عبدالله گنجی

حادثه هشتم مهر ۱۴۰۱ زاهدان بسیار تلخ بود و طبیعی بود که نظام نسبت به آن واکنش شایسته داشته باشد. این حادثه چهار علت اصلی داشت که شاید بسیاری از مردم ندانند.

به گزارش مشرق، عبدالله گنجی طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت :

حادثه هشتم مهر ۱۴۰۱ زاهدان بسیار تلخ بود و طبیعی بود که نظام نسبت به آن واکنش شایسته داشته باشد. این حادثه چهار علت اصلی داشت که شاید بسیاری از مردم ندانند.

۱- با شایعه تجاوز/تعرض به یک دختر در چابهار طبیعی بود که زمینه‌های قومی-مذهبی برای بهره‌برداری دشمنان و تحریک اجتماعی محیط مذکور فراهم شود. نگارنده شخصاً به فرمانده محترم وقت فراجا و مسئول بازرسی آن عرض کردم نسبت به این موضوع اقدام رسانه‌ای کنید و آنان موضوع را حقوقی می‌دانستند که باید صحت و سقم در دادگاه روشن شود. حقیقت این است که اگر درباره این موضوع اقدام مؤثر رسانه‌ای انجام و ادعاهای کذب بیان می‌شد یا مسئولیت (در صورت صحت) پذیرفته می‌شد، موضوع برای نمازگزاران محترم روز هشتم مهر زاهدان تازگی نداشت.

۲- عامل دوم کشاندن موضوع به نماز جمعه از سوی خطیب آن روز بود. او یا نمی‌دانست بعد از این تحریک کنش اجتماعی چه خواهد بود یا می‌دانست و دست به این اقدام زد. محتمل بود که جوانان مذهبی و هم‌قوم آن دختر عواطف‌شان تحریک شود و دست به هجوم به بازار و ادارات و کلانتری نزدیک نماز جمعه بزنند و میلیاردها خسارت به همشهریان خود وارد نمایند.

۳- عامل سوم آماده نبودن پلیس و کلانتری برای مواجهه یا برآورد اتفاقات بعد از خطبه بود. قبلاً بارها نوشته‌ام که یکی از عوامل تلفات انسانی در حوادث ۱۳۸۸، ۹۶، ۹۸ و ۱۴۰۱ هدایت معترضان توسط افراد حرفه‌ای به سمت مراکز نظامی-انتظامی است. هدایت‌کنندگان می‌دانند نیروهای مسلح موجود در مرکز نظامی هم از سلاحی که در ساختمان هست می‌ترسند (که به دست مردم نیفتد) و هم از جان خود بیم دارند. بنابراین، پس از ایست اولیه اقدام به شلیک می‌کنند. اگر پلیس از میزان جمعیت یا میزان افراد مسلح حاضر در جمعیت اطلاع داشت می‌توانست با تک‌تیرانداز از پشت‌بام صرفاً افراد مسلح را هدف قرار دهد و شعاع تیراندازی را محدود نماید.

۴- عامل چهارم اختلاط افراد مسلح و مردم معترض بود. هم واقعیت است و هم ذهنیت پیشینی وجود دارد که عناصری از گروه‌های تروریستی معلوم‌الحال بخواهند از اعتراض مردم در این شهر کلاهی برای خود بدوزند. شهادت سردار هاشمی، مسئول اطلاعات سپاه استان در آن مکان تردیدی باقی نمی‌گذارد که افراد مسلح در میان مردم حضور داشته‌اند و از قضا هوشمندانه ترور کرده‌اند.

اما معتقدم در بین حوادث تلخ سال ۱۴۰۱ این حادثه -که از قضا مرتبط با داستان مهسا امینی نبود- به صورت ویژه مورد توجه نظام قرار گرفت. مقام معظم رهبری شخصاً و علناً به این موضوع ورود کردند و به‌شدت از آن ناراحت بودند. همه بی‌تدبیری صحنه مرتبط با پلیس نبود، اما نظام آنچه باید برای جبران موضوع می‌کرد انجام داد.

۱) فرماندهان تراز اول کلانتری منطقه و استان عزل شدند یا تغییر یافتند.

۲) ۲۶ نفر برای محاکمه به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی شدند.

۳) نماینده مقام معظم رهبری به استان سفر کردند و طی چندروز به دلجویی از خانواده‌های داغدیده پرداختند.

۴) مردم معترضی که جان باختند و سابقه سوءپیشینی نداشتند به عنوان شهید پذیرفته شدند.

۵) دیه و حقوق قانونی اولیای دم مورد توجه قرار گرفت.

۶) توجه به کسانی که اموال‌شان بعد از حادثه مورد تعرض و نابودی قرار گرفت (بازاریان).

با این همه، این موضوع زمینه‌های توجیه تروریست‌ها برای واکنش‌های تروریستی را پررنگ کرد و بر فعالیت آنان افزود و در طول این یک سال گذشته تعدادی از سربازان حافظ امنیت و مرز را به شهادت رساندند. آنچه امثال مولوی عبدالحمید و دیگر بزرگان استان باید بدانند-و می‌دانند- اینکه ناامنی یا احساس ناامنی می‌تواند به توقف توسعه در استان پهناور آنان منجر شود. نیروی متخصص باید احساس امنیت کند تا بتواند در بیابان‌های وسیع آن سرزمین، لوله‌کشی آب و گاز را دنبال نماید و هرگونه ناامنی خیانت به مردمی است که دنبال آینده بهتری برای زندگی هستند. عزم نظام با نصب استاندار ویژه و افزایش بیش از ۷۰ درصدی بودجه استان روشن است. آنچه می‌ماند مسئولیت‌پذیری بومی-محلی است که امید است بهتر از دیروز باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 21
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  علت العلل مماشات ومدارا با عبدالحمید و خطبه‌های شیطانی اش ست که آزادانه خشونت و نفرت و ناامنی را از طریق رسانه‌های معاند و مروج خشونت و نفرت و ترور رواج می دهد و هر روز ی پلیس یا سپاهی یا بسیجی به شهادت می‌رسد واقعا صبر نظام در برخورد با این عنصر معلوالحال تا چه حدیست
 • هادی IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  مثلا کار خوبی کردین که نیروهای نظامی رو محکوم کردین؟ کجای دنیا نیروهای امنیتیش اینجور بدون حفاظت و پشتیبانی قانون رها شدن. پلیس مملکت برای محافظت از جانش هم جرئت استفاده از اسلحه رو نداره‌. خیلی کار خوبی میکنید؟ یکم از کشورهای اروپایی و آمریکا یاد بگیرید چطور پشت پلیسشون هستن.
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  پیشرفت استان سیستان پایین کشیدن حمید است تمام
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  دادگاه برای آن 26 نفر چه حکمی صادر کرده است؟ اسامی و مجازات شان را منتشر کنید تا باور کنیم.
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  31 24
  همون مورد اول که نام بردی با شایعه تجاوز کل خبرت زیر سوال رفت مشرق،کلا دوست دارید همه چیز رو شایعه ودروغ وغیره قلمداد کنید،هر موقع بر اساس منطق وعدالت با مردم رو راست بودید اونوقت میشه امیدوار بود!!!! خدا به اسرار غیب آسمانها و زمین داناست و به افکار و اندیشه دلها هم کاملا آگاه است.
  • آرش IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
   0 0
   هرچیزی که تو دوست داشته باشی که واقعیت داشته باشه همون واقعیت داره و خلافش شایعه هست. معیار، میل و ذائقه ی تو هست که خودت محور دنیایی!! خدا مکر کافران را به خودشان برمی گرداند و بد جایگاهی دارند.
  • IR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
   0 0
   از مشرق نیوز که نیوزش انگلیسیه چه انتظاری جر این داری این اینگلیسی ها برای بقاشون همش دنبال وارونه جلوه دادن حقیقتن و مدام با این کاراشون به دین و دیانت ضربه میزنن
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  13 12
  ضعف حکومت قانون ...
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  هر اشتباهی میکنید صادق باشید و عذرخواهی و تا حد ممکن جبران کنید، با لاپوشانی فساد و آلودگی بیشتر میشه، دیگه خود دانید
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  معلوم هست هر سال دوره ها و تجدید آموزشی جامع نیروهای انتظامی در محل یا در مراکز استان یا کشور با حضور فرمانده هان و انتقال به همه پرسنل محلی و وظیفه ای نیاز هست . که امیدواریم در برنامه داشته باشند
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  مطلب نماز جمعه جابهار . نشان میدهد در موضوع خاص و حساس هماهنگی بین امام جمعه و دستگاه مسئول امنیتی مثل معاون استاندار و جاهای دیگر برای بیان لازم است .
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  0 0
  دلیل اول تا چهارم منافقی که قصد دارد جامعه ایران را به سمت درگیری مذاهب و هموطن کشی سوق دهد بنام عبدالحمید مولانا
 • نیما IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
  4 2
  عبدلشیطان را بازداشت محاکمه کنید
 • IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  0 0
  عبدالحمید و ما ادراک عبدالحمید
 • پشت پرده مسجد مکی FI ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۹
  0 0
  برای دیدن چهره واقعی مولوی عبدالحمید، کانال پشت پرده مسجد مکی را در تلگرام جستجو کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس