وزیر نیرو: مصرف برق کولرها در ایران معادل کل برق مصرفی کشور مصر است

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو گفت: ۳۱ هزار مگاوات از مصرف برق کشور در تابستان مربوط به کولرها است و معادل کل مصرف برق کشور مصر با ۱۰۰ میلیون جمعیت است.

به گزارش مشرق، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، اظهار داشت: در زمان حاضر ظرفیت تولید نیروگاه‌های کشور ۹۱ هزار و ۲۹۲ مگاوات است که ۷۷۴۵ مگاوات آن در طول عمر دولت مردمی به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر نیرو با اشاره به اوج مصرف ۷۳ هزار و ۶۰۰ مگاواتی در سال جاری گفت: مصرف در ماه‌های مختلف تفاوت دارد و یک‌سوم از مصرف سهم بخش خانگی، یک‌سوم بخش صنعت و یک‌سوم سهم سایر بخش‌ها است.

وی افزود: ۳۱ هزار مگاوات از مصرف برق کشور در تابستان مربوط به کولرها است و معادل کل مصرف برق کشور مصر با ۱۰۰ میلیون جمعیت است.

محرابیان با اشاره به اینکه هر یک درجه افزایش دما ۱۸۰۰ مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌شود، گفت: کولرهای آبی طرح موتورهای BLDC با راندمان بسیار بالا که پیش از این تحقیقاتی بود با استفاده از ظرفیت‌های استاندارد، امروز به تولید انبوه رسید و به ۵۰ درصد در کاهش مصرف برق کولرها منتهی می‌شود.

عضو کابینه دولت مردمی، با اشاره به ناترازی برق گفت: ناترازی باید برپایه نحوه مدیریت عنوان شود، در سال ۱۴۰۰ ما ۱۵ هزار مگاوات ناترازی داشتیم که نتیجه آن خاموشی گسترده در بخش خانگی و صنعت بود.

وی ادامه داد: برنامه دولت در سه محور توسعه نیروگاه، بهینه‌سازی و مدیریت مصرف طراحی و اجرا شد و ۵۰ درصد ناترازی بر پایه مصرف ۱۴۰۰ کاهش پیدا کرد.

محرابیان تأکید کرد: سالانه یک میلیون مشترک جدید به شبکه برق اضافه می‌شود، اما با شیوه‌های مدیریت مصرف، ناترازی مدیریت شد و معتقدیم کشور، می‌تواند با روش‌های مختلف کنار توسعه نیروگاه زمینه مدیریت انرژی را فراهم کند.

وزیر نیرو با اشاره به اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی گفت: گرما روی افزایش مصرف برق در تابستان تأثیر دارد، اما در مصارف تولیدی و غیرگرمایشی می‌توانیم مدیریت مصرف کنیم.

وی توضیح داد: ما در بخش خانگی مدیریت مصرف را به دست ۸۵ میلیون ایرانی دادیم و گفتیم، هر ایرانی هر مقدار کاهش مصرف بدهد، می‌تواند از پاداش صرفه‌جویی استفاده کند.

محرابیان با اشاره به نتایج پاداش صرفه‌جویی گفت: بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰، رشد مصرف خانگی سالانه حدود ۷ درصد بود، اما با طرح پاداش صرفه‌جویی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ ما با ۲.۳ درصد کاهش مصرف مواجه شدیم، در تابستان ۱۴۰۲ یکی از گرمترین سال‌ها تجربه شده بود و گنبد حرارتی روی کشور مستقر شد، اما با وجود این تنها ۱ درصد افزایش مصرف برق بخش خانگی داشتیم.

وزیر نیرو گفت: ما طی ۲ سال اگر در شرایط قبل حرکت می‌کردیم، باید ۱۴ درصد رشد مصرف بخش خانگی می‌داشتیم، اما تنها ۱ درصد رشد ثبت شد.

وی با اشاره به تأمین برق بخش صنعت کشور گفت: در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۰، شاهد رشد ۳۰ درصدی مصرف برق بخش صنعتی کشور بودیم.

محرابیان گفت: تابستان ۱۴۰۰ با وجود اینکه ما کرونا داشتیم و پروژه‌های عمرانی کشور رکود داشت، بر اثر نبود برق با جهش قیمتی ۴۳۳ درصدی سیمان مواجه شدیم، اما در تابستان امسال در یک مرداد، ۵ درصد کاهش قیمت داشتیم، نسبت به شروع فصل گرما و موجودی ذخیره کلینکر کارخانجات سیمان ۲ برابر شد.

وزیر نیرو گفت: هدف ما از برنامه مدیریت مصرف تأمین انرژی برای جهش تولید بود، ما در جمعه‌ها کمترین مصرف برق را داریم، اما در تابستان امسال در استانی مثل استان خوزستان اوج بار خود را در جمعه ثبت می‌کرد.

محرابیان با اشاره به مسئله آب شرب گفت: اخیراً بانک جهانی گزارشی منتشر کرد که بر مبنای آن ۹۹.۸ درصد جمعیت شهری کشور به آب شرب دسترسی دارند و در آب روستایی ۸۲ درصد روستاها به آب شرب پایدار دسترسی دارند.

وی با اشاره به برنامه جهاد آبرسانی گفت: ۱۰ هزار روستا در برنامه جهاد آبرسانی در دستور کار قرار گرفت و از ابتدای سال ۱۴۰۱ عملیات اجرایی شروع شد و هم‌اکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ۳۵۰۰ روستا به آب شرب پایدار دسترسی پیدا کردند.

این مقام مسئول با اشاره به مسئله آب سیستان و بلوچستان گفت: ۲۳ درصد از طرح جهاد آبرسانی در پهنه استان سیستان و بلوچستان تعبیه شده است و تا پایان دولت ۱۰ هزار روستا در سطح کشور آبرسانی می‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به مسئله حق‌آبه هیرمند گفت: اخیراً بازدید توسط همکاران ما از ایستگاه دهراود داشتند و مشخص شد افغانستان هم درگیر خشکسالی است، اما به‌میزان بارندگی انجام‌شده ما از حق‌آبه هیرمند سهم داریم و پیگیر دریافت حق‌آبه هستیم.

محرابیان گفت: در تأمین آب شرب منطقه سیستان، با آب هیرمند و بدون آب هیرمند پروژه‌های بسیاری برای تأمین این آب در دستور کار قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
  0 0
  همه کولر گازی های به اسم ایرانی وینی اند و مثل ماشین هاشون که بنزین میخورد برقمیخورند نگرانین کولر ال جی سامسونگ گری گرنیه لدست مردم برسونین نصف اینا مصرف ندارن
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
  1 1
  متوجه مطلب نمیشین؟ برای اینکه برق مفته. بنزین مفته ،آب مفته. هرکاری بکنین نمیتونین حریف این مطلب بشین. الا با واقعی کردن قیمت‌ها. با همه چیز یارانه ای که نمیشه اقتصاد مملکت اداره کرد.
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
  1 0
  این نشون میده وزارت صنعت با واردات اجناس بنجول و دست پنجم باعث بانی هستن البته فرهنگ مصرف هم تاثیر داره ولی وقتی گرید مصرف اکثر تجهیزات گرمایشی و سرمایشی گرید B به پایین هستن میشه همین
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
  4 7
  ای کاش شما وزیر مصر می شدی و وزیر مصر جات می آمد ایران.
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
  7 2
  نصب اسپيلت در تهران و شهرهايي كه شرجي نيستند و گرماي متعادل دارند بايد ممنوع شود !
  • IR ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۰
   0 3
   استفاده از اتومبیل در شهرهایی که خر و اسب دارند از جمله شهر تو باید ممنوع شود!! بعضی ها مثل اینکه هنوز در دوره ژوراسیک تشریف دارند.!!!
  • IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۰۳
   0 0
   هموطن بي ادب! من ساكن جنوب و همسايه خليج فارس هستم! در شهر من اگر يك ربع اسپيلت خانه اي خاموش شود ساكنين نميتوانند تنفس كنند و كولر گازي براي ادامه زندگي حياتي است! ما در اينجا يارانه برق دريافت ميكنيم و هزينه برقمان با سه اسپيلت روشن در شبانه ووز كمتر از ٥٠هزار تومن است! حالا اگر شما كه ساكن تهران هستي و نهايت گرما ٤٠ درجه انهم در دوماه تير و مرداد است و دوست داراي ميليوني هزينه برق بدي و سالانه ميليونها تومن خرج سرويس و شارژ كولر را بدي خود داني !!!!
 • IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
  0 0
  بگین ماشین های مونتاژ داخل چند برابر استاندارد ها بنزین مصرف میکنه و آلودگی ایجاد میکنه .
 • IR ۲۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
  1 0
  وزیر محترم بجای دادن آمار چرند بیاد و محدودیت های ویژه ای برای کولر گازی بذاره. عمده خانه های نوساز در شهرهای بزرگ کولر گازی دارند یا داکت اسپیلت و....
 • IR ۰۶:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۰
  0 0
  مشکلات ایران در همه زمینه ها بیشتر از مشکلات سایر کشورها نیست بروید تحقیق کنید که آن کشورها چه راه حلی برای مشکلات دارند شما هم همان کار را انجام دهید
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۰
  1 0
  بروید در جنوب ایران زندگی کنید آنوقت حاضرید به اندازه تمام آفریقا برق مصرف کنید تالاب ها و رودخانه ها در خوزستان و مناطق جنوبی حکم ترموستات طبیعی این مناطق را داشتند وقتی آنها خشک شدند مسلم است آن مناطق تبدیل به جهنم میشوند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس