بهادری جهرمی

سخنگوی دولت درباره شایعه افزایش قیمت بنزین، گفت: کسانی که ۲ سال است در این زمینه‌ شایعه‌سازی می‌کنند بهتر است یک‌بار برای همیشه هدف خود را از این کار اعلام کنند.

به گزارش مشرق، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز سه شنبه با گرامیداشت ایام شهادت شهیدان رجایی و باهنر در مورد دستاوردهای دولت سیزدهم در سالگرد دو سالگی دولت گفت: در حوزه رشد تولید و اشتغال بعد از ده سال رکود به رشد اقتصادی حدود ۴ درصد رسیدیم. نرخ بیکاری نیز کاهش حدود ٢درصدی طی ۲۴ ماه اخیر داشته است؛ اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز افزایش ۱۰ درصدی داشته است.

وی گفت: در زمینه سرمایه‌گذاری و تامین مالی تولید نیز متوسط رشد سالانه سرمایه گذاری (تشکیل سرمایه ثابت) طی دهه ۹۰ منفی ۵.۲ درصد بوده است. ولی تغییرات سرمایه‌گذاری در کشور از سال ۱۴۰۰ مثبت بوده و رشدی ۴.۱ درصدی داشته است. رشد مثبت سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۱ نیز ادامه داشته و ۲.۱ درصد بوده است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: در مورد تسهیلات پرداخت شده شبکه بانکی کشور به بخش‌های مختلف اقتصادی در سال ۱۴۰۱ نیز افزایش ۳/۴۵ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ داشتیم و پرداخت ۶/۸۴ درصد از کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار را شاهد بودیم. در زمینه تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار نیز حدود ۹۷ درصد از عنوان مجوزهای کسب و کار در بستر درگاه ملی صدور مجوزها صادر می‌شود.

وی گفت: با حمایت از بنگاه‌های اقتصادی مشکل دار و احیای ظرفیت‌های غیر فعال نیز شاهد فعالسازی حدود ۱۰۰۰ فقره از معادن و بازگشت به چرخه و بازفعالسازی ۱۷۵۷ واحد راکد در سال ۱۴۰۱ و تعداد ۱۱۹۳ واحد در سال ۱۴۰۰ بوده‌ایم. در خصوص توسعه صادرات نیز رکورد صادرات ۵۳ میلیارد دلاری در پایان سال ۱۴۰۱ را داشته‌ایم. همچنین ارزش صادرات کشور در سال ۱۴۰۱ افزایش ۱۰ درصدی (بالغ بر ۵۳ میلیارد دلار) داشته است. تجارت با کشورهای حوزه اتحادیه اوراسیا افزایش ۲۰ درصدی داشته است.

وی گفت: افزایش ۲۰۰ درصدی صادرات نفت خام و میعانات گازی درطی دولت مردمی نیز محقق شده است.

بهادری جهرمی تصریح کرد: افزایش بیش از دوبرابری درآمدهای وصولی حقوق دولتی معادن در دو سال ابتدای دولت سیزدهم را شاهد بوده‌ایم که از حدود ۱۹ همت در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۳۸ همت در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

وی افزود: رشد ۵۴ درصدی درآمدهای مالیاتی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ با تحقق ۱۰۴ درصدی نسبت به مصوبات قانون بودجه ۱۴۰۱ و با تمرکز بر گسترش پایه‌های مالیاتی و جلوگیری از فرارهای مالیاتی محقق شده‌است. همچنین تسویه مبلغ ۳۰۴ همت اصل و فرع اوراق دولتی از ابتدای شهریور ماه سال ۱۴۰۰ تا تیرماه سال ۱۴۰۲ انجام شده است.

وی یادآور شد: مجموع درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی، گاز طبیعی، فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش ۲۷۸ درصدی داشته است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: وصول درآمدهای حاصل از صادرات گاز از ۱ میلیارد دلار در کل سال ۱۳۹۹ به ۷,۴ میلیارد دلار در کل سال ۱۴۰۰ و ۸ میلیارد دلار سال ۱۴۰۱ رسیده است.

وی گفت: در سال ۱۴۰۱ قریب به ۹۰۰ هزار میلیارد تومان توسط وزارت نفت در قالب تبصره ۱ و تبصره ۱۴ منابع مالی برای دولت تأمین شده است که یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود. همچنین نیز نرخ رشد نقدینگی از ۴۳ درصد در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم به ۲۷.۵ درصد در تیرماه ۱۴۰۲ کاهش یافته است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: در زمینه تأمین مسکن خانواده‌های فاقد مسکن نیز زمین برای ساخت یک میلیون و ۸۳۸۹۷۴ هزار واحد مسکونی تامین شده است. عملیات اجرایی ۱۲۴۱۵۴ در بافتهای فرسوده شهری و عملیات اجرایی ۲۹۵۳۱۹ در مناطق روستایی آغاز شده است.

وی اضافه کرد: واگذاری زمین به تعداد ۲۴ هزار متقاضی طرح جوانی جمعیت، شروع عملیات ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران و تحویل تعداد ۳۵۰۰۰ واحد مسکونی به مدد جویان تحت پوشش سازمان بهزیستی (که رشد ۵۰ درصدی داشته)، برخی دیگر از اقدامات دولت در این حوزه است. همچنین شاخص مقاوم‌سازی منازل روستایی از ۴۹ درصد به ۵۱ درصد افزایش داشته است.

بهادری جهرمی افزود: در خصوص زیرساخت‌های آب و آبفا آبرسانی به ۳۰۳۰ روستا توسعه یافته و ۴۳۶۵ کیلومتر خطوط انتقال آب روستایی و ۴۴۶۱ هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی احداث شده است.

رکوردشکنی تاریخی سطح ذخایر نفت‌گاز نیروگاه‌ها

وی گفت: تأمین پایدار سوخت مورد نیاز کشور، رکوردشکنی تاریخی سطح ذخایر نفت‌گاز نیروگاه‌ها و رسیدن به سطح ۳۱۰۰ میلیون لیتر ذخیره نفت گاز نیروگاه‌ها در تیرماه ۱۴۰۲، برخی دیگر از دستاوردهای دولت در حوزه انرژی بوده است.

سخنگوی دولت یادآور شد: افزایش دو درصدی تامین گاز صنایع عمده در سال ۱۴۰۲ و تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفتن بالغ بر ۱۵۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال گاز با سرمایه گذاری بالغ بر ۱ میلیارد دلار در دو سال نخست دولت سیزدهم و گازرسانی به ۴۱ شهر، ۵۲۹۷ روستا و ۱۵۲۳۸ واحد صنعتی را شاهد بودیم که موجب پوشش ۹۸ درصدی از جمعیت شهری و ۸۵ درصدی از جمعیت روستایی قابل گازرسانی کشور بوده است.

وی در خصوص توسعه زیرساخت‌های حمل ونقل کشور نیز گفت: در این باره افتتاح ۳۸۷ کیلومتر راه آهن و افزایش ۵ درصدی افتتاح خطوط اصلی ریلی نسبت به دوره مشابه دولت دوازدهم را شاهد بودیم‌.

وی اضافه کرد: بهره برداری از ۱۳۲۳ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی و بهره برداری از ۲۳۲ کیلومتر آزادراه در سال ۱۴۰۲ و افزایش درصد برخورداری تعداد روستاهای بالای ۲۰ خانوار از عدد ۸۱.۷ درصد به ۸۴ درصد به راه آسفالت، برخی دیگر از اقدامات دولت از ابتدای فعالیت‌اش بوده است.

دبیر هیئت دولت ادامه داد: همچنین افزایش ۶۰ درصدی پروازهای عبوری در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ و افزایش به ترتیب ۵۸ و ۳۴ درصدی حمل بار بین الملل از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه در دولت های یازدهم و دوازدهم به دست آمده است.

وی گفت: رشد ۴.۵۴ درصدی شاخص حمل (مجموع جابجایی بار و مسافر) با جابجایی ۴۶.۱۶ میلیارد واحد حمل در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ و افزایش ۱۳ درصدی جابجایی مسافر ریلی در ۴ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ رقم خورده است.

وی افزود: رکورد جابجایی مسافری با بیش از ۲۹.۶۷ میلیون نفر مسافر در سال ۱۴۰۱ شکسته شده و رشد ۴۳.۱۳ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ و رشد ۳ درصد ترانزیت جاده ای در ۴ ماهه ابتدایی ۱۴۰۲ به دست آمده است.

بهادری جهرمی اضافه کرد: بیش از ۷ میلیون گردشگر خارجی در طول فعالیت دولت از کشور بازدید داشتند.

وی درباره سوال یکی از خبرنگاران درباره شایعات افزایش قیمت بنزین گفت: دولت بارها در این باره موضع خود را اعلام کرده و وقت آن رسیده کسانی که در طول دو سال فعالیت دولت شایعه سازی می کردند بیایند و شفاف بگویند چه هدفی داشته آمد.

وی در باره سوالی درباره تغییر معاون وزیر کشور تصریح کرد: موضع دولت این بوده که نگذارد مسایل فرعی جایگزین مسایل اصلی شود برای همین هم همه تلاش خود را در این باره می‌کند.

وی گفت: دیدار بین رییس‌جمهور کشورمان و سران عربستان در دستور کار است و معتقدیم حتما باید توسعه‌ روابط دو کشور تقویت شود و اتفاقات خوبی هم در این راستا رخ داده است و اراده دو کشور برای توسعه ارتباطات در همه حوزه‌ها جدی است.

وی ضمن تقدیر از وزیر خارجه گفت: آقای امیرعبداللهیان در مدت فعالیت اقدامات خوبی برای توسعه روابط با همسایگان داشته که نتایج مثبت این اقدامات مشخص خواهد شد.

افزایش ظرفیت سالن های نمایش در مناطق محروم

بهادری جهرمی با اشاره به اقدامات دولت در حوزه فرهنگ گفت: در زیرساخت های فرهنگی و هویت ملی ظرفیت سالن های نمایش در مناطق محروم ۴۰ درصد افزایش یافته و سرانه صندلی سینما در کشور ۶درصد افزایش داشته است.بیش از ۵۸۰ فیلم در ۲۰۲ شهرستان در قالب سینما سیار در مناطق محروم اکران شد و بودجه فرهنگ به بیش از ۲.۹درصد افزایش یافت و ۱ درصد از بودجه دستگاه ها به فرهنگ و هنر تعلق گرفت و بسیاری از جشنواره ها که بیش از ده سال متوقف بودند مجدد فعال شدند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه اعضای صندوق هنرمندان ۵۴ درصد افزایش یافته است، خاطر نشان کرد: همچنین در این دولت تعدادخبرنگار تحت پوشش بیمه ۹۷ درصد افزایش یافته است.

وی درباره فعالیت مرکز بررسی های استراتژیک نظام گفت: این مرکز فعال است و رییس آن هم بزودی مشخص خواهد شد.

هدف سفرهای استانی، لمس مشکلات مردم و حل آنهاست

سخنگوی دولت درباره مهمترین اقدامات و برنامه‌های دولت در سال سوم فعالیت در حوزه برگزاری سفرهای استانی، اظهار کرد: هدف اصلی و تاکید اساسی دولت در زمینه برگزاری سفرهای استانی، برداشتن فاصله میان مسئولان و مردم و شناخت واقعی و ملموس از مشکلات مردم در میدان عمل و در بطن جامعه است که در این دو سال دنبال شده و در سال‌های آتی هم دنبال خواهد شد.

وی افزود: در دوره دوم سفرهای استانی هم مهمترین اقدامات دولت برای بخش‌های مختلف کشور تکمیل طرح‌ها و و پروژه‌های نیمه‌تمام است و در این زمینه دست همکاری به سوی همه نهادهای مردمی و خصوصی بلند می‌کند.

سخنگوی دولت گفت: شورای مسکن با جدیت پیگیر تسهیل و تسریع تامین مالی برای ساخت واحد های نهضت ملی مسکن است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  7 0
  بع بع..... بع بع..... بع بع....
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  6 1
  خدا لعنتتون کنه آخرش هم قیمت بنزین رو افزایش میدین و ملت رو تو آمپاس می ذارین
 • سلام IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  0 0
  آنها هدفشان معلوم است شما باید از طرف مردم شکایت کنی تا روان مردم را بازی نگیرند
 • کارشناس IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  1 0
  بورس نابود شد
 • پری مجرد 44ساله IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  0 6
  این شایعه از سوی شیخ بنفش انگلیسی و باند تبهکارش در جامعه به شدت پمپاژ می شود و قوه قضائیه وظیفه دارد که همه این وطن فروشان رو دادگاهی و به اعدام محکوم کند
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   3 0
   لجن
 • رضا IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  4 0
  سخنگو : دولت برنامه ای برای گرانی بنزین نداره ! راست میگه نه برای بنزین که برای سایر امور هم دولت برنامه ای نداره اکثر کارهای دولت که توسط پایداری چی ها طراحی میشه به صورت اتو ترمال جلو میره !
 • NL ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  2 1
  هدفی وجود نداره سخنگوی کریه رییس جمهور اسبق گفت از خواب بیدار شده دیده بنزین گرون شده ملت به‌تکاپو افتادن این یکی خوابش نبره یا خودشو بخواب نزنه
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  7 0
  نرخ بیکاری کاهش نیافته آنقدر حقوقها کم شده نسبت به نرخ تورم وسبد معیشت که کسی تقاضای اشتغال ندارن جناب
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  1 0
  بازار سرمایه رو دارایی مردم رو به گند کشیدید
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  3 0
  پس قوه غذاییه !!!! چکاره است ؟؟
  • CA ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
   0 0
   وقت ندارن ٬قوه قضا و قدر فعلا مشغول خواباندن قضيه طبرى است
 • IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  1 0
  بنزین و دلار چند ماه هست دکوری ثابت نگه داشتن بعد همه چی تو این مدت چند برابر شده!
 • ب ز IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  2 0
  سلام درمورد کاهش تورم ومعیشت وحقوق دریافتی کارکنان، متناسب سازی برابر عدالت مد نظر ورسیدگی شود.
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  1 0
  تجربه میگوید اول خودتان شایعه رو میسازید و بسطش میدهد و خوب ک ذهن ها آماده شد گرانش میکنید
 • IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  1 0
  آقای سخنگو میدونی چرا کسی به حرف شما توجه نمیکنه مدتی قبل هم افزایش قیمت نان رو تکذیب کردین آخرش چی شد ۴۰ درصد افزایش دادین نردم حق دارند حرفاتون رو باور نکنند
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۲
  0 0
  چرا شایعه سازان محاکمه وزندانی نمی شوند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس