حکم پرونده مطالبه خسارت مادی، معنوی و تنبیهی ناشی از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی صادر شد

دولت آمریکا و ۴۱ شخص حقیقی و حقوقی دیگر در آمریکا به دلیل جنایات صورت گرفته در به شهادت رساندن سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به پرداخت ۴۹ میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلار محکوم شدند.

به گزارش مشرق، در پی دادخواهی ۳ هزار و ۳۱۸ از هموطنان از سراسر کشور، دادگاه رسیدگی به پرونده مطالبه خسارت مادی، معنوی و تنبیهی ناشی از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در شعبه ۵۵ دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی) به ریاست قاضی حسین‌زاده مورد رسیدگی قرار گرفت و پس از برگزاری ۳ جلسه رسیدگی علنی، دادگاه رأی به محکومیت دولت آمریکا در این را پرونده صادر کرد.

این پرونده شامل ۱۱۴ کلاسه پرونده حقوقی واصله از استان‌های مختلف کشور، است.

دادگاه در این پرونده به تقصیر ۴۲ نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی دخیل در به شهادت رساندن سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از جمله ۱_ دولت آمریکا، ۲_ دونالد جان ترامپ، ۳_ وزارت امور خارجه آمریکا، ۴_ مایک پمپئو، ۵_ برایان هوک، ۶_ وزارت دفاع آمریکا، ۷_ مارک اسپر، ۸_ مارک الکساندر میلی، ۹_ فرانک دیکسون ویتووث، ۱۰_ اندرو پیتر پاپاس، ۱۱_ ریچارد داگلاس کلارک، ۱۲_ اسکات آلن هاوول، ۱۳_ تیموتی گارلند، ۱۴_الکسوس گرگوری گرینکوویچ، ۱۵_نیروی هوایی آمریکا، ۱۶_ جیمز مایکل هولمز، ۱۷_جوزف توماس گواستلا دوم، ۱۸_بردلی چنس استالزمن، ۱۹_ استون آر جونز، ۲۰_مارک هولمز اسلوکام، ۲۱_ناتال اندرو مید، ۲۲_ استیسی کلمن، ۲۳_ رادنی لی سیمپسون، ۲۴_ آلن ری هندرسون دوم، ۲۵_آژانس امنیت ملی آمریکا، ۲۶_رابرت سی اوبراین، ۲۶_ آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، ۲۸_جینا هسپل، ۲۹_ نیروی‌های سنتکام، ۳۰_کنت فرانکلین فرانک مکنزی، ۳۱_وزارت خزانه داری آمریکا، ۳۲_استیون منوچین، ۳۳_بانک مرکزی آمریکا، ۳۴_جروم هیدین پاول، ۳۵_شرکت جنرال اتمیکس، ۳۶_جیمز نیل بلو، ۳۷_لیندن استنلی بلو، ۳۸_ شرکت اسلحه سازی ریتون، ۳۹_شرکت لاکهید مارتین، ۴۰_شرکت اس چهار جی و ۴۱_ مایکل دی آندریا، ۴۲_اندرو پیک رسیدگی کرد.دادگاه رسیدگی به این پرونده در سه جلسه برگزار و در نهایت حکم دادگاه صادر شد.

بر این اساس شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل به ریاست قاضی حسین‌زاده، طبق قانون تشدید مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا و قانون الزام دولت به پیگیری جبران خسارت ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران و اتباع ایرانی به خواسته مطالبه مادی و معنوی (روحی و روانی) ناشی از ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی رسیدگی و حکم به محکومیت دولت آمریکا و خواندگان پرونده داد.

براساس حکم دادگاه، هر یک از خواندگان پرونده به نحو تضامنی به پرداخت پنج میلیون دلار به ازای هر خواهان مجموعا شانزده میلیارد و پانصد و نود میلیون دلار معادل ۸۲۶ هزار و ۱۸۲ میلیارد تومان از باب خسارت مادی و معنوی وارده محکوم شدند.

همچنین دادگاه با توجه به قانون صلاحیت محاکم دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی از باب تنبیه رفتار خواندگان و جلوگیری از تکرار آن در آینده به دلیل اینکه اقدام آن‌ها در به شهادت رساندن سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مصداق بارز نقض حقوق بشر است، حکم به پرداخت غرامت تنبیهی به نحو تضامنی به میزان ۲ برابر خسارت مادی و معنوی وارده به میزان ۱۰ میلیون دلار برای هر یک از خواهان پرونده، مجموعا به میزان ۳۳ میلیارد و ۱۸۰ میلیون دلار معادل یک میلیون و ۶۵۲ هزار و ۳۶۶ میلیارد تومان داد.

در این پرونده خواندگان مجموعا به پرداخت ۴۹ میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلار محکوم شده است که این مبلغ از باب مبلغ ریالی معادل با پرداخت خسارت تاخیر تادیه از تاریخ صدور رای تا روز اجرای رای همراه خواهد بود.

همچنین دادگاه، دولت آمریکا و دیگر خواندگان پرونده را محکوم به عذرخواهی رسمی از خواهان‌های و درج در یکی از جراید کثیرالانتشار محکوم کرده است.

حکم این پرونده به صورت غیابی صادر و ظرف مدت ۲ ماه قابل واخواهی در دادگاه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  10 1
  اقدام خوبی است اما حالا ضمانت اجرایی این حکم چی هست؟
  • ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   0 0
   حکم دادگاه لاهه هم ضمانت اجراییش فقط تو کشورهای غربی هست وگرنه کشکه!!
  • ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   0 0
   دو تا کشتی آمریکایی می گیریم میشه ضمانت اجرا. افتاد؟
 • آل عمران ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  26 4
  در دادگاه کجا؟! در تهران؟! یجور گفتید محکوم شده گفتم لاهه محکوم کرده...خب این رای برای درکوزه گذاشتن و آب خوردن خوبه
  • ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   0 0
   دادگاه لاهه هم حکمشو در مورد ایران و روسیه و.... لوله کنه.......!!!
  • ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   0 1
   وقت اجرایش هم میرسه
  • ۲۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   یه روز کشتی های حاوی اموال اینها رو توقیف میکنن، همون کار که آمریکا با اون دادگاه هاش میکنه و اموال ما رو غصب میکنه
 • ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  8 3
  جبران شدنی نیست
  • محمود ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
   1 0
   البته این خسارت قابل جبران نیست ولی بشدت در افکار عمومی دنیا نقش تحقیر کننده شیطان بزرگ آمریکا را دارد و از طرفی برای پیگیری‌های حقوقی بعدی در ابعاد بین الملی می توان به آن استناد کرد
 • ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  2 0
  ارزش سردار عزیزمون فقط 49 میلیارد دلاره!!؟؟؟ ای کاش چنین حکمی صادر نمیکردید. اگر تمام دار و ندار آمریکا را هم به ایران بدهند به ارزش یک تار موی سردار دلها هم نخواهد شد.
 • ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  3 0
  در ادامه کامنت قبلم، ای کاش به جای این حکم نابخردانه، حکم اعدام همه اون جانی هایی که در این جنایت دست داشتند را صادر میکردید.
 • شاپرک ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 1
  درسته که مردم ایران فقیر و گرسنه هستن ولی مسئولین با چنین جک هایی موجبات خنده در حد مرگ مردم را فراهم میکنن .
 • ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 0
  مصرف داخلی داره! شایدم انتقام سخت همینه!
 • ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 0
  واقعا بامزه بود
 • ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  1 0
  حکم قصاص ترامپ و فرمانده نظامی صادر میکردین تا ارتش سپاه و اطلاعات و ... قصاص کنند
 • ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  4 0
  تمام گنجهای نهفته در زمین ودریا به یه تار مو حاج قاسم عزیز ما نمی ارزه خدا لعنت مسببین خارجی وعلی الخصوص داخلیش رو
 • ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 0
  خوبه
 • ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
  0 1
  بخدا تو دار مجانین گیر افتادیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس