شورجه

جمال شورجه کارگردان سینما و تلویزیون از آرزویش برای به سرانجام رسیدن سریال تلویزیونی «موسی(ع)» در زمان حیات خود گفت.

به گزارش مشرق، جمال شورجه کارگردان باسابقه سینما و تلویزیون که پیش از این قرار بود پروژه تلویزیونی «موسی (ع)» را کارگردانی کند و به دلیل بیماری این امکان را از دست داد، درباره مذاکراتی که با ابراهیم حاتمی‌کیا به‌عنوان کارگردان فعلی این پروژه داشته است گفت: من و ابراهیم حاتمی‌کیا از ابتدا صحبت‌های کلی در این زمینه داشتیم و ایشان حتی برای ورود به پروژه، اذن گرفتند. تا جایی هم که اطلاع دارم این روزها گروه تولید مشغول پیگیری ساخت دکورها، تهیه لباس‌ها و فراهم آوردن مقدمات استودیویی کار هستند.

وی با ابراز امیدواری برای به سرانجام رسیدن پروژه «موسی» تاکید کرد: من به حضرت موسی (ع) این قول را داده‌ام که ابتدا این سریال را بسازم و بعد از دنیا بروم. امیدوارم تا زنده‌ام این اتفاق رخ بدهد.

شورجه درباره دلایل تکرار نشدن تجربه‌هایی همچون فیلم «۳۳ روز» در قالب سینمای مقاومت در ایران، گفت: این جنس فیلم‌ها کارهایی است که باید از بالا برای آن‌ها سفارش وجود داشته باشد. همان زمان هم آقای شمقدری معاون سینمایی بود و در بنیاد فارابی هم آقای میرعلایی مسئولیت داشت که خودشان دستی برآتش سینما داشتند. امروز هم همان اتفاق باید رخ بدهد و مدیران باید چند کار شاخص در موضوعاتی مانند فلسطین را که موضوع روز هستند، سفارش بدهند.

وی افزود: درباره موضوع فلسطین می‌توان به فیلمنامه‌نویسان توانمندی مانند فرهاد توحیدی و یا حبیب احمدزاده سفارش کار داد تا پروژه از همان مرحله صفر به درستی کلید بخورد. وقتی فیلمنامه‌نویس و کارگردان معتبر پای چنین کارهایی بیاید دیگران هم همراه می‌شوند. امروز محمد خزاعی باید نویسندگان سینما را فرابخواند و از اولویت بودن موضوع غزه با آن‌ها صحبت کند. بودجه‌ای هم می‌توانند به این موضوع اختصاص دهند. رایزنی‌ها می‌تواند از طرف سازمان سینمایی با سفارتخانه‌های مربوطه صورت بگیرد تا دوستان فیلمساز بتوانند برای تحقیقات بیشتر به فلسطین هم بروند. گروهی از فیلمنامه‌نویسان کاربلد می‌توانند در قالب یک سفر پژوهشی به میدان بروند و سوژه‌های ناب را پیدا کنند.

شورجه ادامه داد: زمانی که من «۳۳ روز» را می‌ساختم، سوژه اولیه آن وجود داشت و داستان آن را خود آقای شمقدری نوشته بود. همین امروز هم می‌توان از ظرفیت امثال آقای شمقدری برای سرپرستی گروه‌های اعزامی به فلسطین استفاده کرد. در همین شرایط جنگی می‌توان سینماگران را به میدان فرستاد تا داستان‌های ناگفته‌ای درباره خانواده‌های درگیر در جنگ و یا عملیات‌های مرتبط را روایت کنند.

این کارگردان باسابقه تاکید کرد: این موضوعات در مرحله فراخوان و اعلام حمایت هم نباید متوقف بماند و نیاز است که بودجه عملیاتی برای آن تخصیص داده شود. در موضوعات دیگری مانند عاشورا و یا مقاومت هم می‌توان اقدامات و طرح‌های مشابهی داشت و از ظرفیت سینماگرانی مانند داوود میرباقری بیشترین استفاده را برد.

وی افزود: من زمانی برای یک پروژه سینمایی به الجزایر رفتم. آن زمان معاون وزیر الجزایر به ایران آمده بود و با معاون وزیر ما تعهدنامه‌ای را امضا کرد تا فیلمی با موضوع مفاخر الجزایر و با حضور عوامل ایرانی تولید شود. من برای این کار انتخاب شدم و وقتی به آنجا رفتم با فیلمنامه‌ای مواجه شدم که خیلی خوب نبود. فیلمنامه‌نویسانی را به‌عنوان مشاور پای کار آوردم تا آن متن اصلاح شود. این جنس کارها نیاز به پیگیری میدانی دارد.

شورجه در پایان درباره نسل جوان فیلمسازان در سینمای ایران هم گفت: سینماگران جوان باید در کنار سینماگران پیشکسوت قرار بگیرند تا بتوانند با پشتوانه پیشکسوتان، وارد معرکه شوند. نسل جوان باید به میدان‌های مختلف ورود داشته باشند تا خودشان سوژه‌هایی را شکار کنند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • ناشناس ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  6 4
  شخصا برای آقای حاتمی کیا احترام قائلم اما ایشون در حد و اندازه ی سریال عظیمی به نام موسی علیه سلام نیستن
  • ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   5 8
   به بهانه ساخت هزار سینمامیلیاردها تومان از دولت گرفتید ولی یک سینما هم نساختید. وقاحت تان اندازه ندارد.
  • ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   5 9
   در دفترتان تروریستهای تحت تعقیب اینترپول چه میکنند ؟ واقعا دفتر سینمایست یا کانون تجمع سیاسی ؟
  • ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   1 0
   فقط از گذرگاه رفح مقداری آب و غذا به آوارگان داده میشود. چگونه میخواهی بروی آنجا ؟
  • ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   5 6
   همین الان هم فسیلی.
  • ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   6 6
   پرویز ثابتی پیش تو روسفیده
  • ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   4 9
   از الان به مجسمه سازان سفارش ساخت یک کانتینر سیمرغ بلورین بدهید که به حاتمی کیا بدهند وگرنه مثل فرعون مثله تان میکند.
  • ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   4 5
   اگر الان موسی بود الواح را تو سر توی شارلاتان تر از شهرام میکوبید.
  • ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   4 12
   مامن اصلی موسی مصر و اسراییل یک لیره یا شکیل برای ساخت فیلم هزینه نکردند. آنوقت ما کاسه داغ تر از آش شدیم.
  • ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   5 3
   جریانی مرموز اجازه ساخت این فیلم را نمی دهد ، کامنت ها را بخوانید تا به ماهیت اینها پی ببرید ، یک بار از دستشان در رفت حضرت موسی و مختار نامه ساخته شد به هر طریقی شده جلوی آن را می گیرند ولو با مسموم کردن سلحشور باشد
  • ۱۸:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   0 1
   متاسفانه فیلم های ایشان همواره بر مبنای استثناء یک هزارم است و سبب قلب واقعیت می شود گروگان گیر بودن بسیجی در ازژانس هواپیمایی- معراض بودن خانواده مدافع حرم- مشکل و........
  • ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   0 3
   در مورد مختارنامه به اسم استفاده از منابع اهل سنت بسیاری از صحنه هاش و دیالوگ هاش برا خوشایند بعضی شیوخ وهابی کار شده بود که مختار دنبال حکومت کردن است بعد قصاص قاتلین امام حسین (ع) مخصوصا صحنه شهادت مختار انگار زبیریان بر حق بودند
  • ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   1 0
   18:26 - آژانس شیشه ای کار حاتمی کیا بود نه شورجه.
 • پریسا متفکر ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  2 6
  واقعا که 45 سال از این انقلاب گذشته هنوز نتوانستیم یک سریال 200 قسمتی از پیامبر اکرم و حضرت موسی و حضرت عیسی و حضرت ابراهیم و حضرت نوح بسازیم
 • ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  7 18
  با هزینه چه کسی؟
  • ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   9 4
   با پول بابای تو. با همون پولی که پایتخت 6 درپیتو ساختن. با همون پولی ک خندوانه مزخرفو ساختن. بزار حداقل ی چیز خوب بسازن
  • لنگی ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   8 8
   به تو چی، شما برو بشین پای بوبو سی خخخخخ
  • ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   1 0
   عمه ات!!! به تو چه!
  • ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   6 7
   نترس از جیب شما هزینه نمی شود شما هزینه ی جیبت را برای پارتی ها ی شبانه و پامنقلی هایت و سواحل آنتالیا یت خرج کن امثال شما همون پای سریال‌های مفسد ترکیه ای که زنهاشون را ضربدری استفاده می‌کنند و الگوی شماست باشید بهتره غیرت در قاموس شما کیلو چند؟
  • محسن ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   8 4
   بودجه فرهنگی کشور
 • ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  1 5
  هر کسی بخواد موسی بسازه توسط اسراییل بیوترور میشه و می میره.
 • ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  7 3
  ان شا الله سلامت باشید و این پروژه با موفقیت و آسوده دلی به پایان برسه
  • ۰۲:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   1 0
   ان شاءالله ایشان سلامتی کامل خود را به دست بیاورند با قدرت و انگیزه ی زیاد فیلم زندگی حضرت موسی ع را بسازید . ما بسیار مشتاق هستیم .
 • ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  3 5
  چرا هر كارگرداني عزم ساختن سريال موسي(ع) را مي كنه بيماري سخت مي گيره؟ خدا رحمت كنه مرحوم سلحشور رو كه اول ايشان قصد ساختن اتين سريال را داشت اما با توطئه نسل فرعون ترور بيولوژيك شد.
 • رئیسی ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  8 3
  دست گلش درد نکنه
 • ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  9 3
  انشاءالله جناب آقای شورجه سلامتی کامل خود را باز یابند و امیدواریم آنچه ایشان مد نظر دارند بشایستگی هر چه تمام تر رقم بخورد . اطمینان هست چنین فیلم و سریال های تاریخ اسلام و مسلمین مورد استقبال حداقل نزد مسلمانان قرار گیرد و دستاوردهای خوب و اثرگذاری علاوه بر درآمد جبران هزینه های مالی . هنر فاخر کشورمان نیز معرفی خواهد شد و مورد توجه برای ورود به عرصه بین الملل قرار خواهد گرفت . و مهمتر آنکه عوامل فیلم و سریال ما متوجه اهمیت کار خود شده و با موضوعات فراوان و مهم و اثرگذاری که داریم میشود در هماهنگی دلی بین همه عوامل کارهای بزرگ و بیاد ماندنی به پرده های نمایش در آورند و ایران را بهتر و بیشتر و آنچه سزاوار است با بهترین ها معرفی نمایند و کوشش پروپاگاندای دشمنان را هم خنثی نمایند و علاوه بر آن رونقی در جامعه هنرمندان اتفاق افتد . آینده روشن است . فقط حمایت نیاز است تا همه را به عرصه آورد .
 • ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  7 12
  آره خب چون ما رستم وسهراب و کوروش کبیر و سورنا و بابک و آرش کمانگیر و ....نداریم باید فیلم موسی رو بسازیم
  • ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   12 1
   آره خوب افسانه ها رو بچسبند واقعیت انبیا رو که برای هدایت بشر اومدن ول کنن
  • ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   0 1
   فیلم در باره اولیاالله در اولویته اما فیلم های تاریخی هم تضادی با مذهب ندارند زرتشت هم پیغمبر بوده مگر وهابی ها آتش پرست بنامند دین یهود دین خاتم که نبوده و ۲۰۰۰ سال پیش آزادی ادیان رعایت میشده
  • ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   0 0
   افسانه اون جومونگ کره است در بین این پادشاهان ظالم تنها پادشاه معروف به عادل و پیغمبر با منشورش کورش هست یهودیان بهش میگن منجی ربطی هم به سلطنت طلب ها نداره و با هر تبلیغی چه یهودی چه وهابی تحریف هم نمیشه
 • ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  0 0
  سریال موسی (ع) فعلا مثل هندوانه دربسته است. به حاتمی کیای دهه نود که نگاه کنیم با فیلمسازی طرفیم که بیشتر دنبال چالش های تکنیکی و فیل هوا کردن است ولی در همین زمینه هم دستاورد همگنی ندارد. مثلا در به "وقت شام" یک سکانس اکشن در گرگ و میش صبح با ریتم خوب و التهاب بالا و جلوه های کامپیوتری با کیفیت می سازد و در پایان همین سکانس با نمایش کنده شدن سر آدم ها (!) و افت فاحش کیفیت جلوه های کامپیوتری آدم را به خنده می اندازد. در زمینه طراحی آدم ها و شکل دادن به داستان ها و موقعیت ها و دیالوگ ها هم که از نظر من هیچ دستاوردی ندارد (یا دستاورد "عجیبی" دارد). این بر خلاف انتظار می تواند خوب باشد چون اولین فیلم تاریخی اوست و شاید از نظر فنی کار خوبی شود و مهم تر این که حضرت موسی (ع) هم با استانداردهای صدا و سیما قرار نیست خیلی به یک انسان نزدیک شود (چیزی از جنس چمران یا حیدر یا خلبان و پسرش). در نتیجه چیزهایی (مثلا دیالوگ هایی) که در فیلم های معاصر حاتمی کیا مضحک به نظر می رسد، این جا می تواند خیلی خنده دار نباشد.
 • ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
  1 3
  این همه ظرفیت تو این مملکت بعد تعداد فیلمنامه نویسان درجه یک اینقدر کم. باند مافیا در کار است یا بی عرضگی یا چی؟
  • ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   1 0
   سند ۲۰ ۳۰ مافیا همه چی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس