رئیسی چه سوغاتی‌ از نیویورک آورد؟/ بازگشت‌ ۳۵۰۶ لوح مصادره‌شده توسط آمریکا بعد از ۸۵ سال

دولت سیزدهم طی دو سال اخیر بارها در مجامع بین‌المللی مانند دادگاه لاهه استرداد این الواح را با اهتمام ویژه‌ پیگیری کرده و خواستار آن شده تا میراث‌ تاریخی ملت را به کشور برگرداند.

به گزارش مشرق، رئیس‌جمهور کشورمان ۲۷ شهریور ماه برای دومین بار به‌منظور شرکت در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شد.

حضور هیأت‌ بلندپایه دیپلماتیک ایران بازتاب‌های زیادی در عرصه رسانه به همراه داشت و در حاشیه این سفر رایزنی‌های زیادی هم در حوزه‌های گوناگون صورت گرفت.

آیت‌الله رئیسی امسال در حالی در ‎سازمان ملل سخنرانی کرد که پروژه انزوای بین‌المللی جمهوری اسلامی در سایه دیپلماسی فعال دولت سیزدهم مفتضحانه شکست خورده و دارایی‌های بلوکه شده کشور در دسترس قرار گرفت و ایران رسماً‌ به عضویت دو سازمان مهم اقتصادی شانگهای و بریکس درآمده است‌.

رویکرد متعادل و متوازن دولت در صحنه‌ دیپلماسی، گشایش‌های زیادی را در عرصه خارجی و استیفای حقوق مردم در پی داشته است؛ به‌گونه‌ای که دولت آیت‌الله رئیسی با دیپلماسی عزتمندانه، نگاه جهانیان را به راهبرد دیپلماسی جمهوری اسلامی تغییر داد و رویکرد مختصات دیپلماتیک ایران را از رویکرد غرب‌محور مبتنی بر التماس و مذاکره به دیپلماسی مبتنی بر عملگرایی از موضع اقتدار بازتعریف کرد که سفرهای مهم رئیس دولت به کشورهای مختلف و امضای صدها سند و توافقنامه، مؤید این امر است.

دیپلماسی پویای دولت سیزدهم بر پایه اصل احترام متقابل و عزت و استیفای حقوق ملت، در نیویورک هم اتفاقات بی‌سابقه‌ای را رقم زد که مهم‌ترین آن خبری‌ است که در آستانه بازگشت رئیس‌جمهور منتشر شده؛ خبری مبنی بر آنکه هیأت ایرانی با دست پُر به کشور بازخواهند گشت.

اما شاید برای خیلی‌ها سوال شده باشد که این خبر خوش و مهم چیست؟

بیش از ۸۵ سال از خروج گِل‌نبشته‌هایی که فقط برای مطالعه در اختیار دانشگاه شیکاگو قرار گرفته بود می‌گذرد و حالا با بعد ده‌ها سال رایزنی‌های وزارت امور خارجه و میراث فرهنگی به موطن اصلی خود بازمی‌گردند؛ الواح هخامنشی که در تخت جمشید پیدا شده بود و جهت بررسی و یک دوره مطالعاتی سه ساله و به امانت به آمریکا فرستاده شد اما با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، دولت آمریکا مانع از استرداد آنها شد.

بر اساس اطلاعات کسب شده توسط خبرنگار حوزه دولت ایرنا، اکنون ۳۵۰۶ لوح در پنجمین مرحله استرداد با رایزنی دولت سیزدهم به خاک مادری بازمی‌گردند؛ لوح‌هایی با محتوای مدیریت منابع راه‌ها، روابط اجتماعی، مایحتاج اساسی زندگی، دستمزدها، اقتصاد جامعه هخامنشی به خط میخی و زبان عیلامی و آرامی که در ۹ صندوق از طریق هواپیمای حامل هیأت‌ ایرانی وارد خاک کشور خواهند شد.

پس از آزادسازی منابع بلوکه شده، اکنون شاهد آزادسازی لوح‌های هخامنشی مصادره‌ شده هستیم که آمریکا با دیپلماسی عزتمندانه دولت سیزدهم اجازه استرداد آنها را به کشور داده که برگ زرین‌ و نقطه عطف دیگری در دیپلماسی آیت‌الله رئیسی است.

این لوح‌ها با رایزنی‌های گسترده و فشرده وزارت امور خارجه، مرکز امور حقوق بین الملل ریاست جمهوری و وزارت میراث فرهنگی در هماهنگی با مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو که سال ۹۸ وعده انتقال آن‌ها به ایران را داده بودند اما فرایند صدور مجوز آن توسط خزانه‌داری آمریکا به بهانه‌ کرونا دچار تعلل شد، به کشور بازمی‌گردند.

پس از صدور مجوز خزانه‌داری آمریکا قرار شد محموله آماده شده در یک کشور ثالث تحویل نمایندگی کشورمان شود اما به بهانه تحریم‌ها با کارشکنی وزارت خارجه فرانسه و آلمان و عدم همکاری شرکت‌های هواپیمایی‌ و بیمه‌ای مواجه و نهایتاً مقرر شد محموله توسط مؤسسه شرق‌شناسی به نمایندگی کشورمان در نیویورک تحویل داده شود تا در زمان برگزاری مجمع سالانه سازمان ملل از طریق هواپیمای حامل هیأت ایرانی به کشور بازگردانده شوند.

اطلاعات به دست آمده توسط خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد ماجرای این لوح‌ها از این قرار است که باستان‌شناسان الواح را در سال ۱۳۱۳ شمسی در تخت جمشید کشف کردند و این لوح‌ها با موافقت دولت وقتِ ایران در ۵۰ صندوق چوبی شامل حدود ۲۰۰۰ جعبه‌ مقوایی و چند پیت نفتی که در تخت جمشید به پارافین آب‌ شده آغشته شده بودند، از طریق بوشهر به آمریکا و برای مطالعه و بررسی به دانشگاه شیکاگو امانت داده شد و قرار بود بعد از اتمام‌ مطالعات هم به ایران مسترد شود.

در همان زمان، قرارداد و موافقت‌نامه‌ای نیز تدوین شد که در آن آمده بود «ایران لوح‌هایی گلی را برای خوانش‌ و رمزگشایی به امانت به دانشگاه شیکاگو که مشغول کاوش تخت جمشید (پارسه، پرسپولیس) است، می‌سپارد».

استرداد ۳۹ هزار و ۲۶۲ قطعه لوح در ۴ مرحله و طی ۸۵ سال

اسفند ۱۳۱۱ شمسی در کاوش‌های باستان‌شناسی روی تخت جمشید، حدود ۳۰ هزار لوح گِلی مربوط به دوره هخامنشی به خط میخی کشف شد که تعداد پُرشمار این الواح، محتوای متنوع، منسجم و دست نخورده بودن آن‌ها در طی دو هزار و پانصد سال و کشف یک‌باره این مجموعه، آن را بسیار منحصر به فرد کرده است؛ این مجموعه شامل ۲ هزار و ۶۷۰ قطعه لوح بزرگ به خط میخی و زبان عیلامی و تعداد ۸۳۶ قطعه لوح کوچک به خط میخی و زبان آرامی است.

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار خبرنگار ایرنا قرار گرفته، بعد از مطالعه و انتشار نتایج مطالعات صورت گرفته روی این الواح در قالب چند کتاب، استرداد آن‌ها آغاز شد که تاکنون بخشی از لوح‌ها در چهار مرحله به ایران برگردانده شده‌اند: سال ۱۳۲۷ شمسی (۱۷۹ قطعه)، سال ۱۳۲۹ شمسی (۳۷هزار قطعه)، سال ۱۳۸۳ شمسی (۳۰۰ قطعه) و سال ۱۳۹۸ شمسی (۱۷۸۳ قطعه)؛ گرچه بازگشت بخش چهارم الواح به کشور شرایط پیچیده‌تری داشت و اسرائیل بنا داشت تا لوح‌های هخامنشی را به عنوان غرامت یک حمله انتحاری از سوی مبارزان فلسطینی مصادره کند که برای آن پرونده معروف «جنی روبین» را علیه ایران تشکل داد و لابی صهیونیست‌ها هم در این زمینه کاملاً مصمم بود الواح ایرانی را به نفع خانواده قربانیان آن واقعه مصادره کند اما نهایتاً پیگیری‌های ایران مانع آن شد و تیر رژیم صهیونیستی برای غارت لوح‌های هخامنشی به سنگ خورد.

دولت سیزدهم در طی دو سال اخیر بارها در مجامع بین المللی مانند دادگاه لاهه استرداد این الواح را با اهتمام ویژه‌ پیگیری کرده و خواستار آن شده تا میراث‌ تاریخی ملت را به کشور برگرداند و نهایتا پنجمین محموله الواح در قالب ۳۵۰۶ لوح بسته‌بندی شده، پس از بیش از ۸۵ سال از سوی هیات ایرانی به کشور برمی‌گردد.

به گفته کارشناسان این الواح به نسبت لوح‌هایی که در مراحل قبل وارد کشور شده اند سالم‌تر بوده و قابل خواندن هستند.

بی‌تردید می‌توان این دستاورد فرهنگی و تمدنی و استیفای حقوق ملت ایران را در کنار دیگر دستاوردهای سفر آیت‌الله رئیسی به نیویورک، از دفاع قاطع او از ساحت قرآن و روشنگری درباره پُشت‌پرده تحرکات افراطی‌ غرب علیه مقدسات‌ و نظام خانواده، تا اعلام قاطع صریح‌ مواضع ایران در زمینه‌های مختلف از مذاکرات رفع‌تحریم‌ها تا نقش آفرینی در گسترش صلح و مبارزه با تروریسم‌ و توصیه‌های او به رسانه‌ها برای آزادی‌خواهی و حق‌گویی‌ و لزوم حفظ استقلال نهادهای ورزشی‌ در برابر سیاست‌بازی قدرت‌های سلطه‌طلب، ثمره ماندگار دولت سیزدهم در صحنه دیپلماسی با پایداری و ایستادگی و پرهیز از دیپلماسی التماسی دانست که تلاش کرد پرونده استرداد الواح هخامنشی را ببندد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 61
 • در انتظار بررسی: 10
 • غیر قابل انتشار: 6
 • ساسان IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  16 4
  خاک بر سر دولت تدبیر و امید که فکر می کرد می تواند با دیپلماسی التماسی حقوق ملت ما را از ابرقدرتها استیفا کند.
  • IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
   0 0
   احسنت آقای رییسی روحانی ۸ سال رفت آمد در آمریکا کاری از پیش نبرد اصلا عقلشان نمی رسید حقوق ملت را بخواهند در هر زمینه ای و البته عرضه هم نداشتند بیسوادها
  • ایرانی GB ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
   0 0
   خدا خیرت بده آقای رئیسی ... یک دعای خیر مردم ایران رو پشت سر خودت بجا گذاشتی که با بازگرداندن این الواح که جزو اموال و دارایی های نیاکان عزت مند ما مردم ایران هست نامت رو در تاریخ ایران ثبت کردی , درود بر آقای رئیسی و تیم ادمین همراهش و همه ایرانیان شریف و میهن دوستی که در انجام این واقعه ملی همکاری صمیمانه داشتند , درود بر عزیزان مشرق نیوز که این گنج خبری رو رسانه ای کردند
  • بختیاری IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
   0 0
   انتقام قتل عام ایرانیان با توطئه استر و مردوخ در دوران هخامنشیان باقی مونده که انشاالله بزودی میگیریم همچنین قتل عام با قحطی ساختگی توسط انگل یس خبیث /// ساده لوحان ترسوی مورد نظر ما بیداریم.(لعنت به ملکه سقط شده گور به گور شده)
  • رسولی IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
   0 0
   طبق گفته مسئولین میراث فرهنگی این لوح ها بیش از سی سال است که وزارت امور خارجه ایران در دولت های گذشته مکاتبه و رایزنی داشتند که برگردد .خوشبختانه در این دولت زحمات دولت های گذشته از زمان شهید رجایی تا الان جواب داد و مسترد گردید.
  • مرگ بر منافق IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   0 0
   آلبانی چه خبر میرید کانادا یا نه؟
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  1 3
  یعنی اینقدرجاسوس ها مهم بودند
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  2 12
  وقتی اینهمه بیکارداریم هزینه نگهداریش کجاست
  • IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
   0 0
   انگار در مغزت باز کردن پهن ریختن توش اخه چه ربطی داره الاغ خخخخخخ
  • بختیاری IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
   0 0
   قرار هست از باغ گلابی حسن کلید و اون درامد روزی 100 میلیون دلار تامین بشه.
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  3 8
  چندیش هم دکترظریف اورد
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  2 9
  زندگی برامریکاکه این همه سال باپول خودش سالم نگهشون داشته بود
 • IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  5 10
  درب دوستی بین دوملت ودوکشوربازشد کشوری مسیحی وملتی شیعه
 • IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  5 9
  اصلا کوروش برای شما اهمیتی دارد ؟برای شما تاریخ قبل اسلام داخل ایران کلا کشکه .در صورتی که ایران به کشور پنج هزار ساله است.
  • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
   0 0
   واقعا هم کوروش کشکه که با پول نفت بزرگش کردند
 • IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  4 12
  قدردان امریکاهستیم
  • مهدی IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   0 0
   از اینکه این همه سال اینارو دزدیده بود!؟
 • IR ۱۹:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  2 12
  رئیسی با مجموعه ای از الواح تاریخی به ایران بازگشت پاروی smaچی شد ؟
  • حمید IR ۲۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
   10 0
   دم رئیسی گرم تو چی کار کردی از خودت بگو؟
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  4 7
  داروی smaچی شد ؟
  • جمال IR ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
   9 0
   معتادا وقتی یجا میشن میگن آی نبودی ببینی... از خودت مایه بزار چیکار کردی؟
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  4 1
  دست دوستی دراز شده خداروشکرمرگ بردواتشه های نزول خورسهمیه بگیراقازاده پرورباسهمیه اشرافی
 • حسین IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  1 9
  حالا اینا میراث ما هست خوب ولی تو این اوضاع و احوال این چه دردی دوا میکنه که خبر خوش هم یدک بکشه
 • IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  0 13
  اینا که میگن همشون بی ارزشم!
  • IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
   8 0
   اطلاعاتت را از رسانه های سالم بگیر تا مجبور نشی اشتباه فکر کنی.کسی نگفته اینا بی ارزشن
  • امید NL ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
   5 0
   وقتی برات ریشه و تاریخ کشورت بی ارزش هستن یهنی تو هویتت برات مهم نیست
  • IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
   0 0
   اگر بی ارزش بود آمریکا بی ها آنها را نمی دزدیدن و۸۵سال نگه نمی داشتن ،وقتی ارزش تاریخ خود را نمی‌دانید نگو ارزش نداره این ها اصلا قابل قیمت گذاری نیستند از بس با ارزش هستن
  • IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   0 0
   لعنت بهت که به تاریخ ایران افتخاری نمیکنی. شاید از سایبری های اسرائیل هستی.
 • مهدی IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  0 10
  اینها چه بدرد میخوره
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  1 5
  اینا که میگن کوروش وجود نداشته حالا لوح چی آورده
  • IR ۰۱:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
   0 0
   احمق چرا زر میزنی کی گفتن کوروش وجود نداشته
  • بهنام IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
   1 0
   دقیقا کی و کجا گفته کوروش وجود نداشته؟؟؟ میشه لطفا سند حرفتون رو بگید کجاست؟؟
 • IR ۲۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  0 4
  اینم خبر غرور افرینش
 • . IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  5 3
  خیلی عالی
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  4 7
  فازشون چیه اینا ۷ابان مقبره کوروشومیبندن الان رفته ازامریکاالواح هخامنشیاروبرگردونه!!!!
  • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
   0 0
   اون روز زمانیه که میگن کوروش بزرگ فلسطین رو داد به یهودی ها و رفت . عموما برای اعتبار دادن به اشغال از شاه ما مایه میزارن دلیل مخالفت هم همینه حالا شما تولدش یا فتوحات رو بزرگداشت بگیر
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  6 1
  زنده باد رئیسی که به تاریخ و تمدن این سرزمین اهمیت می دهد
 • کریمی IR ۲۱:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  4 2
  زنده باد رئیسی که به تاریخ و تمدن این سرزمین اهمیت می دهد
 • IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  3 5
  چون این موفقیت در دولت غربگدا و اصلاح طلب حاصل نشده ،سعی میکنن بی ارزش جلوه اش بدن، داروی sma هم میرسه تا سوزش شما مضاعف بشه
 • امیر IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  6 3
  اونی که می گفت کوروش آسوده بخواب که ما بیداریم اینا رو داد رفت . اما یه سید اونا رو برگردوند ... قضاوت با شما
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  7 0
  باید یکی،از اون سر ستون های تخت‌جمشید که مثل عقاب هست بزن تو سر روحانی و ظریف و بهشون بگن از رئیسی یاد بگیرید
 • IR ۲۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  3 4
  همون خارج امنیتشون بالاتر نبود
 • IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  2 4
  بعد دوباره بفروشین؟!
 • علی IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  4 2
  اقای رییسی قول داد قیمت ها را به 1400 برگرداند بهتر نیست فکر اساسی برای معشیت مردم بکند بجای لوح سنگی قیمت گوشت.تخم مرغ و ...به قیمت قبل از تحویل ریاست جمهوری خودش برگرداند؟به خدا تا اخر عمر دعا گوش خواهیم بود.
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  10 2
  چقدر فرقه بین رئیسی و روحانی....
 • IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  3 0
  ممنون
 • هاشمی IR ۲۲:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  3 6
  همش حاشیه همش حاشیه همش حاشیه. اصل مطلب که تنگ بودن سفره ی منه ،اجاره ی زیادمنه،درآمد کم منه،زیرخط فقر بودن منه و... پس چی؟
 • علی GB ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  3 5
  شما هم خیلی به فکر میراث فرهنگی هستید!
 • GB ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
  0 0
  ایران نماینده دو تمدن ترکی و فارسی است. این حق طبیعی ایرانیان است که دوباره ارباب جهان شوند.
 • روح الله IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
  0 0
  به نظر من اگر اونجا بود بهتر نگهداری می شد چند سال دیگه می گن خراب شد شکست گم شد یا دزدیده شد و یا ....
  • پدرام IR ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   0 0
   جماعت خودتحقیر
 • مهدی انصاری IR ۰۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
  0 0
  درودهایمان به آقای رئیسی و وزیر خارجه و هیئت همراه... علی رغم تلاش فراوان شبکه های پلید و مزدور مانند اینترنشنال و غیره، خوشوقت و خوشحالیم که سفر و ماموریت دشوار و سخت ایشان به نیویورک با موفقیت انجام گردید...
 • حسین IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
  0 0
  اول اصالت تخت جمشید خاخام‌ها و تایید کنین به این همه جعل ودروغ جواب بدین اینا هم یا جعلی هستن یاایلامی یا مال یه حکومت دیگه هستن صددرصد
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
  0 0
  از کسی دفاع میکنید که 85 سال میراث فرهنگی کشوری را پنهان نگاه داشته، اطلاعات را مخفی و برای خود نگاه داری کرده بدون قائل شدن هیچ ارجی برای این کشور. می‌توانست آنها را ب دولت پهلوی برگرداند، اینکار را نکرد تا مردم ایران ب گذشته پرافتخار خود برنگردند و تحت استعمار قرارگیرند.
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
  0 2
  بیچاره ملت که با چندتا سنگ جعلی خوشحال میشن
 • مهدی IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  0 0
  دمتون گرم❤
 • مهدی IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  0 0
  دمتون گرم❤
 • مهدی IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  0 0
  دمتون گرم❤
 • مهدی IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  0 0
  دمتون گرم❤
 • مهدی IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  0 0
  دمتون گرم❤
 • مهدی IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  0 0
  دمتون گرم❤

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس