اعتراف تل‌آویو به بازداشت نکردن «رهبران ارشد» حماس در بیمارستان الشفا

پس از آنکه اخیرا ارتش رژیم صهیونیستی و شاباک گزارش‌های گمراه‌کننده‌ای را درباره بازداشت رهبران ارشد گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش حماس طی عملیات نظامی در مجتمع پزشکی الشفا منتشر کرده بودند، حال ارتش روز جمعه از این کمپین عوام فریبی خود عقب‌نشینی کرد.

به گزارش مشرق، ارتش صهیونیستی پس از اعلام دستگیری فرماندهان «بسیار ارشد» در مجتمع الشفا، مدعی شده بود که در حال حاضر نمی‌تواند هویت آنها را منتشر کند و اخیرا تصاویری را از صدها فلسطینی منتشر کرد که مدعی است در این مجتمع پزشکی بازداشت شده‌اند.

انتشار تصاویر یاد شده این برداشت را ایجاد کرد که ارتش رژیم صهیونیستی برای توجیه حمله به بزرگترین مجتمع پزشکی در نوار غزه که از شامگاه یکشنبه آغاز شده و شهادت دهها فلسطینی به دنبال گمراه‌سازی است. در میان تصاویر منتشر شده تصویری از «رائد سعد»، فرمانده عملیات گردان‌های القسام دیده می‌شد و حالا طبق گزارش رسانه‌های عبری ارتش اعلام کرده که سعد دستگیر نشده است.

ارتش اسرائیل و شاباک برای سرپوش گذاشتن بر شکست خود، بیانیه‌ مشترکی را منتشر و در آن اعلام کردند، انتشار عکس سعد به عنوان یکی از بازداشت شدگان ناشی از «خطای انسانی» بوده است. آنها همچنین مدعی شدند که اعلام بازداشت وی «فریب عمدی» نبوده است.

طبق گزارش سایت خبری«عرب ۴۸» در این بیانیه مشترک آمده است که روز پنجشنبه عکس‌هایی منتشر شد که سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی بواسطه آن توضیح داد که «خرابکارانی» توسط نظامیان صهیونیست در منطقه بیمارستان الشفا بازداشت شده‌اند و به دلیل خطای انسانی تصاویری از برخی خرابکاران وجود دارد که دستگیر نشده‌اند. اما بر اساس اطلاعاتی که در اختیارشان است این افراد در محدوده بیمارستان مستقر هستند و نیروهای ارتش تلاش‌های خود را برای دستگیری آنها ادامه می‌دهند و وقتی عملیات نظامی به پایان رسد، هویت همه خرابکاران منتشر خواهد شد. همچنین «ادعا درباره اینکه این موضوع جنگ روانی است بی‌اساس تلقی می‌شود.»

به گزارش وبگاه«واینت» ارتش اسرائیل برآورد می‌کند که سعد همچنان در مجتمع الشفا حضور دارد، اما «این موضوع قطعی نیست.»

به نظر می‌رسد، ارتش رژیم اسرائیل این ادعا را در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود در جنگ غزه ترویج می‌دهد، زیرا بازداشت سعد را «دستاورد بسیار بزرگی در جنگ» می‌داند. سعد به عنوان یکی از «مردان سایه» در بازوی نظامی حماس توصیف می‌شود، مانند «مروان عیسی»، فرمانده گردان‌های القسام که اسرائیل هفته گذشته با هدف قرار دادن تونلی در اردوگاه النصیرات با موشک، برای ترور او تلاش کرد. اما هنوز از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست و حماس نیز تاکنون شهادت او را اعلام نکرده است.

رژیم صهیونیستی در جریان تجاوز به غزه در سال ۲۰۲۱، سعد را به عنوان بخشی از «چهارگانه رهبری» توصیف کرد که مبارزه علیه اسرائیل را به همراه مروان عیسی، «یحیی السنوار»، رهبر حماس در نوار غزه و «محمد الضیف»، فرمانده گردان‌های القسام مدیریت می‌کند.

همچنین، «دنیل هاگاری»، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی با اعلام اینکه ۵۰۰ فلسطینی در مجتمع پزشکی الشفا به اتهام مظنون بودن دستگیر شده‌اند، مدعی شد که ۳۵۸ نفر از آنها از مبارزان حماس و جهاد اسلامی هستند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس