خاندوزی

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به عدم توجه دولت گذشته به بحث اشتغال گفت: آمار بیکاری در دولت سیزدهم کاهش پیدا کرده است.

به گزارش مشرق، سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت صبح امروز در نشست خبری که با موضوع عملکرد اقتصادی دولت سیزدهم برگزار شد، گفت: تدبیر شورای اطلاع رسانی دولت این بود که همزمان با حضور بنده، رییس بانک مرکزی و رییس برنامه و بودجه هم در نشست حضور داشته باشند و اطلاع رسانی شفافی را از عملکرد دولت بدهند.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: دهه نود در اقتصاد ایران، دهه افول شاخص‌های اقتصادی است، این دهه حاصل دیدگاهی بود که می گفت کشور مدیر می‌خواهد، نه خادم. دهه ۹۰ به عنوان دهه ای از دست رفته در اقتصاد ایران است.

کاهش ۴۷ درصدی سرمایه‌گذاری‌های کشور در دهه ۹۰

وی گفت: زمانی در کشور عنوان می شد که مردم به خادم نیاز ندارند و مردم مدیر می خواهند، اما آن نگاه در پشت درهای بسته تصمیماتی را اتخاذ می‌کرد که نتیجه این شد که دهه ۹۰ در اقتصاد ایران، دهه افول بسیاری از شاخص های مهم اقتصادی شد. به نحوی که در دهه ۹۰ در حوزه سرمایه گذاری با شرایطی مواجه شدیم که نه تنها اقتصاد ایران رشد نکرد و درجا هم نزد، بلکه سرمایه‌گذاری های کشور ۴۷ درصد کاهش یافت.

وی یادآور شد: در دهه ۹۰ نرخ تشکیل سرمایه ثابت ماشین آلات بیش از ۶۰ درصد و سرمایه ثابت ساختمان حدود ۴۰ درصد کاهش یافت.

امروز مجموع متغیرهای حوزه اشتغال در حال رشد است

خاندوزی با بیان اینکه در زمینه سرمایه گذاری ماشین آلات و ساختمان روند دهه۹۰ کاملا تغییر کرده است و در سال ۱۴۰۱ با ۶.۷ درصد رشد سرمایه گذاری مواجه بودیم که از این عدد ۱۵.۳ افزایش رشد در بخش ماشین آلات و ۱.۲ درصد در بخش ساختمان بود. در زمینه سرمایه گذاری ماشین آلات و ساختمان با رشد ۶.۷ درصد مواجه هستیم و روند کاهشی که در گذشته وجود داشت متوقف شد.

وی گفت: در سنوات گذشته در حوزه اشتغال آمار یا ثابت بود یا دهم درصدی افزایش داشت و دولت گذشته هم برنامه ای برای افزایش اشتغال نداشت. اما، امروز مجموع متغیرهای حوزه اشتغال در حال رشد است. البته هنوز می دانیم وضعیت ایده آل نیست اما روند در حال اصلاح است و نرخ بیکاری ما بیش از ۴.۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

افزایش طرفیت تولید برق و گاز در دولت سیزدهم

خاندوزی یادآور شد: در شرایط دولت را تحویل گرفتیم که آب خوردن هم به مسائل خارجی گره خورده بود و قرار بود آب و برق و گاز نباشد. اما، امروز به ظرفیت تولید برق و گاز افزوده شده و تمام تلاش دولت این است که در این حوزه کمترین فشار به مردم آورده شود.

وی اضافه کرد: شاخص های رشد در کشور ما و افزایش قیمت‌ها در دهه ۹۰ به گونه ای دچار سخت جانی شدند که نه رشد اقتصادی به راحتی افزایش و نه تورم به راحتی کاهش می یافت.

خاندوزی یادآور شد: این مسئله ناشی از این بود که اقتصاد ایران در دام و تله رشد پایین و سرمایه گذاری صفر و منفی گرفتار شده بود. اما با سیاستهای اصلاحی دولت سیزدهم و اقدامات صورت گرفته، این روندها اصلاح شد و شاخص ها رو به بهبود رفت امیدواریم روند سال ۱۴۰۱ در سال ۱۴۰۲ و سال های آتی ادامه یابد تا از دام رشد پایین و سرمایه گذاری صفر و پایین خارج شود.

الگوی‌ حل مساله در دولت قبل، پاس دادن مشکلات به آینده بود

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به نرخ بیکاری تصریح کرد: در موضوع ایجاد اشتغال، در دهه ۹۰ تحرک جدی در سیاست های اشتغالزایی در کشور به چشم نخورد.

وی اضافه کرد: ثمره این بی توجهی، قفل شدن نرخ بیکاری کشور و اشتغال بود که یا اعداد ثابت بود یا دهم درصدی تغییر می کرد؛ دولت گذشته الگویی جز پاس دادن چالش ها به آینده و موکول کردن حل مسائل به مذاکرات خارجی نداشت.

رکورد تحصیص بودجه عمرانی شکسته شد

خاندوزی گفت: در سال گذشته بیش از ۲۷۳ هزار میلیارد تومان پرداخت بودجه عمرانی از سوی سازمان برنامه و بودجه داشتیم؛ یعنی دولت بیش از ۱۰۰ درصد بودجه عمرانی مصوب خود را محقق کرده است.

وی ادامه داد: پس از سال‌های طولانی شاهد هستیم که بودجه عمرانی کشور بیش از ۱۰۰ درصد محقق می شود و نسبت به سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۹۷ درصد رشد را ثبت می‌کند. پس در کنار احیای پروژه های معطل مانده اقتصادی، تحریک اقتصادی هم صورت گرفته و کشور تبدیل به کارگاه عمرانی شده است.

کاهش ناترازی‌های برق در کشور

سخنگوی اقتصادی دولت تصریح کرد: در شرایطی دولت را تحویل گرفتیم که تامین آب و برق کشور نیز به برخی مسائل خارجی گره خورده بود و برنامه ریزی برای قطعی های ۸ ساعته در نظر گرفته بودند.

وی ادامه داد: اگرچه امروز کمبود تامین برق در صنایع و بخشی از حوزه خانگی وجود دارد ولی عدد ۱۵ هزار مگاوات ناترازی برق کشور (در شروع دولت سیزدهم) از طریق ایجاد ۷ هزارمگاوات ظرفیت جدید، امروز به ۸ هزار مگاوات کسری کاهش یافته است. پس ناترازی های انرژی که میراث‌دهه ۹۰ است، در دولت سیزدهم با سرعت خوبی در حال کاهش است.

خاندوزی یادآور شد: کشور در شرایطی بود که برخی‌ها می‌خواستند آب در لوله‌ها نباشد، برق در سیم‌ها و گاز در بخاری‌های منازل مردم.

کشور به ریل توسعه بازگشته است

خاندوزی در ادامه نشست مشترک مسئولان اقتصادی دولت ضمن اشاره به بازگشت کشور به ریل توسعه گفت: کشور قریب به یک دهه نرخ رشد صفر اقتصادی را تجربه کرده است.

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: اگر متوسط نرخ رشد اقتصادی کمتر از یک درصد را در طول ۸ دولت سال قبل با رشد اقتصادی سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ که بیش از ۴ درصد را به ثبت رسانده است، مقایسه کنیم، مشخص می‌شود اراده و اولویت تیم اقتصادی دولت سیزدهم در بخش حقیقی اقتصاد آن است که بتواند از طریق سیاست های اقتصادی در قالب بودجه سنواتی، کشور را به ریل توسعه و رشد اقتصادی بازگرداند.

تاکنون ۶۲۰ هزار مجوز کسب و کار به شکل آنلاین صادر شده است

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: تا ۲ سال قبل اگر جوانی قصد گرفتن مجوز کسب و کار داشت باید ماه‌ها در صف دریافت و رفت و آمد بین سازمان‌های مختلف و یا روندهای نامناسب گرفتار می‌شد.

وی افزود: اولین گامی که در این زمینه برداشتیم، شفاف کردن تمام شروط مجوزها در دستگاه‌های صادر کننده بود. چون دستور شخص آقای رئیس‌جمهور بود موفق شدیم که بر مقاومت‌ها غلبه کنیم. تا امروز ۶۲۰ هزار مجوز کسب و کار به شکل آنلاین به کارآفرینان کشور اعطا شده است. همچنین امروز ۱۰۰ هزارمین پروانه کسب یا مجوز صفنی به صورت برخط و آنلاین صادر خواهد شد.

دوران شیرینی زیرمیزی برای صدور مجوزها به پایان رسیده است

خاندوزی گفت: دستور رئیس جمهور این بود که باید شرایط کسب و کار تسهیل شود؛ در همین راستا با تسهیل صدور مجوزها، از ابتدای سال گذشته تاکنون از درگاه ملی مجوزها ۶۲۰ هزار مجوز کسب و کار به کارآفرینان کشور به صورت برخط اعطا شده است. خاطر شما هست که در ادوار قبل فعالین اقتصادی برای دریافت مجوز باید هفت خان رستم را طی می‌کردند.

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: در برخی مواقع رسومات بسیار ناپسندی مثل «شیرینی فلان مدیر» یا سایر مسائل پیش پای فعالین اقتصادی بود که هم اکنون مفتخریم اعلام کنیم که دیگر آن فرایندها به پایان رسیده است.

وی گفت: خبر خوش اینکه تا آخر وقت امروز نیز ۱۰۰ هزارمین پروانه کسب و مجوز صنفی از طریق درگاه ملی مجوزهای کسب و کار به شکل برخط و آنلاین صادر خواهد شد. تمام استان‌ها در مسیر این اصلاح قرار دارند که امیدواریم سند بزرگ افتخار آمیز برای تسهیل و کمک به بخش تولید داشته باشیم.

افزایش درآمدهای پایدار دولت علی‌رغم اعطای معافیت‌های مالیاتی به تولیدکنندگان

وزیر امور اقتصادی و دارایی با توضیح روند درآمدهای پایدار بودجه‌ای افزود: در حوزه نظام درآمدهای پایدار دولت و مشخصا نظام مالیاتی امروز توانسته ایم همزمان با کاهش ۷ درصدی نرخ مالیات بر تولیدکنندگان کشور در دو سال پیاپی، به جهت سامانه مند شدن نظامات اقتصادی کشور، درآمدهای مدنظر بودجه را به شکل کامل وصول کنیم.

وی با بیان اینکه سهم مالیات از کل منابع دولت را بالا بردیم.،اضافه کرد: بسیاری پیش از این می گفتند که اصل بار مالیاتی به دوش تولیدکنندگان و گروههای شفاف است ولی دولت سیزدهم در کنار کاهش فشار مالیاتی از دوش حقوق بگیران و تولیدکنندگان، به سمت  شناسایی فراریان مالیاتی رفته است که موجب افزایش چشمگیر تعداد مودیان مالیاتی شده است.

اقدام دولت برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اهتمام دولت در کاهش شدید فرارهای مالیاتی یادآور شد: میزان افزایش یا شناسایی مودیان جدید مالیاتی کشور طی ۱۱ سال پیش از آغاز دولت سیزدهم در مجموع ۳۶۰ هزار نفر بود که به مودیان قبلی اضافه شدند.

وی اضافه کرد: اما در دو سال اخیر، بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مودی جدید شناسایی شدند که این یک اتفاق بی سابقه در جلوگیری از فرارهای مالیاتی است.

خاندوزی افزود: بنای دولت سیزدهم این است که بار مالیات حقوق بگیران و بخش حقیقی اقتصاد کاهش دهد و در عین حال گروه‌هایی که درآمدهای سوداگرایانه بالایی دارند و مشمول مالیات هستند اما فرار مالیاتی دارند، مودیان اصلی کشور شوند تا عدالت مالیاتی برقرار شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  11 2
  درسته ازجوانهای تحصیل کرده خونه من دیگران مشخصه خودتی داداش
  • سلام IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
   1 3
   نوبخت چی را انکار می‌کند؟
  • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
   0 2
   آقای وزیر تقاضا داریم همچنان با امثال رئیس محترم بانک مرکزی برای قطع مفسده و فساد و اصلاحات به همکاری کافی و لازم ادامه دهید و حمایت کنید .
  • حاجی از سه راه جوبشور قم IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۰
   0 0
   بابا همه مشکلاتمون حل شد ما مشکلی نداریم
 • DE ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  13 3
  شما هم انداختین گردن دولت قبل چقدر پروووو وقیح فقط ماست مالی ماله کشی.توجییه لعنته الله
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  15 2
  جک سال !!! آقای وزیر ما شما را هم با توجه به عملکرد مششع تان در بورس و مالیات و گمرک و قیمت ارز در ادامه همان دولت قبل می دانیم. بهتر است شما به همان دانشگاه خودتان بازگردید و از فضای سبز دانشگاه لذت ببرید.
 • انقلابی منطقی IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  12 5
  آره شماها خوبییدددد!!!
  • نادر FR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
   5 9
   نه فقط شماها اخرشید
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  7 0
  چی میگی بورس چی شد
 • ایرانی IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  13 0
  نیس شما خیلی خوب راهش انداختین و مشکلات مملکت رو یکی پس از دیگری از سر راه برداشتین .... تو مملکت ورشکسته ای مثل ایران فقط باید همیشه بگیم : سال به سال .. دریغ از پارسال .... به امید روزی که یک رژیم مردم سالار در این مملکت بدون هیچ عذر و بهانه ای آسایش و آرامش مردم ذا فراهم نماید....
 • سید IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  16 1
  سن و سالی ازت گذشته ، تو چیکار کردی برای مردم ؟ مستند اعلام کن ، من مستند می گم دلار از ۲۵ تا ۶۰ رفت و برگشت الان ۵۰ هست .
  • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
   1 3
   سید روحانی دار 3400 تومانی را به 34000 تومان رساند نه 25000 تومان یعنی 10 برابر در ضمن در آخرین سال دولتش حقوق کارمندان را دو برابر کرد که آن هم از فروش اوراق بود و باز هم به گردن این دولت است اگر تورمی هست به خاطر مینهایی است که دولت روحانی کاشته و رفته تا این دولت را مستاصل کند اما شکست خوردند دولت احمدی نزاد را هم می خواستند یک ماهه سرنگون کنند بنا با اظهارات هاشمی اما در انجا هم شکست خوردند و احمدی نژاد زرنگ تر اینها بود حالا شما به تبعیت از اصلاح طلبان مرتب منفی بافی و سیاه نمایی کنید و توهین کنید
  • سید IR ۲۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
   3 0
   آقای ۲۲:۵۵ این رویدادی که شما گفتید در عرض ۸ سال اتفاق افتاد ، الان ۲ ساله گذشته ، ۶ ساله دیگه می دونی چه خبر استاد ؟
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  7 1
  خواهان مناظره خاندوزی و وزیر اقتصاد دولت قبل هستیم.
 • کارمند ساده IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  2 0
  پایین آوردن تورم به شکل آمار اگر صحیح هم باشد این به معنی ارزانی برای ۷۰, درصد جمهور ملت ایران که شامل کارمند و کارگر و کشاورز و کسبه خرد هستند ، نیست، فلذا باید یا ارزش پول ایران به ماهی ۳۰, میلیون تومان برسد و یا در حقوق و دستمزد آورده شود....
 • رضا IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  2 0
  اوه اوه ! باز هم شلوغش کردند !
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  5 1
  قبلا در دولت معجزه هزاره سومتون یکی دوتا (( پدیده )) بودین خیره در چشم همه ملت میگفتین ماست سیاهه حالا تکثیر شدین همتون واسه خودتون یک (( پدیده )) ممتاز هستین
 • نادر FR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  6 0
  مگه نمیدونستی از روز اول کشور چه مشکلاتی داره .خوب اگر نمیتونستید چرا اومدید خرابترش کنید بعد بندازید گردن دولت قبل .آقای خالدوزی....
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  10 1
  الگوی شما چیه دقیقا؟ پاس دادن مشکلات به دولت قبل؟
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  6 5
  همتون دغل کارید
 • حسین IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  5 1
  کی بود کی بود ،من نبودم
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  7 1
  خود گویی و خود خندی
 • حسین IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  5 1
  کی بود کی بود من نبودم
 • عمو IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  8 0
  دلار چند بود چند شد?گرانی چه شد?
 • عمو IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  2 0
  از داخل سازمانهاتون دارَن با نفوذ رصدتون می کنن خبر ندارید
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  6 1
  قیمت مسکن کنترل کن وزیر بی لیاقت
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  7 0
  نرخ بیکاری شاید ولی حقوق ها آنقدر پایین است که کسی دنبال کار در کارخانه ها نیست بردگی نوین درست کردین برادر
 • IR ۲۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  4 0
  شعر
 • DE ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  4 0
  بعد دو سال
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  7 0
  در دولت فعلی هم انداختن کل مشکلات گردن دولتهای قبلی.این تنها هنر شماهاست.چپ و راست هم ندارد.
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
  7 0
  خب شما هم ارجاع می دین به دولت قبلللل...
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  0 3
  حالا یکسری میان و میگن کاهش تورم و قیمت مسکن و افزایش امار اشتغال دروغه و اینها فقط و فقط دار و دسته ی روحانی و بی بی سی هستند که دستاوردهای بینظیر دکتر رئیسی رو کمرنگ نشون بدن
 • پیرو ولایت IR ۰۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  2 1
  بر فرض که همه ی این حرف هایی که میگی راسته، پس دنبه اش کو؟ دست آوردش برای مردم شده مشکلات جدی معیشتی و دلار50 تومتنی
 • فرصت اخر IR ۰۶:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  0 0
  الگوی دولت 13 ام چیه؟ پاس دادن مشکلات به دولت قبل؟ مد شده هر دولتی که میاد بی عرضه بودن خودش رو میندازه گردن دولت قبلی
 • سعید IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  0 0
  جناب وزیر من آمار شما را متوجه نمیشم. من میبینم از زمان شروع دولت شما قیمت ارز و مواد خوراکی و به خصوص اجاره مسکن و ماشین و ... چقدر افزایش پیدا کرده. راستی از چهار میلیون مسکن چه خبر؟
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  0 0
  خداییش به این بگین خیلی بیشتر بهش میاد
 • علی ولی خدا عبا دالله IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  1 0
  الگوی شما گوشت ۶۰۰هزار تومانی مرغ ۱۱۰ هزار تو مانی
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  0 0
  تنها چیزی که تو این کشور ارزونه کارگر ع خجالت بکشید با حقوق ۵۳۰۰ کارگر نان سنگگ شد ۹ تومن یعنی اگر کارگر فقط نان بخوره باید ۱۵۰۰۰۰۰ حداقل ماهی خرج کنه
 • IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  0 0
  حقوق کارگرها واقعا کفاف مخارج نمیده.
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
  0 0
  شما هم پاس بده به اغتشاشات، کی به کیه
 • حمید DE ۰۵:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۰
  0 0
  آقای وزیر خجالت بکش، حیا کن ، اقتصاد مملکت را رها کن
 • متین IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۰
  1 0
  ببخشید خود شماها هم در بدنه دولت قبل بودین .ضمنا شماها که میدونستین این مشکلات هست چرا با وعده درست شدنش اومدین سرکار و وضعیت رو هزار برابر بدتر کردین
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۰
  3 0
  بر پدر و مادر دروغگو لعنت
 • مجتبی IR ۰۲:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۱
  1 0
  جوونا حداقل زمان دولت قبل می‌تونستن یه پراید بگیرن مسافر کشی کنن الان چی!!! شما برو معنی شغل رو یاد بگیر بعد نظر بده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس