کد خبر 1579064
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۴
حوادث

مرد زندانی که ۲۲ سال قبل مرتکب قتل شده و سه نفر از اولیای دم نیز او را بخشیده‌اند به شرطی آزاد خواهد شد که سهم دیه چهارمین ولی دم را که در خارج از کشور زندگی می‌کند، بپردازد.

به گزارش مشرق، دوم اسفند سال ۱۳۸۰ درگیری مرگباری در جنوب پایتخت به تیم جنایی اعلام شد. با گزارش این خبر تیم جنایی راهی محل حادثه شده و با جسد مردی ۷۰ ساله درحالی مواجه شدند که با ضربه چاقو به قتل رسیده بود.

جسد پیرمرد در چند قدمی یک خودروی پیکان افتاده بود و دو بسته پول به مبلغ دویست هزار تومان نیز همراهش بود اما نه پول‌ها به سرقت رفته بود و نه خودروی مقتول و این موضوع نشان می‌داد که جنایت به خاطر سرقت رخ نداده است.

در تحقیقات از شاهدان، یکی از آنها گفت: درحال عبور از خیابان بودم که متوجه صدای درگیری مقتول و مرد جوانی شدم. نمی‌دانم درگیری‌شان به چه دلیل بود اما ناگهان، مرد جوان چاقویی را بیرون آورد و ضربه‌ای به مقتول زد و متواری شد. با کمک شاهدان، چهره‌نگاری عامل جنایت که به نظر می‌رسید جوانی ۲۰ ساله است، انجام شد اما با گذشت یک سال از این ماجرا ردی از وی به دست نیامد.

تماس مرد ناشناس

بررسی‌های تیم جنایی برای رازگشایی از این جنایت و دستگیری قاتل ادامه داشت تا اینکه مرد ناشناسی با پلیس تماس گرفت و گفت: مرد جوانی در همسایگی ما زندگی می‌کند و گاهی اوقات برای شب‌نشینی به خانه‌ام می‌آید. چند شب قبل که به خانه‌ام آمد، حال روحی خوبی نداشت. او برایم تعریف کرد که حدود یکسال قبل دست به قتلی ناخواسته زده و راننده‌ای را به قتل رسانده است. در این مدت عذاب وجدان رهایش نکرده و چند بار هم خواسته خودش را به پلیس معرفی کند اما جرأت این کار را نداشته است. او حتی گفت، ای کاش یک نفر او را به پلیس لو می‌داد تا شاید کابوس‌هایش پایان یابد. نمی‌دانم کار درستی بود که ماجرای او را برای پلیس تعریف ‌کردم یا نه اما آدرس او را به شما می‌دهم.

به‌دنبال این تماس، تیمی از کارآگاهان جنایی راهی آدرس مورد نظر شده و مرد جوان را دستگیر کردند. وی وقتی مقابل افسر پرونده‌اش قرار گرفت، لب به اعتراف گشود: اسفند سال گذشته در حال عبور از خیابان بودم که خودروی پیکان مقتول مقابل پایم توقف کرد. راننده با داد و فریاد از ماشین پیاده شد و یقه‌ام را گرفت. می‌گفت من با او تصادف کرده و سپس فرار کرده‌ام و حالا که مرا پیدا کرده باید خسارت ماشینش را بدهم. از شنیدن حرف‌های او شوکه شده بودم هرچه خواستم توضیح بدهم که مرا اشتباه گرفته توجهی نمی‌کرد.

کم کم عصبانی شدم و دعوا بالا گرفت، قصدم کشتن او نبود و ناخودآگاه دست به چاقو شدم.

پای چوبه دار

با اعتراف مرد جوان به جنایت، او به بازسازی صحنه قتل پرداخت و پس از تکمیل تحقیقات، پرونده برای صدور حکم به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع شد. با توجه به اینکه خواهر و برادر مقتول تنها اولیای دم او بودند و پیرمرد نیز همسر و فرزندی نداشت آنها خواستار قصاص قاتل برادرشان شدند. با درخواست آنها، قضات دادگاه کیفری حکم قصاص صادر کردند و پس از تأیید پرونده برای اجرای حکم به دادسرای امور جنایی پایتخت ارجاع شد. چندین جلسه برای رضایت اولیای دم از سوی دادیار شعبه دوم اجرای احکام دادسرای امور جنایی پایتخت برگزار شد اما خانواده مقتول اصرار بر اجرای حکم داشتند. بدین ترتیب چند سال قبل مرد زندانی پای چوبه دار رفت اما با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی پایتخت موفق شد از اولیای دم مهلت بگیرد.

سرنوشت مبهم

با گذشت چندین سال از این ماجرا خواهر و برادر مقتول فوت کردند و بدین ترتیب با مرگ آنها وضعیت پرونده تغییر کرد. از آنجا که خواهر مقتول فرزندی نداشت با مرگ وی اتفاقی نمی‌افتاد اما برادر مقتول چهار فرزند داشت که اولیای دم محسوب می‌شدند. سه نفر از آنها به دادسرای امور جنایی پایتخت رفته و با تلاش قاضی رحیمی، دادیار شعبه دوم اجرای احکام دادسرای امور جنایی پایتخت، به خاطر رضای خدا از قصاص قاتل عموی‌شان گذشت کردند.

اما چهارمین نفر در یکی از کشورهای اروپایی زندگی می‌کرد که حالا سرنوشت پسر زندانی در دستان او بود. اما از آنجا که آدرس و محل زندگی مشخصی از او در دسترس نبود سرنوشت مرد زندانی که حالا ۴۲ ساله شده همچنان مبهم مانده است.

باتوجه به اینکه دسترسی به چهارمین ولی دم مقدور نبود، طبق ماده ۳۵۶ قانون مجازات اسلامی، از رئیس قوه قضائیه درخواست شد تا برای پرونده مرد زندانی تعیین تکلیف کند. بدین ترتیب باتوجه به رضایت سه نفر از اولیای دم و از آنجایی که مرد جوان ۲۱ سال در زندان به سر برده، حکم بر پرداخت سهم دیه به چهارمین ولی دم صادر شد. با توجه به اینکه دسترسی به ولی دم چهارم مقدور نیست سهم دیه باید به صندوق امانی دادگستری واریز شود.

بدین ترتیب سرنوشت مرد جوان به پرداخت سهم دیه گره خورده است و در صورت پرداخت آن می‌تواند پس از ۲۱ سال از زندان آزاد شود. این درحالی است که مرد زندانی اظهار داشته توانایی پرداخت دیه را ندارد و چشم امید وی به کمک نیکوکاران است.

منبع: روزنامه ایران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • مصر IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  26 1
  چرا همچین خلاء قانونی وجود داره؟ یک نفر 20 سال زندان باشه و مشخص نباشه تکلیفش چیه! وقتی اولیای دم وجود ندارن یا در دسترس نیستن یا قصد مطالبه ندارن یا خبر ندارن و نمیشه خبردارشون کرد! یه نیم خط قانون توسط حقوقدانان که اینهمه ادعا دارند و ماشالله خیلی خوش تیپ هم میرن و میان، تصویب بشه! این وضعیت طرف در واقع همون حبس ابد هست فقط بهش نمیگن! این درسته عایا؟
  • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   2 2
   عایا ؟؟؟!!!!!!! آیا
  • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   5 2
   چهل ساله قانون پشت قانون هنوز کم داریم
  • نادری IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۹
   0 1
   اگه الان فرزند یکی از آقازاده ها هم بود 21سال بلاتکلیف بود.....اینه حکومت اسلامی؟؟؟؟
 • محمد IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  15 10
  چه سیستم قضایی عادلانه ای داریم و چه قضات با شرفی که یک نفر قاتل را بلافاصله و سریع پس از شش ماه سریع اعدام می‌کنند و یک نفر قاتل دیگر را ۲۲ سال بهش رسیدگی می‌کنند تا اعدام نشود
  • ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   2 10
   عزیز دل برادر اعدام یک عمل زشت است و صحبت از خاتمه دادن به یک زندگی انسان است و سیستم قضایی تا حد امکان نباید اجازه بدهد کسی اعدام شود
  • سالار IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   3 0
   امان از نفهمیدن و مقاومت در مقابل فهمیدن قصاص به عهده اولیای دم هست اگر اولیای دم رضایت دهند قصاص نمیشه اگر رضایت ندهند قصاص میشه البته در قتل عمد مواردی مانند محاربه و مفسد فی الارض ربطی به قصاص نداره ضمنا اعدام برای کسی که مستحقش باشه خیلی هم زیباست و رحمتی است برای جامعه تا از لوث وجود یک عنصر خطرناک پاک شود
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   1 0
   احسنت به شما و نظر شما
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   1 0
   احسنت به شما و نظر شما
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   1 0
   احسنت به شما و نظر شما
  • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   0 2
   تو چه موجود رذلی هستی که الان ناراحت اینی که چرا این بدبخت را 22سال زندان نگه داشتن و اعدام نکردن؟!
  • IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   1 0
   به هر حال آدم کشته و اعدام باید بشه ولی اینکه 21 سال از عمرش گذشته و الان موعد آزادی ، خیلی تاسف آور است
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  0 1
  چه غم انگیز
 • مهلا IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  5 0
  مقتول خرفت توهمی احمق چطوری هم جون خودشو گرفت هم یه آدم و از زندگی انداخت.
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  3 0
  درمورد فردی که آدرسی از او در دسترس نیست باید دونوبت آگهی روزنامه چاپ ودرصورتیکه حاصرنشد رأی صادرگردد.
 • ایرانی US ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  1 0
  به نظرم این دور از عدالت است
  • DE ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   0 1
   عدالت که برقرار شده. ولی چقدر طول کشید . 21 سال خودش یه عمر
 • لیلا آرمیان IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  0 0
  ۲۱ای هیچ در هیچ نپیچ. والسلام ختم کلام
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  2 1
  بدبخت جوونیش رفت سر یه توهم
 • ... IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  0 1
  تکلیف 21 سال عمرش چی میشه نه رفته اون دنیا نه این دنیا زندگی کرده
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  0 0
  21هزار بار مرده و زنده شده هر روز فکر اعدام و مرگ به خدا این هزار بار اعدام شده نه یکبار

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس