوایی و زمینی برای این منظور پیشرو هستند. پهپادها به صورت جداگانه و با پلتفرم‌های نسل پنجم موجود مانند Su-57 و J-20 در حال آزمایش هستند.

به عنوان مثال، در جبهه دریایی، ایالات متحده دارای تعداد زیادی پهپاد روی سطح و زیر آب در حال ساخت مانند T-38 Devil Ray، L3Harris MAST-13، Sea Gull، Ocean Eagle 43 Medium Unmaned Surface Vessel (MUSV) و خودروی زیر آب بدون سرنشین فوق العاده بزرگ ORCA (XLUUV) است.

همچنین در حال آزمایش کشتی های بدون سرنشین مانند «مارینر» به عنوان بخشی از برنامه Ghost Fleet Overlord برای لجیستیک در میانه دریا جهت تجهیز مجدد و تدارکات است.

مقابله با دکترین «ضددسترسی/منع منطقه» چینی

او در ادامه این کشتی‌ها را به‌عنوان «بسیار خودکار» توصیف کرد که "موشک‌ها را با فناوری‌های جدید مانند سلاح‌های انرژی هدایت‌شده (DEWs) ترکیب می‌کنند، که هم سیستم‌های بدون سرنشین و هم قابلیت‌های سنجش راداری پیچیده را برای بالا بردن چتر حفاظتی بر فراز ناوگان ما و کنترل هوایی در بر می‌گیرد. منطقه وسیع تری برای حفظ آزادی مانور از طریق افزایش دامنه تشخیص."

به نظر می‌رسد این توصیف اساساً برای مقابله با سلاح‌های ضد دسترسی/منع منطقه (A2/AD) پیشگام چین است. هدف این دکترین دورنگه‌داشتن و از کار انداختن نیروی دریایی دشمن با موشک‌های کروز ضد کشتی و بالستیک دوربرد مانند DF-21D بدون اجازه نزدیک شدن به سواحل سرزمین اصلی است.

آیا انگلستان با سلاح لیزری به جنگ موشک‌های فراصوت می‌رود؟

قوس حفاظتی بزرگ با حسگرها و DEW های جدیدتر به این معنی است که برنامه ریزان نظامی بریتانیا، DEW ها را برای انهدام موشک های DF-21D یا موشک های مافوق صوت در نظر می گیرند.

اما این گزارش تصریح کرد که این ایده تنها در حال بررسی است و تا نهایی شدن فاصله دارد، زیرا نوع 83 هنوز در "مرحله پیش از مفهومی" بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 56
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  26 8
  اینا همش خالی بندیه خالیوودیه، حالا کو تا سلاح لیزری بتونه عملیاتی بشه!!
  • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
   8 9
   خالی بندی نیست آمریکا چین اسراییل ترکیه سلاح های لیزری رو دارن تست می کنند
  • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
   9 2
   ممکنه اغراق باشه ولی خالی بندی نیست و باید فکر اساسی کرد همانطور که متاسفانه گنبد اهنی خیلی خوب کار کرد و گرنه غزه اینطور تخریب نمیشد و میتوانست فرودگاه ها را بزند و اسراییل را فلج کند
  • IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
   4 2
   واقیه اما هنوز لیزر انقدر قدرتمند نیست که بتونه مثل جنگ ستارگان یه هواپیما رو نصف کنه باید مدتی روی هدف قفل بشه تا باعث سوختن یا انفجارش بشه
  • امیر IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
   11 4
   ایران هم سلاح لیزری داره و حتی من میدونم از سال 2000 حملاتی موفق علیه آمریکا انجام داده. ولی حالا حالاها برای پیشرفت این سلاح راه مونده
  • IR ۰۲:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   1 5
   امیر جان کمتر خالی ببند چنین اطلاعاتی رو فقط به تو گفتن ایران کجا سلاح لیزری داره
  • IR ۰۵:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   1 0
   خالی بندی نیست مخصوصا که ترکیه هم امتحان کرده!😉🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 کی می‌ره این همه راهووووو
  • IR ۰۵:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   3 1
   گوگولی جان امیر راست میگه و اونی هم که گفته اینه که ماهواره یانکی ها را زده ناکار کرده پس چون تو خبر نداری زیادی اشعار فضل نکن چالی بند
  • IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   1 2
   همین موبایل و کامپیوتر و اینترنتی هم که میبینی خالیبندیه.بگیر بخواب فکرتو درگیر این خالیبندیا نکن
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   0 0
   اطلاعاتی از سلاح قدرتمند لیزری ایران و البته پدافند لیزری ایران از جمله نوعی رنگ جاذب و انعکاس دهنده امواج که روی مثلا هایپرسونیک فتاح کشیده میشه تا از طور این ماسماسک انگلیسی فرار کند گفته شده که کامل نیست
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   0 3
   ترکیه تست کرد خبرش رو همه جا منتشر کردن ویدیو انهدام یک پهپاد توسط سلاح لیزری ترکیه رو دیدم
  • DE ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   4 1
   اول از پس پهپادهای دست ساز کامپوزیتی یمنی ها بر بیاد بقیه اش پیش کش که دم و دقیقه کشتی های جنگی آمریکا و انگلیس را هدف قرار میده ولی در هر صورت ایران هم باید روی این پروژه کار کند.
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  6 0
  مشرق جای تاسف داره این چه وضع ترجمه است
  • IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   3 1
   فعلا بهتره رو دست فرمون و نحوه روندن کشتی هاشون کار کنن تا تو هم نرن بعدا به فکر لیزر باشن
 • طاهری IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  8 7
  پس برای همینه جلوی پا پتی های یمن کم آوردند !! راستی از گورهای جمعی کودکان بومی کانادا ، آمریکا و اروپا چه خبر ؟ این سلاح میتونه اونا رو هم پیدا و زنده کنه ؟!
  • IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   2 2
   چرا چرت میگی؟ چرا اینقدر عقب میریتو تاریخ؟ دور و برت رو نگاه کن میبینی.
  • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   0 0
   آفرین دقیقا
  • IR ۰۸:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   2 1
   فقط شماها و اربابای یانکی و صهیونیستتون میتونین تو تاریخ هرچقدر خواستین عقب برین و مثلا هی هلوکاست هلوکاست کنین؟؟! دوروبرتو نگاه کن، ارباب در حال سقوط آزاده!!
  • IR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   2 1
   پاپتی تویی منافق احمق. یمنی‌ها بزرگ‌ترین مردمانند.
 • IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  8 6
  اگر ناوهای هواپیما بر و زیردریایی های اتمی و موشک های اتمی توانستند اند برای حامیان صهیونیست های اشغالگر امنیت ایجاد کند این سلاح نیز میتواند به آنها کمک کند . فرعون هم دستور داد تا برجی بلند بسازند تا به جنگ خداوند برود ولی امروز فرعون کجاست ؟
  • IR ۰۸:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   4 0
   احسنت ، دقيقأ همینطوره!! بیشتر این تبلیغات پیش از موعد برای نا امید کردن کشورهای دیگه در ساخت موشک و.... هست وگرنه هرچقدر گنبد آهنین و... کار کردن اینا هم کار میکنن!!
 • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  10 5
  انگلیس جلو حوثی ها کم آورده کلا دوست دارن خودشون راه بر قهرمان معرفی کنند گذشت اون روزها پشه و مگس هم نیستید
  • IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
   1 4
   یمن را با خاک یکسان کردن؟
  • IR ۰۵:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   3 1
   آره جیگر کار عنگلها با خاک یکسان کردن و نسل کشی هست که تو هم پزش را بده عوضی فقط اگر اربابت عرضه داشت سربازهای قاتلش را هم زمینی بفرسته تا بفهمه یک من ماست چقدر کره داره🥳
 • IR ۲۱:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  2 1
  بیشتر خیال پردازی نظامیه امریکایی هام زمانی پرژه جنگ ستارگان را علم کردند و بی سرو صدا جمعش کردن محال نیست ولی با تکنولوژی های امروز در حد خیال بافیه
  • IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   1 0
   احسنت ، میخواستم همینو بنویسم شما زحمتشو کشیدی. اون زمان هم میگفتن جنگ ستارگان اینجو و اونجور و دیگه یانکی‌ها ارباب مطلق دنیا میشن و... بعد همچین ماست مالیش کردن هیچ کی نفهمید چی شد!! یانکی‌ها یه مثل دارن که میگه اگر یه دلار پول داری نود سنتشو خرج تبلیغات کن و ده سنتشو خرج خودِ کار!!
 • ع رحیمی DE ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  12 5
  فعلا که یمن همه کشتی های جنگی و کانتینر بر تون رو سوراخ کرده
  • IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
   2 6
   یمن فقط کشتی های تجاری رو تونست هدف قرار بده نه کشتی های نظامی رو
  • ع رحیمی IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   1 1
   مهم اینه که کرده دیگه
  • IR ۰۵:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   3 1
   میخوای آمریکای ابرقدقد اعتراف کنه یمن مشتی نظامی اون را زده؟! البته یکی را نتوانستند قایم کنند ولی تو خوش باش و فکر کن هیچ خط و خشی روی قششششقت نیوفتاده😉
 • IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  10 5
  چند سال قبل ایران با لیزر یه ماهواره امریکایی را کور کرد
  • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
   5 6
   با دروغ گفتن واقعیت عوض نمیشه
  • احمد IR ۰۱:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   4 2
   دروغگویی خصوصیت پان هاست ، کور کردن ماهواره آمریکا به وسیله ایران توسط خود آمریکایی ها عنوان شد نه ایران
  • IR ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   1 3
   مزه نریز بیمزه
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   1 1
   بله با دروغ گفتن واقعیت عوض نمیشه و ابر قدقد لخت قبله آمالت از سقوط نجات پیدا نمیکنه
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  7 4
  با توجه به اینکه اشعه لیزر در هوای شرجی و مه آود و پر از دود منحرف میشه، پس باید سکوهای شلیک لیزر را در فضای بالای جو قرار داد، ....لذا قبل از ابرقدرتها ما باید سلاح های لیزری را در فاصله 400 کیلومتری زمین مستقر کنیم تا بتوانیم بیشتر موشکهای هایپر و بالستیک دشمن رو قبل از رسیدن به ایران با لیزر و از فضا بزنیم... .
  • ادرین DE ۰۱:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   0 5
   دم ساقیت گرم حلال خوره
 • IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  9 4
  سر موشک آینه ای کنن تا نور لیزر بازتاب شه😜
  • DE ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   0 0
   درست گفتی هر چیزی که بتونه نور را منعکس کند مثل ورقه های نازک آلومینیوم که در فرگاز استفاده میشه هم نمی سوزند هم نور را تا نود درصد منعکس می‌کنند.
 • امیر IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  5 5
  لیزر یک نقطه ضعف داره و اون هم آینه و سطح صیقلی هست
 • بریم مذاکره با کدخدا FI ۲۳:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۲
  9 1
  غرب گدایان داخلی بعد از شنیدن این خبر ، ذوق مرگ شدند
  • IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   2 0
   همه اش تبلیغه
 • عمیر IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
  1 6
  مرگ بر روسیه مرگ بر پوتین
 • IR ۰۳:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
  2 1
  حتما بذارن قسمت جلوی ناوهاشون تا وقت دنده عقب داغون نشه ! زودتر شلیک کنید که مدتیه ناوگان سلطنتی نخندونده مارو !!
  • IR ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   1 0
   دقیقا
  • IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   1 0
   احسنت ، خیلی فکر خوبیه!! دم شما گرم!! 😜😜🤣🤣🤣🤣
  • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   1 0
   مردم از خنده
 • محمد IR ۰۵:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
  0 1
  بالاخره اگه کاربردی باشه ماهم میتونیم از این سیستم ها استفاده کنیم پس بهتره که روش پژوهش وتحقیق داشته باشیم که از قرار معلوم داره توی ایران تحقیق یا کار میشه
 • IR ۰۵:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
  2 1
  عنگلستان اول ناو هواپیمابر اختراع شده چند دهه قبل یعنی ملکه ایکبیری گور بگوری الیزابت را تعمیر واقعی اساسی بکنه که هی پنچر نشه وسط عملیات که پوشک لازم بشه، بعد بیاد از آینده و سیستم سیستم آنچنانی لاف در غریبی بزنه🤣🤣🤣🤣
  • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   2 0
   احسنت ، دقيقأ همینطوره!! تازه میگن مشکل دیگه شونم اینه که پرسنل کم دارن!! ازبس همه جووناشون رفتن دنبال مواد و همجنس‌بازی و دگرباشی و..... دیگه کسی به ارتش ملحق نمیشه!! بقیه هم که سوسول و اوا و اینا هستن!!
 • IR ۰۶:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
  2 1
  اینکه شبیه مقالات علمی_تخیلی بود و مشابه تخلی تر جنگ ستارگان و سفر به ماه مخصوصا که میگه درز داده شده! البته درزش خیلی تابلو و آبدوغ خیاری بود مثل احوالات امروزه عنگلستان صغیر(کبیر سابق)🥺🥺🥺🥺😘
 • محسن حمیدی زارع IR ۰۶:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
  2 1
  این انگلیسی ها کلا متوهم هستن..
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
  2 0
  برای هر شلیک به اندازه یک شهرک مسکونی برق میخواهد. احتمالا یک ژنراتور هسته ای میخواهد
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
  1 0
  گنبد اهنی خوب کار کرد! غزه دسته خالی در برابر موشهای کثیفی که تمام سربازهاشون رو با لباس وکلاه ضد گلوله قنداق کردند واعراب بی خاصیتی که نه تنها کمک نکردند بلکه از پشت خنجر زدندوامریکاه واروپایی که خودشون رو برای خوش خدمتی به اسرائیل کشتنداز بس نیرو وتحهیزات فرستادند،دشمن نامردی که از هر وسیله ای برای ابروی که ازش رفته استفاده میکنه ،تجاوزبه زنان ،جلوگیری از رساندن غذا ودارو نه این همه جیلیز وویلیز این موشهای کثیف نشون از ضعفشونه نه از قدرتشون 👎✌️🇮🇷✌️🇯🇴🤲
 • علی IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
  0 0
  لیزرهای پرتوان که بتوان از آنها به عنوان سلاح لیزری استفاده کرد دهها سال است که ساخته شده اند ، لیزرهایی که می توانند در کسری از ثانیه لایه ضخیمی از فولاد را به بخار تبدیل کند........ مشکل اصلی برای تبدیل این لیزرها به «سلاح لیزی» مشکل در نشانه روی آن به سمت هدف است . که باعث می شود کارایی آنها فقط در بردهای خیلی کوتاه امکانپذیر باشد
 • IR ۰۶:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  0 0
  به مسلمین قول میدم اگر برای رضای خدا کار کنید، قطعا پیروزید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس