کد خبر 1587186
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۲

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی موسسه مطالعاتی تحریریه مطلبی با عنوان آغاز دوران اشاعه هسته‌ای که برگرفته از تحلیلی از جوزف نای اندیشمند برجسته هسته‌ای غرب، است را منتشر کرد:

«جوزف نای» در تحلیلی که چند روز قبل با عنوان آیا رویکرد اشاعه هسته ای بازگشته است؟ به بروز تغییرات راهبردی در جهان پرداخت و عنوان داشت: با وجود نگرانی های موجه در مورد قدرت های مشتاق هسته ای مانند ایران، شایان ذکر است که هنوز تنها ۹ کشور دارای سلاح هسته ای هستندو این رقم بسیار کمتر از پیش بینی جان اف کندی است که معتقد بود تا دهه ۱۹۷۰ دوجین کشور هسته ای وجود خواهد داشت. این نشان می دهد وقتی عدم اشاعه هسته ای در اولویت قرار گیرد، موثر واقع می شود.

مقدمات کنفرانس بازنگری ۲۰۲۶ معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) که در ابتدا در سال ۱۹۶۸ امضا شد، در حال حاضر در سازمان ملل در حال انجام است. بسیاری انتظار دارند در خلال آن کنفرانس یک رویداد بحث برانگیز رخ دهد. برخی از کشورها در مورد اصل منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای این پرسش را مطرح می کنند که آیا اگر اوکراین روسیه سلاح‌های هسته‌ای را که از اتحاد جماهیر شوروی به ارث برده بود حفظ می‌کرد، ممکن بود که روسیه در سال ۲۰۲۲ به آن کشور حمله کند؟ چنین بحث های نادرستی، ترس از گسترش سلاح‌های هسته‌ای را تشدید کرده است.

این نگرانی ها البته تازگی ندارند. در کتاب خاطراتم، «زندگی در قرن آمریکایی»، دوره ای دهه ۱۹۷۰ را که به همان اندازه بحث برانگیز بود،مرور می کنم. من در آن زمان مسئول سیاست عدم اشاعه «جیمی کارتر» رئیس جمهور ایالات متحده بودم. پس از بحران نفت در سال ۱۹۷۳، منطق متعارف این بود که نفت جهان رو به اتمام است و باید به انرژی هسته ای روی آورد. با این حال، به طور گسترده و به اشتباه، این باور وجود داشت که جهان در حال اتمام اورانیوم است و بنابراین باید به جای آن به پلوتونیوم بازفرآوری شده (محصول جانبی اورانیوم مورد استفاده در راکتورهای هسته ای) تکیه کند.

بر اساس برخی پیش‌بینی‌ها در آن زمان، تا سال ۱۹۹۰ حدود ۴۶ کشور به فرآوری پلوتونیوم روی خواهند آورد. البته مشکل این بود ازآنجاکه پلوتونیوم یک ماده قابل استفاده برای سلاح است، جهان غرق شده در تجارت پلوتونیوم در معرض خطر بسیار بیشتری از گسترش سلاح های هسته ای و تروریسم هسته ای قرار خواهد گرفت.

در سال ۱۹۷۴، هند اولین کشوری بود که فراتر از پنج کشور فهرست شده در NPT (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده) اقدامی را آغاز کرد که آن را «انفجار صلح‌آمیز هسته‌ای» نامید. هند از پلوتونیوم بازفرآوری شده اورانیوم آمریکایی و کانادایی که به شرط بهره گیری از آن فقط برای مقاصد صلح آمیز استفاده می کرد. فرانسه سپس با فروش یک کارخانه بازفرآوری پلوتونیوم به پاکستان موافقت کرد برای «ذوالفقار علی بوتو» نخست وزیر پاکستان خیلی اهمیت داشت که این کشور قبل از هند در جنوب آسیا به انحصار هسته ای دست یابد. در همین حال، در آمریکای لاتین که آلمان غربی قصد داشت یک کارخانه غنی‌سازی اورانیوم را به برزیل بفروشد، آرژانتین در حال بررسی گزینه‌های خود برای استفاده از پلوتونیوم بود. این در حالی بود که سایر کشورها بی سر و صدا همین کار را انجام می دادند و یک مسابقه تسلیحات هسته ای در مراحل اولیه آن درحال شکل گیری بود.

یک دهه قبل، «جان اف کندی» رئیس جمهور ایالات متحده هشدار داده بود که جهان تا دهه ۱۹۷۰ دارای ۲۵ قدرت هسته ای خواهد بود. اگرچه NPT قرار بود از این سناریو جلوگیری کند، اما به نظر می رسید که پیش بینی او امکان تحقق را داشت. اما کارتر (که تجربه مهندسی هسته ای در نیروی دریایی را داشت) با ورود به کاخ سفید مصمم بود از این امر جلوگیری کند.

من هم در کمیسیون بنیاد فورد و شرکت میتر در مورد انرژی هسته ای و عدم اشاعه - که شامل چندین نفر از اعضای نهایی دولت کارتر بود، خدمت کرده بودم. در حالی که بسیاری نگران بودند جهان به سمت اقتصاد پلوتونیوم و گسترش سلاح‌های هسته‌ای پیش می‌رود، گزارش فورد-میتر این منطق متعارف را زیر سوال برد و استدلال کرد که ایمن‌ترین راه برای استفاده از انرژی هسته‌ای، استفاده از سوخت بین‌المللی حفاظت‌شده است. چرخه ای که باعث می شود پلوتونیوم در سوخت مصرف شده ذخیره شده محبوس شود.

وقتی با کارتر در کاخ سفید ملاقات کردیم، گزارش ما را پذیرفت. اما توصیه ما برای صنعت هسته‌ای آمریکا و سناتورهای ایالت‌های غربی و جنوبی که تأسیساتشان بسته می‌شد، مورد پسند قرار نگرفت. این موضوع همچنین مورد دلخواه متحدانی مانند فرانسه، آلمان غربی و ژاپن قرار نگرفت که استراتژی‌های انرژی (و صادرات) آنها تضعیف می شد.

وظیفه من زمانی که وارد دولت شدم، اجرای سیاست کارتر بود که منجر به انتقاد شدید از سوی همه گروه های فوق شد. به عنوان یک دانشگاهی، دیدن نام من در سرمقاله‌ها و سرفصل‌های انتقادی، یا در مقابل کمیته سنا تجربه جدیدی بود. وقتی مدام به شما می گویند که اشتباه می کنید، گاهی اوقات به سختی می توان قبول کرد که ممکن است حق با شما باشد!

سوال این بود که چگونه می توان از منطق حرکت به سمت اقتصاد پلوتونیوم را قطع کرد. ما از کشورهای دیگر دعوت کردیم تا چرخه سوخت هسته ای بین المللی را بررسی کنند تا بتوانیم موضوعاتی مانند در دسترس بودن ذخایر اورانیوم و توانایی حفاظت از پلوتونیوم را بررسی کنیم. INFCE در یک کنفرانس بزرگ در واشنگتن دی سی در سال ۱۹۷۷ راه اندازی شد و کمیته ها و گروه های کاری آن برای دو سال آینده تشکیل جلسه دادند. لذا این نهاد، نقش اصلی را در استراتژی کارتر برای خرید زمان، کاهش سرعت کارها، و توسعه شبکه های دانش فراملی در مورد هزینه های واقعی و جایگزین هایی برای آنچه صنعت هسته ای به عنوان ماهیت تغییرناپذیر چرخه سوخت هسته ای می دانست، ایفا کرد.

در طول دو سال، INFCE کارهای زیادی برای پیشبرد اهداف انجام داد. کشورهای عمده تامین کننده هسته ای در سال ۱۹۷۷ در لندن گرد هم آمدند و در مورد دستورالعمل هایی برای اقدامات خویشتن دارانه در صادرات تاسیسات هسته ای حساس به توافق رسیدند. بلافاصله پس از آن، فرانسه و آلمان غربی صادرات تأسیسات بحث برانگیز خود را به حالت تعلیق درآوردند.

آغاز دوران اشاعه هسته‌ای!

منع اشاعه هسته ای امروز کجاست؟ خبر خوب این است که تنها ۹ کشور دارای سلاح هسته ای هستندحال آنکه کندی در دهه ۱۹۷۰ این رقم را ده ها مورد پیش بینی کرده بود. علاوه بر این، NPT دارای ۱۸۹ طرف است و یکی از معدود توافقنامه های کنترل تسلیحاتی است که قدرت های بزرگ هنوز آن را رعایت می کنند. دستورالعمل‌های مربوط به گروه تامین‌کنندگان هسته‌ای همچنان پابرجاست، و در حالی که چند کشور درگیر بازفرآوری هستند، جهان به سمت اقتصاد شکننده پلوتونیوم نمی‌رود.

خبر بد این است که کره شمالی تعهدات خود در چارچوب NPT را کنار گذاشته است. این کشور از سال ۲۰۰۶ تاکنون به شش انفجار اتمی دست یافته است و کیم جونگ اون اغلب شمشیر اتمی خود را به شکلی بی ثبات کننده به صدا در می آورد. در خاورمیانه، ایران امکاناتی برای غنی‌سازی اورانیوم با درجه تسلیحاتی ایجاد کرده است و به سرعت به آستانه تبدیل شدن به دهمین کشور دارای سلاح هسته‌ای نزدیک می‌شود. بسیاری از ناظران بیم دارند که اگر این کشور چنین کاری را انجام دهد، ممکن است یک آبشار گسترش تسلیحات در سراسر منطقه ایجاد شود و عربستان سعودی به سرعت از آن پیروی کند.

اینها تحولات نگران کننده ای است. همانطور که تجربه من در دهه ۱۹۷۰ نشان می دهد، در زمانی که شرایط به خصوص وخیم به نظر می رسد، باید تلاش ها برای کاهش سرعت گسترش سلاح های هسته ای ادامه یابد. در غیر این صورت، جهان به مکان بسیار خطرناک تری تبدیل خواهد شد.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴
  0 0
  نه
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴
  0 1
  باید تلاش ها برای کاهش سرعت گسترش سلاح های هسته ای ادامه یابد. در غیر این صورت، جهان به مکان بسیار خطرناک تری تبدیل خواهد شد.// آره تو آمریکایی حمال راست میگی. فقط شماها و سگ توله هاتون (عنگلیس و فرانسه و اسرائیل) سلاح اتمی داشته باشین و به بقیه زور بگین و خون 5 میلیون مسلمان رو در 20 سال بریزین. اتفاقا" اگه بقیه سلاح هسته ای داشته باشن دنیا جای امن تری میشه چون شما وحشی ها دیگه نمی تونین زور بگین. اگه ژاپن در سال 1945 بمب اتمی داشت شما آمریکایی های حیوون می تونستین مردم 2 شهر هیروشیما و ناکازاکی رو قتل عام کنین؟ اگه فلسطینی ها بمب اتم داشتن اسرائیل جرئت می کرد 6 ماه آزگار مردم غزه رو قتل عام کنه؟ گاو هم جواب اینارو بلده. چرا تاحالا نتونستین کره شمالی رو مثل عراق و افغانستان و سوریه و لیبی و یمن شخم بزنین و مردمش رو قتل عام کنین؟ چون سلاح اتمی داره و میزنه تو دهن شما بی چدرومادرای حروم...وگرنه تا حالا کره شمالی رو هم بمباران کرده بودین و با مزدورای حمال ماهواره توجیه کرده بودین.(زباله_کارشناسا و مزدورای بیشرف وطنفروش 50 دلاری)
 • IQ ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴
  0 0
  نفت رو به اتمام است تمام این حرفها را وقتی میزنند و از این چرت و پرت ها که می خواهند سرمایه گداری هنگفت روی یک چیزی بکنند براش به قول اقای امینی پابلیک ریزن میارند
 • حسين DE ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴
  1 0
  اين يارو جوزف ناى به تمام مسائل از زاويه ديد يانكيها نگاه ميكنه و در پايان هم كره شمالى رو متهم ميكنه كه كه چرا تعهدات خودش را در قبال NPT انجام نميده ولى در قبال رژيم صهيونيستى كه داراى صدها بمب هسته ائى است و عضو معاهده NPT هم نيست و هيچ سازمان و يا ارگان و يا نهاد بين المللى اجازه ندارد از تأسيسات اتمى رژيم صهيونيستى بازديد بعمل بياورد اين "آغا" كاملًا خفه خون گرفته و حرفى نميزنه،من معتقدم ما بايد تحت هر شرايطى به انواع و اقسام سلاحهاى اتمى فوق العاده پيشرفته مسلح و مجهز شويم تا صهيونيستها و يانكيها غلط زيادى نكنند،در مناسبات امروزه حاكم بر جهان تنها كشورهاى قدرتمند در عرصه نظامى قادر به ادامه بقاء خواهند بود وگرنه ايكى ثانيه از نقشه جغرافيا براى هميشه محو و نابود خواهيم شد،اراجيف و لاطائلات اين يارو جوزف ناى صرفاً جنبه مصرف داخلى داره،ببيندتمامى مجموعه كشورهاى غربى و متحدينش متحد شدند تا روسيه را در اوكراين شكست دهند ولى موفق نشدند و هرگز هم موفق نخواهند شد چونكه روسها داراى زرادخانه عظيم هسته ائى هستند و همين يك فاكتور بسيار مهم براى بازدارندگى است ،در دنياى امروز قدرت نظامى حرف اول را در همه مناسبات ميزند و اين يك واقعيت كاملًا ملموس است ،قدرتمند باش تا دريده نشوى. با پوزش فراوان از مقام معظم رهبرى : پيش بسوى هر چه سريعتر مسلح شدن به تسليحات فوق مدرن هسته ائى. ❤️🇮🇷❤️🇮🇷❤️🇮🇷❤️🇮🇷❤️🇮🇷❤️🇮🇷❤️🇮🇷❤️
 • SE ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴
  1 0
  مرغ همسایه غازه؟! نظرات تحلیلگران ایرانی را کلا منعکس نمیکنید ولی نظر هر ننه قمر بیگانه ای را با آب و تاب و ضمن اتلاق القاب برجسته و سرشناس و غیره به آنها پوشش میدهید
 • US ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴
  1 0
  مسابقه تسلیحاتی در منطقه با بمب های اتمی اسرائیل آپارتاید قبلا شروع شده .
 • حسین IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴
  1 0
  خب مردک شماها که مثل سگ از ایران اتمی میترسید غلط کردید جفتک زدید زیر توافق اتمی؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس