آمادگی صنعاء برای آزاد کردن تمام اسرا

رئیس کمیته امور اسرای یمن از آمادگی صنعاء برای آغاز روند فراگیر تبادل تمام اسرا با ائتلاف متجاوز سعودی و سنگ اندازی های این ائتلاف در مسیر آزادی اسرا خبر داد.

به گزارش مشرق، «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسرای یمن تاکید کرد که صنعاء آماده آزاد کردن اسرای سعودی و سودانی عضو ائتلاف متجاوز سعودی است به شرط آنکه این اقدام در چارچوب روند تبادل اسرا صورت بگیرد.

وی در ادامه افزود: در این روند باید اسرای یمنی نیز از سوی ائتلاف سعودی آزاد شوند. روند تبادل اسرا که توافق آن در سوئیس امضا شد به دلیل عدم جدیت ائتلاف سعودی برای اجرای آن متوقف شده است.

المرتضی تصریح کرد: صنعاء با درخواست نیروهای مأرب وابسته به ائتلاف سعودی در خصوص بررسی سرنوشت محمد قحطان یکی از رهبران حزب الاصلاح موافقت کرده و نام وی را در لیست اسرای تبادلی قرار داد اما در مقابل ائتلاف سعودی با درخواست‌های ما درباره اسیران یمنی و یا بازدید از زندان‌های مأرب مخالفت کرد.

وی اضافه کرد: سازمان ملل نیز در این خصوص ضعیف عمل کرده است. در هر صورت صنعاء اسرای سعودی و سودانی در اختیار دارد و حاضر است وارد روند تبادل تمام اسرا شود.

مذاکرات میان دولت صنعاء و دولت وابسته به ائتلاف سعودی در یمن در خصوص پرونده اسرا در تاریخ ۱۸ ژوئن گذشته به پایان رسید. این مذاکرات در پایتخت اردن و با نظارت سازمان ملل و صلیب سرخ صورت گرفت و در جریان آن بر سر برگزاری دور جدیدی از مذاکرات بعد از عید قربان و تبادل اسرا توافق شد اما این مذاکرات برگزار نشد.

دو طرف در دسامبر ۲۰۱۸، ۱۵ هزار اسیر را در چارچوب تبادل اسرا آزاد کردند و در اکتبر ۲۰۲۰ نیز بیش از هزار اسیر تبادل شد.

عبدالقادر المرتضی پیشتر نیز اعلام کرده بود که صنعاء آماده است روند تبادل تمام اسرا را با طرف مقابل آغاز کند اما شاهد سنگ اندازی های ائتلاف متجاوز سعودی در این مسیر هستیم.

وی تصریح کرد: سازمان ملل نیز از این اقدامات مزدوران ائتلاف سعودی در مأرب غافلگیر شده است. ما شاهد ربوده شدن صدها تن از مردم یمن در تعز و مأرب و عدن توسط عناصر مزدور ائتلاف سعودی هستیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس