قالیباف در دیدار «محسن المندلاوی»: روابط ایران و عراق تأثیر بسیار عمیقی در روابط کشورهای منطقه دارد

رئیس مجلس با بیان اینکه بی‌شک روابط دوجانبه ایران و عراق تأثیر بسیار عمیقی در روابط کشورهای منطقه اعم از کشورهای اسلامی، عربی و غیرعرب خواهد داشت، گفت: به یقین توسعه روابط برای تبادل انرژی، ترانزیت، گسترش ارتباطات زمینی و ریلی بسیار حیاتی و اساسی است.

به گزارش مشرق، دیدار دو جانبه «محسن المندلاوی» نایب رئیس (رئیس موقت) مجلس عراق با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

بنابراین گزارش قالیباف در ابتدای صحبت‌های خود ضمن خوش‌آمدگویی به نایب رئیس مجلس عراق و هیأت همراه، گفت: امیدوارم سفر جنابعالی و هیأت همراه بتواند در توسعه روابط پارلمانی مؤثر واقع شود، هر چند ارتباطات عمیق میان دو کشور بر کسی پوشیده نیست و در روابط دوجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار تأثیرگذار است، لذا امیدوارم این سفر موجب توسعه بیشتر روابط پارلمانی میان دو کشور نیز شود.

وی با بیان اینکه بی‌شک روابط دوجانبه ایران و عراق تأثیر بسیار عمیقی در روابط کشورهای منطقه اعم از کشورهای اسلامی، عربی و غیرعرب خواهد داشت، مطرح کرد: به یقین توسعه روابط برای تبادل انرژی، ترانزیت، گسترش ارتباطات زمینی و ریلی بسیار حیاتی و اساسی است.

رئیس مجلس، گفت: هر قدر ارتباطات عمیق سیاسی و اقتصادی، همچنین هماهنگی‌های امنیتی میان ایران، عراق، سوریه و لبنان افزایش یابد در تحقق این اهداف بسیار مهم و اثرگذار است.

قالیباف با بیان اینکه لایروبی اروند برای توسعه حمل و نقل دریایی به ویژه میان خرمشهر و بصره بسیار حائز اهمیت است و شاهراه مهمی به شمار می‌آید، گفت: یکی از نکاتی که باید در توافقات به آن توجه شود، مسأله حمل و نقل جاده‌ای تا زمان گسترش ارتباطات ریلی است، چراکه اگر حمل و نقل باری به صورت یک سره انجام شود، ضمن کاهش هزینه‌ها، حجم انتقال بار نیز بیشتر خواهد شد.

نایب رئیس مجلس عراق: خواستار تحکیم و گسترش روابط در تمامی حوزه‌ها هستیم

در ادامه این دیدار «محسن المندلاوی» نایب رئیس (رئیس موقت) مجلس عراق ضمن تشکر از رئیس مجلس به دلیل استقبال و مهمان‌نوازی از وی و تیم همراه، گفت: روابط برادرانه و دیرینه میان دو کشور در تمامی زمینه‌ها به ویژه بین نمایندگان عراق و مجلس شورای اسلامی ایران برقرار است و لذا ضمن خرسندی از این روابط موجود، خواستار تحکیم و گسترش این روابط در تمامی حوزه‌ها هستیم.

نایب رئیس مجلس عراق با اعلام آمادگی برای تشکیل گروه مشترک پارلمانی میان دو کشور در تمامی حوزه‌ها ازجمله اقتصادی، سرمایه‌گذاری و فرهنگی، افزود: امیدواریم یادداشت تفاهم‌نامه‌ای را میان مجلس شورای اسلامی و مجلس نمایندگان عراق در این سفر به امضا برسانیم، ضمن آنکه مجلس نمایندگان و دولت عراق نقش بسیار فعالی در این دوره ایفا می‌کنند.

«محسن المندلاوی» اظهار کرد: به دنبال‌ حل و فصل مشکل جابه‌جایی پول در روابط تجاری با ایران برای توسعه روابط پایدار هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس