.

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل با اشاره به تأثیر توافق ایران و عربستان بر روی منطقه، گفت که این دو کشور می‌توانند معادلات منطقه‌ای و جهانی را به سمتی هدایت کنند که ضامن منافع کشورهای اسلامی باشد.

به گزارش مشرق، علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در گفت‌وگو با شبکه الجزیره درباره روابط ایران و عربستان گفت: در طول تاریخ اسلام هیچ گاه بین ایران و عرب های عربستان نزاع جدی صورت نگرفت و وجود شهرهای مقدس مکه و مدینه در حجاز، عاملی بسیار مهم در تلاش دو کشور برای حفظ امنیت این مکان های بسیار مقدس بود.

مصلحت کشورهای منطقه در تعامل و اتحاد مقابل صهیونیست‌ها است

وی اضافه کرد: مکان های مقدس اسلامی مکه و مدینه مورد احترام و رجوع مسلمانان است و ارتباط مستمر آنها با این دو شهر مقدس عامل اصلی حفظ روابط برادرانه به خصوص حجاز و ایرانیان که محور اصلی و ستون استوار اسلام می باشند بوده است.

ولایتی گفت: زمانی از حدود کمتر از یک قرن پیش که انگلیسی ها به داخل جزیرة العرب نفوذ کردند، نفاق را بین عرب های حجاز و ایرانی ها ایجاد و موجب شدند همزیستی بین حجاز و ایران با چالش مواجه شود، در حالی که در طول تاریخ مشترک دو کشور همانطور که در موارد فوق اشاره شد همواره بین دو طرف یعنی ایران و ساکنین جزیرة العرب صلح و همزیسیتی وجود داشته است.

مشاوره مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تاکید کرد: بعد از انقلاب اسلامی تحریکات آمریکا و انگلیس در جزیرة العرب علیه ایران شدت یافت و روابط دو کشور با مشکلاتی روبرو گردید، هر چند باتلاش دو طرف به تدریج همکاری و تعاملات فیمابین در حال افزایش می باشد و در دوره های مختلفی نیز این شرایط در جهت توسعه و همکاری دنبال می شده است.

وی گفت: قرائن حاکی از آن است که این بهبود روابط ان شاءالله پایدار و مستمر خواهد بود. سفارت خانه ها بازگشایی گردید و رفت و آمدها در سطوح مختلف از سر گرفته شده است.

ولایتی افزود: بدون تردید ایران و عربستان دو کشور مهم در منطقه هستند و قهر و آشتی دو کشور در کل منطقه تاثیر گذار خواهد بود. ضمن آن که ایران و عربستان دو قطب تاثیرگذار در منطقه راهبردی و حساس خلیج فارس نیز می باشند که هر کدام به نوبه خود در تحولات منطقه نقش چشمگیری دارند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر شاهد این هستیم که با انجام توافق میان ایران و عربستان یک موج مثبت در منطقه ایجاد شده و روابط بین کشورهای حوزه خلیج فارس و منطقه به سمت ثبات و آرامش بیشتری هدایت شده است. ایران و عربستان به عنوان دو قدرت بزرگ منطقه ای و بین المللی می توانند معادلات منطقه و جهان را در جهتی هدایت کنند که منافع کشورهای مسلمان بیش از پیش تامین گردد.

ولایتی یادآور شد: در شرایطی که هم اکنون شاهد تحولات جدی در صحنه بین الملل به خصوص در غرب آسیا (منطقه خاورمیانه) هستیم و توازن و معادلات امروز در حال تغییر می باشد، مصالح کشورها اقتضاء می کند که از این فرصت در جهت رفع مشکلات استفاده کرده و محیط جدیدی بر اساس منافع و مصالح کشورهای منطقه ایجاد نمود.

وی گفت: مصلحت کشورهای منطقه این است که با یکدیگر تعامل داشته و در مقابل دشمن مشترک یعنی صهیونیست ها متحد باشند.

ولایتی یادآور شد: تغییر مشی و مواضع عربستان نسبت به صهیونیستها و حامیان آنها موجب شده که فضای کشورهای همسو با ریاض نیز به تبع آن کشور تغییر کند و عملا طرح های سازش کارانه نظیر طرح ابراهیم تضعیف شود.

وی اضافه کرد: یکی از علل تغییر رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به عربستان همین واقع بین تر شدن مواضع آن کشور علیه صهیونیست ها است.امیدواریم که این از سرگیری روابط بین دو کشور به نفع کشورهای منطقه و پایدار تر شدن صلح و ثبات در میان کشورهای مسلمان و کل جهان گردد.

با اقدامات ترکیه علیه سوریه مخالفیم

ولایتی درباره این سوال که پیشرفت در روابط ترکیه و سوریه برای سوریه مهم است. به نظر شما این پیشرفت واقعی است؟ گفت: امیدواریم که چنین باشد و مشکلات موجود بین سوریه و ترکیه هرچه زودتر به نفع دو کشور و تقویت صلح و امنیت منطقه حل و فصل گردد.

وی اضافه کرد: مشکل اصلی بین سوریه و ترکیه ناشی از اقدامات ترکیه علیه سوریه است. ترکیه باید بداند که با اشغال خاک سوریه نمی تواند خواسته ها و اهداف غیر قابل قبول ترکیه علیه سوریه را محقق سازد و توسعه طلبی یک کشور علیه کشور دیگر محقق نمی شود. لذا جمهوری اسلامی ایران با این اقدامات مخالفت دارد و بسیار امیدواریم که اصل حاکم بر روابط کشورهای منطقه بر اساس حسن همجواری دنبال شود.

روابط ایران و روسیه عمق بیشتری پیدا کرده است

ولایتی در باره روابط ایران و روسیه هم گفت: بعد از انقلاب اسلامی روابط دو کشور رو به پیشرفت رفت و اکنون تبدیل به روابط استراتژیک شده است و شاهدیم که به صورت چشم گیری دو کشور همکاری های خود را توسعه داده اند.

وی افزود: آنچه مسلم است به تدریج نوعی روابط استراتژیک سه جانبه میان ایران، روسیه و چین در حال شکل گیری است که این مهم در سیاست خارجی سه کشور بی سابقه است. عضویت سه کشور در پیمان شانگهای بسیار تعیین کننده و تاثیر گذار در موازنه و همبستگی های راهبردی شده است.

ولایتی تاکید کرد: مانور مشترک نظامی سه کشور به نوعی در دفاع از امنیت آنها در برابر پیمان جدید اوکوسAukus می باشد. این آرایش جدید نیروهای دو طرف یعنی از یک سو آمریکا، انگلیس و استرالیا و در مقابل ایران، روسیه و چین تعیین کننده آینده موازنه دفاعی در آسیا و اقیانوسیه می باشد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تاکید کرد: در حال حاضر ایران و روسیه به عنوان شرکای اقتصادی یکدیگر عمل می کنند. در واقع دو کشور شریک راهبردی یکدیگر هستند (نه متحد راهبردی) زیرا هر دو کشور تحت تحریم امریکا و دیگر کشورهای غربی هستند. علاوه بر این، سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران و روسیه موجب شده که دو کشور همکاری های خود در زمینه های مختلف سیاسی، نظامی و اقتصادی را گسترش دهند.

وی اضافه کرد: روسیه از توسعه روابط با ایران به ویژه در برابر آمریکا و غرب استقبال می کند متقابلا، رویکرد نگاه به شرق یکی از پایه های اصلی قدرت ج.ا.ایران برای مقابله با امریکا و ناتو است. این رویکرد که در دولت سیزدهم با جدیت دنبال می شود، عزم روسیه را برای توسعه و تحکیم روابط با ج.ا.ایران تحکیم بخشیده است. روسیه جنگ ترکیبی امریکا و ناتو علیه ایران و تضعیف جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی علیه امنیت و منافع ملی خود می داند.

ولایتی یادآور شد: اگرچه ممکن است در برخی مسائل با روسیه اختلاف نظر داشته باشیم، ولی این اختلافات لطمه ای به اساس روابط دو کشور به عنوان دو شریک راهبردی نخواهد زد. روابط ایران و روسیه از زمان همکاری دو کشور در سوریه عمق بیشتری پیدا کرده است و از آن زمان تا به امروز به خصوص با مشارکت در سازمان های مهم منطقه ای و بین المللی همچون سازمان همکاری شانگهای دامنه همکاری ها میان کشورهای مهم منطقه و نیز با چین در قبال آسیای غربی، قفقاز جنوبی و منطقه اورآسیا و نیز دیگرمناطق مهم جهان روز به روز گسترده تر و عمیق تر شده است.

وی گفت: البته ما بخش مهمی از این نوع روابط دوستانه و راهبردی را مدیون تلاش های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی می دانیم.

ایران هیچ گاه تحمیل تشنج در روابط با آذربایجان را نمی پذیرد

ولایتی در باره روابط با جمهوری آذربایجان هم اظهار داشت: ما با ملت آذربایجان هیچ مشکلی نداریم و کاملا نسبت به یکدیگر احساس خویشاوندی داریم. کمتر دو ملتی وجود دارد که این همه مشترکات داشته باشند و امیدواریم که مسئولین آن کشور عمق روابط برادرانه و مشترکات دو طرف را درک کنند و بدانند که ایران هیچ گا تحمیل تشنج در روابط دو کشور همسایه و برادر را نمی پذیرد.

از سرگیری روابط با مصر کشور می تواند نظمی نوین در منطقه و مناسبات بین المللی شکل دهد

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در باره روابط ایران با مصر هم گفت: از سر گیری روابط ایران و مصر از نظر منطقه ای و سیاسی بسیار اهمیت دارد و با وجود توافق با عربستان و از سر گیری روابط با این کشور می تواند باعث شکل گیری نظمی نوین در منطقه و مناسبات بین المللی گردد.

وی اضافه کرد: همانطور که روابط ایران و عربستان به عنوان دو کشور قدرتمند منطقه می تواند در نظام بین الملل تاثیرات زیادی داشته باشد روابط ایران و مصر نیز قطعا در توازن منطقه ای و ایجاد یک قطب جدید در خاورمیانه و جهان قابل توجه خواهد بود. ایران و مصر از لحاظ استراتژیکی و ژئوپلیتکی ویژگی های بی نظیری در جهان دارند که می توانند با استفاده از این موقعیت ها در ارتقا سطح ثبات و امنیت منطقه نقش ویژه ای را ایفا کنند . نمونه آن کنترل بر دو تنگه استراتژیک جهان است که تعاملات دو کشور را می تواند در حد وسیعی افزایش دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 8
 • کاظم IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۱
  4 3
  تا fatf تصویب نشه هیچ اتفاقی نمیفته.
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۱
  2 0
  ماجرا قاب عکس
  • IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
   1 0
   تربیت فوق العاده رو ازکی به ارث بردی
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۱
  1 0
  چه کسانی سوریه رابه سه قسمت تقسیم کرد؟تورکیه؟یااسدویاگروهای تروریستی کردی که سوریه رادودستی تحویل امریکای جنایتکارداداند؟
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  1 0
  مشترکات دینی وفرهنگی
 • IR ۰۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  2 2
  درظاهربااذربایجان برداردیم؟
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
   1 2
   عاذربایجان جعلی وپانتورچ هاباصهیونیست هابیشترنزدیک اند.
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  1 0
  بااذربایجان هم دین وهم فرهنکیم؟
  • IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
   1 2
   گوربابای هرچی پانترک کج فهم.
 • IR ۰۵:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  1 0
  وافعاخویشاوندیم
 • IR ۰۵:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  3 0
  در مدار کره زمین چه خبر دکتر؟
 • بانک اطلاعات فروشندگان IR ۰۶:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  4 0
  به زور میخاید اتحاد منطقه ای علیه صهیونیست ایجاد کنید..مگر میشه؟
  • IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
   1 2
   به زورمیخواهی خودت روجای آدم حساب کنی.
  • IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
   0 0
   بانک حماقت بیشتربهت میاد.
 • IR ۰۶:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  1 0
  ایران هاب انرژی گاز و نفت و مرکز ترانزیت جهان (کریدورهای ریلی دریایی جاده ای) علی‌رغم موقعیت ویژه ژئوپولیتیک، ایران نتوانسته‌است از جایگاه ویژه خود برای اتصال مسیرهای ترانزیتی شرق و غرب(جاده ابریشم اهنی) و شمال و جنوب استفاده کند و رقبای منطقه‌ای ایران، به سرعت در حال طراحی مسیر‌هایی هستند که ایران را دور می‌زند جهان منتظر ما نخواهدماند تاکی کم کاری .دورزدن تحریم ها_ رونق اقتصادی _ رونق گردشگری _ ترانزیت کالا_ جلوگیری از خام فروشی _ فسادزدایی گمرک _ اشتغال زایی و...
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  5 0
  هاشمی زدایی
  • IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۳
   0 1
   اگرنبود؟خاک اذربایجان اشغال نمیشد. اقای هاشمی؟سردسته اصلاح طلبان
 • بامر IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  3 0
  بوی کباب آمده گویا
 • یوسف IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  3 0
  ولایتی این حرفو زده ؟ 😂😂😂😂💔💔💔💔💔
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  1 2
  وظیفه تک تک شما به عنوان خادمین کاخ کرملین جانفشانی در راه ارباب پوتین است در نبود واگنر به جبهه های جنگ اوکراین بشتابید و به عنوان مدافعان کرملین بجنگید که اگر خدای نخواسته شکستی برای روسیه در این معرکه حاصل شود هیمنه ارباب برای مدت های طولانی و شاید همیشه به باد فنا خواهد رفت و بی سرپرست خواهید شد
  • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۳
   0 0
   توحالت خیلی بدترشده.دیگه حتما به دام...پزشکی چیزی سر بزن.
 • تک تیرانداز DE ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۲
  3 0
  ماجرا مناظره شما رو قراموش نکردیم. شما نبودی٬ روحانی قالب نمی شد.
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۱۳
  0 0
  خدا پدر چین را بیامرزه که این دو کشور اسلامی را مجبور به دوستی با هم کرد . خخخخخخخخخخخخخخخخ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس