کد خبر 1514109
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۵
آیا ترامپ روانه زندان می‌شود؟

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در حالی نامزد پیشتاز حزبش برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ است که با ۷۸ اتهام در سه پرونده جنایی مواجه است.

به گزارش مشرق، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا با اتهامات جنایی جدید بعد از متهم شدن به توطئه برای سرنگونی انتخابات ۲۰۲۰ روبرو شده است. او قرار است پنجشنبه (سوم مرداد) در دادگاهی در واشنگتن برای آغاز محاکمه حاضر شود؛ محاکمه‌ای که «جک اسمیت» بازپرس ویژه قول داده سریع انجام شود.

پایگاه اینترنتی روزنامه انگلیسی «آی» The i با ذکر این مقدمه به برخی ابهامات در خصوص آینده سیاسی ترامپ با توجه به پرونده‌های مطرح علیه او پاسخ داده است.

طبق این گزارش، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مجموع با ۷۸ اتهام در سه پرونده جنایی جداگانه مواجه است که علاوه بر پرونده حمله به کنگره آمریکا در ششم ژانویه، شامل تحقیق درباره نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده بعد از ترک کاخ سفید و پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ است.

با وجود این پرونده‌ها ترامپ همچنان در نظرسنجی‌های انتخاباتی در مقابل سایر نامزدهای جمهوری‌خواه برای کسب نامزدی این حزب در انتخابات ۲۰۲۴ پیشتاز است. طبق نتایج یک نظرسنجی جدید که دوشنبه منتشر شد، ترامپ با کسب برتری ۳۷ درصدی بر نزدیک‌ترین رقیبش، «ران دسانتیس» همچنان پیشتاز بلامنازع رقابت مقدماتی حزب جمهوری‌خواه برای تعیین نامزد نهایی حزب در انتخابات ۲۰۲۴ است.

هیچ یک از دیگر چهره‌های رقابت مقدماتی حزب جمهوری‌خواه که نامشان در نظرسنجی «نیویورک تایمز/سی‌ینا کالج» مطرح شد نتوانستند بیشتر از سه درصد آرا را به دست آورند. «مایک پنس» معاون ترامپ در دوره ریاست‌جمهوری، «نیکی هیلی» سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و «تیم اسکات» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی هر کدام در این نظرسنجی سه درصد رای کسب کردند.

اتهامات جدید ترامپ چیست؟

این اتهامات ناشی از تحقیقات جک اسمیت بازپرس ویژه درباره ادعاها مبنی بر این است که ترامپ و متحدانش تلاش کردند پیروزی جو بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا را باطل کنند. ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، جو بایدن رقیبش را به تقلب در انتخابات متهم کرد، اما ادعاهای او در این خصوص توسط دادگاه‌های آمریکایی رد شدند.

آیا ترامپ روانه زندان می‌شود؟

جک اسمیت بازپرس ویژه

در کیفرخواست جدید علیه ترامپ گفته شده که او با ممانعت از تایید ریاست‌جمهوری بایدن توسط کنگره برای فریب ایالات متحده توطئه کرد و همچنین توطئه کرد تا رای‌دهندگان را از حقشان برای یک انتخابات عادلانه محروم کند.

چهار اتهام علیه ترامپ مطرح شده است که عبارتند از «توطئه برای فریب ایالات‌ متحده»، «توطئه برای ایجاد مانع در فرایند رسمی»، «مانع‌تراشی و تلاش برای ایجاد مانع در روند رسمی» و «توطئه علیه حقوق».

کارزار انتخاباتی ترامپ در بیانه‌ای ادعا کرد او همیشه از قوانین پیروی کرده و این کیفرخواست یک تعقیب توهمات غیرآمریکایی و بخشی از آزار و شکنجه غیرقانونی است.

اتهامات قبلی دونالد ترامپ چیست؟

مارس امسال ترامپ اولین رئیس‌جمهور سابق بود که پس از به دادگاه فراخوانده شدن در خصوص ۳۴ مورد اتهام جعل سوابق تجاری با اتهامات جنایی روبرو شد.

آیا ترامپ روانه زندان می‌شود؟

این اتهامات که از سوی دادستان منطقه‌ای در نیویورک و نه دولت فدرال مطرح شده به حق‌السکوتی مربوط است که گفته می‌شود ترامپ پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ به «استورمی دانیلز» بازگیر فیلم‌های مستهجن بعد از ادعای او مبنی بر داشتن روابط غیراخلاقی با ترامپ، پرداخت کرده است.

علاوه بر این، ترامپ با ۴۰ اتهام در اتباط با نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده بعد از ترک کاخ سفید مواجه است. این اتهامات بعد از آن مطرح شد که ماموران اف‌بی‌آی هزاران پرونده را از ویلای «مار-ئه-لاگو» ترامپ در فلوریدا بعد از ماه‌ها تلاش برای بازگردادن اسنادی که رئیس‌جمهور سابق با خود برده بود، کشف کردند. در نتیجه تحقیقات در این خصوص، ترامپ ژوئیه ۲۰۲۳ در دادگاهی در میامی تفهیم اتهام شد. این نخستین‌بار بود که یک رئیس‌جمهور آمریکا با اتهامات فدرال مواجه می‌شد.

آیا امکان زندانی شدن ترامپ وجود دارد؟

از نظر فنی این امکان وجود دارد که ترامپ در صورت مجرم شناخته شدن به زندان برود زیرا مجازات برخی از جرایمی که به آن‌ها متهم شده محکومیت‌های طولانی مدت است.

به طور مثال، اتهام اخیر مبنی بر توطئه برای ممانعت از فرایند رسمی می‌تواند مجازاتی شامل جریمه نقدی یا تا ۲۰ سال زندان را در پی داشته باشد. سایر اتهاماتی که ترامپ با آن‌ها تحت تحقیقات درباره سوءاستفاده از اسناد مواجه است هم حداکثر تا ۲۰ سال زندان دارد.

آیا ترامپ روانه زندان می‌شود؟

تصاویر ساخته شده با هوش مصنوعی از بازداشت ترامپ

با این حال، راه‌هایی برای اجتناب از زندان وجود دارد. او می‌تواند عفو ریاست‌جمهوری دریافت کند. در حالی که بسیار بعید است جو بایدن چنین لطفی در حق او کند، این عفو در صورت پیروزی یک نامزد جمهوری‌خواه در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا می‌تواند شامل حال ترامپ شود.

این موضوع در آمریکا سابقه هم دارد و «ریچارد نیکسون» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا از مواجه شدن با اتهامات فدرال بر سر رسوایی «واترگیت» با دریافت عفو از سوی جانشین خود «جرالد فورد» اجتناب کرد.

اما آنچه در آمریکا بی‌سابقه‌تر است این سناریوست که خود ترامپ در انتخابات پیروز شود و این پرسش مطرح می‌شود که آیا در این صورت خود او به عنوان رئیس‌جمهور می‌تواند خودش را عفو کند؟

این موضوع در حال حاضر در قانون اساسی آمریکا آزمایش نشده و احتمالاً دیوان عالی این کشور مجبور به ورود به این موضوع شود.

آیا اتهامات و محکومیت می‌تواند مانع ریاست‌جمهوری ترامپ شود؟

در آمریکا قوانین خاصی وجود ندارد که مانع ریاست‌جمهوری کسی که به جرمی محکوم شده، شود؛ به جز زمانی که یک رئیس‌جمهور از سمت خود در روند استیضاح برکنار شود. او جمعه گفت حتی در صورتی که در هر یک از اتهاماتش مجرم شناخته شود از زندان رقابت خواهد شد.

«ایگوئن مازو» استاد دانشگاه در رشته حقوق در این خصوص به پایگاه آمریکایی «پولیتیکو» گفت: «هیچ قانونی نمی‌تواند مانع نامزدی ترامپ شود. حتی محکومیت فدرال هم نمی‌تواند مانع این شود... حتی اگر او از لحاظ روانی دیوانه قلمداد شود [باز هم می‌تواند نامزد شود]».

همچنین موانع قانونی برای مبارزه انتخاباتی دونالد ترامپ از پشت میله‌های زندان وجود ندارد. در تاریخ ایالت متحده افرادی بوده‌اند که از زندان برای ریاست‌جمهوری رقابت کرده‌اند. مهمترین آن‌ها «یوجین وی دبز» سوسیالیست بوده که حدود یک میلیون رای در سال ۱۹۲۰ در حالی که محکومیت ۱۰ ساله خود را به دلیل تشویق مردم به مقاومت در برابر پیش‌نویس جنگ جهانی اول می‌گذراند، دریافت کرد.

با این حال، به گزارش روزنامه انگلیسی، فردی در حین گذراندن دوره محکومیت خود هرگز در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز نشده است. بنابراین باید دید این مورد چگونه خواهد بود و می‌تواند آزمون بزرگی برای آمریکا باشد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس