بهادری جهرمی: لایحه جامع «مقابله با تحریم‌های غیرقانونی» به مجلس تقدیم می‌شود

سخنگوی دولت: لایحه جامع مقابله با تحریم‌های غیرقانونی به مجلس تقدیم می‌شود که حمایت از اتباع ایرانی متضرر از تحریم و کاهش بیش‌ ازپیش آثار تحریم از مندرجات آن است.

به گزارش مشرق، نشست خبری و آیین رونمایی از پوستر ششمین جشنواره افشای حقوق بشر آمریکایی امروز (یکشنبه ۲۸ خرداد) با حضور علی بهادری جهرمی رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره و سخنگوی دولت، الهام آزاد نماینده مجلس شورای اسلامی، حامد فخری‌زاده فرزند شهید فخری زاده و پدر شهید وحید زمانی‌نیا محافظ سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در خانه اندیش‌ورزان ایران کشور برگزار شد.

بهادری جهرمی گفت: ابتدا از جوانان فعال در مجموعه گروه‌های مردمی که در طول این چند سال نگذاشتند این نگاه عمیق، بیانات ارزشمند و ایده راهبردی مقام معظم رهبری در نامگذاری ایام ۷ تا ۱۲ تیر ماه به عنوان هفته افشای حقوق بشر آمریکایی روی زمین بماند تشکر می‌کنم. یکی از قوی‌ترین ابعاد حرکتی آمریکا که حقیقتا در آن بسیار حرفه‌ای عمل می‌کند و باید تندیس‌های متعددی به صورت روزانه و هفتگی به این کشور اهدا کرد، پیشرو بودن ایالات متحده در دروغگویی است؛ هنرمندانه حقیقت را دروغ جلوه می‌دهد.

وی تاکید کرد: یکی از مصادیق اقدامات ایالات متحده در این مسیر همین استفاده تبلیغاتی و نگاه تبلیغاتی از مفهوم حقوق بشر است که مقام معظم رهبری از آن تحت عنوان حقوق بشر آمریکایی یاد کردند یعنی از مفهومی زیبا و والا استفاده تبلیغاتی می‌کنند. البته این رویه دیرینه بوده است؛ ایالات متحده به شیوه‌های مختلفی در دوران استعمار و استثمار و در دوران توجیه جنگ‌های ظالمانه‌ای که در سطح جهان داشته است (این کشور در طول یک قرن تقریبا به صورت میانگین سالیانه مستقیم و غیر مستقیم یک جنگ را ایجاد کرده است) از ابزار وارونه جلوه دادن حقیقت استفاده کرده است.

جهرمی گفت: حتی این وارونه جلوه دادن حقیقت صرفا به عمل ایالات متحده و تفکر غرب برنمی‌گردد بلکه بانیان نظری حقوق بشر غربی هم چنین نگاهی داشتند. گفته‌ها و نگاه کانت (که مشهور به دفاع اخلاقی از حقوق بشر بوده است) را در نحوه تفسیر از ماهیت انسان مطالعه کنید.کانت نژاد سفید، سیاه، زرد و بومیان آمریکایی را چطور تفسیر می‌کند؟ کانت در جمله‌ای گفته است از سر تا پایِ سیاه بودن دلیل روشنی است برای آنکه هر چه چنین شخصی می‌گوید ابلهانه است. در باب بومیان آمریکایی هم بدتر از این اظهار نظر می‌کرد.

وی افزود: این نوع نگاه به انسانیت چگونه در ذهن ما جلوه داده می‌شود؟ با استفاده و جا انداختن الفاظی مثل اخلاق‌گرایی کانتی، اما از سویی دیدگاه قرآن به انسان را از ۱۴۰۰ سال پیش تا امروز ببینید و تفاوت آن را در نظر داشته باشید.

سخنگوی دولت ادامه داد: مردم ایالات متحده به ویژه بومیان و کسانی که با تبعیض های مختلف نژادی، جنسی، کودک‌آزاری و تجاوز مواجه هستند در دستاوردهای این نگاه و مکتب فکری و نتیجه عملی آن دست پا می زنند؛ با ادعای حمایت از حقوق خانواده بنیان خانواده تخریب می‌شود با پرچم دفاع از حقوق زنان به حقوق زنان تجاوز می‌شود، با پرچم حقوق کودک ببینید چه بر سر کودک می‌آید.

وی تاکید کرد: کارنامه آمریکا در موضوع حقوق بشر از داخل این کشور تا سراسر جهان از شرق تا غرب عالم که نشان دهنده نوع نگاه ایالات متحده به ماهیت واقعی انسان،کرامت انسانی، صلح، ماهیت واقعیت تعیین سرنوست بر همه آشکار است. کشوری که ادعای آزادی دارد و شعار حداکثرسازی آزادی را می‌دهد در حالی ادعای آزادی در پوشش می دهند که از ورود بانوان حجاب به مدارس جلوگیری می‌کنند.

سخنگوی دولت با طرح این پرسش که «چگونه مفهوم حقوق بشر با تحریم قابل‌جمع است»، تأکید کرد: چگونه حقوق اقتصادی یک ملت با تحریم قابل‌ جمع است؟ چگونه حقوق سلامت و بهداشت ملت‌ها با تحریم قابل‌جمع است؟ این‌ها واقعیت است و افشای حقوق بشر آمریکایی را نشان می‌دهد.

وی افزود: برخی برآوردها حاکی از آن است که شرکت‌های آمریکایی با دورزدن تحریم‌ها حدود ۴۰ میلیارد دلار مبادلات تجاری کرده‌اند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره افشای حقوق بشر آمریکایی گفت: هرچه پیش می‌رویم واقعیت عریان حقوق بشر آمریکایی بیشتر مشخص می‌شود. می‌توان در رسانه‌های مستقل در سراسر جهان تحلیل کرد که چه کسی ۶ میلیون سوری را آواره کرده است؟ یا ۲۲۰ هزار ژاپنی را با یک دکمه کشته است؟ چه کسی داعش را ایجاد کرد؟ چه کسی گورهای دسته‌جمعی مدارس کانادا را خلق کرده است؟ چه کسی در بوسنی مسلمانان را قتل عام کرده است؟ چه کسی در ویتنام بیش از ۲ میلیون تن بمب بر سر مردم ریخت؟

بهادری‌جهرمی در پایان نشست خاطر نشان کرد: تدوین لایحه جامع مقابله با تحریم‌های غیرقانونی در دولت انجام شده و به مجلس تقدیم می‌شود که حمایت از اتباع ایرانی متضرر از تحریم، کاهش بیش‌ازپیش آثار تحریم و طراحی چارچوبی حقوقی به‌منظور اقدامات متقابل علیه رفتارهای متخلفانه بین‌المللی از مندرجات آن است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس