اژه ای

رئیس قوه قضائیه دستوراتی پیرامون اجرای قانون حمایت از گزارشگران فساد مطرح کرد.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، امروز دوشنبه (۲۵ دی) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضاییه، ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت امام هادی (ع) و گرامیداشت حلول ماه پرخیر و برکت رجب، اظهار کرد: در ماه پرفضیلت رجب، فضای عمومی و دل‌های مردم، بیشتر متوجه مواسات، گذشت و اصلاح ذات‌البین است؛ لذا بخش‌های مختلف در دستگاه قضایی از جمله بخش‌های فرهنگی و شورای حل اختلاف، در ایام ماه رجب‌المرجب بیش از پیش، در مساجد و میان مردم و مراکز و مراجع قضایی نظیر زندان‌ها، دادسراها و دادگاه‌ها حاضر شوند تا در حد توان و مقدورات قانونی از کار مردم گره‌گشایی کنند و مقدمات بازگشت محکومان متنبه شده و متحول شده به زندگی اجتماعی را فراهم آورند.

ابلاغ قانون حمایت از گزارشگران فساد؛ چه کسانی گزارشگر فساد محسوب می شوند؟

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ابلاغ قانون «حمایت از گزارشگران فساد» در روز شنبه هفته جاری، ضمن تبیین و تشریح مفاد این قانون تصریح کرد: در قانون «حمایت از گزارشگران فساد» که دارای ۱۷ ماده و بیش از ۲۰ تبصره است، وظایف و مسئولیت‌هایی برای دستگاه‌های مختلف از جمله بخش‌هایی ازقوه قضاییه تعیین شده است؛ لذا ضرورت دارد در سریع‌ترین زمان ممکن به این تکالیف جامه عمل بپوشانیم؛ از جمله در ماده ۳ قانون مزبور، سازمان بازرسی کل کشور موظف است ظرف مدت شش‌ماه پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون با همکاری سایر نهادهای پذیرنده و قوه قضاییه نسبت به طراحی و راه‌اندازی سامانه گزارشگران فساد اقدام نماید که در این مورد در گذشته نیز اقداماتی صورت گرفته است. باید در سامانه مذکور محرمانگی هویت گزارشگر و اطلاعات مندرج در سامانه رعایت شود و گزارش از طریق سامانه و با انتخاب سامانه برای یک نهاد پذیرنده ارسال گردد.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: همچنین در یکی از مواد قانون فوق‌الذکر به نحوه و چگونگی حمایت از گزارشگر فساد و اشخاص وابسته اشاره شده است؛ در این بخش نیز در قالب تبصره‌ای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه و کانون‌های وکلای دادگستری مکلفند خدمات حقوقی رایگان را حسب مورد از طریق معرفی و تعیین وکیل یا مشاور به گزارشگر ارائه دهند.

رئیس عدلیه بیان داشت: در تبصره ۶ ماده ۱۰ قانون «حمایت از گزارشگران فساد» قید شده که مؤلفه‌های مؤثر در تعیین پاداش گزارشگران فساد در دستورالعملی که ظرف مدت سه ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون به تصویب رئیس قوه قضاییه می‌رسد، مشخص می‌شود؛ لذا از آن جهت که مرجع تدوین این دستورالعمل در قانون مشخص نشده، معاون حقوقی قوه قضاییه را مکلف می‌کنم تا با همکاری سایر بخش‌های ذیربط از جمله «وزارت دادگستری» و «سازمان بازرسی» و بخش‌های مربوطه از دولت و مجلس، نحوه تدوین دستورالعمل مزبور را در دستور کار قرار دهند.


قاضی‌القضات با بیان اینکه سقف پرداخت مبلغ پاداش‌ها به گزارشگران فساد اعم از گزارشگران حقیقی و حقوقی، براساس ارزش پرونده و همچنین میزان تأثیر گزارش در کشف فساد، در قانون جدید مشخص شده است، گفت: مطابق با ماده ۱۲ قانون «حمایت از گزارشگران فساد» دولت موظف است ردیف مستقلی به منظور اجرای این قانون ایجاد تا از محل درآمدهای حاصل از اجرای این قانون، در قالب قوانین بودجه سنواتی، جهت پرداخت پاداش و سایر هزینه‌های اجرای این قانون در اختیار وزارت دادگستری قرار گیرد؛ بر همین مبنا، معاونت‌های «حقوقی» و «مالی» و «امور مجلس» قوه قضاییه، مقوله‌ی ناظر بر تعیین ردیف مستقل برای اجرای قانون مزبور را مورد اهتمام و پیگیری قررا دهند.

وی تصریح کرد: بدیهی است که مسئول مربوطه و یا اشخاصی که براساس قوانین و مقررات موظف به گزارش یا تعقیب رفتارهای مفسدانه‌ی مندرج در ماده ۲ قانون «حمایت از گزارشگران فساد» هستند، نمی‌توانند از پاداش بهره‌مند شوند. همچنین چنانچه احراز شود گزارشگر فساد، با تبانی، مدارک و اطلاعات موضوع گزارش را از مسئول مربوطه دریافت کرده است، پاداش به وی تعلق نخواهد گرفت و از وی حمایتی صورت نخواهد گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای اظهار داشت: برخی از مفاد و مواد قانون «حمایت از گزارشگران فساد» بویژه ارجاعات آن به قوانینی که پیش‌تر تدوین شده‌اند و در مورد آن‌ها اصلاحاتی صورت گرفته و همچنین موارد ناظر بر ردیف مستقل پرداخت پاداش‌ها، نیاز به بررسی، تبیین و فهم دقیق‌تر دارند؛ لذا تمامی بخش‌های ذیربط در دستگاه قضا و کلیه قضات در سراسر کشور به مطالعه دقیق این قانون همت گمارند و ابهامات خود را منعکس کنند تا برداشت‌های متفاوتی از این قانون صورت نگیرد.

قاضی برای ارائه لایحه وکیل یا اصحاب پرونده چقدر باید مهلت بدهد؟

رئیس قوه قضاییه در جریان نشست امروز، در ادامه تبیین و تحلیل عوامل مؤثر در اطاله دادرسی‌ها، ضمن اشاره به مقوله‌ی «کارشناسی پرونده‌های قضایی» و روش‌هایی که باید با اتخاذ آن‌ها از اطاله رسیدگی‌ها به سبب تأخیر در انجام کارشناسی‌ها جلوگیری کرد، گفت: علاوه بر مقوله‌ی کارشناسی پرونده‌های قضایی که پیش‌تر به صورت مفصل و مبسوط در باب آن‌ها سخن گفته‌ایم، یکی دیگر از عوامل اطاله رسیدگی‌ها، لوایحی است که وکلا و ذی‌نفعان پرونده با کسب مجوز از دادگاه، قصد ارائه آن‌ها را دارند، اما بعضاً تقدیم آن‌ها به دادگاه تا مدت‌ها به طول می‌انجامد و همین امر سبب طولانی شدن روند رسیدگی و صدور حکم می‌گردد؛ در این قبیل موارد، قضات باید وکیل یا ذی‌نفعی که قصد ارائه لایحه را دارد، مکلف گردانند در ظرف زمانی معین و مشخصی به انجام این کار مبادرت ورزد؛ بدون‌تردید تاخیر در ارائه اینگونه لوایح، هم شائبه‌هایی را ایجاد می‌کند و هم اطاله دادرسی را به دنبال دارد.


رئیس دستگاه قضا به مقوله‌ی تاخیر در ارائه استعلامات و نقش این امر در اطاله دادرسی‌ها هم گریزی زد و گفت: بعضاً مشاهده می‌شود که یک مرجع قضایی استعلامی را از داخل یا خارج از قوه قضاییه کرده است و پس از گذشت سه ماه همچنان نتیجه استعلام واصل نشده است؛ در اینگونه موارد مرجعِ استعلام‌کننده باید پیگیری‌های مقتضی را ترتیب دهد و صرفاً منتظر وصول پاسخ استعلام نماند.

رئیس عدلیه تصریح کرد: در مواردی که دو مرجع قضایی از خود برای رسیدگی به یک پرونده سلب صلاحیت کرده‌اند و موضوع برای حل اختلاف به مرجع بالاتر ارجاع شده است باید پیگیری‌های مستمر از ناحیه آن دو مرجع صورت گیرد که تکلیفِ تعیین صلاحیتِ پرونده مزبور به کجا رسید؛ گاهی اوقات این سلب صلاحیت‌ها هم موجب ازدیاد آمار و ایجاد مشکلات اداری می‌شوند و هم به اطاله دادرسی‌ها می‌انجامد.

قاضی‌القضات یکی دیگر از مواردِ دخیل در اطاله دادرسی‌ها را مربوط به ارجاع پرونده به قاضی اظهارنظر دانست و گفت: وقتی دادیار یا بازپرس، قراری را در پرونده‌ای صادر کرده‌اند و پرونده به قاضی اظهارنظر ارجاع شده است، باید پیگیری‌های مستمر از ناحیه آن دادیار و بازپرس و حتی دادستان مربوطه به عمل آید تا شاهد نباشیم که یک پرونده به دلایل مختلف، ۱۰ الی ۱۲ روز نزدِ یک قاضی اظهارنظر مانده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست امروز با اشاره به گزارشی که از ناحیه دادستان تهران به نزد وی ارائه شده است و حاوی آمارهای امیدوارکننده‌ای در زمینه‌های مختلف می‌باشد، گفت: این گزارشِ دادستان تهران را به معاونت راهبردی ارجاع داده‌ام تا به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد و چنانچه آمارهای قید شده در این گزارش به صورت دقیق و کامل، مقرونِ به صحت و درستی باشند، هم باید از مجموعه دادستانی تهران تقدیر ویژه به عمل آورد و هم فرآیندهای کاری آن‌ها را به عنوان الگو و نمونه در سطح دادسراهای کشور تبلیغ کرد.

رئیس قوه قضاییه: کاری که دادستانی تهران در رسیدگی به پرونده‌ها انجام داده قابلیت الگوبرداری دارد

رئیس قوه قضاییه به تبیین و تشریح برخی از معیارها و فرآیندهای قید شده در گزارش دادستانی تهران پرداخت و گفت: مطابق با محتویات گزارش دادستان تهران، در دادستانی تهران فهرستی تعبیه شده که در آن به صورت دقیق و کامل و با جزئیات، تعداد پرونده‌هایِ رسیدگی‌شده توسط یک قاضی بصورت ماهانه درج می‌شود؛ طبیعتاً این امر بسیار اثرگذار است، چرا که قاضی، پیوسته این احساس را دارد که مورد نظارت قرار می‌گیرد و در صورت افزایش بهره‌وری از او تقدیر می‌شود؛ من در زمان تصدی معاون اولی قوه قضاییه، آمارهای رسیدگی به پرونده‌های مربوط به اصل ۴۹ را در یک بازه زمانی منظم از مراجع قضایی مربوطه پیگیری می‌کردم و ولو به صورت تلفنی از مراکزی که در این زمینه افزایش بهره‌وری داشتند قددرانی می‌کردم.

رئیس دستگاه قضا گفت: از دیگر موارد مطلوب که در گزارش دادستان تهران قید شده، تشکیل جلسات مشورتی با حضور دادستان و معاونین وی و قضاتِ خبره برای نحوه رسیدگی به پرونده‌های مهم و کثیرالشاکی است. همچنین در گزارش مزبور قید شده که شعب تحقیق و اجرای احکام در دادستانی تهران به ترتیب با کاهش موجودی ۴۵ درصدی و ۲۶ درصدی مواجه بوده‌اند و زمان ارجاع پرونده‌ها در این دادستانی که پیش‌تر یکی از موارد مورد گلایه مردم بود، از ۶۰ ساعت به ۸ ساعت تقلیل یافته است.

رئیس عدلیه افزود: مطابق گزارش دادستان تهران، صدور گواهی عدم سوء‌پیشینه نیز بصورت میانگین به ۹ ساعت رسیده است، حال آنکه پیش‌تر این امر روزها و حتی ماه‌ها به طول می‌انجامید؛ البته در حصول این موفقیت، نقش مرکز آمار قوه قضاییه نیز برجسته و چشمگیر است.

وی تصریح کرد:علاوه بر اینها، طبق گزارش دادستان تهران، لوایحی را که افراد از طریق سامانه برای شعب دادیاری یا بازپرسی یا اجرای احکام ارسال می‌کنند از مدت زمان ۲۱۹ ساعت به ۱۲ ساعت کاهش یافته است. کاهش پرونده‌های مسن، اقدامات صورت گرفته در ساماندهی انبارهای گمرکات و اموال توقیفی، هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ ارزش ریالی و تدابیر اتخاذی در راستای احیای حقوق عامه و مکلف کردن دستگاه‌های دیگر به رعایت حقوق عامه در حوزه‌های مربوطه نیز از دیگر نکات ارزنده مندرج در گزارش دادستان تهران بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پایان با اشاره به ۲۶ دی سالروز فرار طاغوت از ایران اسلامی، گفت: فرار طاغوت از کشور اسلامی ما و آواره شدن او که بجای تکیه بر مردم به پشتیبانی اجانب چشم داشت، یک عبرت تاریخی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۵
  6 54
  چطوری به سرعت حجاب بان راه انداختید و مبارز با فساد بان راه ننداختید همین کارها میشه که مردم فکر میکردن مسائل دیگه اهمیتی برای کشور نداره
 • DE ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۵
  20 0
  یک دزدی برای فریب و انحراف تعقیب کنندگانش ، می دوید و فریاد می زد : آی دزد .. آی دزد ..
 • TR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۵
  24 0
  گزارشگر فساد باید یواشکی بگه که اطلاعاتی مهم داره بعدش دو حالت داره : یا یه چیزی میگیره و خفه میشه و مدارک رو نابود میکنه یا اینکه در اثر یه حادثه رانندگی در جاده کشته میشه حالت دیگه ای هم نداره !!!
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۵
  8 0
  آقای اژه ای فساد دولت قبل که نیاز به گزارش دادن نیست
 • ناصر IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۵
  1 0
  من به حراست شرکتها زیاد اعتماد ندارم
 • IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۵
  9 0
  اژه ای : چرا حسن روحانی را محاکمه نمی کنید ؟؟؟ مگر مردم بیش از 1میلیون شکایت از او نکرده اند ؟ از چی می ترسی ؟
 • فهیم IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۵
  3 0
  در حرفهایتان به شعور مردم احترام بگذارید مردم می فهمند
 • EE ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۶
  0 1
  فقط جمهوری اسلامی نه کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر اسلامش نباشه میخوام که نابود شه
 • IR ۰۱:۲۸ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۶
  1 0
  شما میخواهید جایزه بدهید به گزارشگران فساد !!؟ شما لطف کنید به همکاران تان بفرمایید حق الوکاله و هزینه دادرسی و تأخیر تأدیه رو یادشون نره در حکم صادره لحاظ کنند و بنویسند جایزه پیش کش / پرونده داشتیم علیه شهرداری فلان شهرستان استان اصفهان ، قاضی حق الوکاله رو مثلا بطور اتفاقی !! یادش رفته لحاظ کنه اونوقت ما (خواهان) مجبور شدیم پول خرج کنیم لایحه درخواست اصلاح بدیم / بعد اصلاح که کردند مسئول دفتر شعبه رسیدگی کننده بطور اتفاقی !! یادش رفته به وکیل مان ابلاغیه بده که نسبت به پرداخت و ابطال تمبر مالیاتی در مورد مابقی حق الوکاله اش اقدام کنه / اونوقت وکیل ما با ۱۰ سال سابقه وکالت!! هم بطور اتفاقی !! نمیدونسته که باید نسبت به ابطال تمبر مالیاتی حق الوکاله اش اقدام کنه و ما هم باید اینطوری فکر کنیم که وکیل محترم اصلا هم قصد فرار مالیاتی نداشته !!! / بعد قاضی تجدید نظر هم بعد از ۶ ماه اطاله دادرسی پرونده ما بطور اتفاقی !! یادش بوده که وکیل ما تمبر مالیاتی کافی نپرداخته و تهش این شده که حق الوکاله که جزو هزینه های دادرسی بوده رو حتی کمتر از تعرفه قانونی( ۸ درصد ارزش پرونده )در حکم آورده / تهش این شده که ما باید حق الوکاله رو به وکیل بپردازیم اما شهرداری (محکوم علیه ) با این حکم قاضی کمتر هزینه دادرسی رو پرداخت می‌کنه /تهش هم به ما میگن برو از وکیلت شکایت کن و بروی مبارک خودشون نمیارن که وظیفه نظارتی بر مسئول دفتر شعبه و عملکرد وکلا داشتند و نکردند/ الان ما باید بریم دوباره خرج کنیم و یه وکیل بگیریم و از وکیل خودمون و مسئول دفتر شعبه رسیدگی کننده شکایت کنیم ؛)/ ۲- جالبه که همون قاضی بظاهر فراموشکار اتفاقی!! اینبار یادش بوده شهرداری میتونه محکومیتش رو بدون نرخ تأدیه پرداخت کنه و درخواست ما برای نرخ تأدیه رو در حکم خودش رد کرده و حاضر هم نبوده ذکر کنه که اگر شهرداری محکومیتش رو در موعد مقرر نپرداخت فلان مبلغ رو باید برای نرخ تأدیه بپردازد/ حالا دلیل اینکه اون قاضی قوانینی که به نفع شهرداری بوده رو یادش بوده اما قوانینی که به نفع ما مردم هست رو یادش نبوده لحاظ کنه !! رو باید در موقعیت های تعارض منافع برخی ها با شهرداری باید جستجو کرد/ اینه که از آقای اژه ای درخواست داریم که بجای تعیین جایزه برای گزارشگران فساد لطف کنندمراقب موقعیت تعارض منافع در زیر مجموعه شون باشند
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۶
  2 1
  چرا سراغ خلق پول بانکها و منزل های خالی تهران نرفتید هنوز؟
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۲۷
  1 0
  چرا حسن روحانی نکبت را محاکمه نمی کنی ؟ چرا ازش می ترسی ؟ فقط بیش از یک میلیون امضا مردمی برای محاکمه آن ملعون جمع شده است .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس