بازگشت ۱۱۸ میلیون دلار به بیت‌المال با ورود سازمان بازرسی به ۲ پرونده

کل ارز دریافتی یک شرکت خاص از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ معادل ۳.۳۷۰میلیون دلار بوده که از این مبلغ حدود یک میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار از ارز نیمایی تامین شده برای ماشین آلات و مابقی آن برای واردات چای بوده است.

به گزارش مشرق، با اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه، سازمان بازرسی کل کشور بر اساس وظایف ذاتی خود به موضوع واردات چای ورود کرد و عملکرد دستگاه‌ها پیرامون واردات چای از سال ۱۳۹۸ تا پایان سال گذشته را مورد بررسی قرار داده است.

بررسی‌های سازمان بازرسی حکایت از آن دارد که کل ارز دریافتی یک شرکت خاص از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ (در قالب واردات چای و ماشین آلات) معادل ۳.۳۷۰ میلیون دلار بوده که از این مبلغ حدود یک میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار از ارز نیمایی تامین شده برای ماشین آلات و مابقی آن برای واردات چای بوده است.

با بررسی عملکرد گروه مذکور در نقل و انتقال ارز و واردات چای، سوء جریانات عدیده‌ای شناسایی شد و در نهایت سازمان بازرسی برای آن گروه تجاری به دلیل عدم رفع تعهدات ارزی پرونده تشکیل داد.

پرونده دستگاه‌هایی که به این شرکت ارز تخصیص داده بود نیز به دلیل احراز برخی تخلفات در حال ارسال به دادسرای عمومی و انقلاب تهران است. هم اکنون بخشی دیگر از این پرونده در دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در حال رسیدگی است.

در همین رابطه خداییان رئیس سازمان بازرسی نتایج ورود این سازمان به موضوع «واردات چای و ماشین‌آلات مربوطه به کشور طی سه سال اخیر و عدم انجام تعهدات ارزی از سوی یک گروه تجاری واردکننده» را تشریح کرد و با بیان اینکه میزان چای مورد نیاز کشور حدود ۱۰۰ هزار تن در سال است که از این میزان حدود ۷۰ درصد آن وارداتی است، گفت: در حالیکه قریب به یکصد شرکت تولیدی و بازرگانی، به امر واردات چای مشغول هستند؛ اما عمده واردات توسط یک گروه تجاری خاص صورت می‌گیرد.

وی افزود: این گروه تجاری از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۴۰۱، حدود ۳ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار برای واردات چای و ماشین‌آلات پیشرفته چاپ و بسته‌بندی، ارز دریافت کرده و طی این مدت، ۷۹ درصد از ارز نیمایی تخصیص یافته برای واردات چای، به این گروه تجاری اختصاص پیدا کرده است.

رئیس سازمان بازرسی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ نیز کل ارز تامین شده برای واردات چای حدود یک میلیارد و ۳۹۶ میلیون دلار بود که از این میزان یک میلیارد و ۱۰۱ میلیون دلار به این گروه اختصاص پیدا کرده بود.

خداییان با بیان اینکه گروه تجاری مذکور، تاکنون برای یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از ارزهای دریافتی خود، رفع تعهد نداشته و کالایی وارد کشور نکرده است، ادامه داد: حسب پیگیری‌های صورت گرفته، مشخص شد بخشی از ارزهایی که توسط این گروه دریافت شده، در بازار آزاد به مبالغ بالاتر فروخته شده است. ذکر این نکته ضروری است که علاوه بر مبلغ مورد اشاره (یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار) مهلت مابقی ارزهای دریافتی این گروه نیز رو به پایان است و میزان ارز رفع تعهد نشده در حوزه واردات چای برای این شرکت تا عدد نزدیک به ۲ میلیارد دلار قابل افزایش است.

خداییان به بخش واردات ماشین‌آلات مربوطه به این گروه تجاری هم گفت: علاوه بر ارزهای تأمین شده جهت واردات چای، بالغ بر یک میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار در طول سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ جهت واردات ماشین‌آلات مربوطه به این گروه تجاری تخصیص داده شده که به سرجمع تعهدات این شرکت اضافه می‌گردد و با اتمام مهلت قانونی، به میزان تعهدات رفع نشده منقضی شده اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به تخلف شرکت در ثبت سفارش چای خارجی درجه یک و واردات چای کنیایی و صادراتی درجه دو ایرانی، گفت: در حالیکه این گروه، نسبت به ثبت سفارش چای درجه یک هند به نام دارجلینگ به ارزش هر کیلو ۱۴ دلار اقدام کرده بود، اما در عمل چای کشور کنیا و چای صادراتی درجه دو ایران را به ارزش حدود ۲ دلار وارد کشور کرده و سازمان غذا و دارو نیز کیفیت چای‌های وارداتی را به صورت سیستمی با نمونه‌های در اختیار که با هماهنگی کارمند ارزیاب گمرک اخذ کرده، تأیید کرده است.

رئیس سازمان بازرسی یکی دیگر از تخلفات شرکت را در نحوه ترخیص کالا عنوان کرد و بیان داشت: مسیری که در گمرک برای ترخیص کالاهای این گروه در نظر گرفته شده بود عمدتاً «مسیر سبز» بود، بدین معنا که فقط از طریق سیستم، تیک‌های مورد نظر زده شده و در نتیجه کالا ترخیص و وارد کشور شده است؛ در حالیکه واردات چای نیازمند استعلام از دستگاه‌های دیگر برای تأیید کیفیت است و قاعدتاً بر اساس مقررات باید واردات این محصول یا از مسیر زرد و یا قرمز انجام می‌شد.

رئیس سازمان بازرسی تصریح کرد: واردات چای و ماشین‌آلات این گروه تجاری، نیازمند ثبت سفارش و تأییدیه وزارت صمت، جهاد کشاورزی و بانک مرکزی بوده که طی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با هماهنگی‌های صورت گرفته توسط مدیران دستگاه‌های مذکور، ثبت سفارش‌های این گروه به میزان بیشتر از نیاز کشور تأیید و به محض ارسال برای بانک مرکزی تخصیص لازم انجام شده است؛ در حالی که برای دیگر شرکت‌های متقاضی شرایطی از جمله سابقه قبلی واردات و ... ملاک عمل تأیید قرار می‌گرفت و بنا به اظهار برخی از واردکنندگان بعضاً هیچکدام از ثبت سفارش‌های درخواستی آن‌ها مورد تأیید قرار نمی‌گرفت.

نظر به تاکیدات مکرر رئیس قوه قضاییه مبنی بر برخورد با کسی که ارز را گرفته و در محل درست هزینه نکرده است و همچنین بازخواست از دستگاهی که ارز را پرداخت کرده، خداییان از ارجاع پرونده به دادسرا خبر داد و گفت: در خصوص بزه انتسابی و تخلفات مدیرانی از دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت جهادکشاورزی، وزارت صمت، گمرک، استاندارد و بعضی از بانک‌ها، گزارش اختصاصی توسط سازمان بازرسی تهیه و در حال ارسال به دادسرای ویژه جرائم اقتصادی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  11 0
  سیستم ایران یعنی سیستم فامیل بازی، آشنا بازی
 • سید فروزان ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  18 3
  نام این شرکت خاص است ؟؟؟؟یا شرکت متعلق به خواص است که نامش را اعلام نمیکنند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   4 0
   وام ازدواج یا ودیعه مسکن بهمون نمیدن ! فکر کردی ۳ میلیارد دلار ارز به عوام میدن ؟ با این توصیف اسم شرکت محترم رو هم جائز نیست بنویسن
 • ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  19 3
  یک میلیون وام میخواهیم ۱۰۰ نفر صامن میخواهند میلیارد میلیارد از خزانه دزدی میشود هیچ کس متوجه نمیشود نتیجه اینکه خودشان سر دسته اختلاص گران هستند
 • علی ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  10 1
  اسم و فامیلشون رو مینوشت
  • ۰۶:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   3 0
   آشناها هستن
 • ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  8 6
  فکر کنم میلیارد رو با میلیون اشتباه گرفتین. سه میلیارد دلار برای چای؟؟؟
 • عباسم ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  16 2
  این پول رو خرج کشاورزان شمالی میکردید تا باغات چای تبدیل به ویلا نشه نه اینکه دلال همه رو بالا بکشه
 • خان داداش ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  11 5
  این گروه صنعتی خاص و معروف نام و نشانی نداره؟؟؟؟ این مسئولین همکار با دزدان اسم و فامیل یا رده شغلی ندارن احیانا؟از زیر بته عمل نیامده آمد که خدانکرده ولی از این حجم دزدی بعید نیست حاصل هیجانات چند دقیقه ای تو جاهای خاص بوده باشند
  • ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   2 0
   اسم اینها رو بگن ابروشون میره
 • ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  10 3
  لعنت بر تمام دزدهای بی شرف مال مردم و بیت المال....... نفرین بر شما
 • ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  10 4
  یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار ( هفتاد هزار میلیارد تومن ناقابل ) به اسم واردات سوری چای هاپولی شده بعد شیرخشک بخاطر کمبود ارز تو بازار پیدا نمیشه . مدیریت فعلی تکه تک
  • ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   11 3
   چرا نمی گویید این نامش چیست و با کدام دسته و جناح زد و بند دارد
 • ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  9 3
  این رو اعدام کنید قوه قضائیه
  • ایران ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
   1 0
   اول پولها که دزدیده بگیرن بعد.....
 • ناشناس ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  10 4
  به احتمال زیاد مدیر عامل اون شرکت از عزیز دردونه های ح ر و اسح ج بوده
  • ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
   2 0
   اگه بود فریاد میزدن
 • ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  6 0
  سر طناب بگير برو ميرسى يا اقازاده حرامخوار يا مسئول دزد
 • سید حمید ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  4 0
  یعنی شما اطلاع نداشتید و یهو فهمیدید ؟ اون هم با بالای صد تا دستگاه مثلا نظارتی برای این مبلغ
 • ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  3 0
  احتمالاً این شرکت خاص متعلق به دوران ژوراسیک و یا کرتاسه می باشد
 • ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  4 0
  مگر درآمد ارزی ایران در سال چقدر خیت؟ که حدود ۳ و نیم میلیارد دلار فقط بابت چای ارز خارج میشود.
 • ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  2 1
  خب چرا نمیکشید فک و فامیل دزد رو؟ رافت اسلامی تا کجا؟
 • ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  4 0
  مردم از شفافیت که حتی اسم شرکت چپاولگر بیت المال و افرادی که دست دارن و رانتخوار این شرکت هستن رو نمیگن
 • ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  4 0
  ۳میلیارد ونیم تو کشورهای غیر یک کارخونه خودرو سازی راه اندازی میکنن اینا برا بسته بندی چای خارجی که نهایتا با ۱میلیون دلارراه اندازی میشه یک ونیم میلیارد ارزگرفتن
 • ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  3 0
  یک خانواده ایرانی به طور متوسط درسال یک کیلو چای مصرف داره ۲۰میلیون خانوار میشه ۲۰میلیون کیلو هر کیلو هم ۵دلار قیمتش هست یعنی سالی پر پرش صدمیلیون دلار البته اگر چای مرغوب وارد بشه خوب ۴سال واردات چای ایران دست حداقل ۵۰ شرکته یعنی هر شرکت ۲میلیون دلار این شرکت نهایت باید درعرض ۴سال ده میلیون دلار ارز بگیره چقدر گرفته ۳ونیم میلیارد دلار چند برابر بیشتر ۳۵۰برابر
 • ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  3 0
  صدهزارتن مگه یک خانوار سالی یک کیلو بیشتر چای مصرف می‌کنه 20میلیون خانوار ۲۰میلیون کیلو مصرف چای کشوره
 • ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  4 0
  این فقط غارت تو یک قلم کالاست مثل این چای حداقل ۲۰ قلم دیگه داریم که اونام بی شک همین کارنامه افتضاح رودارن
 • ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  3 0
  به جای اینهمه مزخرفات و اراجیف و لیچار و چرندیات در یک کلمه اسم شرکت را بنویسید.
  • ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۳
   1 0
   حالا چه فرقی میکنه تو این مدت حتی پس هم بدند مقدار بسیار زیادی کاسبند
 • ح ر ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۲
  3 0
  واقعا فاجعه است

این مطالب را از دست ندهید....

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس