1

این اموال در چند کشور مختلف از جمله ترکیه، امارات و تعدادی از کشورهای آسیای میانه و جنوب شرقی آسیا پخش شده بود که سربازان گمنام امام زمان (عج) توانستند آن‌ها را شناسایی کنند.

سرویس سیاست مشرق- اوایل هفته جاری رئیس دستگاه قضا، از بازگردانده شدن اموال بانک زنجانی به ایران خبر داد. یک روز پس از آن فرزین رئیس کل بانک مرکزی در خبری تکمیلی اعلام کرد که بازگرداندن دارایی‌های ارزی ایران با کمک دستگاه‌های امنیتی صورت گرفته و پیگیری مستمر، شناسایی و انتقال اموال بابک زنجانی یک پروسه بزرگ را طی کرده است.

اما دارایی‌های ارزی زنجانی چگونه به ایران بازپس گردید و مسیر شناسایی و انتقال آن چگونه بوده است؟ پرونده بابک زنجانی و عناوین اتهامی آن مدت‌ها در صدر اخبار قرار داشته و بسیاری از مردم منتظر بودند که بدانند که عاقبت این اخلال‌گر نظام اقتصادی کشور چه خواهد شد.

زنجانی جوانی پول‌دار که انتشار عکس‌هایش در کنار اکبر هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی و برخی سیاست‌مداران دیگر او را به صدر اخبار آورده و یک شبه از او یک سلبریتی ساخته بود. همین موضوع باعث شد خبر دستگیری زنجانی مثل بمب در شهر ترکیده و تصاویر زنجانی با لباسی زندانی در شهر دست به دست می‌شد.

آن روزها کسی دوست نداشت مسئولیت اقدامات بابک زنجانی را برعهده گرفته و زنجانی میان گروه‌های سیاسی پاسکاری می‌شد، اکبر ترکان که مشاور اقتصادی دولت روحانی بود با دستگیری بابک زنجانی از سوی قوه قضائیه طی یادداشتی خواستار آن شده بود که عوامل پشت پرده بابک زنجانی نیز شناسایی و با آنها برخورد شود.

اکبر ترکان نوشته بود:

در ماجرای بابک زنجانی باید به دنبال افرادی که پشت سر وی بودند و موجب رشد چنین افرادی شده‌اند، باشیم. باید پرسید که چرا ظرف چند سال یک فردی مانند زنجانی به چنین جایی رسید و چه کسانی اجازه رشد وی را دادند و چه شرایطی رشد این نوع افراد را فراهم کرد.

از سوی دیگر، رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز یکی پس از دیگری دستگیری زنجانی را با آب و تاب پوشش داده و آن را مصداق ضدفساد بودن دولت روحانی جلوه داده و خواستار پیگیری عوامل پشت پرده و ریشه‌های شکل‌گیری حلقه‌هایی بودند که باعث تولدی بابک زنجانی شده بود.

اما زنجانی در همان اولین جلسات دادگاه به حرف آمده و اعتراف کرد که جرقه میلیارد شدنش با استفاده از محموله‌های میلیون دلاری ارز دولتی بود که رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی در دولت‌های هاشمی و خاتمی در اختیار او قرار می‌داده است تا در بازار آزاد بفروشد.

زنجانی در یکی از مصاحبه‌هایش از زندان گفت که اولین محموله دلارهای دولتی که از مرحوم نوربخش گرفته و در بازار آزاد فروخته است، روزانه ۱۷ میلیون تومان برایش سود داشته و او با آن پول‌ها در میرداماد، یک دفتر اداری خریده بود

بابک زنجانی ۳۰ شهریور سال ۹۲ می‌گوید:

زمانی که در تهران سرباز بودم، آقای هاشمی‌رفسنجانی برای بازدید به آنجا آمدند، گفتند تعدادی سرباز برای ریاست‌جمهوری، بانک مرکزی و جاهای مختلف انتخاب کنند. وقتی به عنوان سرباز به بانک مرکزی رفتم گفتند شما باید به‌عنوان راننده، آقای نوربخش را جابه‌جا کنید. حدود ۵ ماه از سربازی‌ام مانده بود. من در دفتر آقای نوربخش کار ثبت نامه‌ها را انجام می‌دادم، بعد هم رانندگی آقای نوربخش را می‌کردم. بعد از خدمت ... آقای نوربخش ۴-۵ جا را انتخاب کرده بود و برای کنترل بازار به آنها دلار می‌داد تا در بازار پخش کنند. دلار ۳۰۰ تومان بود و همه می‌گفتند دلار می‌خواهد هزار تومان شود. مردم می‌رفتند شب تا صبح در صف بانک‌ها می‌خوابیدند تا دلار بگیرند و در بازار بفروشند. آقای نوربخش به من گفت شما هم بیا در این مجموعه‌هایی که دارند دلار تزریق می‌کنند و ۴ یا ۵ نفر بودند، کار کن. اولین روز ۱۷ میلیون دلار ارز در بازار توزیع کردم و اولین کارمزد من هم ۱۷ میلیون تومان (۲ دهه پیش) بود.

همین جمله باعث شد تا فولادگر نماینده اصفهان در مجلس طی یک نطق طوفانی اعلام کند که برخی بابک زنجانی‌ها در دوره سازندگی متولد و در دوره اصلاحات رشد کردند.

سازمان اطلاعات سپاه چگونه اموال بابک زنجانی را شناسایی کرد؟/ اموال بابک زنجانی در کدام کشورها پنهان شده بود؟/ استرداد اموال ملت ایران در دو فاز اطلاعاتی و عملیاتی

سازمان اطلاعات سپاه چگونه اموال بابک زنجانی را شناسایی کرد؟/ اموال بابک زنجانی در کدام کشورها پنهان شده بود؟/ استرداد اموال ملت ایران در دو فاز اطلاعاتی و عملیاتی

پای بی‌بی‌سی فارسی هم به میان آمد!

یکی از شگردهای بابک زنجانی تغییر در وضعیت حواله‌ها بود، به عنوان مثال زنجانی محموله نفتی به ارزش بالغ بر دو میلیارد دلار شامل ۱۲ نفت‌کش را از وزارت نفت تحویل گرفته و در ازای آن آل. سی یا ضمانتامه بانکی پرداخته می‌کرد او این محموله نفت را به قیمت ۱۰۶ دلار می‌فروشد درحالی که قیمت روز نفت، ۱۱۰ دلار بوده است و پول آن را نیز به وزارت نفت پرداخت نمی‌کند.

اما مسئولان وزارت نفت وقتی برای وصول آل. سی‌ها اقدام می‌کنند پی می‌برند که بانک صادرکننده این ضمانت‌نامه‌ها، بانکی واقع در جزایر مالزی و متعلق به بابک زنجانی است و امکان پرداخت ضمانت‌ها را که صدها برابر ارزش خود بانک است، ‌ ندارد.

زنجانی به مسئولان وزارت نفت وعده تسویه می‌دهد اما عنوان می‌کند نفتی را که قیمت آن ۱۱۰ دلار بوده، ۹۰ دلار فروخته است که زیان هنگفتی به حساب می‌آید. به نوشتهٔ بازتاب‌امروز، این مبلغ با احتساب قیمت دلار سه هزار تومانی معادل ۹۰۰ میلیارد تومان و با محاسبه دلار ۴۰۰۰ تومانی یک میلیاردو دویست میلیون تومان است.

با بالا گرفتن افشاگری‌ها علیه بابک زنجانی، او در اسفندماه ۱۳۹۱ با شبکه فارسی بی‌بی‌سی مصاحبه می‌کند و می‌گوید که درپی قرار گرفتن نامش در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا تصمیم می‌گیرد که بخشی از سرمایه خود در خارج کشور، معادل پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار را با خرید حدود ۱۱۷ شرکت سازمان تأمین اجتماعی، به ایران منتقل کند!

این گزارش‌ها در حالی در آخرین ماه‌های سال ۱۳۹۱ منتشر شد که نام بابک زنجانی در آذرماه همان سال در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گفته بود.

سازمان اطلاعات سپاه چگونه اموال بابک زنجانی را شناسایی کرد؟/ اموال بابک زنجانی در کدام کشورها پنهان شده بود؟/ استرداد اموال ملت ایران در دو فاز اطلاعاتی و عملیاتی

تشکیل پرونده علیه بابک زنجانی

اوایل تابستان سال ۹۲، گزارش‌های متعددی دربارهٔ فساد بابک زنجانی منتشر شد. در این میان، به ویژه موضوع محموله‌های نفتی و خرید شرکت‌های شستا توجه زیادی را به خود جلب کرد.

در آشکارترین موضع‌گیری‌ها، بیژن زنگنه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ اعلام کرد که بابک زنجانی بیش از دو میلیارد دلار به خزانه دولت بدهکار است که حاصل فروش نفت بوده است. بابک زنجانی اما این ادعا را رد کرد و گفت که فقط به افتتاح حساب برای یکی از شرکت‌های وابسته به وزارت نفت در بانکی در مالزی کمک کرده است. او مدتی بعد گفت که به دلیل تحریم نتوانسته مأموریت خود را مبنی بر دور زدن تحریم‌ها انجام دهد!

در آذرماه ۱۳۹۳، کمیسیون انرژی مجلس از دیدار و گفت‌وگو با بابک زنجانی برای حل مساله نفت خبر داد. در همین رابطه، حبیب آقاجری، عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت که چندین جلسه با حضور مسئولان وزارت نفت و بابک زنجانی در مورد اختلاف‌های پیش آمده در خصوص فروش نفت و بدهی زنجانی به وزارت نفت برگزار شده، اما نتایج نهایی حاصل نشده است.

پس از آن، وب‌سایت الف، خبر داد که گزارش ۷۰۰ صفحه‌ای از معاملات نفتی میان وزارت نفت و بابک زنجانی به مجلس ارسال شده است. با این همه بابک زنجانی در مصاحبه‌های خود بارها تاکید کرد که مدرکی برای اثبات اتهاماتش وجود ندارد. او تاکید کرده که محموله‌های نفتی را در شرایطی که «بسیار حساس و خطرناک بود و چشم دشمنان دنبال جلوگیری از این کار بود»، با موفقیت به مقصد رسانده است.

به گفتهٔ زنجانی، او به منظور فروش محموله‌های نفتی و با توجه به نیاز مالی شرکت هنگ‌کنگی، مبلغ ۲۴۰ میلیون دلار و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو وام در اختیار این شرکت قرار داده تا مشکلاتش حل شود و از محل نقدینگی آل. سی‌ها، بازپرداخت انجام شود. مدتی بعد خبرگزاری فارس در گزارشی نوشت که اصلاح‌طلبان و مقامات وابسته به دولت روحانی، بابک زنجانی را بهانه کرده‌اند تا تخلفات شرکت‌های وابسته به شرکت ملی نفت و گاز ایران و پرونده بدهی‌ها به خزانه دولت را مخفی کنند.

سازمان اطلاعات سپاه چگونه اموال بابک زنجانی را شناسایی کرد؟/ اموال بابک زنجانی در کدام کشورها پنهان شده بود؟/ استرداد اموال ملت ایران در دو فاز اطلاعاتی و عملیاتی

خبرگزاری فارس به نقل از زنجانی نوشت:

زنجانی خود می‌گوید ۱۷ میلیارد دلار از پول نفت ایران را بازگردانده است و پس از ورود بعضاً رسانه‌های متصل به برخی نهادهای خاص به مسئله فروش نفت توسط او، لو رفته و مورد تحریم قرار گرفته و کمتر از دو میلیارد دلار از پول نفت ایران در حساب‌هایش بلوکه شده است.

در بحبوحهٔ خبرهای داغ در رد و تأیید بابک زنجانی در رسانه‌های ایران و درپی درخواست نمایندگان مجلس از سران سه قوه برای برخورد با فساد مالی بابک زنجانی، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل کشور، ‌ نهم دی‌ماه ۱۳۹۲ خبر داد که بابک زنجانی با توجه به مسائل و اتهامات وارده در هفته‌های اخیر از سوی مراجع قضایی بازداشت شده است.

برگزاری دادگاه زنجانی چگونه بود؟

اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی، ۱۱ مهرماه ۱۳۹۴ به صورت علنی و به ریاست قاضی صلواتی در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. براساس کیفرخواست، سه نفر به عنوان متهم معرفی شدند.

حکم بابک زنجانی و دو متهم دیگر، پس از برگزاری ۲۶ جلسه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ اعلام شد که براساس آن، هر سه متهم به اعدام محکوم شدند. آن‌ها همچنین به رد مال شاکی و شرکت ملی نفت ایران و جزای نقدی معادل یک چهارم پولشویی انجام‌شده، محکوم شدند. از این سه متهم نهایتاً حکم اعدام بابک زنجانی در دیوان عالی کشور قطعی شد و دو متهم دیگر به ۲۰ سال حبس محکوم شدند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه پیش از برگزاری دادگاه اعلام کرد که این پرونده ۲۰۹ جلد است و قرار مجرمیت در چهارهزار صفحه صادر شده است.

در کیفرخواست پرونده که در جلسات دادگاه قرائت شد، آمده است که قرار بازداشت متهمان ۲۷ دی ماه ۱۳۹۲ در شعبه ۶ دادسرای کارکنان دولت برای بابک زنجانی، حمید فلاح و مهدی شمس انجام شد و پرونده در اوایل سال ۱۳۹۳ ازسوی شورای عالی مبارزه با پولشویی مفتوح شد و وزارت نفت نیز در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۹۳ شکایت کرد.

نجفی، نماینده دادستان در اولین جلسه دادگاه گفت که بابک زنجانی ۱۱ شرکت نفتی ثبت کرده و در کشورهای عراق، ترکیه، تاجیکستان و مالزی هم به فعالیت‌های پولی و بانکی پرداخته است که یکی از مهمترین شرکت‌های نفتی، شرکتی در عراق بوده که بابک زنجانی ۴۹ درصد سهام را از آن خود داشته است.

در کیفرخواست همچنین آمده بود که بابک زنجانی شرکت کُنت را با ۱۰ میلیون یورو و شرکت دیگر را با چهار میلیون یورو سرمایه‌گذاری کرد و برای اینکه بتواند از یک بانک ایرانی هم بهره ببرد، ۶۰ درصد سهام این شرکت را طی قراردادی با مدیرعامل وقت بانک ملت به مبلغ ۹۰ میلیون یورو واگذار کرد و بانک ملت بعد از یکسال دوباره همان سهام را به مبلغ ۱۶۰ میلیون یورو به بانک زنجانی فروخت!

در جلسه دوم دادگاه که باقی متن کیفرخواست قرائت شد، گفته شد که فعالیت بابک زنجانی در سال‌های ۱۳۹۲-۱۳۹۱ «دوره انفجار در نقدینگی سرمایه» بوده است، در کیفرخواست همچنین آمده است که بابک زنجانی از طریق فردی برای خرید نفتی معرفی شده است و از بانک مرکزی مبلغ ۱۵ میلیون یورو وام به منظور توسعه میادین مشترک نفتی بین ایران و قطر گرفته است.

براساس کیفرخواست، اکثر قریب به اتفاق عملکرد متقلبانه زنجانی در معاملات از شرکت اچ. کی (HK) در بستر نخستین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی (اف‌آی‌آی‌بی) و شرکت کنت صورت گرفته است.

در بخش دیگری از کیفرخواست، جزئیات معامله نفتی توضیح داده شده است که بابک زنجانی محموله‌هایی از جمله دو میلیون بشکه نفت خام، ۱۰۶ هزار تن نفت کوره، ۳۰۰ هزار تن نفت کوره، ۹۰۰ هزار تن نفت کوره، ۶۰۰ هزار تن نفت کوره، ۲۵۰ هزار تن معیانات گازی و همچنین ۱۲۰ هزار تن معیانات گازی (در مجموع ۱۱ محموله) از شرکت اچ. کی گرفته است و مبلغ اعتبارات اسنادی گشایش یافته به ارزش دو میلیارد و ۶۱۶ میلیون دلار آمریکا است. در جلسات دادگاه همچنین بارها تاکید شد که بسیار از فعالیت‌ها و اقدامات بابک زنجانی «کاملاً صوری» بوده است.

براساس متن کیفرخواست که در دادگاه قرائت شد، متهم ردیف اول پرونده مکلف بود دو میلیارد و ۷۰۰ یورو به پیمانکاران پرداخت کند، اما ۱۶۰ میلیون یورو پرداخت کرده و مابقی را صرف امور شخصی کرده است.

نماینده دادستان در دادگاه گفت که بابک زنجانی، تحریم را علت عدم پرداخت مابقی بدهی‌اش عنوان کرده اما اظهارات متهم در این راستا کاملاً بی‌اساس است. به گفتهٔ نماینده دادستان، متهم با این استدلال چندین ماه مدیران شرکت اچ. کی، نیکو، وزارت نفت، مدیران بانک مرکزی، نمایندگان مجلس، سازمان بازرسی، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه را در خصوص استرداد و واریز مبلغ به حساب اچ. کی و بانک مرکزی درگیر کرده بود.

در دوازهمین جلسه دادگاه، قاضی صلواتی بابک زنجانی اعلام کرد که بابک زنجانی بابت تسویه صوری بدهی خود، دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به مسئول حقوقی سابق شرکت نفت رشوه پرداخت کرده است. قاضی صلواتی توضیح داد که شرکت نفت در سال ۱۳۹۲، ملک ایران‌زمین (از پروژه‌های متعلق به بابک زنجانی) را به ارزش ۷۰۳ میلیارد تومان از بابک زنجانی خریده و در همان روز به قیمت هشت هزار میلیاردتومان به او فروخته است تا بدهی‌اش به صورت صوری تسویه شود.

سازمان اطلاعات سپاه چگونه اموال بابک زنجانی را شناسایی کرد؟/ اموال بابک زنجانی در کدام کشورها پنهان شده بود؟/ استرداد اموال ملت ایران در دو فاز اطلاعاتی و عملیاتی

سازمان اطلاعات سپاه چگونه اموال بابک زنجانی را شناسایی کرد؟/ اموال بابک زنجانی در کدام کشورها پنهان شده بود؟/ استرداد اموال ملت ایران در دو فاز اطلاعاتی و عملیاتی

فعالیت در سینما و ورزش و بازی با سلبریتی‌ها

بابک زنجانی در عرضه سینما و ورزش حضور فعالی داشت. او با تأسیس شرکت سورینت‌فیلم و باشگاه راه‌آهن سورینت وارد این دو عرصه شد.

در وب‌سایت بابک زنجانی درباره سورینت‌فیلم آمده بود که این شرکت یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ سورینت است و دارای مجهزترین تجهیزات و امکانات تولید فیلم است. سورینت‌فیلم سرمایه‌گذار سه فیلم بوده است که عبارت‌اند از: ۱. فیلم هیچ کجا، هیچ کس به کارگردانی ابراهیم شیبانی ۲. سیزده به کارگردانی هومن سیدی ۳. نقش نگار به کارگردانی علی عطشانی

بابک زنجانی دربارهٔ فعالیت‌هایش در سینما گفته است:

دوربین‌هایی را که به دلیل تحریم نمی‌توانستند وارد ایران شوند خریداری کردیم، در بخش صدابرداری و تدوین هم سیستم‌های جدیدی وارد کردیم

محمود دینی، بازیگر و مدیر شرکت یاسین‌فیلم در گفت‌وگو با روزنامه شرق در سال ۱۳۹۵ دربارهٔ همکاری خود با بابک زنجانی گفت: قرار بود در سال ۱۰ فیلم سینمایی تولید کنیم و قطعاً همه در جریان هستند که در این مدت سه پروژه سینمایی ساخته شد، به ۱۷ فیلم سینمایی برای ساخت کمک شد و تجهیزات فنی بالغ بر پنج هزار میلیارد در اختیار پروژه‌ها گذاشته شد!

رد پای بابک زنجانی در ورزش به‌ویژه فوتبال نیز دیده می‌شود. تصاویر او در کنار مدیران ورزشی در باشگاه پرسپولیس و علی دایی، بازیکن و مربی سرشناس در رسانه‌های ایران منتشر شده است.

پس از بازداشت زنجانی، امیرعباس سلطانی، نماینده مجلس در این باره گفت که تخلف‌هایی از حضور بابک زنجانی در ورزش گزارش شده. البته زنجانی مثل همیشه تنها نبوده و از حمایت برخی بهره‌مند شده که قصد نداریم تا پایان کار، اسامی و جزییات بیشتری بگوییم چرا که احتمال از بین رفتن برخی اسناد دیگر وجود دارد.

سازمان اطلاعات سپاه چگونه اموال بابک زنجانی را شناسایی کرد؟/ اموال بابک زنجانی در کدام کشورها پنهان شده بود؟/ استرداد اموال ملت ایران در دو فاز اطلاعاتی و عملیاتی

شرکت‌های بابک زنجانی و سرنوشت آنها

بابک زنجانی بارها خود را فردی معرفی کرده که علاوه بر حفاظت از منافع و منابع ملی در خارج از مرزها، در کشور نیز به اشتغال‌زایی دست زده است. به گفتهٔ او، «حدود ۱۷ هزار نفر» در شرکت‌های متعلق به او کار می‌کردند و ماهانه «میلیاردها تومان» حقوق پرداخت می‌کرده است. شرکت هلدینگ توسعه سورینت قشم معروفترین شرکت متعلق به بابک زنجانی است که گردش مالی آن «میلیاردی» عنوان شده است.

از زمان بازداشت بابک زنجانی، رقم بدهی او به وزارت نفت و دولت محل اختلاف بوده است که به نظر می‌رسد اختلاف در محاسبه اصل و سود بدهی باشد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت روحانی، آبان‌ماه ۱۳۹۵ اعلام کرد که تاکنون حدود دو هزار میلیارد تومان از بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت عودت داده شده است، او طلب وزارت نفت از بابک زنجانی را «بیش از ۳.۵ میلیارد دلار با سود پول» اعلام کرد بود.

البته در مقابل اما زهره رضایی، مشاور حقوقی زنجانی در امور بین‌الملل، شهریورماه ۱۳۹۶ تاکید کرد که رقم بدهی زنجانی کاملاً شفاف در دادنامه قطعی صادره از دیوان عالی کشور آمده است و طرفین باید به آن تمکین کنند.

با این حال، بیژن زنگنه دو سال بعد، در تیرماه ۱۳۹۸ بار دیگر یادآور شد که «اصل پول نفت دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار» بوده اما «با محاسبه بهره» رقم بدهی بیشتر از اینها می‌شود.

بیژن زنگنه چند ماه بعد، در آذرماه ۱۳۹۸ حرف خود را تغییر داد و به جای سود پول گفت که «اصل بدهی بابک زنجانی بالای دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار است که با لحاظ بدهی‌های فرعی رقم بدهی‌ها بسیار بالاتر می‌رود». او همچنین تاکید کرد که «فقط ۶۰۰ میلیون دلار آن هم در ابتدای بازداشت پرداخت شد» و مبلغ دیگری به دست وزارتخانه نفت نرسیده است.

براساس گزارش‌ها، بخشی از اموال بابک زنجانی به منظور تسویه بدهی به وزارت نفت منتقل شده است. در همین رابطه، سخنگوی قوه قضائیه هشتم تیرماه سال ۱۳۹۹ اعلام کرد که نزدیک به سه هزار میلیارد تومان از اموال بابک زنجانی به وزارت نفت تحویل داده شده است.

حکم اعدام بابک زنجانی آذرماه ۱۳۹۵ تأیید شد، احمد مرتضوی مقدم، رئیس وقت دیوان عالی کشور ۲۵ تیرماه ۱۴۰۰ در یک برنامه تلویزیونی گفت که حکم اعدام بابک زنجانی قطعی است ولی ممکن است همکاری کند و مورد تخفیف قرار گیرد.

یک روز پس از آن، رسول کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی به ایلنا گفت که با توجه به اقداماتی که انجام گرفته چنانچه وجوه مربوطه مسترد شود، قطعاً موکل مشمول عفو و بخشودگی خواهد شد و همه باید در مقابل قانون و آرا قطعی مراجع ذی‌صلاح قضایی، تمکین کنیم.

سازمان اطلاعات سپاه چگونه اموال بابک زنجانی را شناسایی کرد؟/ اموال بابک زنجانی در کدام کشورها پنهان شده بود؟/ استرداد اموال ملت ایران در دو فاز اطلاعاتی و عملیاتی

سازمان اطلاعات سپاه چگونه اموال بابک زنجانی را شناسایی کرد؟/ اموال بابک زنجانی در کدام کشورها پنهان شده بود؟/ استرداد اموال ملت ایران در دو فاز اطلاعاتی و عملیاتی

نقش اطلاعات سپاه در شناسایی اموال زنجانی

با وجود آنکه زنجانی و وکلایش گاه و بی‌گاه به این موضوع اشاره می‌کردند که اموال خود را به صندوق دولت بازپس خواهند داد اما هیچ‌گاه به صورت عملی قدمی در این مسیر برنداشتند، این موضوع باعث شد تا تیمی تخصصی در سازمان اطلاعات سپاه با تلاش‌های خاموش در چند فاز جداگانه و تخصصی به آنالیز عملکرد زنجانی پرداخته و با ردزنی‌های فنی به کشف اموال زنجانی بپردازند.

این اموال در چند کشور مختلف از جمله ترکیه، امارات و تعدادی از کشورهای آسیای میانه و جنوب شرقی آسیا پخش شده بود که سربازان گم‌نام امام زمان (عج) توانستند آن‌ها را شناسایی و با کمک دستگاه قضایی استرداد کنند.

از جمله نکات مهم در این اقدام آن بود که کلیه مسیرهای پنهان‌سازی بابک زنجانی کشف گردیده است، این عملیات برون مرزی با اقدامات هوشمند صورت گرفته و سازمان اطلاعات سپاه از تمامی ظرفیت‌های تکنیکی، دیپلماتیک و شناو خود استفاده کرده است، این اقدام آنچنان با طرافت بالا صورت گرفته که بابک زنجانی پس از شنیدن این خبر در زندان از آن متعجب گردیده است! این شخص با وجود آنکه در بخش‌هایی از این عملیات همکاری‌هایی داشته اما گمان نمی‌کرد که اطلاعات سپاه با رصد نقطه‌ای بتواند بخش‌های غیرگزارش شده را نیز شناسایی و استرداد کند.

در حالی‌که رسانه‌های ضدانقلاب در آستانه انتخابات آتش توپخانه خود را برای ایجاد فضای ناامید کننده به کار برده‌اند، اقدام سازمان اطلاعات سپاه توانست با احقاق حق ملت ایران بخشی از این فضاسازی رسانه‌ای را خنثی سازد.

پروسه کشف و شناسایی از یک سو و باز پس‌گیری آن‌ها و انتقال آن‌ها به داخل ایران به صورت ارزی بی‌شک علاوه بر فلج سازی راهبردهای ترکیبی دشمن توانست ویترین جنگ ادراکی را نیز تغییر داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 75
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 32
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  23 30
  البته خبرگزاری هم بعضی وقتها گزارش اشتباه و یا بدون سند متقن می‌داد بعدش درسته رفسنجانی و روحانی طرفدار ولایت فقيه نبودن ولی دیگه نمیشه که اینا رو مقصر جلوه داد.زنجانی از اوایل دهه ۹۰ با بهانه دور زدن تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، فساد کرد
  • IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   27 6
   از زمانی که از طرف آقای نوربخش مسول فروش ارز در بازار آزاد شد خلافش شروع شد
  • بختیاری IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   14 10
   این یکی از خیامی هایی هست که امیرکبیر خودخوانده مغروق ساخته و زالو وار مثل خودش و سایر نوکران غرب خون ملت را مکیدند.
  • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   19 7
   هرجا فسادی هست نام خاندان مغروق دران میدرخشد
  • شـهــــــرآب IR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   101 9
   __ خدا قوت به برادران سپاه در مورد اموال مکشوفه، آقای زنجانی فکر این روزهارو کرده بود که در زمان حساس ورود این مبالغ به چرخه خسته و داغانِ اقتصاد بدرد خواهد خورد و میتواند باعث امتیاز گیری او از حکومت شود!! ولی در مورد شناسایی بموقع این اموال از سوی ســــــاس تمام برنامه ها و نقشه های او را برهم زد. بابک زنجانی فرد باهوش و ذکاوتی است که میتوان از او بهره برداری در امور اقتصادی با استفاده از روشها و متدد آن کرد. * دراین مقوله باید گفت؛ ساحل افتاده گفت: گرچه بسی زیستم، هیچ نه معلوم شد آه که من کیستم!! موج زِ خود رفته ای تیز خرامید و گفت: ......*
  • IR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   13 9
   دورود. واقعا به دام انداختن مفسدان اقتصادی کار سخت و نیازمند کمک همه مردم است
  • IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   14 9
   بابک زنجانی از سال 72 در دولت هاشمی مشغول فروش ارز رانتی در بازار آزاد شد و از این طریق ثروتمند شد.
  • IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   27 7
   بابک زنجانی دست پرورده دولتهای هاشمی و خاتمی بود.
  • IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   19 6
   بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت فقط 2 میلیارد دلار بود اما خسارت قرارداد کرسنت بیژن زنگنه بیش از 50 میلیارد دلار است.
  • IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   12 5
   بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت فقط 2 میلیارد دلار بود اما خسارت قرارداد کرسنت بیژن زنگنه بیش از 50 میلیارد دلار است.
  • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   13 6
   تصاویر زنجانی با رفسنجانی و خاتمی و روحانی در دهه 70 خود گویای همه چیز است.
  • IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   16 2
   در اثر سوء مدیریت زنگنه در مناقشه گازی با ترکمنستان 2 میلیارد دلار متضرر شدیم که معادل بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت است.
  • IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   12 4
   ریشه مفاسد زنجانی به دولت هاشمی رفسنجانی بر می گردد که البته در دولت خاتمی هم ادامه داشت.
  • IR ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   12 2
   بزرگترین فساد ایران در زمان روحانی بود ارز 4200 به دوستان و هم حزبی هایش می داد و جنس وارد می کردند و با ارز ازاد 30 تومنی می فروختن بابک زنجانی نسبت به دولت روحانی افتابه دزد است
  • IR ۰۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   12 3
   30 سال کشور در دست اصلاح طلبان بوده حساب کنید در این 30 سال چه غارت هایی در معادن و نفت و ... انجام داده اند
  • IR ۰۲:۴۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   15 1
   ای کاش نعمت زاده وزیر دولت اصلاحات هم محاکمه می شد نعمت زاده بیش از 250 شرکت دارد از جمله پتروشیمی و دارو ... این همه شرکت را چطوری صاحب شده ؟
  • CA ۰۴:۰۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   12 1
   نتیجه پرونده "درخواست اقامت دائم پسر قالیباف در کانادا" اعلام شد وزارت مهاجرت کانادا اعلام کرد که بعد از بررسی های صورت گرفته او را مجاز به اقامت دائم در این کشور تشخیص نداده است.
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   10 2
   بابک زنجانی در سال 92 مبلغ 5 میلیارد تومان به ستاد انتخابات بنفش کمک کرده بود او دست پرورده هاشمی رفسنجانی بود.
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۴
   4 0
   دوستی که در مورد خسارت ۵۰ میلیاردی کرسنت نوشتی و افرادی که نام بردی اونموقع فساد بود الان که اقایان ادعای مبارزه با فساد و نداشتن خط قرمز رو دارنو در راس کارن چرا برای محاکمه اینها اقدام نمیکنن؟ فکر نمیکنی کسی که فساد میکنه و سکوت کننده در برابر فساد هر دو فاسدن؟ پس این خانه از پایبست ویران است
  • سوراخــــشــناس IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۴
   115 0
   >>>> قطعاً ملت رأی میدن که از اینگونه فسادهای نفتی نباشه!!! __ سَـــدِ امیرکبیر رو در نظر بگیرید، سوراخی درش ایجاد شده، حالا یکنفر باخبر میشه، انگشتشو میکنه تو سوراخ!! سوراخ هایی که یکی یکی ایجاد میشه رو با چندین دست میشه مهار کرد⁉️ __ ســوراخ سَـــد را میشود مهار کرد، ولی سولاخِ خودروسازی و هزاران درد دیگر را چه⁉️ >> نتیجه گیری: مجلسی های تاریخ مصرف گذشته هم تمایلی به برخورد و پیگیری ندارند!!! هرنفر یک ماشین و یک زمین و حقوق مادام العمر . . . (پیدا کنید پرتقال فروش را)
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  35 14
  خب این خبر رو می ذاشتید بعد انتخابات منتشر می کردید شبهه اش برطرف می شد.
  • IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   9 4
   هر روز میان یه تیکه یه تیکه در مورد پرونده زنجانی صحبت میکنند
 • مهدی IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  28 6
  من صحبتم با قوه قضائیه اینه که چرا به فردی که ده سال اموالش رو مخفی کرد تا بدهی بیت المال رو نده باید تخفیف بدید؟
 • محمد IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  12 12
  عجب بدیه این بابا زنجانی. مطمئنم با کشورهای خارجی همکاری داشته تا اقتصاد ایران رو فلج کنند.
  • IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   10 6
   شایدم مثل شما توهم زده.
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  18 6
  به جرم سرقت اموال ملت اعدامش کنید تا درس عبرت بشود
  • IR ۰۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   12 3
   اگر قرار بر اعدام باشه اصلاح طلبان طی 30 سال کل ایران را غارت کردند در زمان حسن روحانی با ارز 4200 کل ثروت کشور را غارت کردند
 • US ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  9 0
  مسئول این همه دزدی ها از مال مردم در دولت در وهله اول قطعا مسولین مربوطه دولت هستند که حتما باید شناسایی و محاکمه بشوند و به اشد مجازات بدون هیچگونه ارفاق و ترحم محکوم و مجازات بشوند.
 • IR ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  6 1
  اعدام ؟
 • FI ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  3 3
  جنگ شناختی نه جنگ ادراکی. فرایند نه پروسه.
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  7 2
  هر جا سخن از اعتماد است نام خاندان هاش ... وافساد طلبان می درخشد. دم سربازان گمنام امام زمان ع گرم
 • IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  13 5
  امیدوارم لاپوشانی نباشد و واقعیت داشته باشد
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  9 1
  وقتی روش مزخرف بانک مرکزی این باشه که تعیین ارزش پول ملی (تعیین قیمت دلار به تومان) را با عرضه و تقاضا به واسطه چند نفر که دلارپاشی در بازار کنند باید انجام داد هم ارزش پول ملی در تحریم آسیب میبینه هم انقدر رانت و فساد تووش ایجاد میشه. نوربخش در زمان کی رئیس بانک مرکزی بود؟ هم میرحسین موسوی هم هاشمی رفسنجانی هم محمد خاتمی! راه درست این بود که دولت بگه ارزش پول ملی من انقدر است، نه با عرضه و تقاضا که هنوز هم ادامه دارد!!!
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  3 2
  ..."گفت آخر از خدا شرمی بدار"...!
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  16 4
  دولت سازندگي واصلاحات جرمشون کم‌تر از زنجانی نيست
  • IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
   13 11
   همه ی دولت ها بد بودن. این و اون هم نداره
  • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   9 2
   بیشترین مفاسد اقتصادی از جمله مفاسد پدیده شاندیز و بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان و پتروشیمی و فولاد مبارکه و سرقت فرش های نفیس مجموعه سعد آباد و غیره در دولت روحانی صورت گرفت.
  • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   13 2
   دولتهای رفسنجانی و خاتمی عامل اصلی بوجود آمدن امثال بابک زنجانی ها هستن.
  • IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
   7 13
   اتفاقا اصل فسادش در دولت نهم و دهم و به بهانه دور زدن تحريم بوده فساد قبل از اونش اصلا عددي حساب نميشه
 • محمد IR ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  6 3
  اقا زنجانی چه میشود یک میلیون دلار از این همه پول به من می دادی تا اخر عمر دعا گوی شما بودم.
 • محسن .ف IR ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  8 3
  معلوم بود اعدام نمیشه .
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  4 0
  اصل پول
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  10 4
  بابک زنجانی ها نتیجه سیاست
 • IR ۲۲:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  35 10
  خیلی عذر میخام من دیگه به هیچ خبری اعتماد ندارم
 • IR ۲۲:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  17 8
  نتیجه : فساد فراگیر است و در همه دولت ها و جناح ها فساد رخ داده است.
 • DE ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  16 10
  به فرض که این خبر درست باشد ، این اموال به کجا می رود ؟؟ آیا برای رفاه و توسعه و نوسازی ایران هزینه می شود ؟؟؟ خیر، میرود پای میلیاردها ثروت غارت شده و ناکجا آباد ...کشور پراز زنجانی هاست ..
 • hadi IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  28 11
  باشه اطلاعات سپاه خوب
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  7 6
  دمشون گرم که بالاخره یک بدهی بزرگ به بانک مرکزی برگشت
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۲
  9 6
  چه لجنزاری زندگی میکنیم
 • محمد IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  8 3
  فقط اعدام کسیکه دودهه با فساد رشد کرده و یک دهه میلیاردها میلیارد سرمایه مملکت رو با دقل بازی و فریب در خارج کشور مخفی کرده و دستگاهها و نظام و ملت رو به بازی گرفته این ادم اگه مفسد فی العرض نیست پس چیه
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  7 5
  خودش و وکلایش با قوه قضاییه توافق کردند
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  10 0
  بايد ديد كى بوده كه كاملاً از آل كاپن بودن اين زبل مطلع بوده و معرفش بوده به شيخ لعين مال پرست و قدرت پرست ، (( پدر خوانده همه ارازل خائن و شارلاتان كه امروز هم ولكن چاپيدن و خيانت كردن نيستند ))⁉️
 • IR ۰۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  6 5
  خبرهايى مثل اين يا بعضى اعدام ها را تو آب نمک میخوابونه تا در مواقع خاص رسانه ای کنه ، الان بهترین موقع بود
 • IR ۰۳:۰۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  6 0
  بنابراین نتیجه میگیریم حالا که پنهان سازی داشته نباید مورد تخفیف مجازات قرار بگیره
 • ایراد اصلی IR ۰۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  8 1
  وقتی یک کشور درگیر اقتصاد تک محصولی باشد و آن محصول هم نفت خام باشد و بخواهد در شرایط تحریمی , سوپرنفت کش را جا به جا کند دیگر برای اینکه نظام اقتصادی اش فرونپاچد به هر آدمی و هر ژانگولربازی دست می زند اینجا یک باگ سیستمی ایجاد می شه که از دلش , بابک زنجانی ها و فسادهای تاریخی درمی آد
 • GB ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  3 3
  حالا وقت اعدامشه
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  5 3
  تشکر از فداکاری های اطلاعات سپاه
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  8 0
  دوستی های علی دایی و بابک زنجانی و تیم فوتبال بابک زنجانی در دست علی دایی و فعالیتهای مشترک اقتصادی آنها و شطرنج بازی در تراس برجهای لاکچری را فراموش کرده اید.!
 • US ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  2 1
  بمب اتم ها باعم فرق دارد، بمب اتم ایرانی رحمت است و نشان رشد فکری بشریت است و بمب اتم ناتو شیطان است.
 • US ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  2 3
  بمب اتم ها با هم فرق دارد، بمب اتم ایرانی رحمت است و نشان رشد فکری بشریت است و بمب اتم ناتو شیطانی است.
 • ح ر IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  4 1
  متاسفانه علت اصلی اکثر این مفاسد و تبدیل یک آدم بی مقدار به تریلیونر و تبعیضات اجتماعی بی مبادلاتی مسئولان است .
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  3 3
  تازه قراره عفو هم بشه؟ موجودی که تنها هنر و مهارت و هدفش دزدی از بیت المال و تخریب اقتصاد و اعتبار مملکت هست زنده بمونه که مثلا در آینده چکار کنه؟؟
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  7 2
  بابک زنجانی که هیچ صد تا بابک زنجانی هم که دستگیر بشن و اموالشان برگرده ما همینی که هستیم واسه ما چه نفعی داره ،تغاری بشکند ماستی بریزد ....
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  4 4
  خدا قوت به برادران بسیار عزیز سپاه که مایه برکت و آرامش کشورند.
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  9 3
  ضمن تشکر چای دبش چی شد؟
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  16 2
  حداقل هماهنگ شین یه جا تیتر میزنه التیماتوم اژه ای به زنجانی به همکاری اون منجر شد اینجا میگید سپاه شناسایی کرد بابا چند چندین چرا تو قضیه کورش کمپانی و چای دبش و چپاول پول مردم در بورس و رانتخواری فسادهای کلان در مسئولین خانواده هاشون چشم عقابتون ضعیف میشه؟
 • IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۳
  1 0
  این بابا توافق کرده خودش پس داده
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۴
  0 3
  همه ملت می دانند پشت کارهای زنجانی کی بوده و کی حمایت کرده اورا خدارحمت کند
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۴
  18 0
  مبلغ 14000میلیارد تومان پول بانک سرمایه توسط ( محمدعلی ) نکبت و کثیف خورده شد و معلوم نیست که تکلیف این مرتیکه : محمدعلی دزد چی شد ؟ چرا قوه قضاییه یک جمله در رابطه با : محمدعلی غارتگر و الدنگ نمی گوید . مگر پارتی اش کیست ؟؟؟
 • سوراخــــشــناس IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۴
  15 0
  >>>> قطعاً ملت رأی میدن که از اینگونه فسادهای نفتی نباشه!!!
 • کارکنان و سهامداران بانک سرمایه IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  37 0
  چرا قوه قضاییه در مورد غارتگر و دزد کلان مملکت ( محمدعلی ) نکبت و کثیف که 14000میلیارد تومان از : بانک سرمایه دزدید و خورد چیزی نمی گوید؟ مردم می خواهند بدانند پولهای دزدی توسطمحمدعلی ملعون چی شدند ؟ حتی یک کلمه هم در مورد : محمدعلی الدنگ نمی گویند ! مگر پارتی او کیست و پشت آن خبیث چه کسی حمایتش میکنه ؟
 • حمید IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۶
  0 0
  اصولگرایان اصلاح طلب ها تجار پزشکان دندانپزشکان متخصص ها فوق تخصص ها ایران را کثیف کرده اند.
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۹
  1 0
  این آقا چطور بعد از این همه سال اعدام نشده؟
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۰
  2 0
  سپاه تنها امید انقلاب
 • مهدی IR ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۲
  0 0
  همه این حرفها به کنار مگه بابک زنجانی تو روند شناسایی اموال کمکی کرده که الان مدعی ارفاق در محکومیتش هست با بابک زنجانی که برای دستگاه قضایی و‌ اطلاعاتی هزینه ایجاد کرده باید شدیدتر از بقیه برخورد بشه و‌ارفاق معنی نداره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس