مسکو: ممکن است غربی‌ها اوکراین را به ویتنام یا افغانستان دوم تبدیل کنند

مدیر سرویس اطلاعات خارجی فدراسیون روسیه هشدار داد که غربی‌ها در سال آینده میلادی تلاش می‌کنند که حملات علیه مسکو در عرصه‌های بین‌المللی، مخصوصا داخل سازمان ملل را بیش از پیش افزایش دهند.

به گزارش مشرق، «سرگئی ناریشکین» مدیر سرویس اطلاعات خارجی فدراسیون روسیه امروز (پنجشنبه) هشدار داد که آمریکا و غرب ممکن است اوکراین را به ویتنام یا افغانستان دوم تبدیل کنند.

ناریشکین طی یادداشتی برای نشریه «رازوِدچیک» نوشت که غرب با متوجه شدن غیرممکن بودن کسب پیروزی نظامی علیه مسکو در اوکراین، تلاش خواهد کرد که این جنگ را تا جایی که می‌تواند طولانی کرده و آن را به «افغانستان دوم» برای روسیه تبدیل کند.

وی با بیان اینکه غرب روی فرسوده کردن تدریجی نیروهای روسیه در اوکراین حساب باز کرده، توضیح داد: «غربی‌ها مانند گذشته تلاش می‌کنند تا از طریق مجموعه‌ای از اقدامات اقتصادی و نظامی- دیپلماتیک، از جمله فشارهای تحریمی ناقض قوانین بین‌المللی و عرضه مداوم تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف، به این هدف دست بیابد».

این مقام اطلاعاتی روسیه در ادامه پیش‌بینی کرد که آمریکا در خطر ایجاد یک «ویتنام دوم» در اوکراین است و هر دولت جدید واشنگتن را درگیر خواهد کرد، مگر اینکه یک فرد عاقل در کاخ سفید بر سر کار بیاید.

ناریشکین در این یادداشت نوشت: «احتمال زیادی وجود دارد که حمایت بیشتر از حکومت کی‌یف، به ویژه با در نظر گرفتن سمی بودن فزاینده موضوع اوکراین برای وحدت فراآتلانتیک و کل جامعه غربی، کاهش اقتدار بین‌المللی غرب را تسریع کند. خود اوکراین هم به‌طور فزاینده‌ای به یک گرداب تبدیل شده که منابع مادی و انسانی را می‌بلعد».

وی درباره اختلاف نظر در غرب بین آمریکا و کشورهای اروپایی بر سر اوکراین نیز تحلیل کرد که در سال ۲۰۲۴ میلادی، شکاف بزرگتری در سطوح سیاسی و افکار عمومی دو طرف درباره تداوم حمایت نظامی و مالی از کی‌یف ایجاد می‌شود.

مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه درباره انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در آمریکا نیز گفت که این انتخابات در فضای تقابلی شدید بین جهانی‌گرایان و سنت‌گرایان برگزار خواهد شد.

ناریشکین در این‌باره تصریح کرد: «من معتقدم که در سال ۲۰۲۴، اکثر مبارزات انتخاباتی در غرب - از انتخابات پارلمان اروپا گرفته تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا - در فضایی مملو از تقابل شدید بین جهانی‌گرایان و طرفداران واقع‌گرایی در سیاست خارجی و ارزش‌های سنتی در حوزه اجتماعی انجام خواهد شد».

وی همچنین هشدار داد که غربی‌ها در سال آینده میلادی تلاش می‌کنند که حملات سیاسی به روسیه از جمله در عرصه‌های بین‌المللی و مخصوصا داخل سازمان ملل متحد را بیش از پیش افزایش دهند.

این مقام ارشد روس اضافه کرد: «البته که آمریکا و متحدانش به اقدامات خود برای اعمال فشار مستقیم و غیرمستقیم بر کشور ما و همچنین سایر مخالفانش با هدف مجبور کردن آنها به وفاداری و سوگند یاد کردن به ارزش‌های نئولیبرال ادامه خواهند داد».

پیش از این نیز «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین ضمن اشاره به کم‌تأثیر بودن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه، گفته بود که به سادگی می‌توان آشفتگی در بین اروپایی‌ها مشاهده کرد.

از سوی دیگر، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه نیز ضمن تاکید بر لزوم تغییر محسوس در سیاست آمریکا، گفت که در حال حاضر هیچ مبنایی برای گفتگو بین مسکو با واشنگتن درباره ثبات راهبردی جهان وجود ندارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس