بانک دی

بانک دی در تابستان امسال ۳ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان زیان خالص داشته که به نسبت عملکرد تابستان سال قبل خود ۳۶۶ درصد رشد زیان‌دهی به ثبت رسانده است.

به گزارش سرویس اقتصادی مشرق، چالش‌های بانک‌های ناتراز از جمله مشکلاتی است که سیاست گذاران مربوطه در کشورمان در ماه‌های اخیر سعی در رفع فوری آن دارند به گونه‌ای که به گفته رئیس کل بانک مرکزی، بانک‌های ناتراز فقط چند ماهی از سال آینده را فرصت دارند تا این معضل اصلی را که تأثیر نامطلوبی در شاخص‌های کلان اقتصادی دارد، برطرف کنند.

فرزین تاکید کرده که اگر بانکی همواره ناترازی داشته باشد و در عین حال بخواهد به فعالیت خود ادامه دهد، بناچار باید به سمت تعیین تکلیف و انحلال آن بانک پیش برویم.

طی ماه های اخیر تا به امروز، سه موسسه اعتباری رسما از شبکه بانکی حذف و منحل شده اند. اگرچه اکنون نگاه ها به اقدام بانک مرکزی در خصوص بانک‌های ناتراز معطوف است اما هنوز نامی از آن یا آنها اعلام نشده و این موضوع ما را بر آن داشت تا نگاهی به صورتهای مالی برخی از بانک های ناتراز انداخته تا تا ببینیم در این بانک‌ها چه خبر است.

زیان خالص بانک از مرز ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان گذشته است
زیان خالص بانک از مرز ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان گذشته است

در اولین قسمت، به سراغ بانکی میریم که با شعار "ارزش آفرینی" پا به میدان گذاشت اما در این سال ها، به نظر می‌رسد حاصل این فعالیت چیزی جز "زیان‌آفرینی" نبوده است؛ چرا که به طور خلاصه، زیان انباشه بانک دی با ثبت ۳ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان زیان خالص در تابستان امسال پس از زیان خالص هزار و ۸۷۲ میلیارد تومانی بهار به مجموع زیان انباشته ۲۳ هزار و ۲۸۱ میلیارد تومانی رسیده است.

در سال جاری تراز عملیاتی بانک دی با ریزش قابل توجهی مواجه بوده است. در شش ماهه ابتدایی سال گذشته نیز تراز عملیاتی بانک دی منفی ۲ هزار و ۸۳ میلیارد تومان بود که با کاهش ۳۳ درصدی به منفی ۲ هزار و ۷۷۸ میلیارد تومان رسید.

رکورد شکنی بانک دی در زیان سازی

بانک دی در صورت‌های سود و زیانی چند سال اخیر خود به صورت متداوم زیان فصلی داشته است. این بانک تا قبل از تابستان امسال، یکی از بالاترین زیان‌های فصلی خود را در تابستان سال ۱۴۰۰ با ۲ هزار و ۱۴ میلیارد تومان زیان خالص به ثبت رسانده است. حال با گذشت دو سال، بار دیگر زیان فصلی این بانک در تابستان اوج گرفته است.

نگاهی به دلایل کارت قرمز بورس به بانک دی/ سپرده گذاری ۱۰۰ میلیاردی"دی" در بانک سرمایه گم شد ؟! +سند

بانک دی در تابستان امسال ۳ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان زیان خالص داشته که به نسبت عملکرد تابستان سال قبل خود ۳۶۶ درصد رشد زیان‌دهی به ثبت رسانده است.

این مجموعه در شش ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ زیان خالص ۳ هزار و ۷ میلیارد تومانی داشت که در شش ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ با کاهش همراه بود و به ۲ هزار و ۳۴ میلیارد تومان رسید. در سال جاری اما زیان خالص شش ماهه ابتدایی بانک دی افزایش یافت و به ۵ هزار و ۳۴۱ میلیارد تومان رسید.

سپرده گذاری میلیاردی بانک دی در بانک سرمایه گم شد!

با بررسی اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای تلفیقی دوره ۶ ماهه منتهی به ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ (حسابرسی شده) منتشره در ۱۵ آذر امسال، نکات قابل تاملی به چشم می خورد که برای ناظران بازار سرمایه نیز قابل توجه خواهد بود.

بر این اساس، حسابرس بانک در یاداشت توضیحی خود نوشته است: طبق توافقهای قبلی با بانک سرمایه مقرر بوده که نسبت به سپرده ۱۰۴ میلیارد تومانی بانک دی، ۱۸ درصد سود محاسبه شود اما از اواسط سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۴۰۰ بانک سرمایه در صورتحساب های سپرده های مذکور سودی اعمال ننموده است.

طبق صورتحساب های اخذ شده از بانک سرمایه مشخص گردید کل مبلغ مانده حساب سپرده های مذکور در سال ۱۳۹۹ از حساب برداشت شده و جزو اقلام باز مغایرت حساب در صورت مغایرت بانکی تهیه شده، لحاظ شده است. ضمنا پیگیری حقوقی در مراجع قضایی جهت وصول مطالبات در حال انجام است...

چنین ابهامی، این سوال مهم را برای بانکی با زیان هزاران میلیاردی به وجود می آورد که چگونه حاضر شده اند مبلغ کلانی را در یک بانک با زیان بسیار بالا سپرده گذاری کنند و حتی سود پایین در محدوده ۱۸ درصد را هم دریافت نکنند.

ضمن آنکه با گذشت ۴ سال، هنوز نتوانسته اند در این شرایط نامناسب مالی که منجر به اخراج از بازار فرابورس شده اصل پول خود را از بانک سرمایه پس بگیرند ؟ به گونه ای که شرکت فرابورس، علت حذف نماد این بانک از بازار را عدم توانایی این بانک برای خروج از شمول ماده۱۴۱ قانون تجارت، طی موعد مقرر توسط این شرکت بوده است.

نگاهی به دلایل کارت قرمز بورس به بانک دی/ سپرده گذاری ۱۰۰ میلیاردی"دی" در بانک سرمایه گم شد ؟! +سند
تاکید حسابرس بر نامشخص بودن سپرده ۱۰۰ میلیاردی بانکی دی در بانک سرمایه

یکی از دلایل این نابسامانی مالی و رسیدن زیان انباشته ۲۳ هزار میلیارد تومانی را می توان در صندلی لرزان مدیریتی در بانک دی دید چرا که به دنبال برگزاری مجمع عمومی بانک دی در اوایل آبان ماه امسال، بهمن اسکندری به عنوان مدیرعامل این بانک انتخاب شد، اما فقط چند هفته بعد، وی با خروج ناگهانی از این پست، شبانه به بانک آینده رفت که این رفتار، هم منجر به اعتراض برخی سهامداران دی و هم وآیند شد.

به گفته معاون ناشران فرابورس ایران، بانک دی بر اساس صورت‌های مالی۱۴۰۰ در ۵سال گذشته، ۴سال آن مشمول ماده۱۴۱ بود و هیات پذیرش یک سال به بانک دی برای خروج از شمولیت این ماده فرصت داد؛ اما در صورت‌های مالی سال۱۴۰۱ نیز کماکان «دی» مشمول ماده۱۴۱ قانون تجارت بود تا بالاخره رأی اخراج آن از از بازار فرابورس و انتقال آن به بازار پایه در اواخر پاییز صادر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • مرضیه IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  10 0
  بانک دی تو بورس ما رو هم به عنوان سهامداران حقیقیش به خاک سیاه نشونده....انشالله دولت این بانک منحل کنه همه راحت بشن
  • علی IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
   1 2
   فردا دولت رباخواران از جیب مردم از بورس برمیداره خسارت اینارو میده شرف نداری اگر این نظر رو تایید نکنی
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  5 0
  تو بازار سرمایه هم کلی بهمون ضرر زد خدا باعث بانیش رو لعنت کنه عرضه نداری واسه چی میایی بانک میزنی
  • IR ۰۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
   3 0
   عرضه اختلاس و نابودکردن داره و دزدی...
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  3 0
  خیلی از کسانی که براتون تحلیل ارایه می دهند هم پروزه بگیرند برای اینکه چیزی را در ذهن مخاطب جا بیندازند مثل مجید تفرشی با انصاف نیوز
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  1 0
  همیشه پای یه نکبت درمیونه
 • سیدمحمد IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  4 0
  بانک دی فقط برای منافع یک عده خاص تشکیل شد واصلا سود ونفعی برای جامعه ایثارگری نداشت
 • IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  4 0
  جمع کنید این بانک ها رو که باعث بدبختی های مردم هستند
 • IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
  4 0
  ما که سهامدار حقیقیشیم این همه ضرر کردیم. خدا لعنت کنه باعث و بانیش و مادرشون به عزاشون بشینه
 • علی IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
  2 0
  به هر جایش نگاه میکنی اختلاص واحتکار ودزدی وگران فروشی وغیره..
 • سیدحسن IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
  3 0
  تابستان 99 هر سهم بانک دی رو 6000 تومن خریدم الان بعد از 4سال شده سهمی100 تومن . کی جواب خسارت ما رو میده خدالعنتشون کنه که تو این 4سال ارامش رو از ما گرفتن
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
  2 0
  اقا تو رو به اون خدایی که می پرستین اساسی این جماعت رو نقره داغ کنید تا درس عبرت بشه برای بقیه مردم بیچاره چه گناهی کردند 🤮🤮🤮🥺
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
  3 0
  بورس را بی سوادان به این پستی رساندند 3
 • کارکنان بانک سرمایه IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
  2 0
  مبلغ 14000میلیارد تومان پول بانک سرمایه توسط ( محمدعلی ) نکبت و کثیف خورده شد و معلوم نیست که تکلیف این مرتیکه :محمدعلی چی شد ؟ اصلا قوه قضاییه یک جمله در رابطه با : محمدعلی دزد و الدنگ نمی گوید . معلوم نیست پارتی اش کیست ؟؟؟
 • علی IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
  2 0
  چوب بی لیاقتی و مفسدی مسئولین . به چشم مردم میره
 • سونامی خصوصی سازی IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۱
  8 0
  هنوز ویرانیهای ناشی از خصوصی سازی را مردم و رسانه ها متوجه نشده اند !! <<<<< فساد بانکهای خصوصی تنها گوشه ای از فساد و تباهی ناشی از خصوصی سازی است !!!
 • علی جعفر FR ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
  0 0
  خیرنبینید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس