دادگاه

دادگاه حقوقی بین‌المللی پیرامون حادثه تروریستی ۳۱ شهریور سال ۹۷ در اهواز، صبح امروز در مجتمع امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش مشرق، جلسه رسیدگی حقوقی به پرونده گروهک تروریستی حرکة‌النضال صبح امروز «چهارشنبه ۲۹ شهریور» به ریاست قاضی حسین‌زاده، رئیس شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی ویژه روابط بین‌الملل تهران، با حضور خواهان برگزار شد.

۳۲ نفر از اعضای خانواده شهدای حادثه و همچنین ۳۳ نفر از مصدومین و مجروحین این حادثه با اعطای وکالت به وکیل پرونده در قالب ۲۴ فقره دادخواست، طرح دعوی علیه عاملان و مسببین این حادثه تروریستی را در مرجع قضایی ثبت کرده و پرونده این حادثه در شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران(شعبه ویژه رسیدگی کننده به پرونده دعاوی اتباع ایرانی علیه دولت آمریکا) مفتوح شده است.

طرح دعوی مطابق با قانون صلاحیت محاکم دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی مصوب ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی ایران و همچنین قانون الزام دولت به پیگیری جبران خسارت ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران و اتباع ایران مصوب ۱۳۹۵، ثبت شده است.

این پرونده درمجموع ۳۶ خوانده دارد که ۳۲ خوانده از اشخاص حقیقی و حقوقی ایالات متحده و ۴ نفر هم از اعضای گروهک حرکة‌النضال الاحوازیه هستند.

در ابتدای جلسه قاضی حسین‌زاده گفت: حسب گزارشی که اجمالا واصل شد مطلع شدم که خانواده شهدا در این جلسه حضور پیدا کردند. جلسه شعبه ۵۵ دادگاه تهران دایر بر دادرسی حقوقی با دادخواهی دادخواهان و خانواده شهدا مظلوم حادثه تروریستی رژه اهواز در سال ۱۳۹۷ برگزار می‌شود.

وی افزود: این دادگاه به دادخواهی خانواده شهدای حادثه تروریستی مورخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ که منتهی به شهادت بالغ بر ۲۵ هموطن و جراحت بالغ بر ۷۰ نفر از حاضرین در رژه بود تشکیل شده است.

در حادثه تروریستی سال ۱۳۹۷ در اهواز، گروهک تروریستی حرکة‌النضال با پشتیبانی لجستیک، مالی و معنوی سران دولت ایالات متحده آمریکا و پیش‌بینی‌های انجام شده به صورت مسلحانه مردم بی دفاع و مظلوم حاضر در رژه و نیز بعضاً سربازان و نظامیانی که آمادگی جهت دفاع نداشتند حمله‌ور شده و بسیار مظلومانه و فجیع نسبت به شهید کردن ۲۵ نفر و مجروح کرده ۷۰ نفر از مردم کشور اقدام کرده‌اند.

قاضی حسین‌زاده با تاکید بر اینکه به لحاظ قانون مبارزه با تامین مالی تروریست این یک اقدام کاملا وحشت‌افکن است، گفت: دادگاه حاضر خود را صالح و شایسته به رسیدگی به دعوا حاضر می‌داند، زیرا براساس اصل ۳۴ قانون اساسی دادخواهی حق مسلم هر فرد و هر شخصی است و کلیه اشخاص می‌توانند نسبت به دادخواهی در دادگاه حقوقی تهران از باب اقدامات وحشت افکن دولت‌های متخاصم ناقض قوانین ایران، طرح دعوا کند.

بر اساس قانون تشدید مقابله با اقدامات تروریستی دولت آمریکا، دادگاه حقوقی تهران صلاحیت دارد که به لحاظ نقش آفرینی‌های دولت آمریکا در منطقه و ایران مبنی بر نقض حقوق اولیه اتباع ایرانی رسیدگی و دادخواهی را انجام داده است.

قاضی اظهار کرد: براساس ماده ۱ و ۴ قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه دولت تروریستی ایالات متحده آمریکا و نیز براساس قانون اقدام متقابل، دولت جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضایی مکلف و ملزم هستند نسبت به استماع دادخواهی تمامی اتباع ایرانی که از باب اقدامات دولت آمریکا متضرر شده اند رسیدگی و دادخواهی را انجام دهد.

براساس ماده ۱ قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم اقدام دولت ایالات متحده آمریکا مبنی بر تجهیز پشتیبانی لجستیک، مالی و معنوی گروهک‌های تروریستی و حمله به هموطنان و اتباع شریف ایرانی توسط این گروهک‌ها مصداق بارز اقدام تروریستی و ناقض حقوق بشر است و قانون موضوع جمهوری اسلامی ایران دولت ایالات متحده آمریکا را به عنوان یک رفتار ناقض حقوق بشر می‌داند؛ بنابراین با لحاظ موادی که اشاره شد این دادگاه شایستگی قانونی استماع دعوا حاضر را دارد.

در ادامه جلسه کلیپی از این حادثه پخش شد و سپس پور ابراهیمی وکیل شکات پرونده در جایگاه قرار گرفت و گفت‌: رهبران حمله تروریستی گروهک تروریستی حرکة النضال در دانمارک و هلند و سوئد ساکن هستند و با پشتیبانی قبلی دولت امریکا و برخی دیگر از اشخاص حقیقی و حقوقی این دولت اتفاق افتاد. در این حمله زنان و مردان و خبرنگاران و نظامیان مورد حمله مسلحانه قرار گرفتند.

حمایت سیاسی، نظامی و مالی دولت آمریکا از گروهک تروریستی حرکة النضال

وکیل شکات در ادامه گفت: این پرونده ۳۶ خوانده دارد که ۴ نفر از آن اعضای گروهک تروریستی حرکة‌النضال هستند و یکی از اعضا با نام حبیب فرج‌الله‌چعب با رای صادره دادگاه انقلاب محکوم به اعدام شده است و سه نفر دیگر به نام حبیب بنگال و یعقوب نیسی در زندان مرکزی دانمارک و عیسی فاخر در زندان مرکزی هلند به سر می‌برند. ۳۲ خوانده دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی ایالات متحده آمریکا هستند؛ یعنی روسای جمهور وقت که در ایجاد و شکل‌گیری گروهک داعش نقش به‌سزایی داشتند و وزاری امور خارجه دولت به دلیل حمایت سیاسی.

نهاد دیگری که داعش را حمایت کرده وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا بوده و وزارت دفاع این کشور نیز این گروهک را حمایت نظامی کرده است. همچنین آژانس اطلاعات مرکزی و مرکز فرماندهی سنتکام ایالات متحده آمریکا به دلیل حمایت نظامی و بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا و روسای آن به دلیل حمایت مالی، در شکل‌گیری گروهک داعش نقش داشته‌اند.

دختر شهید علی لویمی باقری یکی از شهدای حمله گروهک تروریستی حرکة النضال در این جلسه اظهار کرد:آنچه در اینجا به حضور اعلام می‌کنم برای اولین بار و یک واقعیت شگفت‌انگیز و باورنکردنی است. من از قربانی تروری می‌گویم که سه مرتبه هدف مستقیم اقدامات تروریستی دولت آمریکا و سایر خواندگان آمریکایی قرار گرفت و در نهایت نیز به دست مزدوران آن‌ها ترور شد.

وی گفت: افرادی به اسم جدایی‌طلبی و با حمایت دولت آمریکا و دولت‌های اروپایی مثل سوئد، دانمارک و انگلستان تاکنون بیش از ۵۰۰ هموطن عرب‌زبان خوزستانی و عرب را مثل پدرم ترور کردند و به شهادت رسانده‌اند. انگیزه آن‌ها غیر از مزدوری و خیانت به کشور را نمی‌دانم، ولی دشمن و خباثت آمریکا و کشورهای حامی تروریست مثل سوئد‎‏، دانمارک و انگلستان را کاملاا می‌شناسیم.

هم وطن عربم دیگر خیانت و مزدوری برای کشورهای تروریستی مثل آمریکا‏، سوئد، دانمارک و انگلستان بس است. دیگر اقدامات تروریستی را در خوزستان علیه عرب، فارس لر و ... را متوقف کنید، دیگر خون هموطنانتان را نریزید. خیانت بس است و به دامان ملت و خانواده خود برگردید. اگر خون ۵۰۰ عرب خوزستانی سیرابتان کرده، ترورها را متوقف کنید و به هم زبان، هم وطن و خانواده خودتان خیانت نکنید آغوش ما به روی شما باز هست، اینجا خانه مادر و پدری شماست کسی خانه پدر و مادرش را به خاطر غریبه‌ها خراب نمی‌کند.

در ادامه دادگاه پدر شهید محمد طاها اقدامی کودک ۴ ساله شهید شده در حادثه تروریستی اهواز با حضور در جایگاه لباس و کفش غرق در خون کودک خود که در این حمله تروریستی به شهادت رسیده بود به قاضی و حاضران نشان داد و گفت: گروهک تروریستی داعش با حمایت و هدایت ایالات متحده آمریکا، ارکان و مقامات آن تاسیس شد و علاوه بر دریافت کمک‌های مالی و تسلیحاتی، بسیاری از آموزش‌های نظامی و تروریستی در پایگاه‌های منطقه‌ای وزارت دفاع و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا به تروریست‌ها آموزش داده شده و تجهیز شده اند.

وی گفت: در اقدامی تعجب برانگیز دیگر، شاهد حمایت و پشتیبانی دولت سوئد به عنوان دولت حامی حقوق بشر از گروه حرکه النضال و این قاتلان هستیم که دستشان به خون دها مرد و زن و کودک آلوده است، این در حالی است که سرکرده گروه حرکه النضال، حبیب فرج الله چعب در آخرین جلسه دادگاه خود که در ۱۰ مرداد ماه ۱۴۰۱ برگزار شد، گفت که کشور سوئد و دستگاه‌های امنیتی آن از او حمایت و پشتیبانی همه جانبه‌ای در قتل عام مردم بی دفاع داشته اند، تروریست مزبور در جلسه دادرسی اعتراف کرد: سرکردگان و عناصر گروهک تروریستی حرکه النضال در طراحی و انجام عملیات تروریستی ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ دخیل بوده‌اند.

پدر شهید محمد طاها اقدامی گفت: پس از این حادثه، چعب در رسانه‌های خارجی حاضر شد و با خشنودی و افتخار از عملیاتی که انجام داده نام برد و اعلام کرد این عملیات تروریستی با هماهنگی ما انجام شده است. در دادگاه از حبیب چعب سوال شد چگونه توانستید یک کودک ۴ ساله را فدای اهداف شوم خود کنید و این گونه بیان کرد من برای رسیدن به اهدافم باید محمد طاها و امثال محمد طاها را می‌کشتم. این گروهک برای رسیدن به اهداف شوم خود به هیچ کسی رحمی نکرد و با آگاهی کامل این اقدام را انجام دادند.

جلسه رسیدگی حقوقی به پرونده گروهک تروریستی حرکة النضال برگزار شد/ فرزند شهید لویمی باقری: اگر خون ۵۰۰ عرب خوزستانی سیرابتان کرده، ترورها را متوقف کنید

مادر شهید محمدطاها اقدامی: وقتی شنیدم دولت سوئد به سرکرده گروهک تروریستی حرکه النضال اقامت داده است روزها گریه کردم

در ادامه جلسه دادگاه، فاطمه خدادوست مادر شهید محمدطاها اقدامی، کودک ۴ ساله شهید شده در حادثه تروریستی اهواز با حضور در جایگاه گفت: من به عنوان قربانی ترور و بازمانده قربانی ترور تمایل دارم به نمایندگی از تمامی قربانیان ترور، تمامی مادرانی که تن خودشان به همراه فرزندانشان زخم ترور را کشیده اند‏، صحبت کنم. شکایت و شکوه ما فقط برای خودمان نیست، تمایل دارم به نمایندگی از قربانیان ترور در افغانستان، عراق، سوریه، ترکیه و اتباع سایر کشورهای دیگر که قربانی اقدامات تروریستی شده اند، صحبت کنم.

وی گفت: جنایت ۳۱ شهریور اهواز با طراحی و حمایت آمریکا و با همکاری دو گروه تروریستی داعش و گروه تروریستی حرکه النضال اجرا شد. به طوری که هر دو گروه تحت حمایت آمریکا همزمان مسئولیت این اقدام تروریستی را بر عهده گرفتند. آن‌ها از رسانه‌هایشان به این جنایات افتخار و فریاد زدند که ما این جنایت را مرتکب شدیم.

مادر شهید محمدطاها اقدامی گفت: درد ما حمایت آشکار دولت آمریکا و مقامات آمریکا از اقدامات تروریستی نیست‎، درد ما سکوت دولت و بی عملی نخبگان جهان علیه این جنایتکار و حمایت دولت‌هایی (نه ملت‌ها) است از آمریکایی و سیاست‌های تروریستی امریکا است. وقتی من شنیدم آمریکا با اعمال فشار و زور سرکرده گروهک تروریستی جدایی طلب حرکه النضال را که با جلب بین الملل در لهستان دستگیر شده بود، آزاد کرد. به دولت شریک اش سوئد دستور داد تا به او تابعیت بدهند و هم مانع اجرای عدالت شود و هم از لهستان به سوئد منتقل شود و در سوئد مأمن امنی برای استمرار اقدامات تروریستی اش داشته باشد، داغمان چند برابر شود، روزها گریه کردم. دلم برای بقیه مادرانی که کودکشان در آغوششان امنیت داشت لرزید و مصمم شدم با فریاد بگویم سوئد و آمریکا دست از اقدامات تروریستی وحمایت از تروریست‌ها بردارید.

در ادامه قاضی حسین زاده از علی رشاد یکی از مجروحان حادثه تروریستی رژه اهواز سال ۹۷ پرسید چه تعداد خبرنگار در این مراسم حضور داشتند که او گفت: تروریست ها از پشت خبرنگاران اقدام به تیراندازی کور کردند و خبرنگاران در این حادثه زودتر از شهروندان مورد حمله قرار گرفتند.

وی گفت: ایران با ۱۷ هزار شهید ترور یکی از قربانیان تروریست داخلی و خارجی است، گروهک‌های تروریستی با حمایت امریکا و کشورهای اروپایی در گوشه و کنار دنیا به نفرت پراکنی علیه ایرانیان ساکن داخل و خارج از کشور مشغول هستند. یکی از قربانیان این عملیات تروریستی هستم گروهک تروریستی داعش با حمایت و هدایت ایالات متحده امریکا و با کمک‌های ملی و تسلیحاتی بسیاری آموزش‌های تروریستی دیده‌اند و شاهد حمایت دولت سوئد به عنوان دولت حامی حقوق بشر از این گروهک تروریستی هستیم.

در پایان جلسه دادگاه قاضی حسین زاده با بیان کرد: با توجه به پرونده و اظهارات خواهان و خانواده معزز شهدا، اقدامات دولت ایالات متحده امریکا اعم از فرماندهان پیشین و کنونی این دولت مبنی بر تجمیع گروهک تروریستی برای حمله به ایران، جرم تلقی می‌شود. خود آن‌ها این اقدامات را وصف جزایی می‌دادند و تقویت و پشتیبانی این گروه‌ها، مصداق یک عملیاتی تروریستی است؛ لذا دولت خوانده اقدامی را انجام داده است که در کشور خودش جرم است.

وی افزود: در جلسه امروز دادگاه نماینده‌ای از امریکا حضور نداشت و باید می‌آمدند و نسبت به این اقدامات پاسخ می‌دادند. تحقیقات نشان می‌دهد امریکا از طریق سیا و وزارت خزانه داری هزینه‌های زیادی را جهت حمله تروریستی علیه ملت ایران انجام داده است. این دولت با هزینه بالا و تخصیص بودجه لازم این کار را کرده است. حادثه تروریستی شاهچراغ در شیراز و نیز حمله تروریستی داعش به مجلس و حادثه تروریستی در رژه اهواز نیاز به تامین مالی دارد و پشتیبان ان امریکاست.

قاضی حسین زاده گفت: خوش رقصی‌های رسانه‌ای فرمانده‌ها، مشاوران و عالی مقامات دولت ایالات متحده آمریکا در رسانه‌ها مبنی بر اینکه ما با دولت ایران هستیم در همین راستا سوالی که دارم این است آیا شهدای حمله تروریستی گروهک حرکه النضال مردم ایران نبودند، افرادی که به دلیل حمله داعش به مجلس به شهادت رسیدند، مردم ایران نبودند و شهدای متعدد دیگر که در اثر حمله تروریست شهید شدند بدیهی است که تعارض محرز وجود دارد.

وی گفت: ختم جلسه را اعلام می‌کنم و ختم دادرسی متعاقبلا اعلام‌ می شود.

گفتنی است؛ حکم اعدام حبیب فرج‌الله چعب، ملقب به «حبیب اسیود» به عنوان سرکرده گروهک حرکة النضال و طراح حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۷ صبح روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ به اجرا در آمد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ایران قوی IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
  2 3
  دمتون گرم.همه این خایینین به وطن رو محاکمه کنید که خیال نکنند هر کاری میخوان بکنند و قصر در برند!اون اسب کریمی هم خواهرش و بلند کنید که شکایت کنه و کت بسته برشگردونید که خیلی جوش زیاد شده سرکش شده!
 • DE ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
  2 4
  این رویه ی خوبیه. حالا ما هم کشتی امریکا رو میتونیم به عنوان غرامت توقیف کنیم. حکم دادگاه هم که هست
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
  1 1
  فرقه بهائیت داروخانه‌های مهم را تحت سلطه خود قرار می‌داد و ایجاد نارضایتی می‌کرد، از کجا می دانید در دانشگاه ها و هیئت علمی ها نفوذ نکرده و از پایه نفرات خود را در سیتم پزشکی و علمی کشور شبکه سازی نکرده اند ؟!
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
  1 3
  خانه ۲۵ متری خوش نقشه برا جوانان تو تهران خوبه ، اگه می تونید بسازید ، نمی تونید نگید بده و پیفه . ما یه سقف می خواهیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس