شورای امنیت قطعنامه آتش‌بس در غزه را تصویب کرد

قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه، سرانجام پس از نزدیک به ۶ ماه جنگ در غزه روز دوشنبه به وقت محلی ، ۶ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با ۲۵ مارس ۲۰۲۴ در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید.

به گزارش مشرق، ۱۴ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ارائه شده توسط اعضای غیردائم این شوای برای برقراری آتش بس فوری در غزه رای مثبت دادند و از آن حمایت کردند و ایالات متحده آمریکا به عنوان عضو دائم این شورا، رای ممتنع داد و به این ترتیب قطعنامه برقراری آتش بس در غزه به تصویب رسید.

آمریکا پیش‌تر سه قطعنامه آتش‌بس را وتو کرده بود، اما این بار به این قطعنامه  رای ممتنع داد و به این ترتیب بدلیل عدم مخالفت اعضای دائم شورای امنیت و بدون هیچ مخالفتی این قطعنامه به تصویب رسید.

این قطعنامه را ۱۰ عضو غیردائمی شورای امنیت تنطیم کرده بودند. اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ابتدای این نشست، ابتدا به یاد جانباختگان حادثه تروریستی تالار کروکوس در مسکو یک دقیقه سکوت کردند و سپس سفیر موزامبیک در سازمان ملل به نمایندگی از سایر کشورها پیش نویس قطعنامه آتش بس در غزه را ارائه کرد.

پدرو کومیساریو آفونسو، سفیر موزامبیک در سازمان ملل گفت: ما از همه اعضای این شورا به خاطر تلاش ها و نظراتشان در مورد این پیش نویس قطعنامه و پایان دادن به وضعیت فاجعه بار در نوار غزه قدردانی می کنیم.

 او تصریح کرد: «وضعیت غزه برای کل جامعه جهانی نگران کننده است.  در واقع، تشدید درگیری در نوار غزه و پیامدهای فاجعه‌بار آن، تهدیدی آشکار برای صلح و امنیت بین‌المللی است. در این زمینه،  ۱۰ کشور منتخب شورای امنیت سازمان ملل خود را ملزم به ارائه این پیش نویس قطعنامه در برابر شما کرد.»

اما سفیر روسیه در سازمان ملل خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: واژه «دائمی» را به قطعنامه برگردانید.  واسیلی نبنزیا اعلام کرد که این کلمه دائمی قابل جایگزینی نیست.  در غیر این صورت اسرائیل به تهاجم خود به غزه باز خواهد گشت.

ایالات متحده آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل از اصلاحیه روسیه در خصوص قطعنامه غزه مبنی بر آتش بس دائمی و پایدار جلوگیری کرد.

 قطعنامه مصوب درباره آتش بس در غزه چه می گوید؟ 

شورای امنیت ۱۵ عضوی خواستار آتش‌بس فوری بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس در غزه و آزادی فوری و بدون قید و شرط همه اسرا شده است.

 این قطعنامه همچنین خواسته است: آتش بس فوری در ماه رمضان توسط همه طرف ها رعایت شود که منجر به آتش بس پایدار می شود.

این قطعنامه آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها و تضمین دسترسی بشردوستانه برای رفع نیازهای پزشکی و سایر نیازهای بشردوستانه آنها می شود.

 این قطعنامه از  طرفین می خواهد به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی در رابطه با تمام افراد بازداشتی، عمل کنند.

سفیر الجزایر از  قطعنامه استقبال کرد

سفیر و  نماینده الجزایر در شورای امنیت سازمان ملل از تصویب این قطعنامه استقبال کرد و گفت: شورای امنیت در نهایت مسئولیت خود را به عنوان ارگان اصلی حفظ صلح و امنیت بین المللی انجام داد.

 عمار بنجاما گفت: مایلم از همه اعضای شورا به دلیل انعطاف پذیری و  رویکرد سازنده ای که امروز به ما اجازه داد تا این قطعنامه مورد انتظار را اتخاذ کنیم، تشکر کنم.  

او تصریح کرد: قطعنامه ای تصویب شد که خواستار آتش بس فوری در نوار غزه به منظور پایان دادن به کشتارهایی است که متأسفانه در طول پنج ماه گذشته همچنان ادامه داشته است. "این حمام خون برای مدت طولانی ادامه داشته است."

سفیر الجزایر ادامه داد: پذیرش قطعنامه پیامی برای مردم غزه است که جامعه جهانی درد آنها را احساس می کند و آنها را رها نکرده است. قطعنامه آغازی برای تحقق امیدهای مردم فلسطین است و ما منتظر تعهد اشغالگران اسرائیلی به آن هستیم.

بنجاما اضافه کردک ما می خواهیم فلسطین به عضویت کامل و مستقل سازمان ملل متحد شود. این وظیفه شورای امنیت است که از اجرای مفاد این قطعنامه اطمینان حاصل کند.

گوترش: این قطعنامه باید اجرا شود

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز بلافاصله اعلام کرد که شورای امنیت  قطعنامه ای در مورد غزه که مدت ها انتظار  آن می رفت به تصویب رساند که خواستار آتش بس فوری و آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها است.

 آنتونیو گوترش در حساب کاربری خود در ایکس نوشت: این قطعنامه باید اجرا شود. عدم اجرای آن  نابخشودنی خواهد بود.»

آمریکا حماس  را دلیل تاخیر در تصویب قطعنامه آتش‌بس دانست

اما سفیر  نماینده آمریکا در سازمان ملل که کشورش حمایت همه جانبه ای در این جنگ از اسرائیل داشته و امروز به قطعنامه آتش بس در غزه رای ممتنع داد،  حماس را دلیل تاخیر در تصویب قطعنامه آتش بس در غزه دانست و اعلام کرد حماس باید "توافق روی میز را بپذیرد".

 لیندا توماس-گرینفیلد مدعی شد که اگر حماس اسرا را آزاد می‌کرد، می‌توانست چند ماه پیش آتش‌بس برقرار شود.

 او گفت: «ما با همه بخش های قطعنامه موافق نبودیم» به همین  دلیل به آن قطعنامه را  ممتنع دادیم. گرینفیلد تاکید کرد که آزادی اسرا منجر به افزایش کمک های بشردوستانه در  غزه خواهد شد.

فرانسه: سکوت شورای امنیت در قبال غزه کر کننده بود

 سفیر فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل نیز گفت: تصویب این قطعنامه نشان داد که شورا «هنوز  می تواند اقدام کند و همه اعضا تلاش لازم را برای انجام وظایف خود انجام می دهند.»

 نیکلاس دی ریویر سفیر و نماینده دائم فرانسه در شورای امنیت گفت: «سکوت شورای امنیت در قبال غزه کر کننده بود، اکنون زمان آن فرا رسیده است که شورا در نهایت به یافتن راه حل پایان جنگ کمک کند».

او افزود:  افسوس که این بحران تمام نشده است و شورای ما باید متحد بماند و فورابه کار خود بازگردد.  پس از ماه رمضان که دو هفته دیگر به پایان می رسد، شورای امنیت باید آتش بس دائمی برقرار کند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل گفت: « شورای امنیت باید تلاش کند تا در نهایت شاهد بهبود و ثبات غزه باشیم، و مهمتر از همه، شورای امنیت باید یک روند سیاسی  با هدف دست یابی به راه کار دو کشوری به عنوان تنها راه حل که  قادر به تضمین صلح است، ایجاد کند.»

چین: آمریکا «بالاخره» ایجاد مانع برای شورای امنیت را متوقف کرد

 سفیر و نماینده چین در سازمان ملل نیز  اعلام کرد که موضع پکن در مورد درخواست آتش‌بس از همان ابتدا مشخص بوده است.

 ژانگ جون سفیر چین در سازمان ملل در این نشست شورای امنیت گفت: پس از وتوی مکرر اقدامات شورا،  واشنگتن در نهایت تصمیم گرفت مانع از اجرای خواسته های شورا برای آتش بس فوری نشود.   با وجود همه اینها، آمریکا همچنان سعی می کند انواع بهانه ها را بیابد و به چین اتهامات وارد کند.

او افزود:  چشم‌های جامعه بین‌الملل باز و آگاه است. اتهامات آمریکا غیرقابل دفاع است. نزدیک به شش ماه پس از شروع درگیری غزه، بیش از ۳۲ هزار غیرنظامی بی گناه جان خود را از دست داده اند.

سفیر چین در سازمان ملل گفت:  برای زندگی هایی که از دست رفتند، قطعنامه امروز شورا خیلی دیر صادر شد، اما برای میلیون ها نفر از مردم غزه که در یک فاجعه انسانی بی سابقه حضور دارند، این قطعنامه، اگر به طور کامل و مؤثر اجرا شود، همچنان می تواند امیدی را که مدت ها انتظارش را می کشیدند، به ارمغان آورد.

 سفیر و نماینده دائم چین در سازمان ملل تصریح کرد: قطعنامه های شورای امنیت الزام آور است.

 اسلوونی: شاهد آغاز پایان درد غیرنظامیان در غزه هستیم

 سفیر و نماینده اسلوونی در سازمان ملل نیز گفت: امروز ما شاهد آغاز پایان درد و رنج غیرنظامیان در غزه هستیم. این تصمیم یک پیام روشن از سوی شورا است که درگیری باید متوقف شود.

 سوئیس: باید به سوی آتش بس پایدار برویم

سفیر و نماینده سوئیس در سازمان ملل نیز گفت: آتش بس تنها اولین گام با توجه به وضعیت غم انگیز غزه است.تصمیم فوری آتش بس در غزه باید ما را به تصمیم دیگری برای آتش بس پایدار سوق دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  4 46
  بازم شرف شورای امنیت دمش دمادم گرم
  • IR ۱۹:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
   26 7
   لعنت بر شورای امنیت دروغین و‌ حق وتو
  • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
   24 3
   بعد از شش ماه جنایت آیا شرفی برای این شورا مانده که دمش گرم باشد ؟؟؟!!!!!
  • DE ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
   19 0
   این که شد همون آتش بس دو هفته ای در قبال آزادی تمامی گروگانها بدون پرداخت خسارت از سمت تسراییل. اینجاست که آدم علت مخالفت حضرت امام با قطعنامه های سازمان ملل رو می فهمه و متوجه مظلومیت ایران و رزمندگان در ۸ سال دفاع مقدس می شه.
  • IR ۰۷:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
   5 1
   سیاه بازی بین اسراییل و آمریکاست میخان جنگ غزه تموم بشه تمرکز بره رو حزب الله لبنان
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  6 9
  باید سریعترازاین بحث دوحاکمیتی واحترام به حقوق هم وحفاظت ازهم اجرایی وعملیاتی بشود
  • IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
   1 0
   فلسطین فقط برای صاحبانش یعنی فلسطینیان است. اسمش هم روشه فلسطین نه یهودین!!! بنابراین دو حاکمیتی هم نداریم. البته آمریکا میتونه یکی از ایالاتش رو به حاکمیت صهیونیستا در بیاره
 • IR ۱۸:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  14 1
  خداکنه صلح بیاد
  • US ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
   1 11
   ما بهاییان مخالف هستیم
  • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
   3 1
   ۲۲:۰۷ شما بهاییان کافر که از خوک نجس‌ترید، با صلح مخالفید چون رژیم غاصب صهیونیستی صاحب‌تونه و صلح جهانی نیازمند نابودی این رژیم غاصب و نامشروعه.
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
   0 3
   برای چی صلح بیاد؟ پس طوفان الاقصی و نبرد با دشمن صهیونیسم چی؟ نابودی اسرائیل چی؟ مگه عاشق مبارزه با دژمن اسرائیلی نبودید؟
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  8 4
  عقل که نباشه جون در عذابه
  • IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
   1 0
   با این دست فرمون در ذلت و زیر دست و پای اجنبی تلف میشی نفله منافق
  • ۰۲:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
   0 1
   نفله و منافق باباته
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
   0 0
   اگه منظورت آمریکا و اسرائیل و شورای امنیته درسته . چون آنها عقل ندارند هم جان خودشون و هم جان مظلومین از دستشان در عذابه !
 • US ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  14 0
  شورای امنیت بازیچه آمریکا و اسرائیل هست اگر اختلاف بین نتانیاهو و بایدن نبود باز هم وتو می‌کرد
 • US ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  5 17
  شورای امنیت یه تکونی داد به خودش
 • IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  9 3
  فایده ش چیه ؟؟؟؟؟ هیچی
 • US ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  11 0
  آیا لازم الاجرا هست یا وحوش صهیونیستی به آن اعتنایی نخواهند کرد؟@
  • ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
   0 1
   حماس راکت پراکنی میکنه اونم میزنه
 • IR ۲۰:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  6 5
  بالاخره آمریکا فهمید به زانو درآمده است.
  • IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
   1 2
   🤐
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  15 2
  بالاخره از شورای امنیت از خواب ناز بیدار شد
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  4 6
  یمن باید لندن و نیویورک را با موشک بزند
 • حسن IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  12 1
  اینم از اون مصوبات هست که عملا هیچ مشکلی از غزه مظلوم حل نمیکنه..فقط کمی وجهه خراب شده آمریکا را مثلا تلطیف میکنه..مرگتان باد ای جلادان خونخوار تاریخ..مگر خداوند مکر شما را برگرداند..فقط خدا
 • US ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  1 5
  به اعتقاد ما جامعه بهایی ها ارتش مظفر اسرائیل دمار از روزگار مسلمانان غزه درآورد و ما ایستاده تحسین می کنیم. تا باد چنین باد
  • سالار IR ۰۶:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
   0 0
   جامعه؟! 🤣😂🤣😂🤣😂😅 شما که نماد مبارزه کردنتون لخت شدنه 😂🤣 حتما نهاد های اجتماعیتونم حول محور مفعول بودن شکل می گیره 🤣😜😆
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
   0 0
   البته تو بهایی نیستی.قطعا پانترکی از ظفر نوشتنت معلومه
  • US ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
   0 0
   نکنه تو هم ........
  • US ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
   0 0
   طرف میگه بهایی هستم‌ توی ابله میگی ترک؟!
  • ۰۲:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
   0 1
   بر مرده و زنده تو نفرت پراکن لعنت چقدر خبیثی تو دجال بدبخت
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  3 0
  شورای امنیت چرا فقط برای کشته های روسیه سکوت میکنه مگه مردم ایران تو کرمان کشته نشدند ؟
  • IR ۰۰:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
   0 0
   کور دل منافق نبودی در مورد ایران هم گفت ولی تو نفهم
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
  5 1
  برای رژیم جعلی اسراییل چاره‌ای جز نابودی نیست. پذیرش بحث دو حاکمیتی و دو کشوری یعنی پذیرش مشروعیت جنایت و اشغال.
 • IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
  0 0
  یعنی واقعا آتش بس ،ضمانت اجرایی هم داره،خدا کنه دائمی باشه! من که همیشه از اول جنگ ،دائم خبرهای غزه راد نبال، می کنم،ومنتظر آتش بس بودم.
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
  0 0
  یعنی واقعا برای اسرائیل الزام آور هست ؟و ضمانت اجرایی داره؟
 • مسعود دیپلمات IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
  0 0
  علی القاعده لازم است آتش بر روی غیر نظامی ها فورا" توسط اسراعیل متوقف گردد، در غیر اینصورت لازم است هر کشوری که می تواند جهت اجرای قطعنامه متوسل به روز گردد.
 • سیدمحمدمهدی puyamotlaq IR ۰۵:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
  1 1
  نصر من الله و فتح قریب مرگ بر صهیونیست مردم فریب . اَلا یا اَیُّهَا السّاقی اَدِرْ کَأسَاً و ناوِلْها که عشق آسان نمود اوّل ولی افتاد مشکل‌ها به می سجّاده رنگین کن گرت پیر مغان گوید که سالک بی‌خبر نبْوَد ز راه و رسم منزل‌ها شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها مَتٰی ما تَلْقَ مَنْ تَهْویٰ دَعِ الدُّنْیا و اَهْمِلْها سلام بر شهدای و سلام خدا بر یاوران حق و صبر الهی .
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
  0 0
  🔸️بعید است رژیم صهیونیستی به راحتی به آنچه در این قطعنامه آمده تن دهد و نیز بعید است شورای امنیت بتواند اهرمی برای مجبور ساختن صهیونیستها به کار بگیرد، لیکن صِرف تصویب این قطعنامه و مشارکت آمریکایی که مجبور است [ولو در ظاهر] با دولت اسرائیل مخالفت نماید، خود نشانه بزرگی از پیروزی مقاومت فلسطین و عقب نشینی آمریکا در یک نبرد دیگر است. 🔸️تصویب چنین قطعنامه ای، علیرغم ایرادات و کاستی هایی که دارد، بیانگر شکست واضح رژیم صهیونیستی و نرسیدن به اهدافش نه تنها در میدان، که حالا در عرصه دیپلماسی بین المللی نیز هست. اکنون باید منتظر ماند و دید چه میشود و حرکت بعدی نتانیاهو چه خواهد بود؛ اسرائیل آن را بپذیرد شکست است؛ نپذیرد، مقابل جامعه بین المللی بایستد، و ناکارآمدی شورای امنیت را نیز به رخ بکشد یک شکست دیگر است
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۹
  0 0
  پس مرگ بر آمریکا اگر همان دفعه اول رای موافق یا ممتنع میداد این همه کشتار و جنایت توسط صهیونیست ها صورت نمی گرفت و مردم مظلوم و بی پناه غزه و فلسطین این همه قربانی جنایات جنگی نمی شدند. بیدلیل نبود که حضرت امام فرمود شما هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس