توضیحات خاندوزی در خصوص بسته حمایتی دولت برای بازار سرمایه

وزیر امور اقتصاد و دارایی سیاست دولت و مجلس را متمرکز بر طبقات پر درآمد و جلوگیری از فرارهای مالیاتی بزرگ و کاهش بار مالیاتی بر کارکنان، کارگران، کسبه و گروه‌های ضعیف دانست.

به گزارش مشرق، سید احسان خاندوزی روز یکشنبه پس از نشست مشترک با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه یکی از اولویت‌های دولت در زمینه دیپلماسی اقتصادی توسعه روابط با کشورهای همسایه، همسو و شرکای راهبردی است، چهار لایحه در این زمینه و مربوط به کشورهای مختلف در خصوص افزایش سرمایه جمهوری اسلامی در بانک‌های خارجی، توافقات مالیاتی و مسائل مربوطه به گمرک و پیوستن به ساز و کار همکاری‌های مالیاتی کشورهای «کمربند راه» که بیش از ۳۰ کشور دنیا و منطقه عضو آن هستند از سوی هیات دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: با توجه به اینکه کلیات این لوایح در جلسات گذشته کمیسیون اقتصادی به تصویب رسیده بود، امروز موفق شدیم با همکاری اعضای کمیسیون اقتصادی در یک جلسه جزییات هر چهار لایحه را در این کمیسیون مصوب کنیم.

فرارهای مالیاتی کاهش پیدا کرد

خاندوزی درباره درآمدهای مالیاتی دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: در سال‌های اخیر چند مصوبه خوب در مجلس درباره قوانین مالیات داشتیم، از قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان تا اصلاح قانون ‌مالیات‌های مستقیم و ارزش افزوده که سال ۱۴۰۰ تصویب و ابلاغ شد. همه این موارد کمک کرد تا در طول دو سالی که از شروع دولت می‌گذرد بیش از تمام سال‌های قبل مودی مالیاتی جدید شناسایی و فرارهای مالیاتی کاهش پیدا کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: به تناسب افزایش تعداد مودیان مالیاتی که امروز به بیش از ۸ میلیون رسیده و امیدواریم تا پایان سال افزایش پیدا کند، درآمدهای مالیاتی دولت نیز افزایش پیدا می‌کند. اما سیاست دولت و مجلس متمرکز بر طبقات پر درآمد و جلوگیری از فرارهای مالیاتی بزرگ و کاهش بار مالیاتی بر کارکنان، کارگران، کسبه و گروه‌های ضعیف است.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین عددی که درباره افزایش مالیات در لایحه ۱۴۰۳ در رسانه‌ها بزرگ نمایی شده چیزی جز افزایش متعارف و همزمان با رشد تولید ناخالص داخلی اقتصاد و درآمد ملی به تناسب تورم و به علاوه رشد اقتصادی که در کشور صورت می‌گیرد نیست. افزایش بیشتری که با عنوان فشار مضاعف به مردم مطرح شده در لایحه وجود نداشته و مد نظر دولت نیز قرار ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ..... ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  4 0
  بله جناب آقای خان دوزو اولا" با افزایش تصاعدی مودیان پدر کادر تشخیص در سازمان امور مالیاتی درآمده . دوما" با انحلال ادارت ارزش افزوده بار این ادارات بر سر کارکنان امور عملکرد افتاد. سوما با اعمال مالیاتهای جدید مثل واکنش‌های بانکی و پوز و جرائم ۱۶۹ دیگر کار در سازمان امور مالیاتی غیرممکن شده است. چهارم اینکه با افزایش حقوق ۱۸٪ در قبال تورم ۱۰۰٪ و نیز ثابت بلند معافیت پدر کارمند و کارگر درآمده . وزیر محترم چرا دروغ می گویی
 • ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  7 0
  در صد زیادی از فشار گرانی که امروز در بازار دیده میشه به خاطر نحوه گرفتن مالیات به شیوه گاز انبری شماست.در نهایت تاوان مالیات سنگین از تولید کننده ها واسطه ها و کسبه رو مصرف کننده نهایی که مردم کارگر و کارمند عادی هستند دارند از جیبشون پرداخت میکنند تا خزانه دولتی که فقط دست بگیر داره و گزارش دهنده خرج کرد دقیق در برابر پول زوری که از اقشار ضعیف با واسطه داره میگیره نیست.
 • ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  3 0
  متاسفانه در حال حاضر آن گروهی که به موقع و بیشترین و بهترین مالیات را پرداخت می کنند کارگران و کارمندان و معلمان هستند. با این روش من درآوردی و تقلیدی از بیگانه به نام ارزش افزوده یک بسته 900 گرمی از انواع حبوبات تا میزان 30 درصد، مالیات خورده است. در مورد لبنیات و سایر اقلام هم همینطور. به گونه ای که یک شخص با درآمد 10 میلیون تومان در ماه با این درصد مالیات چیزی تا حدود 2 میلیون تومان از جیبش می رود. در حالی که می گوئید مالیات تا 10 میلیون، شامل معافیت است. جالب آنکه کسی هم متوجه این موضوع نیست!
 • ۰۸:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  2 0
  خیلی زشت هست که وزیر یک کشور در مملکتی که اسم اسلامی هم به دنبال خودش داشته باشه تا این حد دروغگو باشه و از دروغ گفتن و احمق فرض کردن ملتش احساس شرم و خجالت نکنه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس