کد خبر 1507682
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۶
باران

سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور و تشدید بارش‌ها در برخی مناطق خبر و نسبت به حاکمیت جریانات خزری در ۵ استان طی امروز هشدار داد.

به گزارش مشرق، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد طی ۲۴ ساعت آینده بارش و وزش باد شمالی در سواحل دریای خزر و شرق اردبیل ادامه خواهد داشت. علاوه بر این امروز در مناطقی از شمال شرق، شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز واقع در جنوب سمنان و تهران، جنوب خوزستان، فارس و بوشهر نیز وزش باد و خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده است.

فردا فقط در گیلان و مازندران بارش‌های خفیف روی می‌دهد و وزش باد و گردوخاک در مناطقی از شمال شرق، شرق، جنوب شرق و مرکز ادامه دارد.

جمعه و شنبه هفته آینده در شرق کشور به‌ویژه منطقه زابل وزش باد پیش‌بینی می‌شود و در سایر مناطق کشور جو آرام و پایداری مستقر است و به‌ویژه در سواحل شمالی کشور افزایش نسبی دما روی می‌دهد.

از اواخر وقت شنبه با ورود سامانه بارشی از شمال غرب کشور بارش‌های پراکنده در شمال غرب و بخش‌هایی از شمال شرق کشور روی می‌دهد. یکشنبه آینده بارش‌ها در شمال غرب و غرب سواحل دریای خزر تشدید شده و گستره آن کل نوار شمالی کشور را در بر می‌گیرد.

امروز در نیمه غربی خلیج‌فارس و دریای خزر و طی ۵ روز آینده شرق دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و حاکمیت جریانات خزری

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۱

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق همراه با وزش باد شدید موقتی

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۱: گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و شمال شرق آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۱

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۲۳

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گرد و خاک

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۱: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، یزد، کرمان، شمال شرق فارس، جنوب تهران، قم، مرکزی، شمال و شرق اصفهان، بوشهر، خوزستان و غرب ایلام.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۲: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان، یزد، شرق اصفهان، شرق و جنوب سمنان، قم، مرکزی و جنوب تهران.

جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۲۳: نیمه جنوبی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و شرق فارس.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و احتیاط در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش شدید گرادیان فشار سطح زمین همراه با حاکمیت بادهای ۱۲۰ روزه

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۱

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۲۳

نوع مخاطره: وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و در نواحی مستعد طوفان شن

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۱: نیمه شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۲: جنوب شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان،

جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۲۳: جنوب شرق خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در بستر رودخانه‌های خشک شده طوفان شن، خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، تیرهای برق، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از حضور در فضای باز، عدم تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، دوری از عبور و مرور، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و اجتناب از فعالیت‌های باغی و زراعی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج

زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۲

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد تا محدوده ۳۸ نات و افزایش ارتفاع امواج بین ۱ تا ۲متر در سواحل و بیش از ۲ متر در فراساحل استان بوشهر و خوزستان.

منطقه اثر: نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و خوزستان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان،اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و نیمه سنگین و صیادی، اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت های دریایی در سواحل و فراساحل.

توصیه: اجتناب از فعالیت های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و صیادی و انجام فعالیت های تفریحی دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس