کد خبر 15099
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۸۹ - ۱۱:۰۶

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بر سر سفره‌ شام، از خدمات بيت آيت‌الله العظمي گلپايگاني به حوزه و شهر قم صحبت کردند و ضمناً سن دقيق آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني را هم پرسيدند.

به گزارش مشرق به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، اول از همه اينکه نوشتنِ روايت ديدار علما حرکت بر لبه تيغ است. روايت‌نويسي بدون مزاح و ايراد و نکته‌سنجي که روايت نمي‌شود. آن وقت يک طلبه جوان مي‌خواهد از ديدار علما با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بنويسد! خودتان را بگذاريد جاي من...
اگر ديدارهاي ديپلماتيک قوانين و تشريفات خاص دارد، ديدارهاي علما سنّت نانوشته‌ خود را دارد. از نيم‌خيز شدن حضار به هنگام ورود مهمان جديد تا احوالپرسي با اشاره دست از همه حضار توسط تازه وارد به جلسه. طبق توصيه آيت‌الله خامنه‌اي قبل از سفر مبني بر حفظ حرمت و احترام تک‌تک علما، چندنفر از جمله حجت‌الاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني بيشتر اوقات مجلس، ايستاده و حواسشان هست که نهايت احترام را به مهمانان داشته باشند.
جمعه شب، تعدد حضور علما براي ديدار با رهبري بيشتر از شبهاي قبلي بود. بويژه آنکه در اين شب آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني عليرغم کهولت سني به ديدار رهبري آمدند. ايشان از صحبت‌هاي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در جمع حوزيان تجليل کردند و حضور باشکوه مردم را در استقبال از ايشان ستودند.
در معيت آيت‌الله العظمي صافي، دونفر از فرزندان مرحوم آيت‌الله العظمي گلپايگاني هم حضور داشتند. حضور اين دو تا شام هم ادامه داشت. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در سر سفره‌ شام، از خدمات بيت آيت‌الله العظمي گلپايگاني به حوزه و شهر قم صحبت کردند و ضمنا سن دقيق آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني را هم پرسيدند.
از جمله محترمين حاضر در جلسه، آيت‌الله سيدعلي محقق داماد بود که پس از ورود با راهنمائي مسئولان در کنار حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نشستند. نوه‌ مرحومِ موسسِ حوزه و از طرفي فرزند آيت‌الله العظمي سيدمحمد محقق داماد. از يک ربع صحبت گرم و خودماني با رهبر اين بخش دستگيرمان شد که آيت‌الله محقق داماد از وضعيت آموزش در حوزه و لزوم تقويت دروس سطح صحبت کرد. وي مهمان سفره شام رهبر انقلاب هم شد.
در اين شب، از اعضاي دفتر آيت‌الله العظمي حکيم در ايران هم دونفر به ديدار رهبري آمدند. آيت‌الله سيدمحمدشاهرودي هم با ويلچر و به همراه چندنفر از اعضاي دفتر خود مهمان بودند.
برخي از بزرگان حوزه را آقازاده‌هايشان همراهي مي‌کردند. آقازاده‌هائي که براي خود آقائي هستند و از اساتيد حوزه. بنده خدا مسئولان حفاظت مانده بودند که چگونه عذر بياورند که قرار بود فقط ابوي شما تشريف بياورند!
برخي ديگر از چهره‌هاي مهم که البته براي اطرافيان گمنام بودند هم، اين شب حضور داشتند. پسرمرحوم آيت الله مروج جزايري، احمدي شاهرودي، آيت الله سيد محمد شاهرودي (فرزند ارشد مرحوم آيت الله العظمي سيد محمود شاهرودي با جمع زيادي از فرزندانش)، آيت‌الله جعفري تهراني معروف به سيدفلسفه و تعدادي ديگر که من هم نتوانستم بشناسم و تنها از احترام و گرم گرفتن رهبري فهميدم بايد اين آقا براي خود کسي باشد!
آيت‌الله شريعتي سبزواري نوه‌ کوچک خود را هم آورده بود. فائزه‌ شش ساله شعري از نورانيت قرآن خواند که آيت‌الله خامنه‌اي جايزه‌اش را محول کرد به آيت‌الله استادي. آيت‌الله استادي تعريضي زد و گفت: «به چه آدم سخاوتمندي هم واگذار شد!»
از جمله جواناني که حضرت آيت‌الله خامنه‌اي احترام خاصي براي او قائل شد، محمد مطهري فرزند مرحوم شهيد مطهري بود.
آيت‌الله علوي بروجردي، نوه‌ آيت‌الله العظمي بروجردي هم از افرادي بود که بيشتر از سايرين با رهبر انقلاب گفت‌وگوي گرم و خودماني داشت. مسئله‌ خطر وهابيت و اتحاد جهان اسلام از مواردي بود که گوش تيز اطرافيان توانست آن را بشوند!
اين جلسه‌ي علما با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي هم براي خود سوابق و لواحقي دارد که حتما تا مدتها نقل محافل علما در حوزه خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس