ژنرال ارشد صهیونیست: هیچ زمانی وضعیت امنیت ملی اسرائیل تا این حد آشفته نبود

معاون اسبق رئیس ستاد مشترک رژیم صهیونیستی گفت که هیچ زمانی وضعیت امنیت داخلی این رژیم را تا این حد آشفته ندیده بود.

به گزارش مشرق، «دان هرئیل» معاون اسبق رئیس ستاد مشترک رژیم صهیونیستی شب گذشته (شنبه) در جمع مخالفان بنیامین نتانیاهو در تل آویو، گفت که کابینه او موجب چند تکه شدن نهادهای امنیتی و ارتش شده است.

به نوشته وبگاه شبکه المیادین، دان هرئیل در جمع دهها هزار نفر از کسانی که برای سی و نهمین هفته علیه طرح موسوم به «اصلاحات قضایی» در منطقه «کاپپلان» در تل آویو جمع شده بودند، گفت: «هیچ زمانی در طول عمرم امنیت ملی اسرائیل را تا این حد بد و آشفته ندیده بودم، این دولت خبیث موجب چند تکه شدن ارتش شده و یک خطر موجودیت واقعی برای اسرائیل ایجاد کرده است».

او افزود: «اقدامات دولت برای تضعیف دادگاه عالی منجر به آسیب‌های جدی به نیروهای ذخیره در مهم‌ترین یگان‌های ارتش اسرائیل و از دست دادن کارایی و ظرفیت مهم عملیاتی شده است، این آسیب‌ها به یگان‌های رسمی و ساختار ارتش اسرائیل نیز سرایت خواهد کرد و تازه این پایان کار نیست».

این ژنرال ارشد صهیونیست همچنین با اشاره به قانون معافیت کامل دانش‌آموختگان مدارس دینی از خدمت سربازی، گفت: «تصویب این قانون باعث کاهش انگیزه جذب نیرو و از هم پاشیدگی سریع دستگاه منظم ارتش اسرائیل می‌شود، این پایان ارتش مردمی است».

در این راستا چندی پیش رسانه‌های صهیونیستی آمار و ارقامی منتشر کردند که نشان از عدم تمایل گسترده جوانان برای خدمت در ارتش داشت.

«ایدیت شافران گیتلمن» از موسسه تحقیقات امنیت داخلی اسرائیل در این خصوص گفت که ۲۹ درصد از والدین نوجوانان ۱۶ تا ۱۸ سال طی یک نظرسنجی گفته‌اند که اگر قانون سربازی اجباری تصویب شود(معافیت دائمی طلبه‌های دینی)، این موضوع بر نحوه تشویق فرزندان آنها برای پیوستن به ارتش تأثیر می‌گذارد.

در ابتدای ماه گذشته، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که در پی اعتراض به قانون اصلاحات قضایی و قانون معافیت طلبه‌های دینی، صدها نفر از جوانان اسرائیلی از حضور در خدمت سربازی خودداری کرده‌اند و این موضوع موجب شده است تا کارایی ارتش صهیونیستی برای ورود به یک جنگ تمام عیار محل تردید باشد.

این شرایط صدای بسیاری از ژنرال‌های ارتش اشغالگر را در آورده است؛ به طور مثال در اواخر ماه آگوست «نوعام تیبون» فرمانده سابق سپاه شمال در ارتش گفته بود: «اقدامات دولت بنیامین نتانیاهو و تصویب تغییرات قضایی موجب چند تکه شدن ارتش شده است».

از سوی دیگر بسیاری از مخالفان کابینه می‌گویند که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که علیه او اتهاماتی قضایی مطرح است، سعی دارد با تصویب کامل طرح مذکور از محاکمه فرار کند.

کابینه رژیم صهیونیستی چندی پیش، با وجود اعتراضات گسترده احزاب اپوزیسیون و تظاهرات هزاران نفری بخشی از طرح خود به نام «لغو بند عدم معقولیت» را تصویب کرد، اقدامی که موجب شد تا «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم اسرائیل در واکنش به آن بگوید: «در اوج بحران به سر می‌بریم».

با تصویب این لایحه در پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست)،‌ دیوان عالی رژیم صهیونیستی در صورتی که تصیمات قوه مجریه را غیر معقولی و غیرمنطقی بداند، دیگر همچون سابق امکان مداخله و لغو آن را نخواهد داشت یا به عبارت دیگر، کابینه آزادانه و بدون مداخله دستگاه قضایی طرح‌های مدنظر خود را پیش خواهد برد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس