رئیس‌جمهور: درمقابل تهاجم‌فرهنگی نباید منفعل بود

رئیس‌جمهور در همایش «چیستی و چگونگی قرارگاهی شدن شورای‌عالی انقلاب فرهنگی» گفت: مسأله فرهنگ در جهت دهی اقدامات بسیار مهم است، فرهنگ مهمترین ابزار برای پیشرفت و موفقیت جامعه محسوب می‌شود.

به گزارش مشرق، همایش چیستی و چگونگی قرارگاهی شدن شورای عالی انقلاب فرهنگی صبح امروز با حضور رئیس جمهور برگزار شد. آیت الله رئیسی در مقدمه صحبت های خود گفت: برای همه کسانی که در شورای عالی فرهنگی تلاش کردند و در تاریخ شورای عالی انقلاب فرهنگی چهره های نام آوری هستند از خداوند متعال آرزوی موفقیت داریم و برای کسانی که دیگر در میان ما نیستند علو درجات را خواستاریم.

رئیس جمهور مطرح کرد: این جلسه برای توجه به شورای عالی فرهنگی است که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است. هرسال اعضای شورای عالی انقلاب با رهبر دیداری دارند و در هر دیدار ایشان نکات مهمی و محورهای قابل توجهی بیان می کنند که این چراغ راهی برای شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وی با تاکید بر اینکه اهمیت فرهنگ بر کسی پوشیده نیست، عنوان کرد: جهت دهنده اقدامات و فعالیت های اساسی و زیر بنایی در جامعه بشری، فرهنگ است که می تواند شتاب دهنده و کند دهنده باشد. جهت دهی اساسی به تمامی اقدامات و فعالیت ها را فرهنگ رقم میزند .

رئیس جمهور بیان کرد: فرهنگ مهم ترین ابزار برای پیشرفت و موفقیت یک جامعه محسوب می شود. اگر از ابزار فرهنگی درست استفاده شود نیاز به ابزار الزام آور نیست.

آیت الله رئیسی سیاست‌گذاری و هدایت دستگاه‌های متولی علم و فرهنگ در جهت اهداف و محتوای انقلاب اسلامی را از جمله مسئولیت‌های شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک مرکز قرارگاهی برشمرد و خاطرنشان کرد: بسیار مهم است که آموزش و پرورش، رسانه‌ها و به ویژه رسانه ملی و دستگاه‌های فرهنگی، علمی و تبلیغی ما ذیل یک مرکز قرارگاهی در جهت تقویت و ارتقای فرهنگ در راستای اهداف و محتوای انقلاب اسلامی فعالیت کنند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به مسئولیت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نسبت به ارتقای توأمان علم و فرهنگ در کشور، شناسایی نیازهای فرهنگی جامعه و برنامه‌ریزی جهت رفع آنها را از دیگر ملزومات مصون‌سازی جامعه از شبیخون فرهنگی دانست و گفت: در این راستا رصد دائمی عملکرد دستگاه‌ها و ارزیابی میزان اثرگذاری اقدامات انجام شده در موفقیت اهداف تعیین شده بسیار حائز اهمیت است.

۳ اصل مهم رئیس جمهور برای قرارگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی

رئیس جمهور در همایش چیستی و چگونگی قرارگاهی شدن شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: سیاست‌گذاری و تدوین ضوابط و نظارت سه اصل و محور اساسی برای قرارگاه مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی است تا فاصله وضع موجود با وضع مطلوب را کمتر کند.

وی با بیان اینکه هجوم به همه داشته‌های فرهنگی ما بسیار گسترده است، راهکار مصون‌سازی، فرهنگی است و کار بسیار گسترده قرارگاهی نیاز است، اظهار داشت: سیاستگذاری بسیار مهم است. در درجه دوم هدایت دستگاه‌هایی که متکفل علم و فرهنگ هستند در جهت اهداف و محتوای انقلاب اسلامی دارای اهمیت است.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه مدارس و دانشگاه‌های ما آینده ساز ایران اسلامی هستند، آینده ایران را مدارس و دانشگاه‌ها رقم می‌زنند، اظهار داشت: باید روشن باشد که آموزش و پروش، آموزش عالی و رسانه‌های ما به ویژه رسانه ملی چگونه کار و حرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: وظیفه مهمی که رهبر انقلاب برای شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کردند این است که فرهنگ و دانش را در کنار یکدیگر ذکر کرده‌اند و شورای انقلاب فرهنگی نسبت به هر دوی اینها مسئولیت دارند.نکته مهم دیگر، شناخت نیازهای فرهنگی جامعه و هدایت دستگاه‌ها برای این رفع نیازهای فرهنگی است.عملکرد دستگاه‌ها دائما رصد شود که آیا به اهداف مورد نظر رسیده‌اند یا خیر. اگر نه مشخص شود که چرا؟

رئیس جمهور اظهار داشت: پیگیری مستمر برای عملیاتی شدن ضوابط دارای اهمیت است‌ در حوزه پیگیری نیاز به کار داریم.اسناد وبرنامه و قانون های خوبی نوشته شده است اما پیگیری اجرا دارای اهمیت است. در مقابل تهاجم‌فرهنگی نباید منفعل بود باید کنش‌گری فعال داشت، باید دانشگاه و مدارس و شورای عالی انقلابی با برنامه و هدف یک کار جهادی شکل دهند.

نیازمند یک نظم و محتوای انقلابی در مسائل فرهنگی هستیم

رئیس جمهور در همایش چیستی و چگونگی قرارگاهی شدن شورای عالی انقلاب فرهنگی: نیازمند یک نظم و محتوای انقلابی در مسائل فرهنگی هستیم که این قرارگاه می تواند به خوبی این‌نقش را ایفا و نظم بخشی و محتوای متناسب با انقلاب را ایجاد کند.در این تهاجم و شبیخون فرهنگی‌جز مصون سازی با مبانی انقلاب اسلامی و فرهنگی چه راهی پیش رو داریم.

وی با بیان اینکه نمی‌توان گفت که ابزار ارتباطی نباشند، امروز جامعه، جامعه ارتباطات و اطلاعات است. تنها راه مصون سازی با مبانی فرهنگی است، اظهار داشت: برای تهی کردن‌ملت ها از فرهنگ‌و داشته ها می خواهند آنچه خود می پسندند بر ملت ها تحمیل کنند.

رئیس جمهور در همایش چیستی و چگونگی قرارگاهی شدن شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دولت باید از نهضت فرهنگی مردم پایه در کشور پشتیبانی کنیم. همه همکاران من در دولت باید خود را برای اجرای منویات مقام معظم رهبری موظف بدانند. باید در سطوح مختلف از نهضت فرهنگی مردم پایه و این قرارگاه پشتیبانی شود.

وی با اشاره به اینکه تلاش شورای انقلاب فرهنگی و وزارت علوم باید در جهت افزایش سهم ما از خزانه علمی و فرهنگی جهان باشد، اظهار داشت: مزیت مهم ما در علوم انسانی است. سهم ما در تولید علم بالاست. این سهم باید مورد توجه دستگاه‌های مربوطه باشد. سهم ما در خزانه علمی و فرهنگی جهان به ویژه در علوم انسانی باید بیش از آنچه الان هست باشد. به دلیل جایگاهی که کشور ما دارد، به دلیل تمدن و مدنیتی که ما از آن برخوردار هستیم حتما سهم ما می‌تواند ارتقا یابد.داشته‌های علمی که در مراکز علمی و فرهنگی کشور به حمدالله امروز از آن برخورداریم زیاد است و این نقش بسیار مهمی است. سهم ما می‌تواند در انسانی‌تر شدن فن‌آوری‌های مدرن در جهان باشد.نقش دادن به علوم انسانی موجب انسانی تر شدن فناوری‌های مدرن در عالم و جهان می‍‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 25
 • ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  19 2
  شکم گرسنه فرهنگ حالیش نیست ، از چند روز پیش دندون همسرم درد گرفته به ده جا بردم کمتر از ۵ میلیون نمی گیرند با حقوق ۵۳۰۰ تا ۱۲ میلیون حداکثر کارگر، چه خاکی میشه سر کرد. آفرین بر تو و بر روحانی که میلیارد میلیارد دلار می‌دین به چای دبش اونوقت کارگر همان آدم به لطف شما حقوقش ۵۳۰۰ تا ۱۲ میلیون
  • ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   1 2
   حقوق 5 میلیون کم نیست، شکم دندانساز گرسنه است.
  • ۲۳:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   0 1
   قطره دنتول از داروخانه تهیه کنید مشکل دندان درد همسرتان سریع خوب می شود.
 • ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  3 1
  6
 • ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  11 3
  من واقعا متحیرم که چرا دراین کشور مردم شاد نیستند .خنده ازلبانشان رخت بربسته یک خواهشی دارم یه چندروزی برای تفریح هم که شده درخیابانها ومعابر وبازار قدم بزنید هرکس درپی یه لقمه نان است که فعلا دولت رئیسی با تورم سنگین درکشور آن نان را آجر کرده است .وقتی برای مصارف جاری که طبیعتا نیازهرانسان برای زنده وزندگی است چقدر احساس فاصله بین درامد ونیازهای خوراکی وپوشاکی مردم را لمس میکنید لبخندی را که ناشی ازرضایت باشد برلب هیچکس نمی بینی بجز یک اقلیتی زود باور که اصلا ورودشان به مجلس قانون گذاری وسایر مراجع فقط درتنگنا قراردادن مردم هستند .خدایی بعضی ازآنها مردم را محق کسب نظرازآنها اصلا نمی بینند .حتی شنیدن حرف مردم را برای خود ننگ وعار میدانند . حالا با این وضعیت من چگونه دل خود را راضی کنم که این مجموعه ها بناست چه بلای دیگری برسر ما بیاورند .فرهنگ درهرصورت مثل حلقه ایی ازیک زنجیراست ونه تمام یک زنجیر زیرا حلقه های دیگری هستند که بحوزه های دیگری ارتباط دارند که وقتی بحلقه فرهنگ وصل شوند تشکیل یک زنجیره مناسب برای آرامش را فراهم میکنند ولی ما که حلقه های منفک ازهم می بینیم .نمیشود روی آن زوم کرد باید ازکنارش رد شد .
 • ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  13 5
  دست بردار خجالت بکش از کدوم فرهنگ صحبت می کنی مردم بخاک سیاه نشوند ی
 • ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  12 5
  تأثیرات لقمه های حرام در عمل مسئولین کاملا مشخصه
 • ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  2 11
  خدا قوت جتاب اقاب رییسی که مخروبه ای که تحویلت دادندهر چه شب وروز میدوی نمیبینند خدا بکارت برکت دهدکه خستگی از تنت دراید ودشمنان وبدخواهانت روسیاه
  • ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
   5 1
   داداش .سرتو نکن زیر برف.مخروبه الآن شده.
 • ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  2 8
  خدا رحمت کنه امام خمینی ره که گفت رجایی عقلش بیشترازعلمش هست واین جمله را دربرابر علم بنی صدر بیان فرمودند .الان متاسفانه علم جایگزین عقلی شده که با وجود همه فرایندهای علمی درمحیطاجتماعی شاهد گرفتاریهایی هستیم که بوضوح آنها را مشاهده میکنیم .فرهنگ خصوصیت ذاتی آن متکی به عقل است که با کسب علوم گوناگون انتظارخروجی مناسبی را میتوان ازآن داشت .کافیه محصول فعالیتهای گذشته را بررسی کنید وبا زمان حال مقایسه کنید خواهید دید مردم درچه وضعیتی بسرمیبرند جزاینست که ادامه زندگی را با تورم سنگین وتوزیع فقررا دامن میزنید .دلهای مردم با تنگنا قراردادنشان کاری کردید که تطمئن القلوبی برزبان نیاورند .
 • ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  1 9
  ملتی که فرهنگ اصیل نداشته باشه با هر بادی که بوزه به این طرف و آن طرف تمایل پیدا می کنه، با فرهنگ اسلامی و ایرانی افکار و عقاید، آداب و احکام، باورها و سنتها، اخلاق و معنویت در فرزندانمان درونی شده و با تهاجمات فرهنگی متأثر از سبک زندگی غربی دچار تزلزل نخواهند شد، به شرطی که ابتدا در خانواده بعد در مدرسه و بالاخره در جامعه ای بزرگ شوند که با احترام به ارزشها ی جامعه قوانین و مقررات اجرا شود و تبعیضی در اجرای قانون نباشد
 • ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  6 2
  شما فکر معیشت ورفاه وآموزش پرورش باش ودروغ نگو وریا نگن مردم خودشون فرهنگشان درست میشه حضرت علی فرمود مردم بیش از پدرانشان به حاکمانشان شبیحند
 • ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  4 1
  حی علی الفلاح
 • مرتضی ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  8 2
  کثافت فرهنگ رابطه مستقیم با معیشت مردم داره معیشت رو درست کنید خیلی از مشکلات حل میشه شما ناتوانان ذهنی عرضه اینکارها رو ندارید
 • ۱۸:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  6 1
  شما زورتون فقط به پیرمردی که خواسته مردم و شاد کنه میرسه.از کدوم فرهنگ حرف میزنی؟
 • ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۹
  10 2
  تهاجم فرهنگی که در واقعیت در این مملکت حاکم است : تصمیم گیری های نهادهای آموزشی و فرهنگی و پژوهشی توسط محافل ماسونی است! و جار و جنجال ها در مورد روسری و حجاب هم فعالیتهای پوششی آنها برای پنهان کردن فعالیت هایشان در تهی کردن درون مایه فرهنگ و تمدن ایران است.
 • ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  1 0
  آقای ریسی تو را جان عزیزت کسی که اختلاس کرده رو جلو چشم مردم اعدام کن باور کن این کار کمتر از تعدی به نظام نیس
 • ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
  1 0
  یه بنده خدایی سنش از زنش کمتره دادن شناسنامه هاشون رو ثبت احوال درست کرده سن مرده رو از زنه بیشتر کرده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس